Trudne warunki w górach. Niektóre szlaki zamknięte
Pomimo tego, że mamy dopiero początek grudnia, to zima zagościła w górach na dobre. W niektórych miejscach warunki są ekstremalnie trudne, dlatego jeśli planujesz w najbliższym czasie wybrać się w góry, to koniecznie zapoznaj się z treścią tego artykułu.
Wszystko wskazuje na to, że sezon zimowy w polskich górach należy uznać za otwarty. Przyrost pokrywy śnieżnej i zmienność warunków atmosferycznych powoduje, że w wielu miejscach, szczególnie w wyższych partiach gór robi się naprawdę niebezpiecznie - o obowiązującym zagrożeniu lawinowym pisaliśmy m.in. TUTAJ.
Nie tylko Tatry. Zagrożenie lawinowe i zamknięte szlaki w Karkonoszach
Okazuje się, że z coraz trudniejszymi warunkami na popularnych szlakach górskich mamy do czynienia nie tylko w Tatrach. Bardzo trudne warunki panują również w innych, chętnie odwiedzanych regionach górskich, takich jak Beskidy, czy Karkonosze.
W Karkonoszach, podobnie jak w Tatrach, obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Zamknięty został m.in. czerwony szlak przez Kocioł Łomniczki na Śnieżkę i żółty - łącznik prowadzący od szlaku czarnego do Strzechy Akademickiej przez Biały Jar. Od wczoraj (2.12.2021) zamknięty jest również szlak żółty od schroniska Pod Łabskim Szczytem w stronę Śnieżnych Kotłów.
Panują tu bardzo niekorzystne warunki do turystyki górskiej - szlaki są oblodzone, a swobodne wędrowanie utrudnia bardzo silny wiatr, którego porywy mają się wzmagać w najbliższych dniach. Jeżeli w najbliższym czasie planujesz urlop w Karkonoszach, to odradzamy wyjścia w wyższe partie gór.
Sprawdź oferty noclegów w Karkonoszach
Intensywne opady śniegu w Beskidach
Beskidy to region, który w nadchodzący weekend (3-5.12.2021 r.) będzie cieszył się szczególnym zainteresowaniem turystów. Bo to właśnie w Wiśle zostaną rozegrane zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich. Prognozy pogody nie są niestety sprzyjające. Prognozuje się bardzo silny wiatr i opady śniegu.
Podobnie, jak w Tatrach i Karkonoszach, również w Beskidach obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Szczególnie niebezpiecznie jest na Babiej Górze, na której pokrywa śnieżna nie jest równomierna. Średnio leży go tu około 30 cm, ale miejscami zdarza się, że śnieg osiąga nawet 70 cm.
Zobacz również: Babia Góra vs Giewont. Fakty i ciekawostki o popularnych szczytach górskich
Pokrywa śnieżna jest na ogół dobrze związana i stabilna. Wyzwolenie lawiny jest możliwe jedynie przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach na bardzo stromych lub ekstremalnych stokach. Możliwe jest zejście samoistne małych i średnich lawin. Dlatego, bez względu na wszystko, warto zachować szczególną ostrożność.
Wybierz dla siebie najlepszy nocleg w Beskidach
Wszystko wskazuje na to, że zima w górach pozostanie z nami już na dłużej. Pamiętaj o swoim bezpieczeństwie i śledź na bieżąco aktualne informacje pogodowe.
Komentarze