Turbacz czy Radziejowa? Idealna opcja na weekend w górach!
Jesienny wyjazd w góry to popularna forma wypoczynku wśród wielu osób z całej Polski. Przed nami dwa długie weekendy listopadowe, które można wykorzystać na różnego typu aktywności, szczególnie, że aura za oknem będzie sprzyjać. Co powiesz na zdobycie Turbacza lub Radziejowej?
Popularne regiony górskie w Polsce stanowią świetną propozycję na wyjazd o każdej porze roku. Przyjeżdżamy tu na dłuższy urlop, na jeden dzień, czy weekend. Głównym celem w większości przypadków jest zdobycie upragnionego szczytu. Ostatnie dni pokazały, że największych tłumów podczas jesiennych weekendów można spodziewać się w Tatrach, czy Karkonoszach. Jeśli chcesz odetchnąć od zgiełku, to warto wziąć pod uwagę Gorce i Beskid Sądecki, czyli regiony, w których znajduje się Turbacz oraz Radziejowa.
Na pewno nie są to bardzo oblegane szczyty, dlatego też możemy się tu cieszyć wszystkim tym, co najpiękniejsze w górach. Uroku tym miejscom bez wątpienia dodaje jesienny klimat - malownicze widoki pełne kolorów to prawdziwa uczta dla naszych oczu. W Gorcach oraz Beskidzie Sądeckim znajdziemy również kilka wspaniałych atrakcji, które będą stanowić uzupełnienie naszego weekendowego wypoczynku.
Zarówno Turbacz, jak i Radziejową należy zaliczyć do najpopularniejszych i jednocześnie najwyższych szczytów tych pasm górskich. Miłośników górskich wędrówek możemy spotkać tu o każdej porze roku, jednak to właśnie latem jest ich tutaj najwięcej. Są to rodziny z dziećmi, pary, osoby starsze, a zdarza się, że również osoby niepełnosprawne.
Z myślą o osobach, które w najbliższym czasie planują zdobyć któryś z tych dwóch szczytów, przygotowaliśmy krótkie porównanie. Być może zachęci Cię to do wizyty podczas długiego weekendu listopadowego, zarówno na Turbaczu, jak i na Radziejowej. W czym tkwi ich wyjątkowość? Sprawdźmy!
Przeczytaj koniecznie: Urlop w górach. TOP 5 szczytów Korony Gór Polski, które warto zdobyć
Turbacz i Radziejowa - najważniejsze informacje
Zanim przystąpimy do porównania tych szczytów w Gorcach i Beskidzie Sądeckim, warto zebrać wszystkie najważniejsze fakty z nimi związane, by móc odpowiednio zaplanować swój weekendowy wyjazd. W przypadku jednego, jak i drugiego szczytu możemy być pewni tego, że z ich zdobyciem nie powinniśmy mieć większych problemów. A jak będzie w rzeczywistości? Przekonaj się sam i zapoznaj się z naszym porównaniem!
Przeczytaj również: Gorce - 5 najpiękniejszych szlaków
Turbacz jest najwyższym szczytem w Gorcach i liczy 1310 m n.p.m., choć niektóre źródła podają, że jest to 1314 m n.p.m. Znajduje się w centralnym punkcie tego pasma, przez co tworzy swego rodzaju rozróg. Zbudowany jest z fliszu karpackiego, a odbiega on niego siedem górskich grzbietów. Sam wierzchołek Turbacza znajduje się poza Gorczańskim Parkiem Narodowym, którego granica przebiega po wschodniej oraz po północnej stronie szczytu. Góra zaliczana jest do Korony Gór Polski.
Tuż pod szczytem, na wysokości 1283 m n.p.m. znajduje się schronisko PTTK na Turbaczu, w którym turyści mogą skorzystać ze 100 miejsc noclegowych. Ze szczytu Turbacza możemy podziwiać niezwykłą panoramę Tatr i Pienin - od Tatr Bielskich z Hawraniem przez Tatry Wysokie z Łomnicą, Gerlachem, Wysoką i Świnicą po Tatry Zachodnie z Kasprowym Wierchem, Bystrą i Banówką.
Poznaj: Turbacz - szlaki i ciekawostki
Drugi, z prezentowanych przez nas szczytów, czyli Radziejowa to najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego, o wysokości 1266,5 m n.p.m. Podobnie, jak w przypadku Turbacza, jest to szczyt należący do Korony Gór Polski. Warto dodać, że na stokach Radziejowej znajduje się Rezerwat Przyrody Baniska z jaskinią Bania w Radziejowej, małe jeziorko Młaka oraz jedyne w Polsce stanowisko pierwiosnka omączonego.
Sprawdź również: Beskid Sądecki - najpiękniejsze szlaki
Z wieży na Radziejowej, która wznosi się na 22,16 m wysokości możemy podziwiać Tatry, Pieniny, Babią Górę, Gorce, Podhale, Beskid Wyspowy, Beskid Sądecki, Beskid Niski oraz słowackie Góry Czerchowskie i Góry Lewockie. Obok wieży znajduje się ławostół, tablice informacyjne, pomnik 1000-lecia Polski oraz betonowy obelisk.
Na szczyt prowadzi kilka ciekawych szlaków, ale o tym w dalszej części artykułu. Wycieczka na Radziejową powinna być tylko i wyłącznie przyjemnością - większość szlaków prowadzi przez las, co tylko podkreśla uroki jesieni.
Zobacz: Beskid Sądecki - co warto zobaczyć?
Najpopularniejsze trasy, umożliwiające dojście na szczyty
Turbacz
-
Szlak zielony i żółty: Nowy Targ Kowaniec – Polana Brożek – Polana Sralówki – Hala Bukowina Waksmundzka – Wisielakówka – Schronisko pod Turbaczem – Turbacz
-
Szlak czerwony: Obidowa – Schronisko PTTK Stare Wierchy – Obidowiec – Turbacz
-
Szlak czerwony: Łopuszna, Zarębek Średni – Rąbaniska – Kiczora – Polana Gabrowska – Hala Długa – Schronisko Turbacz – Turbacz
-
Szlak niebieski: Koninki – Obidowiec – Turbacz
-
Szlak żółty: Rzeki – Polana Podskały – Jadamówka – Gorc Troszacki – Polana Pustak – Polana Przysłopek – Przełęcz Borek – Hala Turbacz – Schronisko pod Turbaczem – Turbacz
-
Szlak niebieski: Rzeki – Nowa Polana – Gorc Kamienicki – Wieża Widokowa – Przełęcz pod Przysłopem – Bulandowa Kapliczka – Polana Gabrowska – Hala Długa – Hala Wolnica – Schronisko pod Turbaczem – Turbacz
Radziejowa
-
Szlak czerwony: Obidza - Gromadzka Przełęcz - Polana Litowcowa + Przełęcz Obidza - Przełęcz Żłobki - Radziejowa
-
Szlak czerwony: z Rytra na Radziejową
Porównanie szlaków
Przygotowując porównanie Turbacza i Radziejowej, postanowiliśmy się skupić na każdym, najważniejszym aspekcie, który może być szczególnie ważny dla turysty, który pragnie zdobyć któryś z tych szczytów.
Długość trasy
-
Najkrótsza trasa, prowadząca na Turbacz ma około 8 km
-
Zdobywając Radziejową musimy przejść 8,5 km w jedną stronę
Suma podejść
-
W przypadku Turbacza jest to 716 m
-
Suma podejść na Radziejową wynosi 525 m
Przybliżony czas zdobycia szczytów
-
Wędrówka na Turbacz powinna nam zająć około 3 godzin
-
Podobny jest czas zdobycia Radziejowej
Sztuczne ułatwienia
Zarówno w przypadku Turbacza, jak i Radziejowej, nie znajdziemy po drodze żadnym sztucznych ułatwień.
Natężenie ruchu turystycznego
Porównując oba szczyty, warto podkreślić, że nie są to zbyt oblegane szczyty. Najwięcej turystów można się tu spodziewać w sezonie letnim. Warto podkreślić, że do wyboru, w jednym i drugim przypadku, mamy kilka wspaniałych tras, dzięki czemu możemy wybrać wariant wędrówki z dala od turystycznego zgiełku. Zainteresowanie zdobyciem obu szczytów kształtuje się na porównywalnym poziomie. Ciężko jest jednoznacznie wskazać, który z nich jest chętniej wybierany przez turystów.
Porównanie trudności w zdobywaniu obu szczytów
Porównując trudność w zdobywaniu obu szczytów, można dojść do wniosku, że nieco bardziej wymagający może być Turbacz. Z tego względu, że jest nieco wyższym szczytem i ma większą sumę podejść niż Radziejowa. Na szlakach, które prowadzą na oba szczyty, często spotyka się rodziców z dziećmi, co świadczy o tym, że każdy da sobie radę. Wejście na te szczyty nie wymaga wielkiego doświadczenia, a jedynie zachowania zasad bezpieczeństwa.
Noclegi w Gorcach i Obidzy
Bazę noclegową w jednej i drugiej miejscowości można śmiało określić jako doskonałą i spełniającą wymagania każdego turysty. Wśród kategorii noclegów przeważają tu przede wszystkim domki, kwatery i pokoje oraz agroturystyka. Tutejsi gospodarze są niezwykle życzliwi - oferują pomoc i zrozumienie, tak by każdy z gości był zadowolony. Przy prawie każdym obiekcie znajdziemy darmowy parking, co jest niezwykle istotne z tego względu, że dziś prawie każdy przyjeżdża na urlop swoim samochodem. Z tutejszych ofert korzystają zarówno rodziny z dziećmi, jak i pary, czy grupy znajomych.
Wybierz dla siebie najlepszy nocleg w Gorcach i Obidzy
To który szczyt wybierasz? Niezależnie, jaka będzie Twoja decyzja, satysfakcja ze zdobycia Turbacza lub Radziejowej będzie wielka!
Komentarze