Trzciana - atrakcje i ciekawe miejsca
Trzciana to malownicze miasteczko położone w północno-środkowej Słowacji, nad rzeką Orawą. Trzciana leży w niedalekiej odległości od polskiej granicy. Dzięki swojemu położeniu miasto stanowi idealne miejsce dla rodzinnych, wakacyjnych wypadów. Sprawdźmy, czym skusi Was słowacka Trzciana?
Warto wiedzieć, że pierwsza wzmianka o Trzcianie pochodzi z XIV wieku. W 1371 roku król Węgier i Polski, Ludwik I Wielki wydał pozwolenie grupie lokalnych możnowładców na założenie miasta pośród lasów, w pobliżu Twardoszyna. W ten oto sposób powstał Bingenstadt. Od początku pełnił on funkcję osady kupieckiej. Nadzór nad nią sprawował sprawował niemiecki ród Jana Hertla. Jego dziedzice pełnili funkcję burmistrzów i nawiązali kontakty handlowe z Polską. Ciekawostką jest, że Trzciana słynęła m.in. z wyrobów garncarskich. Po upadku tzw. ładu wiedeńskiego, Trzciana znalazła się w obrębie Węgier. Podczas II wojny światowej była okupowana przez oddziały hitlerowskie. Ostatecznie miejscowość przeszła w ręce Słowaków.
Zainteresowani wakacjami w Lewoczy? Informacje o atrakcjach w tym mieście znajdziecie tutaj: Lewocza - atrakcje i ciekawe miejsca.
Kościół św. Marcina
Co warto zwiedzić w Trzcianie podczas tegorocznych wakacji? W Trzcianie znajduje się najstarszy kościół parafialny, gotycki, pod wezwaniem św. Marcina. Postał w XIV wieku na miejscu wcześniejszej budowli z XIV i XV w., a następnie został przebudowany w stylu barokowym. Najstarszym elementem jest brama z XVII wieku, z charakterystycznym zegarem słonecznym. Przy świątyni po II wojnie światowej została wzniesiona także nowożytna wieża. W murze kościelnym od strony wschodniej znajduje jest kaplica Św. Krzyża, przebudowana z dawnej baszty obronnej z I połowy XVIII wieku z barokowym ołtarzem matki Boskiej Karmelitańskiej, nad którym znajduje się krucyfiks z XVIII wieku. W dzisiejszych czasach jest to centrum pielgrzymkowe, przyciągające tłumy wiernych chcących ujrzeć cudowny obraz.
Klasztor franciszkański
Kolejnym ciekawym zabytkiem jest zespół budynków klasztoru franciszkanów, z barokowym kościołem św. Jerzego. Budowle pochodzą z XVIII wieku. Warto wiedzieć, że Franciszkanie osiedli w mieście w 1774 roku. Klasztor został wybudowany w 1778 roku na gruncie, należącym do istniejącego wcześniej kościoła św. Jerzego. W 1803 roku wybudowano obok gmach franciszkańskiego gimnazjum, które stało się pierwszą średnią szkołą na Orawie. Obecnie mieszka tu pięciu zakonników, jeden brat świecki i dwóch postulantów.
Odkryjcie razem z nami atrakcje w Bańskiej Szczawnicy: Bańska Szczawnica - atrakcje i ciekawe miejsca.
Synagoga żydowska
Zachęcamy Was do odwiedzenia wspaniałej synagogi, wybudowanej w 1839 roku. Znajduje się ona koło głównego placu. Piętrowy, budynek w czasie okupacji zniszczony, po wojnie wykorzystywany był jako magazyn, obecnie zwrócony jest żydowskiej gminie wyznaniowej, która wynajmuje jej powierzchnię na sklepy.
Co jeszcze warto zwiedzić w Trzcianie? Na pewno wartą uwagi jest figura św. Floriana, z 1705 roku, obecnie znajduje się przez budynkiem parafii. Innym zabytkowym miejscem jest cmentarz żydowski z XVIII-XX wieku, na granicy między Trzcianą a Twardoszynem.
Coś dla sportowców? Proszę bardzo. W mieście działają różne kluby sportowe – piłka nożna, piłka halowa, kręgle, tenis stołowy, siatkówka, karate, hokej, skauting, taniec. Miłośnikom książek oraz dobrych filmów polecamy tutejsze kino i bibliotekę. Sprawdźcie ciekawe atrakcje w Trzcianie i cieszcie się udanym wypoczynkiem z całą rodziną.
Malownicze okolice Orawy
Nie da się ukryć, że uroku miasteczku dodaję rzeka Orawa oraz jej okolice. W zasadzie cała słowacka Orawa, to urokliwy obszar pełen malowniczych pól, zielonych wzgórz i lasów. Jeśli należycie zatem do pasjonatów pieszych wycieczek lub jazdy na rowerze, te tereny z pewnością przypadną Wam do gustu. Jest to więc wymarzone miejsce dla miłośników pieszych czy rowerowych wycieczek, a także osób szukających spokoju i wytchnienia na łonie natury.
Serdecznie zachęcamy Was do odwiedzenia tego miasteczka a także innych, pięknych słowackich miejscowości. Oferty noclegowe znajdziecie tutaj:
Komentarze (1)
Wiesława Malinowska