Tu króluje jedzenie! Poznaj kulinarne muzea w Polsce

Tu króluje jedzenie! Poznaj kulinarne muzea w Polsce

Luty to miesiąc, w którym królują różnorodne przysmaki. W Walentynki wybieramy się do restauracji z ukochaną osobą, a w tłusty czwartek zajadamy się pączkami i faworkami. Aby jeszcze bardziej zaostrzyć Wasz apetyt, postanowiliśmy zabrać Was w niezwykłą podróż po polskich muzeach. I nie są to zwykłe muzea, ale takie miejsca, w których króluje jedzenie. Gdzie w związku z tym warto się wybrać?

Ostatnie lata pokazują, że podróżowanie po Polsce nie skupią się już tylko i wyłącznie na historii, zabytkach, czy odwiedzaniu tych najpopularniejszych miejsc. Jeśli weźmiemy pod uwagę atrakcje turystyczne w Polsce, to w wielu miejscowościach można zauważyć takie miejsca, w których dominuje temat jedzenia. Taki sposób zwiedzania i odkrywania smaków danego regionu, pozwoli poznać jego historię z nieco innej strony. I trzeba przyznać, że będzie to bardzo smaczna strona, bo możliwość skosztowania lokalnych produktów i przyjrzeniu się procesowi ich powstawania powoduje, że muzea kulinarne w Polsce cieszą się szczególnym zainteresowaniem turystów. Niezależnie od tego, czy zaplanowaliście weekend i wybraliście noclegi na Kujawach, czy Wasz wybór padł na domki Tatry, to wiedzcie, że w Polsce znajdzie się wiele tego typu miejsc i to w praktycznie każdym regionie naszego kraju.


Przeczytaj również: Wakacje kulinarne po Polsce - dania regionalne, gdzie i co zjeść


Skąd wziął się pomysł powstania muzeów o tego typu tematyce?


Podróżując po Polsce, z pewnością większość z Was zastanawia się nad tym, jaka była geneza powstania takich miejsc. Na pewno ma to ścisły związek z przysmakiem, którym dany region może się poszczycić. Trzeba też zwrócić uwagę, że współcześni turyści poszukują autentycznych przeżyć i namacalnego kontaktu z kulturą i historią danego regionu. 


Turystyka kulinarna tak naprawdę narodziła się we Włoszech i w ekspresowym tempie opanowała pozostałe państwa Europy, w tym Polskę. Decydujące znaczenie miało tu również podróżowanie w duchu slow, która pozwala poznać kulturę i historię poprzez lokalne specjały i prawdziwie delektować się podróżą. I to właśnie jest możliwe w wielu miejscach w Polsce. Gdzie w związku z tym warto się wybrać, by szczegółowo poznać jedzenie danego regionu?


Sprawdź: Slow tourism - nowy trend w polskiej turystyce? Poznaj wyjątkowe miejsca


Najpopularniejsze muzea kulinarne w Polsce


Tatry mogą pochwalić się oscypkiem, Toruń ma pierniki, w Lublinie każdy raczy się cebularzem, a w Wielkopolsce królują rogale świętomarcińskie. To właśnie, między innymi z tymi przysmakami związane są muzea kulinarne, do których chcemy Was zabrać w wyjątkową podróż. Poznajcie te najpopularniejsze kulinarne miejsca w Polsce.


  • Regionalne Muzeum Cebularza w Lublinie


Jako portal, który pochodzi z Lublina, wypada nam rozpocząć od miejsca ze stolicy Lubelszczyzny. Jeśli wybrałeś na swój wypoczynek apartamenty Lublin i miałeś okazję poznać najważniejsze miejsca w Lublinie i odwiedzić sklepy, czy restauracje, to z pewnością zauważyłeś, a być może i spróbowałeś - cebularza. Jest to przysmak, którym wyróżnia się całe województwo lubelskie. Jest to pszenny placek z pokrojoną i wymieszaną z makiem cebulą. Historię tego wytrawnego przysmaku możesz poznać, jeśli odwiedzisz Regionalne Muzeum Cebularza w Lublinie





Zobacz także: Kulinaria Lubelszczyzny. Powstanie nowy, wyjątkowy szlak!


Jest to wyjątkowe miejsce, jeśli weźmiemy pod uwagę atrakcje turystyczne w Lublinie. Muzeum powstało w 2017 roku i znajduje się na Starym Mieście, przy ulicy Szewskiej 4. Podczas wizyty w tej najnowszej atrakcji turystycznej można poznać fragmenty historii Lublina, legendę i przepis na cebularze oraz odkryć właściwości jego składników. W czasie pokazu można stać się piekarzem i samodzielnie wziąć udział w przygotowywaniu tego wspaniałego regionalnego wypieku. Każdy pokaz kończy się oczywiście degustacją.


Nie czekaj dłużej i sprawdź noclegi w Lublinie:



Apartament 39

Apartament 39

Lublin, ul. Czechowska

Apartamenty Lublin 9.8
Apartamenty Wieniawa

Apartamenty Wieniawa

Lublin, ul. Bartosza Głowackiego

Apartamenty Lublin 9.7
Folk Hostel

Folk Hostel

Lublin, ul. ul. Krakowskie Przedmieście

Hostele Lublin 9.5



  • Odkryj historię tradycyjnego kazimierskiego koguta


Pozostając na Lubelszczyźnie, warto jest wziąć pod uwagę kwatery i pokoje w Kazimierzu Dolnym. To właśnie w tym jednym z najpopularniejszych miast w Polsce i w województwie lubelskim znajduje się stosunkowo nowa atrakcja. A jest nią Muzeum Koguta i Kazimierskich Tradycji Kulinarnych.



fot. danuska / zdjecia.nocowanie.pl

Jest to żywe muzeum. Każdy z turystów może tu poznać legendy o kogucie, obejrzeć archiwalne zdjęcia, jak też poznać sekrety wypiekania tego kazimierskiego specjału.


Sprawdź: Kazimierz Dolny zimą. Co robić tu poza sezonem turystycznym?


Muzeum Koguta dotyczy nie tylko tego charakterystycznego kazimierskiego wypieku, ale również innych smaków, tradycji kulinarnych i restauracyjnych tej prawdziwej lubelskiej perełki. Muzeum zostało podzielone na dwie części. Większa sala, znajdująca się w starych XVII-wiecznych piwnicach piekarni, związana jest z tematyką dotycząca koguta, piekarstwa i młynarstwa. W sali mniejszej znajdziemy m.in. informacje o dymionych śliwkach węgierkach, dawnym browarnictwie, winiarstwie Kazimierza i okolic, o dawnych restauracjach, czy kuchni żydowskiej. To miejsce warto odwiedzić podczas wypoczynku w Kazimierzu Dolnym.


Wybierz dla siebie najlepszy nocleg w Kazimierzu Dolnym:



Dom na Zamkowej

Dom na Zamkowej

Kazimierz Dolny, ul. Zamkowa

Domki Kazimierz Dolny 10
Pokoje Podgórna 6

Pokoje Podgórna 6

Kazimierz Dolny, ul. Podgórna

Kwatery i pokoje Kazimierz Dolny 9.1



  • Żywe Muzeum Piernika w Toruniu - kultowe miejsce na mapie Kujaw


Z czego słynie Toruń? Oczywiście, że z astronomii i pierników. Jeśli wybraliście apartamenty Toruń i chcecie poznać historię tego tradycyjnego wypieku, to dobrze będzie odwiedzić Żywe Muzeum Piernika, które znajduje się przy ulicy Rabiańskiej 9.



fot. fot. ivabalk / AdobeStock, CC0

Przeczytaj również: Pierniki świąteczne. Poznaj miejsca, związane z tym korzennym przysmakiem


Jeśli zamierzacie odwiedzić to muzeum, to musicie się nastawić na ręce pobrudzone mąką i na zagniatanie ciasta na pierniki. Można je samodzielnie upiec i udekorować. Udział w takich warsztatach to prawdziwa przyjemność. Oprócz udziału w warsztatach, można cofnąć się w czasie i poznać wszelkie najważniejsze informacje, związane z toruńskim piernikiem.


Oto popularne noclegi w Toruniu:





  • Oscypek, taki, że hej! Odwiedź Muzeum Oscypka w Zakopanem


Nie ulega żadnej wątpliwości, że Zakopane przeżywa prawdziwe oblężenie, praktycznie o każdej porze roku. Turyści zdobywają szczyty, czy odkrywają takie atrakcje turystyczne w Zakopanem, jak Muzeum Oscypka, które znajduje się przy ulicy Jagiellońskiej 28.


Sprawdź: Nowa atrakcja od PKL. Gdzie się znajduje i co oferuje?



Muzeum oscypka - Zakopane

Muzeum oscypka - Zakopane

Zakopane, ul. Jagiellońska

Muzea Zakopane 9.6


W czym tkwi wyjątkowość tego miejsca? A mianowicie, w tym, że każdy turysta, pod czujnym okiem baców, będzie mógł wyrobić swój własny prawdziwy oscypek. To zwiedzanie, które jest połączone z warsztatami - zaprezentowane są najważniejsze informacje, związane z tym serem, a każdy będzie mógł posmakować różnego rodzaju serów i nauczyć się rozpoznawać z jakiego mleka były wytworzone.


Tutaj znajdziesz noclegi w Zakopanem:



Willa Gardenia

Willa Gardenia

Zakopane, ul. Chyców Potok

Apartamenty Zakopane 9
Villa Teddy Bear

Villa Teddy Bear

Zakopane, ul. Hrube Wyżne

Kwatery i pokoje Zakopane 10
Pokoje gościnne Janikówka

Pokoje gościnne Janikówka

Zakopane, ul. Droga na Szymaszkową

Kwatery i pokoje Zakopane 9.6



  • Rogalowe Muzeum Poznania - tutaj odkryjesz smak i historię rogali świętomarcińskich


Stolica Wielkopolski ma również swój niezwykły charakterystyczny przysmak. A jest to rogal świętomarciński, który największym zainteresowaniem turystów i mieszkańców cieszy się przede wszystkim w listopadzie. Nic nie stoi na przeszkodzie, by odwiedzić Rogalowe Muzeum Poznania w nieco innym terminie.



fot. Patrycja, Adobe Stock

Poznaj: Rogale świętomarcińskie i inne kulinarne symbole polskich miast


To prawdziwa gratka dla miłośników słodkości. Każdy będzie mógł poznać przepis na Rogala Świętomarcińskiego, przygotować go przy użyciu tradycyjnych narzędzi cukierniczych, a na koniec oczywiście go spróbować. Muzeum znajduje się na Starym Mieście, a pobyt w tym miejscu na pewno pozwoli nieco lepiej poznać historię Poznania.


Już dziś zarezerwuj nocleg w Poznaniu:





  • Zagroda Śledziowa - najlepsza opcja dla osób, które wypoczywają nad morzem


Na sam koniec postanowiliśmy zaprezentować taką propozycję, z której powinni skorzystać wszyscy ci turyści, którzy wybrali domki nad morzem lub inne kategorie. Skoro ciężko jest wyobrazić sobie pobyt w górach bez oscypka, to tak samo nad morzem, obowiązkową pozycją będzie ryba prosto z morza i śledzie.



fot. congerdesign / pixabay.com, CC0

W przypadku tego drugiego morskiego przysmaku, dobrze będzie odwiedzić specjalne muzeum, jakim jest Zagroda Śledziowa, znajdująca się w miejscowości Starków w pobliżu Ustki. Każdy turysta będzie tu mógł zobaczyć, jak w ciągu ostatniego tysiąclecia zmieniły się metody połowu śledzi oraz same opakowania, w które pakowano śledzie. Na sam koniec będzie można spróbować śledzi, przygotowanych na kilkanaście różnych sposobów – w klasycznej i bardziej oryginalnej odsłonie. Są nawet śledziowe frytki. Na terenie zagrody znajduje się też sklep z pamiątkami i wędzarnię ryb.


Zaplanuj swój pobyt i sprawdź noclegi w Ustce:





Mamy nadzieję, że narobiliśmy Wam smaku na wizytę w tych miejscach. Nie czekaj dłużej i już dziś zaplanuj swoją wizytę w tych właśnie muzeach!

Następny artykuł Lawiny w górach. Co warto o...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!