Trójgarb zlokalizowany jest terenie północno-zachodniej części Gór Wałbrzyskich, w Sudetach Środkowych, między Kamienną Górą a Szczawnem-Zdrojem. Jak sama nazwa wskazuje składa się z trzech wierzchołów (778, 757 i 738 m n.p.m.). Zbudowane są one ze skał wulkanicznych, a zbocza i najbliższe otoczenie ze skał osadowych – zlepieńców, piaskowców i łupków, w których znajdują się pokłady węgla kamiennego.
W 2018 roku na najwyższym wierzchołku otwarto wieżę widokową o wysokości 27 metrów z czterema tarasami widokowymi. W kierunku południa możemy z niej dostrzec wierzchołki Gór Kamiennych, Karkonoszy i Rudaw Janowickich. Na Wschodzie zobaczymy Chełmiec - drugi co do wysokości szczyt gór Wałbrzyskich. Natomiast na północ rozciąga się panorama na Równinę Świdnicką, Masyw Ślęży, a także Wrocław. Wieża została wzniesiona na podstawie trójkąta, co ma symbolizować trzy gminy biorące udział w projekcie: Czarny Bór, Stare Bogaczowice oraz Szczawno-Zdrój.
A oto szlaki, którymi możecie dojść na Trójgarb:
- Szlak z Lubomina na Trójgarb; czas: 2h, dystans: 5,8 km, przewyższenie: 323 m.
Lubomin – zielony/żółty - Ruiny bacówki pod Trójgarbem – Skrzyżowanie pod Trójgarbem – Droga “Tarcie Chrzanu” – Trójgarb.
- Witków – niebieski – 1h 55 min.
- Gostków – zielony – 2h 04 min. – jeden z najładniejszych szlaków, gdyż po drodze mijamy niezaleziony teren, a w samej miejscowości możemy zobaczyć tzw. holender, czyli wiatrak z II połowy XVIII wieku. Aby trochę urozmaicić wędrówkę ze szczytu można powrócić szlakiem niebieskim oraz czarnym, które doprowadzą Was z powrotem do zielonego.
- Stare Bogaczowice – zielony – 2h 18 min.
Rewelacyjny o każdej porze roku