Trzy Korony - jedno z najbardziej magicznych miejsc w Pieninach

 Trzy Korony - jedno z najbardziej magicznych miejsc w Pieninach

Trzy Korony to jeden z najbardziej znanych i najchętniej odwiedzanych szczytów górskich, znajdujących się w okolicach Szczawnicy. Mimo tego, że nie jest to najwyższe wzniesienie w całych Pieninach (jest nim szczyt Wysoka, leżący w Małych Pieninach), widowiskowe widoki, jakie się z niego rozciągają, co roku przyciągają do siebie liczne rzesze turystów spragnionych górskich wrażeń.

 

Z Trzema Koronami, które uznawane za jeden z symbolów Pienin, wiąże się wiele legend i opowieści. Z ich szczytu roztacza się przepiękna panorama Pienińskiego Parku Narodowego, widok na Tatry, Gorce, Beskid Sądecki i dolinę Dunajca. Trzy Korony cięszą się ogromną popularnością wśród miłośników górskich wycieczek nie tylko ze względu na widowiskowe panoramy. Jest to bowiem także miejsce, w którym można spotkać rzadkie gatunki ptaków i roślin, w tym także okazy występujące wyłącznie na terenie Pienińskiego Parku Narodowego.

 

Na Trzy Korony warto się wybrać tym bardziej, że na szczyt prowadzą wyznaczone szlaki, których pokonanie nie przysparza większych problemów. Na ich szczyt wiedzie kilka szlaków turystycznych, które różnią się między sobą długością i stopniem trudności. Dzięki temu każdy może wybrać ten, który będzie odpowiadał poziomowi jego umiejętności, porze roku oraz indywidualnym potrzebom. Sprawdźmy, jakie atrakcje czekają na turystów na szczycie Trzech Koron i w jaki sposób się na niego dostać!



fot. Milosz Maslanka / AdobeStock.com

 

Trzy Korony na mapie Pienin


Trzy Korony są jednym z najbardziej znanych wzniesień w Pieninach - przez wielu uznawanych za najpiękniejsze góry w Polsce. Mimo tego, że Pieniny nie są tak wysokie i strzeliste, co Tatry, w nie mniejszym stopniu od nich zachwycają odwiedzających pięknymi widokami, urozmaiconą fauną i florą oraz licznymi atrakcjami, które czekają na turystów poszukujących odpoczynku od codziennej rutyny.

 

Pieniny to pasmo górskie leżące w łańcuchu Karpat. Znajdują się w południowej Polsce i północnej Słowacji oraz stanowią najwyższą część długiego pasa skałek wapiennych określanego mianem Pienińskiego Parku Skałkowego. Pieniny od południa graniczą z Magurą Spiską, a ich północną granicę wyznaczają Gorce i Beskid Sądecki. Tworzą łańcuch górski o długości ok. 35 km i szerokości 6 km, który rzeka Dunajec dzieli na trzy części: Pieniny Spiskie, Pieniny Środkowe (Właściwe) i Małe Pieniny.

 

Część Pienin leżąca po polskiej stronie nosi nazwę Pienin Środkowych (Właściwych) i to właśnie w ich paśmie, a konkretnie w Masywie Trzech Koron, znajdują się Trzy Korony. Pieniny Środkowe rozciągają się od Czorsztyna i Nidzicy do przełomu Dunajca leżącego między Leśnicą a Krościenkiem. Od wschodu łączą się z Małymi Pieninami, a od zachodu graniczą z Pieninami Spiskimi. Najwyższym, znajdującym się na ich terenie wzniesieniem są Trzy Korony.



fot. barytek / AdobeStock.com

 

Trzy Korony najwyższy szczyt w Pieninach Środkowych


Trzy Korony są częścią Masywu Trzech Koron i wznoszą się na wysokość 982 m n.p.m. U ich podnóża przepływa Dunajec, a partię szczytową stanowi pięć turni zbudowanych z odpornych wapieni rogowcowanych. Masyw Trzech Koron tworzą następujące wzniesienia:

  • Okrąglica (982 m. n.p.m.) - najwyższe wzniesienie w Masywie Krzech Koron, na którego szczycie znajduje się platforma widokowa z barierkami, skąd można podziwiać panoramę okolicy;

  • Płaska Skała (950 m n.p.m.) - wniesienie położone na południowy wschód od Okrąglicy;

  • Nad Ogródki (940 m n.p.m.) - leży na południowy zachód od Okrąglicy;

  • Pańska Skała (920 m n.p.m.) - słynie z bytności na niej rzadkich ptaków pomurników;

  • Niżnia Okrąglica (902 m n.p.m) - leży na południe od Okrąglicy i wcześniej to z niej podziwiano panoramę okolicy.

Trzy Korony, ze względu na swoje położenie, są uznawane za najbardziej spektakularny szczyt w Pieninach oraz jeden z najznamienitszych symbolów tego regionu. Cieszą się równie dużą popularnością, co znajdująca się w niedużej odległości od nich góra Sokolica. Swoją popularność bez wątpienia zawdzięczają nietypowemu wyglądowi - z daleka przypominają bowiem skalną koronę, którą tworzą wymienione wyżej turnie szczytowe. Celem wędrówek turystów jest dziś głównie Okrąglica, z której roztaczają się przepiękne widoki.

 

Okrąglica - najwyższa turnia Trzech Koron


Okrąglica to najwyższa z turni, które wspólnie tworzą Masyw Trzech Koron. Wznosi się na wysokość 982 m n.p.m. i znajduje się pomiędzy pozostałymi turniami szczytowymi. Okrąglica nie zawsze była tak dostępna dla turystów, jak dziś - dawniej jedynie najodważniejsi zdobywcy gór decydowali się na wejście na jej szczyt. Dziś jednak, kiedy turyści mają do dyspozycji dobrze wytyczone i bezpieczne szlaki turystyczne oraz specjalną platformę widokową znajdującą się na samym szczycie turni, zdobycie szczytu Trzech Koron nie stanowi już żadnego problemu.

 

Platforma widokowa na Okrąglicy została zaprojektowana przez Stanisława Drohojowskiego, właściciela Zamku Czorsztyńskiego. Roztacza się z niej zapierający dech w piersiach widok na Pieniny, Pieniński Przełom Dunajca, Tatry, Beskid Sądecki, Beskid Żywiecki, Gorce i Magurę Spiską. Przy dobrych warunkach pogodowych ze szczytu Trzech Koron można dojrzeć nawet odległą o 63 km Babią Górę. Widok roztaczający się z Okrąglicy jest uznawany za jeden z najpiękniejszych, jakie można spotkać w polskich górach.

 

fot. Nocowanie.pl

 

Szlaki turystyczne, które prowadzą na szczyt Trzech Koron


Na szczyt Trzech Koron prowadzą liczne szlaki turystyczne - można ją zdobyć m. in. niebieskim szlakiem rozpoczynającym się w Szczawnicy (na tej trasie czeka nas przeprawa przez Dunajec i wejście na Sokolicę), żółtym szlakiem prowadzącym ze Sromowców Niżnych poprzez Wąwóz Szopczański i Przełęcz Szopkę lub wybrać zielony szlak z Krościenka nad Dunajcem.

Każda trasa wiedzie przez skrzyżowanie tuż pod szczytem Okrąglicy i prowadzi na tzw. Siodło. Tam znajduje się punkt opłat czynny w sezonie turystycznym. Wstęp na szczyt Trzech Koron jest płatny i uprawnia także do wejścia na Sokolicę, pod warunkiem, że zrobimy to tego samego dnia. Znajdująca się na szczycie Trzech Koron platforma widokowa mieści ok. 30 osób.

 

Legendy i opowieści o Trzech Koronach


Trzy Korony są jednym z najbardziej obfitujących w opowieści i legendy miejscem w Pieninach. Według jednej z nich pierwszym człowiekiem, który zdobył szczyt Trzech Koron, był brat Cyprian z Czerwonego Klasztoru. Nie podjął tego wysiłku jednak bynajmniej tylko w celu podziwiania pięknych widoków! W XVIII w. miał bowiem wystartować na latającej machinie własnej konstrukcji z Niżni Okrąglicy (jednej z turni Trzech Koron) i dolecieć nią aż do Łysej Polany znajdującej się w Tatrach. Była to pierwsza lotnia, skonstruowana z drewnianych listewek i pęcherzy zwierzęcych.

Inna opowieść z kolei głosi, że Trzy Korony zawdzięczają swoje powstanie św. Kindze, która uciekając przez Tatarami miała rzucić za siebie książęcą koronę. To właśnie z niej, według podania, miały wyrosnąć skalne szczyty, które zatrzymały natarcie niewiernych i ocaliły świętą przed schwytaniem.

 

Według miejscowych opowieści, św. Kinga miała być także pierwszą turystką, która regularnie wyprawiała się w te rejony. Twierdził tak m. in. powstaniec styczniowy i autor monografii "Sądecczyzna", Feliks Jan Szczęsny Morawski, który tak pisał o św. Kindze i jej upodobaniu do Pienin: „Latem skoro świt wychodziła ze swego klasztoru i z lipową laseczką w ręku przez góry szła do Pienin...”.


Dlaczego trzy a nie pięć? Skąd wzięła się nazwa Trzy Korony?


Kolejną ciekawą historią jest samo pochodzenie nazwy Trzy Korony. Praktycznie każdy turysta odwiedzający to wzniesienie zadaje sobie bowiem pytanie, dlaczego w jego nazwie są trzy korony, a nie pięć - w końcu turni szczytowych jest przecież pięć!

 

Przed XIX w. Trzy Korony nosiły miano Pienin, a dopiero na początku XIX w. w austriackich dokumentach pojawiła się nazwa Kronenberg, którą na język polski tłumaczono jako Koronę. W 1860 r. zaczęto natomiast używać dzisiejszego miana Trzy Korony.

Od miejscowych przewodników można czasem usłyszeć żartobliwe wyjaśnienie, że za czasów austriackich wynajęcie górala-przewodnika kosztowało turystę trzy korony i stąd taka nazwa. Niestety, etymologii nazwy Trzy Korony nie udało się wyjaśnić po dziś dzień, pozostają nam więc jedynie domysły.

 


fot. Artur Bociarski / AdobceStock.com

 

Dlaczego warto wejść na Trzy Korony?


Trzy Korony są jednym z najbardziej wartych odwiedzenia miejsc w Pieninach Środkowych. Nie sposób ich więc pominąć, będąc w tej okolicy. Zdobyciu tego wzniesienia sprzyjają świetnie wytyczone szlaki turystyczne, z których można korzystać właściwie przez cały rok. Każdy szlak prowadzi do celu poprzez piękne okolice oraz pozwala nacieszyć oczy unikalnymi widokami, których próżno szukać gdziekolwiek indziej.

 

Na turystów po drodze czeka szereg atrakcji, przy których warto zatrzymać się na dłużej, zapoznać się z ich historią oraz zrobić sobie przy nich pamiątkowe zdjęcia. Jeden ze szlaków prowadzi przez inny, znany szczyt w okolicy i pozwala za jednym zamachem zdobyć nie tylko Trzy Korony, ale także wejść na Sokolicę.

 

Po drodze możemy podziwiać Dunajec, obszar Pienińskiego Parku Narodowego, odwiedzić Czerwony Klasztor, Górę Zamkową i Zamek Pieniński. Atrakcją są także przełęcze i wąwozy, które napotkamy na swojej drodze - Przełęcz Szopka i Przełęcz Sosnów oraz Wąwóz Szopczański.



Wąwóz Szopczański, fot. Nocowanie.pl


Gdzie zatrzymać się na nocleg w okolicy?


Trzy Korony od lat cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród turystów. Nic więc dziwnego, że na przyjezdnych czeka w tych okolicach bogata i zróżnicowana baza noclegowa. Turyści odwiedzający Pieniny Środkowe mogą wybierać spośród ofert miejscowych hoteli, pensjonatów, gospodarstw agroturystycznych i pokojów gościnnych, w które obfituje ta okolica. Na miejscu jest także dostępna oferta schroniska Trzy Korony, prowadzonego przez PTTK.

 

Wybierając się na szczyt Trzech Koron, warto zatrzymać się na nocleg w Krościenku nad Dunajcem, zarezerwować nocleg w Szczawnicy lub wynająć pokój w Sromowcach Niżnych - to właśnie w tych miejscowościach mają bowiem swój początek najpopularniejsze szlaki turystyczne, które zawiodą nas prosto na szczyt Trzech Koron. Jest to świetne rozwiązanie dla osób, które chcą się skupić na odkrywaniu Trzech Koron.

 

Szlaki prowadzące na Trzy Korony, czyli jak dostać się na sam szczyt?


Trzy Korony od wieków były metą pieszych wycieczek. Pierwszego zdobycia góry według oficjalnych dokumentów dokonali w 1830 roku K. Prek i P. Wojnarowski. Pierwszego wejścia narciarskiego na Siodło dokonał natomiast zespół siedmiu narciarzy, pod przewodnictwem J. Gadomskiego. W 1906 r. wyznakowano pierwszą trasę turystyczną wiodącą na Trzy Korony.

 

W odległych czasach ich szczyt był odwiedzany głównie przez miejscową ludność, później stał się popularną metą wycieczek, na które ściągali miłośnicy gór z całego kraju. W XIX w. pod szczyt wyjeżdżano konnymi zaprzęgami. Później wybierano się natomiast na piesze wycieczki za dnia i w nocy, których zwieńczeniem był oglądany ze szczytu wschód słońca. Według statystyk, ok. 1880 r. na Trzy Korony wychodziło 200–300 turystów rocznie, a w 2005 r. liczba ta zwiększyła się do ponad 60 tys. Tak jest do dziś - Trzy Korony pozostają bowiem jedną z najpopularniejszych polskich gór, którą co roku odwiedzają tysiące turystów.

 

Aby przekonać się, czy ich popularność jest zasłużona, wystarczy choć raz wybrać się na wycieczkę na Trzy Korony. Warto to zrobić tym bardziej, że na szczyt wiodą dobrze wytyczone i przygotowane dla turystów trasy, a na Trzy Korony możemy dostać się właściwie o każdej porze roku. Poszczególne trasy turystyczne różnią się między sobą długością i poziomem trudności, co pozwala każdemu miłośnikowi górskich wędrówek wybrać trasę adekwatną do jego umiejętności i kondycji.

 

Ile kosztuje wstęp na Trzy Korony?


W Pieninach tylko dwa miejsca wymagają uiszczenia opłaty za wstęp. Bilet musimy wykupić, aby wejść na Trzy Korony i na Sokolicę. Wstęp jest płatny w sezonie, czyli między 20.04 a 31.10. Za bilet normalny zapłacimy 8 zł, a za ulgowy 4 zł.


Warto mieć na uwadze, że kupując bilet wstępu na platformę widokową na szczycie Trzech Koron, będziemy mogli go wykorzystać tego samego dnia do wejścia na Sokolicę - aby skorzystać z tej opcji, warto wybrać np. szlak niebieski ze Szczawnicy, który prowadzi przez oba wzniesienia.

Zobacz również: 4 najlepsze szlaki turystyczne w Szczawnicy. Gdzie się wybrać?

 


fot. Nocowanie.pl

 

Niebieski szlak na Trzy Korony ze Szczawnicy


Na Trzy Korony możemy dostać się niebieskiem szlakiem rozpoczynającym się w miejscowości Szczawnica. Jest to długi szlak o średnim poziomie trudności, który pokonamy w ok. 3,5 godziny. Do przejścia jest dystans ok. 6 km. Na trasie napotkamy na strome podejścia, wystające korzenie drzew oraz skalne podejścia. Niebieski szlak jest najdłuższą opcją dotarcia do szczytu Trzech Koron. Jednym z jego kluczowych elementów jest Przeprawa przez Dunajec. Z tego względu szlak niebieski jest dostępny jedynie w sezonie.

 

Przeprawa przez Dunajec tratwą flisacką


Jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych Pienin jest Przeprawa przez Dunajec. Idąc niebieskim szlakiem dochodzi się do przystani flisackiej, z której turyści są przeprawiani na drugą stronę rzeki przez miejscowych flisaków. Przeprawa odbywa się na tratwie flisackiej i trwa ok. 7 min. Jest płatna - za bilet normalny zapłacimy 3 zł, a za ulgowy 1,5 zł.



fot. kabat / AdobeStock.com

 

Wejście na Sokolicę i dalsza droga w stronę Trzech Koron


Trasa rozpoczyna się w Szczawnicy i wiedzie prosto na Sokolicę. Na miejscu kupimy bilet, z którym wejdziemy na taras widokowy i zobaczymy ponad 500-letnią sosnę - ikonę Pienin. Z Sokolicy będziemy mogli podziwiać wspaniałe widoki i odpocząć przed dalszą drogą.

 

Dalej szlak niebieski zawiedzie nas przez Sokolą Perć i Czertezik - kolejny, warty uwagi punkt widokowy w okolicy. Po ok. 1,5-godzinnym spacerze dotrzemy do Przełęczy Szopka, noszącej także nazwę Chwała Bogu. Alternatywnie na Trzy Korony można wejść przez Górę Zamkową.


Przeczytaj również: Nieodkryte szlaki w Pieninach. Gdzie się wybrać?


Przełęcz Szopka i piękna panorama Tatr


Z Przełęczy Szopka rozpościera się przepiękna panorama Tatr i widok na Spisz. W XIX w. do tego miejsca turyści docierali zaprzęgami konnymi. Miejscowa opowieść głosi natomiast, że druga nazwa, Chwała Bogu, wzięła się od radosnego okrzyku pieszych, który prawie dotarli już do celu swojej podróży - od Przełęczy Szopka na Trzy Korony dojdziemy bowiem w ok. pół godziny.


Żółty szlak na Trzy Korony ze Sromowców Niżnych


Żółty szlak wiodący na Trzy Korony i mający swój początek w Sromowcach Niżnych jest najłatwiejszą i najkrótszą trasą wiodącą do szczytu Trzech Koron. Prowadzi od Sromowców Niższych przez Wąwóz Szopczaski i z Przełęczy Szopka. Trasa szlaku żółtego ta jest łagodna, bez skalistych podejść - świetnie sprawdzi się więc w przypadku rodzin z dziećmi i osób starszych. Samo podejście szlakiem żółtym do szczytu Trzech Koron wymaga, co prawda, nieco kondycji, jednak nie powinno stanowić problemu.

 

Żółty szlak wiedzie od przystani flisackiej w Sromowcach Niżnych. Znajduje się w tym miejscu płatny parking, na którym można zostawić auto. Do miejscowości można także dostać się rowerem - ze Szczawnicy zawiedzie nas do niej tzw. Droga Pienińska.

 


fot. Jakub Kałek / AdobeStock.com

 

Na samym początku szlak żółty zaprowadzi nas do Schroniska Trzy Korony, do którego można wstąpić na kawę lub śniadanie. Następnie szlakiem żółtym dojdziemy do Wąwozu Szopczańskiego, a dalej pójdziemy leśną ścieżką, która zaczyna stopniowo pnąc się do góry. Następnie czeka nas Przełęcz Szopka, skąd zaledwie kilkanaście minut dzieli nas od szczytu Trzech Koron.



fot. Nocowanie.pl

 

Szlakiem zielonym z Krościenka nad Dunajcem


Na Trzy Korony wiedzie także łatwy szlak z Krościenka nad Dunajcem. Zielony szlak jest jednym z najłagodniejszych, dostępnych na to wzniesienie podejść. Po drodze spotkamy też kilka miejsc na odpoczynek. Podróż zaczyna się na rynku w Krościenku, gdzie swój początek ma szlak zielony. Wiedzie on ulicami A. Mickiewicza i Jagiellońską, które prowadzą w kierunku ul. Trzech Koron. W pobliżu dostępny jest parking, na którym można zostawić auto.

 

Szlak zielony na początku jest dość stromy jednak wspinaczka nie powinna być uciążliwa. Po drodze będziemy mijali malownicze polanki oraz przejdziemy zielonym szlakiem tuż obok Pienińskiego Potoku, który ma swoje źródło przy Przełęczy Szopka. Miejsce to jest uznawane za jedno z najdzikszych rejonów, jakie swoim odwiedzającym oferuje Pieniński Park Narodowy.

 

Warto zatrzymać się na dłużej na urokliwej polanie Wyrobek, która jest położona na rozwidleniu szlaków. Musimy podjąć tu decyzję, czy dalej pójdziemy szlakiem żółtym przez Przełęcz Szopka, czy niebieskim szlakiem w pobliżu Zamku Pienińskiego. Ta druga trasa jest dłuższa. Na Przełęczy Szopka możemy podziwiać widok na Tatry. Dalej czeka nas trudniejsze podejście i wspinaczka po leśnych stopniach i skałach, które zwiodą nas na taras widokowy na Trzech Koronach.



fot. Nocowanie.pl

 

Co widać z platformy widokowej na Trzech Koronach?


Każdy ze szlaków kończy się wejściem na platformę widokową znajdującą się na Okrąglicy. Z tego miejsca roztacza się imponujący wprost widok, który wynagradza wszystkie trudy wyprawy. Z platformy widokowej możemy dostrzec Gorlice, Beskid Sądecki, Przełom Dunajca, Magurę Spiską oraz panoramę Tatr. Ze szczytu możemy podziwiać także Jezioro Czorsztyńskie na tle Pilska i Babiej Góry, a dalej masyw Gorców z Lubaniem.



fot. Nocowanie.pl


W dole widoczna jest 500-metrowa przepaść opadająca w kierunku Równi, gdzie znajduje się Schronisko Trzy Korony odwiedzane przez turystów. Poniżej, przy dobrej pogodzie dojrzymy Przełom Dunajca - jeden z największych cudów natury tego regionu i atrakcję światowej sławy. Tworzy go siedem malowniczych meandrów Dunajca, które znajdują się w jarze ze ścianami o wysokości sięgającej do nawet 500 metrów. Przełom Dunajca liczy sobie 8 km długości, a miejscami zwęża się do kilkunastu metrów. Można go podziwiać na piechotę, rowerem lub przepłynąć tratwą flisacką.


fot. Nocowanie.pl

 

Inne miejsca w okolicach Trzech Koron, które warto odwiedzić


Oprócz samych Trzech Koron, będąc w tych malowniczych, górskich okolicach, warto odwiedzić także inne, interesujące miejsca. Jednym z nich jest bez wątpienia Rezerwat Biała Woda. Mieści się on niedaleko Szczawnicy, skąd prowadzi opisany wyżej szlak na Trzy Korony i zajmuje powierzchnię 28 ha w dolinie Białej Wody i Bystrzańskiego Potoku. Na miejsce można bez problemu dojechać rowerem lub samochodem ze Szczawnicy.

Poznaj: 5 najlepszych punktów widokowych w okolicy Szczawnicy

 

Rezerwat Biała Woda i jego atrakcje


Rezerwat Biała Woda powstał w 1963 r. Na jego terenie znajdują się ciekawe formy skalne oraz piękne widoki, które tworzą liczne potoki przepływające przez rezerwat. Jedną z interesujących formacji skalnych, które można podziwiać już przy samym wejściu do rezerwatu jest Czubata - spiczasty, wapienny szczyt o nagich zboczach.


Inną formą skalną jest Smolegowa Skała - niewielkie urwisko z wapieni. W tym miejscu zaczyna się także Wąwóz Międzyskały, gdzie turystów zachwycają wodospady, bystrza i ostoje skałek wystających z nurtu potoku. Na terenie rezerwatu znajduje się także Czerwona Skała, o wdzięcznej nazwie Sfinks.



fot. Nocowanie.pl

 

Jezioro Czorsztyńskie i zapora w Niedzicy


Jezioro Czorsztyńskie to sztuczny zbiornik wodny znajdujący się między Pieninami a Gorcami. Powstało w wyniku budowy zapory wodnej między Pieninami Spiskimi a Pieninami Środkowymi i obecnie oferuje turystom sporo atrakcji.

 

Jedną z nich jest rejs po jeziorze statkiem Harnaś. Statek ten to coś w rodzaju kawiarni na wodzie, z którego można podziwiać widoki, zabytki i przyrodę, a przy okazji wypić kawę i herbatę oraz zjeść coś smacznego. Podczas rejsu można zobaczyć Zamek Dunajec w Niedzicy, Zamek w Czorsztynie, Zaporę Wodną w Niedzicy oraz skansen na Półwyspie Stylchen. Rejsy odbywają się w sezonie od maja do października i trwają ok. 50 min.


Odwiedzając Jezioro Czorsztyńskie, warto wybrać się także na spacer po zaporze w Niedzicy. Jest to jedna z największych atrakcji turystycznych w tej okolicy, na której znajduje się efektowny obraz 3D zatytułowany "Moc Żywiołów". Zapora ma długość 404 m i wysokość 60 m. Poniżej zbiornika znajduje się drugie, mniejsze jezioro, które jest tzw. zbiornikiem wyrównawczym dla Jeziora Czorsztyńskiego. Z zapory roztacza się piękny widok m. in. na Zamek w Niedzicy.

 


fot. Nocowanie.pl

 

Następny artykuł 5 wyjątkowych miejsc w...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!