Otoczone Puszczą Piską
Ruciane-Nida to 2-częściowe miasto (Ruciane i Nida + pomniejsze osady) otoczone lasami Wielkiej Kniei, zwanej powszechnie Puszczą Piską. W jej najbogatszej przyrodniczo części utworzono Mazurski Park Krajobrazowy. Ruciane-Nida leżą nad jeziorami Nidzkie, Guzianka Wielka, Guzianka Mała i Bełdany.
Koniecznie zobaczcie w mieście 2 ciekawe zabytki:
- wyłuszczarnię nasion z 1890 r., która była największa w Prusach Wschodnich. Przywożono do niej szyszki z całych Prus, Polski i Rosji. Wyłuszczarnia składa się z kompleksu zabytkowych budynków. W 2006 r. została zmodernizowana. Nadal pozyskuje się w niej nasiona wykorzystywane w szkółkach leśnych. Warto skontaktować się z Nadleśnictwem Maskulińskim, by zwiedzić wyłuszczarnię.
- kompleks fortyfikacji z przełomu XIX/XX w. wchodzących w skład Węzła obronnego Ruciane-Guzianka. Węzeł stanowił część fortyfikacji obronnej zwanej Linią Wielkich Jezior Mazurskich, która miała umożliwić obronę Prus Wschodnich przed inwazją wojsk rosyjskich w czasie I wojny światowej i obok Giżycka był to największy kompleks umocnień tego zespołu architektonicznego.
Po zwiedzeniu Rucianego-Nidy przejedziecie przez Szeroki Bór. Kolejna na trasie jest Guzianka.
Guziankowa śluza i bunkier
Osiedle Guzianka wchodzące w skład Ruciane-Nidy. W Guziance znajduje się śluza pomiędzy jeziorami Guzianka Mała i Bełdany, będącą ważnym węzłem komunikacyjnym na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Cała przeprawa wodna, czyli napełnianie śluzy wodą, wpłynięcie statku do wewnątrz, zamknięcie górnych wrót, odpompowanie wody oraz otwarcie dolnych wrót trwa ok. 20 minut.
Przy śluzie stoi niemiecki bunkier zbudowany na przełomie XIX i XX wieku.
Ginący element mazurskiego krajobrazu trwa w Wejsunach
Po Guziance jedziemy do Wejsun.
Wejsuny zostały założone w 1763 r. To niewielka wieś z ewaneglickim neogotyckim kościołem oraz drewnianymi chatami mazurskimi z końca XIX i początku XX w.
Jest w Wejsunach jeszcze jedno miejsce warte odwiedzenia - cmentarz! Tak tak, nie mylicie się. Cmentarze na Warmii i Mazurach można nazwać ginącym elementem tego krajobrazu. Często są to miejsca zabytkowe. Bo Mazury to coś więcej niż jeziora. To aleje drzewne, drewniane chaty i właśnie cmentarze. To dzięki nim dowiadujemy się wiele o dawnych mieszkańcach tych ziem, o ich wierze, twórczości ludowej, o tym jak dbali o swoje kościoły i cmentarze, jak próbowali oswoić ból po stracie bliskiej osoby, uhonorować zmarłego... Poza tym, jak często mamy okazję zobaczyć kunszt rękodzieła artystycznego w postaci pięknych kutych czy żeliwnych krzyży? Zobaczcie koniecznie! Na cmentarzu w Wejsunach zachowało się niewiele grobów dawnych mieszkańców wsi, za to w dobrym stanie są groby niemieckich i rosyjskich żołnierzy z okresu I wojny światowej.
W Wejsunach znajduje się też Izba Regionalna założona w latach 70. przez prywatną osobę. Obecnie Izbą opiekują sie władze Rucianego-Nidy. W drewnianej chałupie zobaczycie wiele codziennych przedmiotów używanych przez Mazurów w swoich domach. Zwróćcie uwagę na krosna i drewnianą wędkę do zimowych połowów.
Wejsuny znane są również ze stanowiska archeologiczna, z którego pochodzi tzw. baba kamienna znaleziona tam w 1872 r. a znajdująca sie obecnie w Piszu na skwerku przy tzw. Baszcie (przy wjeździe na parking koło ratusza). Baba kamienna to tajemniczy obelisk wykuty w głazie narzutowym z wyraźnie wyodrębnioną twarzą. Prawdopodobnie jest to posąg z czasów pruskich.
Onufry Jakowlew Smirnow - założyciel Onufryjewa
Onufryjewo położone jest tuż przy Wejsunach, przy drodze do Wierzby i Popielna. Wieś została założona przez staroobrzędowca Onufrego Jakowlewa Smirnowa w 1830 r. Staroobrzędowcy, zwani też starowiercami czy filiponami, w poł. XVII wieku odrzucili reformy prawosławia narzucone przez cara i zerwali z oficjalną Cerkwią. Z powodu prześladowań przenieśli się do Prus.
Koniki Polskie nad Bełdanami
Na wschodnim brzegu Bełdan leży Wierzba oraz Popielno. W części, gdzie Bełdany łączą się z jeziorem Mikołajskim, funkcjonuje prom samochodowy Wierzba-Popielno. A w Popielnie znajduje się Muzeum i Stacja Badawcza PAN. Prowadzona jest tam hodowla konika polskiego i bobra. Koniki polskie to rasa konia w typie kuca, są one długowieczne i odpornego na choroby. Ich dzikimi przodkami były tarpany. Prof. Tadeusz Vetulani rozpoczął w 1936 roku pracę nad odtworzeniem dzikich tarpanów leśnych w Puszczy Białowieskiej na bazie koni polskich. Niestety w czasie II wojny światowej hodowla została zniszczona, a część koników wywieziono do Niemiec. W 1949 ocalałe koniki trafiły do Popielna, tam w Instytucie PAN prowadzi się nad nimi badania naukowe i hodowlę zachowawczą. Przebywają na otwartej przestrzeni, nie boją się ludzi. Podchodzą do nich szukając smakołyków. Uwielbiają, gdy częstuje się je kostką cukru.
Na wschodnim brzegu, tuż za Wierzbą wznosi się najpiękniejsza binduga (miejsce nad jeziorem, służące do przygotowania drewna do spławu) na całym szlaku południowym. Kiedyś chodził po niej wielki żubr sprowadzony przez naukowców z PAN w Popielnie.
Galindowie
Wzdłuż zachodniego brzegu, od północy rozmieszczonych jest kilka miejscowości, a wśród nich Iznota. Znajduje się tam Osada Galindów - miejsce stylizowane na grodzisko pruskie. To kolejny punkt na naszej trasie rowerowej.
Galindia była jedną z krain dawnych Prus. Zamieszkiwało ją plemię Galindów. Sama nazwa "Galindia" pochodzi od słowa "galsa" oznaczającego „kraj położony na końcu świata” (za granicą Galindii nie mieszkało żadne pruskie plemię, kończył się więc pruski kraj).
Galindowie żyli około V w. p.n.e. - XIII w. n.e. Przed atakami innych plemion pruskich kryli się na podmokłych terenach. Więcej nawet - swobodnie je zamieszkiwali. Przystosowali się do życia na bagiennych terenach do tego stopnia, że na palach wbijanych w bagno wznosili drewniane siedziby. A przez najbardziej niebezpieczne odcinki bagien budowali "palowe ścieżki", tzw. kulgrindy. Galindowie byli bardzo sprytnym plemieniem. Nie wszystkie z tych ścieżek miały swoje zakończenie - w ten sposób wyprowadzali przeciwnika w pole.
Galindowie zajmowali się łowiectwem i zbieractwem. Podczas polowania używali oni tzw. „niedźwiedziówki” (mieszanki zawierającej 35% wódki, miód i zioła) do odurzania i chwytania żywcem niedźwiedzi. Byli także "handlarzami" - utrzymywali kontakty handlowe z Imperium Rzymskim, gdyż przez ich ziemie prowadziła jedna z odnóg „bursztynowego szlaku” prowadzącego na Półwysep Sambijski.
Państwo Kubaccy (a raczej wódz Yzeggusem II i jego małożonka Helena II Piękna) wskrzesili Galindów. Utworzyli osadę pięknie położoną nad jeziorem Bełdany. Właściciele są jak najbardziej autentyczni. On – potężny męczyzna, z siwą brodą, ubrany w lnianą koszulę i skórzany kaftan, w ręku trzyma maczugę. Ona – w lnianej sukni i bursztynowej biżuterii. Jeżdżą tak ubrani nawet do miasta!
Ośrodek składa się standardowo z centrum konferencyjnego i hotelu i restauracji oraz niestandardowo z pieczar, lochów uroczysk leśnych, kamiennych kręgów i labiryntów. Organizowane są niezwykłe imprezy: Napad Galindów, Wybory Najdzikszej Najlepszej Nałożnicy, Poszukiwanie bursztynu, wróżby, czary, rytuały, walki międzyplemienne...
Guziankowa śluza i bunkier
Po zwiedzeniu Galindii jedziemy do Wygryn, a następnie do Guzianki. Osiedle Guzianka wchodzi w skład Ruciane-Nidy. W Guziance znajduje się śluza pomiędzy jeziorami Guzianka Mała i Bełdany, będącą ważnym węzłem komunikacyjnym na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Cała przeprawa wodna, czyli napełnianie śluzy wodą, wpłynięcie statku do wewnątrz, zamknięcie górnych wrót, odpompowanie wody oraz otwarcie dolnych wrót trwa ok. 20 minut.
Przy śluzie stoi niemiecki bunkier zbudowany na przełomie XIX i XX wieku.
Trasa rowerowa zatacza pętlę i kończy sie w Rucianym-Nidzie.
Trasa rowerowa Pętla Bełdany
12-220
Ruciane-Nida
Opis obiektu
Szlak rowerowy Pętla Bełdany liczy sobie niecałe 40 km. Jest tak obfity w atrakcje, że swobodnie można na niego poświęcić cały dzień. Przebieg trasy: Ruciane-Nida - Guzianka - Wejsuny - Onufryjewo - Popielno - Wierzba - Iznota - Wygryny - Guzianka - Ruciane-Nida
W pobliżu
Ruciane-Nida
Noclegi w okolicy
Gościniec Mazurski
Spacerowa 6, Ruciane Nida
Domek Kempingowy
Guzianka 18/1, Ruciane-Nida
TOTU - domki, pokoje
Słowiańska 16a, Ruciane-Nida
Inne trasy rowerowe w okolicy
Leaflet | © OpenStreetMap contributors
Pętla Wojnowska
Ruciane-Nida
Leaflet | © OpenStreetMap contributors
Szlak Pętla Szeroki Bór
Ruciane-Nida
Leaflet | © OpenStreetMap contributors
Szlak rowerowy Pętla Nidzka
Ruciane-Nida
Okoliczne noclegi
Noclegi Dworzec
Noclegi Osiniak-Piotrowo
Noclegi Wojnowo
Noclegi Ładne Pole
Noclegi Wygryny
Noclegi Piaski
Noclegi Ukta
Noclegi Wypad
Noclegi Zameczek
Noclegi Kamień
Noclegi Krzyże
Noclegi Onufryjewo
Noclegi Wejsuny
Noclegi Rosocha
Noclegi Gałkowo
Noclegi Nowa Ukta
Noclegi Kadzidłowo
Noclegi Krutyński Piecek
Noclegi Szeroki Bór
Noclegi Krutyń
Noclegi Warnowo
Noclegi Końcewo
Noclegi Zamordeje
Noclegi Karwica
Noclegi Zgon
Noclegi Wiartel
Noclegi Kierwik
Noclegi Cierzpięty
Noclegi Spychowo
Noclegi Nowy Zyzdrój
Noclegi Karwik
Noclegi Lipowo
Noclegi Mikołajki
Noclegi Zełwągi
Noclegi Faryny
Noclegi Pisz
Noclegi Piecki
Noclegi Szczechy Wielkie
Noclegi Inulec
Noclegi Kolonia (pow. szczycieński)
Noclegi wg kategorii
Ruciane-Nida informacje
Szukam noclegu w Rucianem Nidzie
Mapa
Rucianego Nidy
Dojazd do Rucianego Nidy
Atrakcje Ruciane-Nida
Atrakcje
Jeziora
Muzea
Parki rozrywki
Plaże i kąpieliska
Porty i przystanie
Trasy rowerowe
Trasy spacerowe
Zabytki
Restauracje
Pełna lista ofert
Ruciane-Nida Zdjęcia
Rozkład jazdy Ruciane-Nida
Ruciane-Nida Ulice
Odległości Ruciane-Nida
Atrakcje Ruciane-Nida
Trasy rowerowe
Trasy rowerowe Biały Dunajec
Trasy rowerowe Czorsztyn
Trasy rowerowe Kościelisko
Trasy rowerowe Zakopane
Trasy rowerowe Mielno
Trasy rowerowe Myślenice
Trasy rowerowe Tuchola
Trasy rowerowe Solina
Trasy rowerowe Szczecin
Trasy rowerowe Szczytno
Trasy rowerowe Mrągowo
Trasy rowerowe Mikołajki
Trasy rowerowe Giżycko
Trasy rowerowe Ruciane-Nida
Trasy rowerowe Augustów
Trasy rowerowe Jastarnia
Trasy rowerowe Krynica Morska
Trasy rowerowe Puck
Trasy rowerowe Duszniki-Zdrój
Trasy rowerowe Bydgoszcz
Trasy rowerowe Krasnobród
Trasy rowerowe Susiec
Trasy rowerowe Nowy Targ
Trasy rowerowe Sanok
Trasy rowerowe Bielsko-Biała
Trasy rowerowe Cieszyn
Trasy rowerowe Busko-Zdrój
Trasy rowerowe Olsztyn
Trasy rowerowe Ryn
Trasy rowerowe Dąbki
Trasy rowerowe Rumia
Trasy rowerowe Koszalin
Trasy rowerowe Tychy
Trasy rowerowe Zawoja
Trasy rowerowe Przeworsk
Trasy rowerowe Piła (pow. ostrowski)
Trasy rowerowe Przemyśl
Trasy rowerowe Zabrze
Trasy rowerowe Tarnowskie Góry
Trasy rowerowe Czarny Dunajec
Trasy rowerowe Łącko (pow. nowosądecki)
Trasy rowerowe Miastko
Trasy rowerowe Istebna
Trasy rowerowe Rajcza
Trasy rowerowe Nowa Słupia
Trasy rowerowe Barczewo
Trasy rowerowe Iława
Trasy rowerowe Olsztynek
Trasy rowerowe Węgorzewo
Trasy rowerowe Połczyn-Zdrój
Trasy rowerowe Kętrzyn
Trasy rowerowe Kruklanki
Trasy rowerowe Grzybowo
Trasy rowerowe Swarzewo
Trasy rowerowe Środa Wielkopolska
Trasy rowerowe Pasym
Trasy rowerowe Lubin
Trasy rowerowe Dobre Miasto
Trasy rowerowe Lubiatowo
Trasy rowerowe Piekary Śląskie
Trasy rowerowe Gryfino
Trasy rowerowe Świeradów-Zdrój
Trasy rowerowe Radziejów
Trasy rowerowe Stare Juchy
Trasy rowerowe Lubawa
Trasy rowerowe Lidzbark Warmiński
Trasy rowerowe Jeziorany
Trasy rowerowe Świętajno
Trasy rowerowe Czarna Białostocka
Trasy rowerowe Dąbrowa Górnicza
Trasy rowerowe Uherce Mineralne
Trasy rowerowe Miłomłyn
Trasy rowerowe Wydminy
Trasy rowerowe Lasowiec
Trasy rowerowe Porost
Trasy rowerowe Purda Leśna
Trasy rowerowe Gąski