Turystyczne Oscary. Te miejsca zasługują na nagrodę!

Turystyczne Oscary. Te miejsca zasługują na nagrodę!

Oscary to jedna z najważniejszych nagród w branży filmowej, która oczy całego świata kieruje na Hollywood. Najwierniejsi fani uroczystości potrafią zarwać noc, by móc na żywo oglądać wręczenie nagród. Zainspirowani tym wielkim świętem kina, postanowiliśmy wyróżnić miejsca, naszym zdaniem, zasługujące na przyznanie Oscara - oczywiście turystycznego!

W roku 2021 w Los Angeles odbyła się 93. gala rozdania Oscarów. Teraz polskich akcentów było mniej niż do tej pory. Nominację za najlepsze zdjęcia zasłużenie otrzymał Dariusz Wolski za produkcję “Nowiny ze świata”, oscara zgarnął jednak Erik Messerschmidt. Pamiętajmy, że wielu Polaków otrzymywało nie tylko nominację do tej prestiżowej nagrody, ale również było jej laureatami. Najlepiej pamiętamy ostatnie sukcesy Pawła Pawlikowskiego, Romana Polańskiego oraz Andrzeja Wajdy, który w 2000 otrzymał Oscara za całokształt twórczości.

Oscary 2021 zainspirowały nas do tego, by wybrać miejsca w Polsce, które powinny otrzymać podobne wyróżnienie. Niektóre z nich są świetnie znane, inne dopiero przebijają się do świadomości turystów. Niżej przedstawiamy naszą subiektywną listę atrakcji turystycznych w pełni zasługujących na Oscara!

Turystyczne Oscary 2021 – kategorie filmowe


Jako że Oscar jest nagrodą świata filmu, chcemy przedstawić wam miejsca w Polsce, które w filmach “zagrały”. Plenery cieszyły się zainteresowaniem nie tylko rodzimych, ale i zagranicznych twórców. Dzięki temu nasze turystyczne atrakcje mogły zaprezentować się przed naprawdę szeroką publicznością.

Dla miasta – za najlepszą rolę filmową


Wśród lokalizacji, które upodobali sobie filmowcy, znajduje się wiele polskich miast i miasteczek. Niektóre występują tam pod własną nazwą, inne tylko “udają” jakieś miejsce. Przedstawiamy więc lokalizacje, które powinny być doskonale znane turystom, podążającym filmowym szlakiem.

  • Sandomierz
Apartament Majowy

Apartament Majowy

Sandomierz, ul. Juliusza Słowackiego

Apartamenty Sandomierz 9.9
Apartament Piszczele

Apartament Piszczele

Sandomierz, ul. Ogrodowa

Apartamenty Sandomierz 9.4
Willa na Skarpie

Willa na Skarpie

Sandomierz, ul. Forteczna

Kwatery i pokoje Sandomierz 9.8


Na pewno teraz pomyśleliście o “Ojcu Mateuszu” i tytułowym bohaterze, który na swoim rowerze przemierza sandomierskie wzgórza. Urokliwe okolice tego miasta z pewnością świetnie nadają się na filmowe plenery! Właśnie dzięki serialowi Sandomierz zaistniał na turystycznej mapie Polski i znakomicie wykorzystało popularność. Powstała tam bogata baza noclegowa i gastronomiczna, uporządkowano tereny zielone - szczególnie bulwary nad Wisłą oraz klimatyczny park Piszczele. Ukłonem w stronę fanów serialu jest muzeum poświęcone “Ojcu Mateuszowi”, które prezentuje znane ze srebrnego ekranu postacie i pomieszczenia.

W Sandomierzu powstała również ekranizacja powieści kryminalnej Zygmunta Miłoszewskiego “Ziarno prawdy”. Inspiracją był obraz z sandomierskiej katedry, przedstawiający rzekomy rytualny mord. Zarówno książka, jak i film świetnie przedstawiają klimat Sandomierza i to, jak wygląda, w jesiennych i zimowych miesiącach.

Chcesz wiedzieć więcej? Zobacz: Straszne i nawiedzone miejsca w Polsce

  • Kraków

Wybór jest oczywisty, ponieważ w Krakowie kręcono sceny do oscarowej “Listy Schindlera” w reżyserii Stevena Spielberga. W filmie można zobaczyć m.in. krakowski dworzec, kościół mariacki czy kamienicę nieopodal Wawelu, w której naprawdę mieściło się mieszkanie Oskara Schindlera. Na fali sukcesu filmu pojawiały się nawet tematyczne wycieczki po Krakowie, dzięki którym turyści mogli na żywo zobaczyć miejsca, znane tylko z filmowych ujęć.

Oprócz tego Kraków wybierany jest przez polskich twórców. W mieście nakręcono naprawdę wiele filmów takich jak “Anioł w Krakowie”, “Katyń”, “Karol. Człowiek, który został papieżem”, “Vinci” itp.


fot. Nocowanie.pl

Dla regionu – za najlepszą rolę filmową


Filmowcy upodobali sobie również nasze przepiękne góry! Ich urok i aura tajemnicy sprawdzają się zarówno jako sceneria dla sensacyjnego filmu lub serialu, jak też kreują fantastyczną krainę. O jakich miejscach myślimy?

  • Góry Stołowe

Nie są najwyższe, ale na pewno ich widok zapada w pamięć. Góry Stołowe ze skalnymi labiryntami i wyjątkowymi skalnymi formacjami to wymarzony plener dla filmu fantasy. Do tego wniosku doszli twórcy ekranizacji słynnych “Opowieści z Narnii”, którzy upodobali sobie Błędne Skały. Biegnie tędy popularna trasa turystyczna, więc każdy może na własne oczy zobaczyć tę niezwykłą skalną krainę.

  • Bieszczady

fot. Jerzy Górecki / Pixabay.comm CC0

Ostatnio o Bieszczadach zrobiło się głośno dzięki serialowi “Wataha”. Pół Polski z zapartym tchem śledziło losy Wiktora Rebrowa i jego przyjaciół ze Straży Granicznej. Turyści przemierzają Bieszczady ich śladem, w czym pomocne bywają tabliczki z napisem "Tu kręcono serial Wataha", które ustawiono w kilku punktach.

Fani serialu szczególnie chętnie odwiedzają placówkę Straży Granicznej w Ustrzykach Górnych, miejsce przeprawy uchodźców w okolicy Procisnego u zbiegu Wołosatego i Sanu, blisko Stuposian oraz kamieniołom i retorty w Bóbrce.

Zobacz również: Gdzie kręcono Watahę? Zobacz na żywo miejsca, w których powstawał serial

Dla zamku – za najlepszą rolę filmową


Region, miasto a teraz budynek, który posłużył jako plan filmowy. Historyczne produkcje często kręcone były w zamkach znajdujących się w Polsce. Było ich wiele, wybraliśmy dwa najbardziej według nas interesujące.

  • Zamek Czocha
 Domki Ostoja Karkonoska

Domki Ostoja Karkonoska

Podgórzyn, ul. Jana Pawła II

Apartamenty Podgórzyn 9.5
Apartamenty Calma

Apartamenty Calma

Lewin Kłodzki, ul. Ulica Lasek Miejski

Apartamenty Lewin Kłodzki 9.8
Karkonoskie Siodło

Karkonoskie Siodło

Kostrzyca Karpacz, ul. Karpacka

Agroturystyka Kostrzyca Karpacz 8.1


Zamek Czocha do lat wymieniany jest we wszystkich zestawieniach najciekawszych polskich atrakcji turystycznych. Znajduje się w miejscowości Leśna na Dolnym Śląsku i wyróżnia niesamowitym klimatem. Dzięki niemu można poczuć się jak w średniowiecznej warowni! Oprócz tego XIII-wieczny Zamek Czocha owiany jest złą sławą... Nie tylko ze względu na straszącą tu Białą Damę również inne dowody obecności sił nadprzyrodzonych.

Filmowcy docenili jednak charakter tego miejsca. Zamek wybudowano na skale nad rzeką Kwisą, przez co góruje nad okolicą, pięknie komponując się z malowniczym krajobrazem. Kręcono tu sceny m.in. do polskiego “Wiedźmina” oraz “Tajemnicy Twierdzy Szyfrów”.

  • Zamek w Szymbarku

fot. Nocowanie.pl

Przenosimy się na Mazury – a dokładnie w okolice Iławy, gdzie jedną z najważniejszych atrakcji jest zamek w Szymbarku. Właściwie są to już tylko ruiny, jednak niezwykle malownicze i warte uwagi. Warownia powstała najprawdopodobniej w XIV wieku. Ruina zamku jest imponującej wielkości, już po niej łatwo jest wyobrazić sobie ogrom budowli w czasach jest świetności. Początkowo miała 8 baszt, bramę i fosę, drewniany most zwodzony, a także 24 metrową wieżę zegarową.

W 1995 roku kręcono tu kilka scen do filmu “Król Olch” z Johnem Malkovichem w roli głównej!

Turystyczne Oscary 2021 – kategorie turystyczne


Filmowe plenery to jedno, ale warto przedstawić inne miejsca, które trzeba zobaczyć w wolnym czasie. Być może zainspirują was one do wizyty w którejś z przedstawionych lokalizacji? Wśród nich mamy zarówno duże miasta, jak też spokojne okolice. Każdy znajdzie tu coś dla siebie!

Najpiękniejszy widok


Są takie miejsca, które odwiedza się właśnie dla widoków i uczucia spokoju, które ogarnia wtedy patrzącego. Jedni uwielbiają widok rozświetlonego po zmroku miasta, inni szukają najpiękniejszej górskiej panoramy.

  • Punkt widokowy w Czarnej Górze

fot. Nocowanie.pl

Czarna Góra to podhalańska wieś położona niedaleko Białki Tatrzańskiej, na szczycie Litwińskiej Grapy. Najlepszym miejsce do podziwiania widoków znajduje się przy krzyżu milenijnym. Skąd rozpościera się przepiękna panorama nie tylko na Tatry, ale też Podhale, Gorce oraz Pieniny. Turyści kochają to miejsce!

  • Góra Trzech Krzyży – punkt widokowy w Kazimierzu Dolnym

Góra Trzech Krzyży jest obowiązkowym punktem na turystycznej mapie Kazimierza Dolnego. Miejsca nie da się przeoczyć ze względu na wieńczące je drewniane krzyże, upamiętniające liczne ofiary zarazy morowej, która miała miejsce na tych terenach. Wniesiono je tu w 1708 roku.  

Podczas krótkiej wędrówki na szczyt turyści myślą jednak głównie o tym, że za chwilę zrobią sobie zdjęcie, mając u stóp cały Kazimierz. Miasteczko jest bowiem malowniczo rozlokowane u podnóża wzniesienia – z góry doskonale widzimy urocze renesansowe kamienice mieszczańskie, okalające rynek, oraz kościół farny. Nieco dalej mamy błękitną wstęgę Wisły i zielone wzgórza. Obrazek jest wprost sielankowy!



Najpiękniejsze stare miasto / rynek


Błądzenie po wąskich uliczkach, oglądanie kamienic, pamiętających zamierzchłe lata i późniejsza kolacja w klimatycznej knajpce. Tak wyobrażamy sobie idealny spacer po zabytkowych rynkach i starówkach, których w Polsce nie brakuje. Być może dla niektórych nasz wybór będzie zaskakujący.

  • Stare miasto w Lublinie

Niektórzy turyści, widzący po raz pierwszy zamek lubelski, mówią, że wygląda jak z filmu o Shreku. Dalej jest jeszcze bardziej bajkowo! Lublin jest dużym miastem, w którym nadal można spokojnie spacerować, ciesząc się klimatem urokliwego starego miasta. Jego centralny punkt stanowi budynek trybunału, gdzie według legendy, sam diabeł wydawał sprawiedliwe wyroki. Okalają go kolorowe kamienice, mieszczące hotele oraz restauracje.


fot. Nocowanie.pl

  • Rynek Główny we Wrocławiu

Wrocław
to miasto, które turyści wprost kochają. Mimo że przyjeżdża tu tak wiele osób, to wydaje się przyjazne przybyszom. Być może dużą rolę odgrywają tu wrocławskie krasnale – dzięki nim zwiedzanie miasta wciąga tak, że trudno skończyć spacer w poszukiwaniu malutkich figurek. Wiele z nich ustawiono na Rynku Głównym, będącym wizytówką Wrocławia.

Jak mówią turyści, którzy przyjeżdżają do Wrocławia:
Rynek jest piękny a ratusz góruje nad kamieniczkami wokół. Atmosfera miła i przyjazna turystom, tylko wieczorem ciężko znaleźć miejsce, by coś zjeść.


Najpiękniejszy pomnik / rzeźba


Niektóre pomniki i rzeźby stanowią nieoficjalne symbole danego miejsca. Wszyscy wiemy, że gdy mówi na przykład o pomniku syrenki, myśli o Warszawie. Konstrukcje, które przedstawiamy poniżej, również charakteryzują miasta, w których się znajdują.

  • Jednorożec w Łodzi

W życiu brakuje nam magii, być może dlatego obok ulicy Piotrkowskiej i Manufaktury wśród symboli Łodzi znalazł się pomnik jednorożca. Niezorientowanym podpowiadamy, że stoi przy skrzyżowaniu alei Piłsudskiego i ulicy Piotrkowskiej, w sąsiedztwie budynku Dworca Tramwajowego Centrum. Łodzianie nazwali go jednak Stajnią Jednorożców - więc jeżeli była już stajnia, należało zatroszczyć się o jednorożca.

Zrobili to sami mieszkańcy miasta, zgłaszając pomysł do budżetu obywatelskiego. Stalowy pomnik został wykonany przez japońskiego artystę Tomohiro Inabę, a odsłonięto go 7 czerwca 2019 roku.


fot. Zorro2212 / Wikimedia Commons CC BY-SA 4.0

  • Szkielety wielorybów w Rewalu

Metalowe szkielety wielorybów, ustawione w centrum Rewala niedaleko platformy widokowej, to duża atrakcja miasta. Turyści polecają sobie to miejsce, a dzieciaki uwielbiają wdrapywać po ażurowych konstrukcjach. Władze miasta mogą pogratulować pomysłu!

Wieloryby noszą imiona Ventus (Wiatr) oraz Fluctus (Fala), a powstanie takiego oryginalnego pomnika nawiązuje do miejscowego podania, mówiącego o tym, że setki lat temu, na rewalskiej plaży znaleziono tego ogromnego ssaka. Mieszkańcy podzielili się jego mięsem, a szkielet przetransportowali do kościoła w Trzęsaczu. Kiedy świątynię zabierało morze, jedno z żeber wieloryba zostało przeniesione do katedry w Kamieniu Pomorskim.

Zobacz noclegi w Rewalu:

Następny artykuł Kiedy szczepienia w...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!