Tradycje świąteczno-noworoczne na Podlasiu. Co warto wiedzieć?

Tradycje świąteczno-noworoczne na Podlasiu. Co warto wiedzieć?

Święta Bożego Narodzenia to czas niezwykły, pełen wspaniałych wzruszeń i rodzinnych spotkań. Niezwykle ważną rolę w tym wszystkim odgrywa przywiązanie do tradycji, przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Przed nami przykład regionu, w którym mieszkańcy regionu spędzają Święta w zupełnie dwóch różnych terminach. Dlaczego? Na Podlasiu, obok katolików, których szacunkowo jest 85%, znajdują się również mieszkańcy wyznania prawosławnego, których jest 15%. Czy tradycje świąteczne w związku z tym różnią się między sobą w tym właśnie regionie? Odpowiedź na to i inne pytania w poniższym artykule.

Nie da się ukryć, że Podlasie jest regionem wyjątkowym z wielu powodów. Przede wszystkim jest to wspaniałe miejsce do wypoczynku i to o każdej porze roku. Pełno tu wspaniałych zabytków i miejsc, w których możemy przebywać w bliskim kontakcie z przyrodą. Na uwagę zasługuje również fakt, że jest to region nieodkryty, dlatego warto się tam wybrać chociażby w najbliższe wakacje. W tym regionie jest co robić o każdej porze roku. Możemy zwiedzać nawet zimą. Region ma swój wspaniały klimat i każdy powinien się przekonać o tym osobiście. Każdy zabytek jest dostępny na wyciągnięcie ręki, a spacer po okolicznych puszczach, czy w okolicach Augustowa to prawdziwa przyjemność.





Oczywiście najwięcej dzieje się tu w sezonie letnim. A wszystko to przez okoliczne jeziora, które cieszą się podobną popularnością, jak bardziej znane te mazurskie. Blisko stąd na Litwę, co często jest wykorzystywane przez wypoczywających turystów. Chyba największą atrakcję stanowi litewski aquapark oraz wycieczka do Wilna. Czas wakacji jest równoznaczny z tłumem turystów. Jeśli chcemy ich uniknąć, to warto jest rozważyć wczesną wiosną lub późną jesienią. Wspaniałe zabytki, bogate atrakcje i klimat większości miejsc – wszystko to dostarczy niezwykłych wrażeń również poza sezonem turystycznym.


Nie da się ukryć, że Święta Bożego Narodzenia są ulubionymi świętami Polaków. Magii nadają im przygotowania, świąteczna muzyka, poszukiwanie wyjątkowych prezentów, czy wybór i ubieranie choinki. Ważną kwestię, o ile nie najważniejszą, odgrywa również przyrządzenie świątecznych potraw. Warto zaznaczyć, że w każdym polskim regionie wygląda to wszystko zupełnie inaczej i w tym właśnie tkwi wyjątkowość tych Świąt. Przygotowania i czas spędzany z rodziną to jedyne elementy, które w dużej mierze łączą wszystkie polskie województwa, dlatego też Boże Narodzenie uważa się za najbardziej rodzinne święta.


Warto zaznaczyć, że święta to cudowny czas i z pewnością wszyscy będziemy mieć możliwość, by spotkać się z najbliższymi nam osobami, jak nie w Wigilię, to w Boże Narodzenie.


Tradycje świąteczne są przekazywane z pokolenia na pokolenia, przede wszystkim w tym celu, by podtrzymywać rodzinne więzi. W przypadku Podlasia, możemy mówić o tradycjach, które są obecne w domach katolików i ludzi wyznania prawosławnego. Święta w związku z tym są tu obchodzone w niejako dwojaki sposób. Podkreślić należy, że tradycje świąteczne regionu Podlasia mają bogatą historię i to właśnie dzięki temu przywiązuje się do nich tak dużą uwagę. To one sprawiają, że okres świąt jest wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju. O wyjątkowości i przywiązaniu do świątecznych tradycji możemy przekonać się przede wszystkim głównie wśród osób starszych. Wśród młodszych mieszkańców regionu to przywiązania stopniowo zaczyna zanikać. Mimo wszystko wierzymy w to, że najbliższe święta na Podlasiu będą spędzane tak, jak mieszkańcy tego regionu lubią najbardziej.





Jeśli interesuje Cię to, jak czas świąteczno-noworoczny spędzają mieszkańcy Kaszub, Śląska, czy Kujaw, to koniecznie przeczytaj:


Tradycje świąteczno-noworoczne na Kaszubach. Co warto wiedzieć?

Tradycje świąteczno-noworoczne na Śląsku. O czym warto wiedzieć?

Tradycje świąteczno-noworoczne na Kujawach. O czym warto wiedzieć?


Z jakimi tradycjami świąteczno-noworocznymi możemy się spotkać na Podlasiu?


Warto zaznaczyć, że zwyczaje świąteczne na Podlasiu obecnie nie różnią się od tych kultywowanych w pozostałych regionach kraju. Jest jednak coś, co w dużym stopniu wyróżnia ten właśnie obszar. Na wieczerzę wigilijną zawsze przyrządza się potrawy ze wszystkich płodów ziemi. W przeciwnym razie - w kolejnym roku - zbiory będą uboższe o pominięty element. Popularnymi potrawami wigilijnymi w tym regionie są m. in. kutia, barszcz z grzybami, kasza gryczana i kisiel. To kolejny przykład regionu, w którym mamy do czynienia z pełną różnorodnością świątecznych dań.



fot. PhotoMIX-Company / pixabay.com, CC0

Każdy z domowników musi spróbować dosłownie każdej potrawy, która znajduje się na wigilijnym stole. Pod obrusem, jak w większości polskich domów, znajduje się sianko, a także element wyróżniający, czyli karteczki z dowcipnymi życzeniami, na podstawie których przepowiada się przyszłość. Istotna jest także kolejność zasiadania do stołu. Na Podlasiu obowiązuje zasada wieku - najpierw najstarsi, a w dalszej kolejności - młodsi. Mieszkańcy wierzą bowiem, że w tej samej kolejności domownicy będą umierać. W niektórych rejonach Podlasia zachował się piękny zwyczaj związany z ustawianiem resztek wieczerzy koło pieca oraz posypywaniem ławy piaskiem lub popiołem. Pokarmy te były przeznaczone dla zmarłych przodków. Rano, po śladach na piasku, domownicy odgadują kto i czy w ogóle przyszedł w nocy.





Mając na uwadze prawosławie, należy podkreślić, że katolicyzm i prawosławie to w zdecydowanej wierzenia, których obrzędy pokrywają się, ponieważ źródło wierzeń jest takie samo, czyli chrześcijaństwo. Jedyną różnicą jest dzień, w którym obchodzi się Święta Bożego Narodzenia. W przypadku katolików do Wigilii zasiada się 24 grudnia, a w przypadku ludności prawosławnej w Święto Trzech Króli, czyli 6 stycznia. 


Oczywiście tak, jak w większości polskich mieszkań, nieodłącznym elementem Świąt Bożego Narodzenia jest choinka - zielona, pachnąca lasem. Nie zawsze jednak była symbolem świąt Bożego Narodzenia. W domach północno-wschodniej Polski stawiano snop zboża w kącie izby, a wśród świątecznych dań prym wiódł kisiel owsiany. Wszystko co działo się w dzień wigilii miało wyjątkową i magiczną moc - i tak jest do tej pory, bo Wigilia na Podlasiu ma naprawdę wyjątkowy charakter.


Na uwagę zasługuje również fakt, że w połowie XX wieku pojawił się opłatek dla zwierząt, który miał barwę różową. W prawosławiu opłatek jest zastąpiony prosforą, czyli ciastem wypiekanym z pszennej mąki. Ma ono formę małej bułeczki. Składa się z dwóch krążków, które symbolizują boską i ludzką naturę. Mieszkańcy Podlasia, tradycyjnie jak mieszkańcy wielu polskich regionów, dzielą się opłatkiem lub prosforą. Tradycja ta była i jest zawsze obecna.


Po wieczerzy domownicy rozpoczynają wspólne kolędowanie. To wspaniały zwyczaj, który zaobserwować można w wielu polskich domach. Spora część osób wybiera się również na wieczorną liturgię, zwaną Pasterką.





Ciekawostki związane z tradycjami bożonarodzeniowymi na Podlasiu


Warto w tym miejscu jest również nieco lepiej przyjrzeć się ciekawostkom, związanym z tradycjami tego regionu. Na uwagę zasługują na pewno potrawy, które możemy znaleźć na wigilijnym stole. Do tych najpopularniejszych należy zaliczyć przede wszystkim:


  • podlaskie racuchy wigilijne

  • kutia kresowa

  • kisiel owsiany

  • wigilijny kulebiak

  • postny barszcz z grzybami

  • smażona ryba

  • śledzie pod różnymi postaciami

  • kompot z łodyg malin

  • kluski z makiem polane olejem lnianym


Na uwagę zasługuje również fakt, że na Podlasiu śpiewno niegdyś wspaniałe kolędy i pastorałki. Pamiętają je jedynie najstarsi mieszkańcy regionu. Można je usłyszeć np. na koncertach świątecznych w wykonaniu regionalnych zespołów ludowych. 


Wyjątkowość tradycjom regionu Podlasia nadają również obrzędy i wróżby, które niegdyś były obecne w tym wspaniałym regionie. Większość wróżb dotyczyła m.in. zamążpójścia. Panny na wydaniu po wieczerzy wigilijnej wychodziły z domu i uderzały drewnianą łyżką w płot i nasłuchiwały skąd będzie słychać szczekanie psa. Z tego właśnie kierunku miał przybyć kawaler starający się o ich rękę. Inny obrzęd był związany z życiem gospodarza. Gospodarze chodzili do stajni, bo chcieli posłuchać bydła, które tuż po północy miało przemówić ludzkim głosem. Zwierzęta miały podobno rozmawiać o nadchodzącej śmierci gospodarza.


Jakie tradycje noworoczne są obecne na Podlasiu?


Analizując tradycje sylwestrowo-noworoczne na Podlasiu, należy podkreślić, że czas ten jest spędzany, jak w większej części kraju. Organizowane są bale sylwestrowe oraz różne imprezy i koncerty, by móc hucznie świętować nadejście Nowego Roku. 


Nieco inaczej wyglądało to kiedyś. Mieliśmy do czynienia z licznymi obrzędami, przesądami, czy wierzeniami. Warto tu wspomnieć m.in. o:


  • w ostatni dzień roku należało najeść się do syta - najpopularniejszą potrawą była lemieszka, czyli mąka pszenna zalana wrzątkiem i okraszona tłustymi skwarkami; biesiadnicy smarowali nią również twarze, co miało zapewnić dostatek;

  • przed kolacją gospodarz rozsypywał na podłogę garść grochu życząc wszystkim zdrowia, szczęścia i dobrych plonów; ziarno było zbierane drugiego dnia i przechowywano do wiosny, do wysiewu;

  • niezwykłą tradycją było kolędowanie, obecne aż do Święta Trzech Króli - wśród kolędników można było znaleźć bociana, “cygana”, “żyda” i “dziada”;

  • panny chętnie wróżyły na temat swojej przyszłości; na podłodze układano siekierę, nożyce, lustro i kieliszek; do izby wpuszczano kurę, pierwszy przedmiot, w który dziobnęła symbolizował przyszłego męża, odpowiednio: drwala, krawca, eleganta lub pijaka;

  • w pierwszym dniu Nowego Roku każdy był szczęśliwy, życzliwy, najedzony i odświętnie ubrany, mający przy sobie odpowiednią sumę pieniędzy, bo jaki pierwszy dzień Nowego Roku, takie będą pozostałe dni;


Sprawdź również: Tradycje sylwestrowe i noworoczne w Polsce


Noclegi na Podlasiu


Najchętniej wybieranymi kategoriami noclegów na Podlasiu są agroturystyka oraz kwatery i pokoje – najczęściej wybierane przez pary i rodziny z dziećmi. Turystów możemy się tu spodziewać praktycznie przez cały rok. Samo Podlasie ma bogatą ofertę noclegów, dostępnych na każdą kieszeń. W przypadku poszukiwania wolnych miejsc na Podlasiu liczy się nie tylko atrakcyjna cena, ale również lokalizacja i opinie innych gości, którzy polecają lub nie dane miejsce.


Średnia cena za nocleg na Podlasiu wynosi 142 zł. Wszystko tak naprawdę uzależnione jest od standardu obiektu i jego lokalizacji – wiadomo, że im bliżej centrum, tym cena zdecydowanie wyższa. Według wyliczeń portalu Nocowanie.pl, ceny noclegów w weekend są droższe o 31% w stosunku do cen, obowiązujących w dni powszednie.

 

 

 

 


Mamy nadzieję, że udało się nam częściowo przybliżyć Wam historię związanę z tradycjami bożonarodzeniowymi na Podlasiu. A jakie zwyczaje świąteczne są kultywowane w Waszych rodzinnych domach? Każdy region w Polsce może pochwalić się tak naprawdę czymś naprawdę wyjątkowym. Liczymy na to, że pochwalicie się tradycjami obecnymi w Waszym regionie - koniecznie dajcie znać w komentarzu.

 


Następny artykuł Boże Narodzenie w...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!