Turbacz o wysokości ok. 1310 m n.p.m. to najwyższy szczyt Gorców. Co ciekawe sam wierzchołek Turbacza znajduje się poza Gorczańskim Parkiem Narodowym. Odbiega od niego 7 górskich grzbietów:
- na wschodzie: Pasmo Gorca;
- od północno-wschodniej strony grzbiet Mostownicy i Kudłonia;
- w północnym kierunku grzbiet Turbaczyka;
- od północno-zachodniej strony grzbiet Suchego Gronia;
- od zachodu grzbiet Obidowca, który sięga Przełęczy Sieniawskiej;
- również od zachodu grzbiet Średniego Wierchu;
- od południowo-zachodniej strony grzbiet Bukowiny Obidowskiej. od którego odgałęzia się grzbiet Bukowiny Waksmundzkiej.
Jeśli zależy Wam na zdobyciu Korony Gór Polskich - warto wybrać się do schroniska imienia Władysława Orkana, w pobliżu którego znajduje się ogromny węzeł szlaków turystycznych. A stąd czerwonym szlakiem w mniej więcej 10 minut dotrzecie na sam szczyt Turbacza, na którym oprócz tablicy informacyjnej znajduje się również kamienny obelisk i żelazny krzyż.
Istnieje wiele tras, którymi możecie udać się szczyt Turbacza. Jedną z opcji jest 3 godzinna wycieczka początkowo zielonym szlakiem z Kowańca w Nowym Targu, przez Polanę Bożek, Polanę Sralówki, Halę Bukowina Waksundzka, Wisielakówkę i Schronisko pod Turbaczem. Widoki z tego miejsca są po prostu przepiękne! Przy odpowiedniej warunkach zobaczymy stąd fantastyczną panoramę Tatr i sam szczyt Turbacza, który o każdej porze roku wygląda po prostu bajecznie. Powrót do Nowego Targu szlakiem żółtym zajmuje około dwóch godzin.
Inną opcją jest 5,5 godzinna wyprawa z Obidowej do schroniska PTTK Stare Wierchy, następnie przez Obidowiec na Turbacz. Zejście spowrotem do Obidowej prowadzi przez Schronisko pod Turbaczem, Wisielakówkę, Bukowinę Miejską, Bukowinę Obidowską.
W podobnym czasie możecie zdobyć szczyt z Łupusznej (Łopuszna, Zarębek Średni – Rąbaniska – Kiczora – Polana Gabrowska – Hala Długa – Schronisko Turbacz – Turbacz – Wisielakówka – Bukowina Waksmundzka – Tomusiowa – Łopuszna, Zarębek Średni), ale ta opcja trasy jest nieco bardziej męcząca.
Do najładniejszych i zarazem najdłuższych szlaków na Turbacz z pewnością należy trasa od miejscowości Rzeki, poprzez Polanę Podskały, Jadamówkę, Gorc Troszacki, Polanę Pustak, Polanę Przysłopek, Przełęcz Borek, Halę Turbacz i Schronisko pod Turbaczem. Czas przejścia w jedną stronę wynosi ok. 5 godzin. Na Turbacz wejdziecie również z Klikuszowej (4,5 h w jedną stronę), Rabki-Zdrój (5,40 h w jedną stronę) i Krościenka (11 h w jedną stronę).