Trudne warunki pogodowe w górach. Pierwsze zagrożenia lawinowe!
Przed nami pierwszy dzień jesieni, a aura, z którą mamy do czynienia w górach to prawdziwa zima. Każdy, kto w najbliższym czasie planuje wypoczynek w Tatrach lub Karkonoszach, musi wziąć pod uwagę, że sytuacja na szlakach jest naprawdę trudna, w szczególności w wyższych partiach gór. Pojawiły się również pierwsze zagrożenia lawinowe.
Takiej sytuacji pogodowej na pewno nie spodziewali się turyści, którzy w drugiej połowie września zdecydowali się na noclegi w Tatrach lub Karkonoszach. Jeszcze 3 tygodnie temu cieszyliśmy się wspaniałymi warunkami pogodowymi i pełnią lata, a obecnie musimy wyjmować grube kurtki z szafy i nieco modyfikować nasze plany, związane ze zdobywaniem górskich szczytów. Jest to o tyle istotne, że ratownicy TOPR ogłosili właśnie pierwszy stopień zagrożenia lawinowego.
Zastanawiasz się, co oznaczają stopnie zagrożenia lawinowego? Sprawdź: Lawiny w górach. Co warto o nich wiedzieć i jak się zachować?
Gdzie należy zachować szczególną ostrożność w Tatrach?
Chyba wszyscy zdają sobie sprawę z faktu, jakim pięknem wyróżniają się polskie góry jesienną porą. Zanim jednak przyjdzie nam korzystać z uroków polskiej złotej jesieni, musimy przeczekać zimę, która pojawiła się w wyższych partiach gór.
Od wysokości 1800 m n.p.m. w Tatrach obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Oznacza to, że pokrywa śnieżna jest dobrze związana, a wyzwolenie lawiny jest możliwe jedynie przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach na bardzo stromych lub ekstremalnych stokach. Możliwe jest samoistne schodzenie małych i średnich lawin.
Warto w związku z tym zachować szczególną ostrożność, unikać stromych i ekstremalnych stoków i wybierać te łatwiejsze szczyty lub spacer górskimi dolinami.
Tatry to wiele możliwości, również na niepogodę. Przeczytaj koniecznie: Co robić w Zakopanem gdy pada? Pomysły na deszczowy dzień
Dużym utrudnieniem podczas wędrówek jest również spora pokrywa śnieżna - na Kasprowym Wierchu jest aż 30 cm śniegu, a na Łomnicy dominuje uczucie chłodu, potęgowane przez silny wiatr i ujemne wartości temperatur.
Pamiętajmy, że informacje zawarte w komunikacie lawinowym stanowią podstawę do własnej oceny użytkownika. Nie zastępują samodzielnej oceny lokalnej sytuacji lawinowej. Należy dopasować swoje plany do aktualnych i prognozowanych warunków w Tatrach oraz do swoich umiejętności i doświadczenia zimowego.
Jak obecnie wygląda sytuacja pogodowa w polskich górach?
Sytuacja na pewno jest trudna i nie zanosi się na to, by w najbliższych dniach miało to ulec zmianie. W dniach 22-23 września prognozowane są kolejne opady białego puchu. Przypomnijmy, że zima w Tatry zawitała już w dniu 12 września, kiedy to na Łomnicy spadł śnieg, a słupki rtęci pokazały -6 stopni Celsjusza.
Zastanawiasz się, co przyniesie pogoda w kolejnym miesiącu? Sprawdź: Pogoda na październik 2022 w Polsce, w górach, nad morzem
Meteorolodzy podkreślają, że takiej zimy we wrześniu, nie było w Tatrach od lat. Zima obecna jest również po słowackiej stronie Tatr. Miejscami pokrywa śnieżna w tym tygodniu może przekroczyć 30-50 cm, a to już sporo jak na pierwszy miesiąc meteorologicznej jesieni. Aktualnie na Kasprowym Wierchu pokrywa śnieżna osiąga około 30 cm, jak podkreśla Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Według najnowszych prognoz, w ciągu najbliższych dwóch dni, pokrywa śnieżna wzrośnie o około 15-25 cm. Lokalnie w słowackich Tatrach nawiany śnieg jest już na tyle głęboki, że wspinacze pokonują szlak ze śniegiem po kolana.
Zima zawitała również w Karkonosze i Beskidy. Na Śnieżce leży niewielka warstwa śniegu, dzięki której krajobrazy są iście bajeczne. Niestety, z powodu niskiego pułapu chmur jest mglisto i bardzo nieprzyjemnie. Biało zrobiło się również na Babiej Górze - na szczęście nie jest to duża pokrywa śnieżna, ale na tyle wystarczająca, by na szlakach zrobiło się ślisko. Zachowajmy ostrożność i śledźmy bieżące informacje pogodowe!
Sprawdź noclegi w Tatrach, Karkonoszach i Beskidach:
Czy to oznaka, że zima zagościła w górach już na dobre? Jest szansa na to, że od weekendu zrobi się cieplej i śnieg zacznie topnieć. Jest w związku z tym nadzieja na piękną polską złotą jesień!
Komentarze