Turystyka kulinarna - coraz popularniejszy sposób podróżowania
Podróżowanie po Polsce i po świecie nie ogranicza się już tylko i wyłącznie do odkrywania tych niezwykłych miejsc. Dominują liczne formy aktywności, które pozwalają nieco lepiej poznać region, czy miejscowość, w której wypoczywamy. Trendy turystyczne zmieniają się z roku na rok, ale turystyka kulinarna staje się coraz popularniejsza. Na czym polega i gdzie warto ją praktykować w Polsce?
Na samym wstępie, warto podkreślić, że podróże po Polsce to nie tylko poznawanie historii, zabytków, czy odwiedzanie tych najpopularniejszych miejsc. Jeśli weźmiemy pod uwagę atrakcje turystyczne w Polsce, to w wielu miejscowościach można zauważyć takie miejsca, w których dominuje temat jedzenia. Są to przede wszystkim muzea o tematyce jedzenia, ale nie tylko. Do takiej kategorii, na pewno należy zaliczyć zwiedzanie winnic, czy odkrywanie smaków danego regionu poprzez próbowanie dań regionalnych.
Nie ulega wątpliwości, że turystyka kulinarna, bo o niej mowa, pozwala poznać dany region, czy miejscowość z nieco innej strony. I trzeba przyznać, że będzie to bardzo smaczna strona, bo możliwość skosztowania lokalnych produktów i przyjrzeniu się procesowi ich powstawania powoduje, że wszelkiego typu “jedzeniowe atrakcje” cieszą się naprawdę dużą popularnością. Niezależnie od tego, czy zaplanowaliście weekend i wybraliście noclegi na Dolnym Śląsku, czy Wasz wybór padł na domki Tatry, to wiedzcie, że w Polsce znajdzie się wiele tego typu miejsc i to w praktycznie każdym regionie naszego kraju.
Zobacz koniecznie: Wakacje kulinarne po Polsce - dania regionalne, gdzie i co zjeść?
Turystyka kulinarna - co to takiego?
Analizę tego tematu, wypada rozpocząć od wyjaśnienia pojęcia, czym tak naprawdę jest turystyka kulinarna. Trzeba przyznać, że ten trend turystyczny zyskuje coraz więcej zwolenników również w Polsce.
Turystyka kulinarna to forma podróżowania, która skupia się na odkrywaniu kultury i tradycji kulinarnych regionów i miast. Polega na degustowaniu lokalnych potraw, odwiedzaniu restauracji, kawiarni, sklepów spożywczych, targów i festiwali kulinarnej, poznawaniu historii i tradycji kulinarnych, a także nauce gotowania tradycyjnych dań.
Sprawdź: Urlop i kultura? Poznaj popularny trend podróżowania
Podróże kulinarne po Polsce - sposób na odkrycie historii regionu i miejscowości?
Niezależnie od tego, czy wybrało się domki nad morzem, czy apartamenty na Ziemi Lubuskiej, trzeba przyznać, że turystyka kulinarna w Polsce jest obecna niemal wszędzie. W Polsce turystyka kulinarna zyskuje coraz większą popularność, ponieważ kraj ten może pochwalić się bogactwem kulinarnym, wynikającym z różnorodności kulturowej i geograficznej. Polscy turyści i goście zagraniczni coraz chętniej odwiedzają regiony takie jak Mazury, Kaszuby, Podlasie, Śląsk, Podhale czy Wielkopolska, by poznać ich specjalności kulinarnych, takich jak pierogi, kiełbasa, oscypek, kwaśnica, żurek, pasztet czy pyzy.
Jakie formy obejmuje turystyka kulinarna w Polsce?
Turystyka kulinarna w Polsce obejmuje różne formy, takie jak wycieczki kulinarne, degustacje w restauracjach, warsztaty kulinarnych, zwiedzanie winnic i piwnic, uczestnictwo w festiwalach kulinarnej, zakupy na lokalnych rynkach, a nawet gotowanie z rodowitymi kucharzami i rodzinami, aby poznać prawdziwe, lokalne przepisy i tradycje kulinarnych.
Turystyka kulinarna nie tylko pozwala na poznanie regionalnych specjałów i tradycji kulinarnej, ale także na odkrycie miejsc, z których te potrawy pochodzą, takich jak zabytkowe miasta, parki narodowe, winnice czy gospodarstwa agroturystyczne. Turystyka kulinarna to wspaniały sposób na połączenie przyjemności z nauką i odkryciem piękna i kultury kraju.
Przeczytaj również: Tu króluje jedzenie! Poznaj kulinarne muzea w Polsce
Gdzie praktykować turystykę kulinarną w Polsce?
Turystykę kulinarną w Polsce można praktykować w różnych miejscach, zarówno w większych miastach, jak i na terenach wiejskich. Oto kilka przykładów:
-
Podhale - turyści, którzy wybrali noclegi w Zakopanem, mają niepowtarzalną możliwość, by spróbować charakterystycznych górskich przysmaków; a należy tu zaliczyć przede wszystkim: kwaśnicę, oscypek, tradycyjne górskie sery, czy potrawy z baraniny; w bacówkach można zaobserwować również proces produkcji oscypków;
-
wizyta w muzeach o tematyce jedzenia - Tatry mogą pochwalić się oscypkiem, Toruń ma pierniki, w Lublinie każdy raczy się cebularzem, a w Wielkopolsce królują rogale świętomarcińskie; to m.in. w tych miastach można znaleźć muzea kulinarne; warto odwiedzić m.in. Regionalne Muzeum Cebularza w Lublinie, Muzeum Koguta i Kazimierskich Tradycji Kulinarnych w Kazimierzu Dolnym, Żywe Muzeum Piernika w Toruniu, czy Rogalowe Muzeum Poznania;
-
Kaszuby - były góry, więc musi być morze; osoby, które zdecydowały się na pensjonaty nad morzem, mają niepowtarzalną możliwość, by spróbować tradycyjnych kaszubskich przysmaków; są to przede wszystkim ryby prosto z morza, śledzie, pierogi kaszubskie, czy kaszubski żur;
-
tradycyjna kuchnia polska - można jej spróbować podczas city break’u w wielu popularnych polskich miastach, takich jak Wrocław, Kraków, Warszawa, czy Poznań;
-
biroturystyka - to ciekawa forma turystyki kulinarnej, która pozwala poznać proces produkcji piw rzemieślniczych, jak i tych, które są najpopularniejsze w Polsce;
-
zwiedzanie popularnych winnic.
Zbliża się majówka. Sprawdź noclegi na długi weekend majowy:
W ostatnich latach turystyka kulinarna w Polsce zyskuje na popularności. Zdajemy sobie coraz bardziej sprawę z bogactwa naszej kuchni i chętnie odkrywamy nowe smaki i tradycyjne przepisy. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ jedzenie to nie tylko sposób na zaspokojenie głodu, ale również sposób na poznawanie nowych miejsc i kultur.
Dzięki turystyce kulinarnej możemy poznać nie tylko smaki, ale także historię, tradycje i zwyczaje regionów, które odwiedzamy. Polska kuchnia ma wiele do zaoferowania, a podróżując po naszym kraju warto zwrócić uwagę na lokalne specjały i tradycje kulinarne. Zachęcamy do odkrywania nowych smaków i doświadczania przyjemności, jaką niesie ze sobą turystyka kulinarna.
Komentarze