Trzy Kopce Wiślańskie - przyjemna wędrówka w Beskidzie Śląskim
Każda wyprawa w Beskid Śląski związana jest z mnóstwem pozytywnych przeżyć. To oczywiste, że podczas wędrówki wybieramy szlaki łatwiejsze, jak i te trudniejsze. Beskid Śląski, w którym znajdują się Trzy Kopce Wiślańskie, należy zaliczyć do kategorii tych przyjemnych regionów górskich, w których każda wyprawa górska gwarantuje wiele wspaniałych przeżyć. Trzy Kopce Wiślańskie to szczyt, który warto zdobyć o każdej porze roku.
Poszukujesz przyjemnej opcji trasy w Beskidzie Śląskim? Chcesz podziwiać niezwykłe krajobrazy górskie i skosztować popularnych potraw w schronisku górskim, które słynie z kolorowego Garbusa, przy którym turyści chętnie robią sobie zdjęcia? Jeśli na każde z tych pytań Twoja odpowiedź brzmi TAK, to wejście na Trzy Kopce Wiślańskie powinno być dla Ciebie obowiązkiem. To jeden z punktów obowiązkowych, jeśli celem Twojej wyprawy są Beskidy.
Trzy Kopce Wiślańskie 810 m n.p.m. - najważniejsze informacje
Trzy Kopce Wiślańskie to szczyt o wysokości 810 m n.p.m. Znajduje się w paśmie Równicy, w Beskidzie Śląskim. Nazwa wywodzi się od tego, że znajduje się na styku granic trzech miejscowości - Wisły, Brennej i Ustronia.
Wyróżnia się tym, że spiętrzenie Trzech Kopców Wiślańskich o dwóch niepozornych kulminacjach jest pewnego rodzaju zwornikiem dla bocznej odnogi Kamiennego – Bukowej – Obory, odchodzącej w kierunku zachodnim oraz dla grzbieciku Gronika (662 m n.p.m.), odgałęziającego się tu ku północnemu wschodowi. Z kolei, ku północy opadają spod Trzech Kopców Wiślańskich widokowe polany z maleńkim osiedlem Nowa Łąka.
fot. Karol Wiak
Ze szczytu możemy podziwiać malownicze i niezwykłe widoki, takie jak: Skrzyczne (1257 m n.p.m.), Kotarz (974 m n.p.m.), Grabowa (905 m n.p.m.), Stary Groń (ok. 700 m n.p.m.), Orłowa (813 m n.p.m.), Równica (884 m n.p.m.), czy też Czantoria (995 m n.p.m.).
Na samym szczycie Trzech Kopców Wiślańskich znajduje się kultowe prywatne schronisko górskie Telesforówka, oferujące posiłki i miejsca noclegowe.
Przy okazji wizyty w Beskidzie Śląskim, dobrzde jest zobaczyć również Beskid Mały, który znajduje się w stosunkowo niedalekiej odległości od Trzech Kopców Wiślańskich.
Trzy Kopce Wiślańskie można zaliczyć do kategorii mniej wymagających szczytów. Sprawdź: 5 niewymagających tras w polskich górach
Którym szlakiem na Trzy Kopce Wiślańskie?
Skoro Trzy Kopce Wiślańskie, to oczywisty wydaje się fakt, że na ten szczyt prowadzą szlaki z trzech miejscowości, których granice stykają się tu ze sobą. Dojdziemy tu z Ustronia, Brennej Leśnicy oraz Wisły. W przypadku tej ostatniej miejscowości, możemy zdecydować się na pewnego rodzaju pętelkę, dzięki której nie będziemy musieli wracać po swoich śladach, a będziemy w stanie zobaczyć o wiele więcej, pomimo tego, że wędrówka zajmie nam nieco więcej czasu.
Szlaki prowadzące na Trzy Kopce Wiślańskie to:
- szlak niebieski z Równicy przez Orłową (2 godziny 30 minut)
- szlak zielony z Brennej Leśnicy (3 godziny w dwie strony)
- szlak żółty od stacji PKP Wisła Uzdrowisko (1 godzina)
- szlak czarny od Wisły Gościejowa przez Wierch Gościejów (1 godzina 30 minut)
- szlak niebieski i czarny z Ustronia Dobki przez Zakrzosek (1 godzina 10 minut).
Beskid Śląski oferuje wiele możliwości noclegów w pobliżu szlaków turystycznych. Sprawdź nasze propozycje:
Najkrótsza droga na Trzy Kopce Wiślańskie - opis szlaku
Jeśli zamierzasz dotrzeć w możliwie najszybszym tempie na Trzy Kopce Wiślańskie, to musisz śmiało kierować się szlakiem żółtym. Żółty szlak, prowadzący do Przełęczy Salmopolskiej, rozpoczyna się tuż przy stacji PKP Wisła Uzdrowisko.
Początek szlaku to przede wszystkim centrum Wisły. Jeśli dojdziemy do ulicy Olimpijskiej, to skręcamy w lewo i przekraczamy rzekę, mijamy ośrodek sportowy „Start” i dochodzimy do ul. 11 listopada. Od tego momentu trasa staje się stroma, na szczęście nie na długo. Po kilku dłuższych i stromych podejściach, kończymy wędrówkę asfaltem i wchodzimy na żółty szlak, prowadzący przez las.
fot. Karol Wiak
Po wyjściu z lasu, żółtym szlakiem skręcamy w lewo. To dobry moment, by zrobić sobie chwilę przerwy na kanapkę, łyk wody i podziwianie malowniczych widoków górskich - panorama gór właśnie z tego miejsca jest niezwykła i powinna zachwycić każdego, kto kocha Beskid Śląski i nie tylko.
Kolejne metry żółtego szlaku to wędrówka asfaltem - im wyżej, tym piękniejsze widoki. Po obu jego stronach rozciągają się pola i łąki, znad których wyłania się malowniczy górski krajobraz. Po pewnym czasie asfalt się kończy i znowu wchodzimy w las - to jasny sygnał, że cel naszej wyprawy jest coraz bliżej.
fot. Karol Wiak
Po kilku minutach, żółtym szlakiem docieramy na szczyt Kamienny 790 m n.p.m., który jest mało znany, ale jego wielkim atutem jest bez wątpienia fakt, że możemy stąd podziwiać cały Beskid Śląski. Z Kamiennego na Trzy Kopce Wiślańskie pozostało nam 15 minut wędrówki. Kolejne fragmenty trasy znowu prowadzą przez las - po wyjściu na otwartą przestrzeń, staniemy na szczycie Trzech Kopców Wiślańskich. Po prawej stronie pojawi się pomnik upamiętniający ten szczyt. Możemy podziwiać piękne widoki górskie, udać się do schroniska Telesforówka lub powrócić do Wisły Gościejowa - czarnym szlakiem. Wybór tej trasy będzie swego rodzaju urozmaiceniem, by nie wracać po swoich śladach.
fot. Karol Wiak
Po minięciu schroniska Telesforówka, szlak żółty biegnie cały czas w dół. Po około 30 minutach, tuż za szczytem Gościejów, pojawi się szlak czarny, którym możemy zejść do przystanku PKS Wisła Gościejów. W tym celu, należy skręcić w prawo, w leśną ścieżkę, która prowadzi stromo w dół.
Musimy być przygotowani na to, że zejście będzie strome i kamieniste. Kilkanaście minut wędrówki doprowadzi nas do potoku, przy którym napotykamy rozwidlenie dróg. Czarny szlak odbija tutaj lekko w prawo i przez moment prowadzi pod górkę. Idąc dalej przez las dochodzimy do zabudowań i ul. Gościejów. Dojdziemy nią do ul. Wyzwolenia, na której znajduje się przystanek, z którego możemy dotrzeć do centrum Wisły.
Wisła to wiele możliwości udanych wędrówek górskich. Poznaj: 4 najlepsze szlaki turystyczne w Wiśle. Gdzie się wybrać?
Najdłuższy szlak na Trzy Kopce Wiślańskie
Kochasz górskie wędrówki? Chyba nikogo nie będzie zaskoczeniem fakt, jeśli zechcesz zdobyć Trzy Kopce Wiślańskie, wybierając szlak zielony, który na wspomniany szczyt prowadzi z Brennej Leśnicy.
Dlaczego warto wybrać akurat tę trasę? Poza tym, że jest to najdłuższy szlak, to w opinii wielu turystów, obfituje w najpiękniejsze widoki górskie (Beskid Śląski w roli głównej) - przemierzamy przez widokowe polany, opadające spod szczytu w kierunku północnym. Czas potrzebny na przejście zielonego szlaku to 3 godziny.
Powrót odbywa się tą samą trasą. My jednak polecamy wydłużyć swoją wędrówkę o dodatkowe 2 godziny i ze schroniska Telesforówka wyruszyć na Przełęcz Salmopolską, z której przez Biały Krzyż, będziemy mogli dotrzeć na Stary Groń (wieża widokowa) i do punktu naszego startu w Brennej. To opcja w szczególności polecana dla miłośników górskich wypraw.
Zielony szlak rozpoczyna się w przysiółku Leśnica. Do dyspozycji mamy tu parking, który znajdziemy po lewej stronie drogi. W przypadku braku miejsc, warto podjechać 70 metrów dalej i znaleźć wolne miejsce parkingowe po prawej stronie drogi.
Pamiętaj, że wejście na szlak jest tu bezpłatne, podobnie jak w całym regionie Beskidu Śląskiego, który nie znajduje się na terenie żadnego parku narodowego.
Trasa z Brennej uznawana jest za przyjemną - mamy tu do czynienia z 335 metrami przewyższenia, dzięki czemu można ją śmiało polecić rodzinom z dziećmi.
Dystans, jaki musimy tu pokonać, to około 4 km. Wędrówka rozpoczyna się w Leśnicy, z której podążamy drogą asfaltową przez 15 minut. Po tym czasie, będziemy mogli delektować się typową górską trasą, która początkowo obchodzi szczyt Gronik i wspina się jego zachodnimi stokami.
Po około 40 minutach zacznie pojawiać się wszystko to, co najpiękniejsze na naszej trasie. Będzie to małe, klimatyczne jeziorko, jak i możliwość podziwiania z polany - najwyższych szczytów w Beskidzie Śląskim. Skręcając w prawo, będziemy mogli delektować się jeszcze piękniejszymi widokami.
Szlak niebieski na Trzy Kopce Wiślańskie - propozycja dla turystów, którzy wypoczywają w Ustroniu
Jeżeli zarezerwowałeś swój wymarzony nocleg w Ustroniu, to wiedz, że z tego popularnego miasta, masz dwie wyjątkowe opcje tras, dzięki którym uda Ci się dojść na szczyt Trzech Kopców Wiślańskich.
Do celu naszej wyprawy prowadzi tu szlak niebieski z Równicy, będącej popularnym punktem widokowym w Ustroniu oraz szlak niebieski i czarny z Ustronia Dobki przez Zakrzosek. Zdecydowanie prostszy i krótszy jest ten drugi szlak - musimy sobie tu zarezerwować nieco ponad godzinę na naszą wędrówkę. W przypadku niebieskiego szlaku z Równicy, przez Orłową, czas naszej wyprawy będzie nieco dłuższy - bo potrzebne są tu 2 godziny i 30 minut.
Decydując się na wędrówkę z Równicy, musimy ją najpierw zdobyć, by wyruszyć na Trzy Kopce Wiślańskie. Z Ustronia na Równicę prowadzi czerwony szlak. Niezwykłym atutem w tym przypadku jest fakt, że możemy na sam szczyt wjechać swoim samochodem. Samo podejście na Równicę jest dość strome i męczące. Wybór tak naprawdę należy do Ciebie - jeśli chcesz oszczędzić wysiłku, to wjedź tu samochodem i pozostaw go na parkingu przy Gościńcu Równica.
Z Równicy wędrujemy szlakiem niebieskim - jest on łagodny, z delikatnymi zejściami i podejściami. Łączą się tu wędrówki leśne z przejściem przez polany, z których możemy podziwiać piękne widoki górskie. Na hali Pod Orłową można zrobić sobie dłuższą przerwę, posilić się posiłkiem i nabrać sił na dalszą wędrówkę. Kolejne fragmenty trasy prowadzą w dół, co pozwoli rozluźnić mięśnie. Dopiero samo podejście pod szczyt Trzech Kopców Wiślańskich będzie bardziej wymagające, ale każdy z powodzeniem da sobie radę.
Ustroń posiada doskonale rozwiniętą bazę noclegową. Sprawdź nasze propozycje noclegów:
Wyjątkowa Telesforówka i tajemniczy samochód
Szczyt Trzech Kopców Wiślańskich jest wyjątkowy z wielu powodów. To nie tylko piękne widoki górskie i przyjemny spacer, ale również wyjątkowe schronisko, które określane jest mianem "kultowego".
fot. Karol Wiak
Telesforówka, bo o niej mowa, to prywatne schronisko w Beskidzie Śląskim, założone w 1994 roku, znajdujące się na północnym stoku Trzech Kopców Wiślańskich. Obiekt oferuje bufet i możliwość noclegów wraz z pełnym zapleczem sanitarnym.
To, co można polecić każdemu turyście w tym właśnie miejscu, to bez wątpienia pyszna kawa i wyjątkowe ciasta, upieczone według wyjątkowej, domowej receptury. Można się tu również posilić daniami obiadowymi oraz przekąskami - wszystko to w bardzo przystępnych cenach.
fot. Karol Wiak
Wokół Telesforówki znajdziemy dużo miejsca do odpoczynku - są ławki, stoły oraz tajemniczy Volkswagen Garbus, który jest pewnego rodzaju wyróżnikiem tego miejsca. Trzy Kopce Wiślańskie i pomalowany w czerwono-czarne barwy zachęca do wykonywania zdjęć na tle wspaniałych widoków górskich Beskidu Śląskiego, w tym: Skrzyczne - najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego, Barania Góra, Kotarz, Klimczok, Błatnia, Równica i Czantoria. Do takiego schroniska, jak to, chce się powracać o każdej porze roku!
Lubisz odkrywać smaki regionu? Z pewnością zainteresuje Cię treść tego artykułu: Wakacje kulinarne po Polsce - dania regionalne, gdzie i co zjeść?
Noclegi w Ustroniu, Wiśle i Brennej
Każdy turysta, który planuje zdobyć szczyt Trzech Kopców Wiślańskich, może wyruszyć z Ustronia, Wisły i Brennej. Każda z tych miejscowości posiada doskonale rozwiniętą bazę noclegową. Do najpopularniejszych kategorii noclegów, należy tu zaliczyć kwatery i pokoje, apartamenty i pensjonaty, dzięki czemu znalezienie wyjątkowego noclegu w Beskidzie Śląskim, nie powinno stanowić żadnego problemu.
Dużym zainteresowaniem cieszą się również domki w Wiśle, z której prowadzi najkrótsza droga na wspomniany szczyt. Każda z tych kategorii noclegów, oferuje wszelkie, niezbędne udogodnienia, dzięki czemu wypoczynek w tym regionie górskim, będzie można zaliczyć do kategorii tych udanych.
Średnia cena za nocleg w tych miejscowościach kształtuje się na poziomie 200 zł. Najkorzystniej jest zatrzymać się w agroturystykach, w których ceny za pobyt rozpoczynają się od 35 zł od osoby za dobę. Pamiętajmy, że do kosztów noclegu, należy doliczyć opłatę klimatyczną w wysokości 2,50 zł za każdą dobę.
Komentarze