Turystyka wiejska, agroturystyka i inne pojęcia z turystyką wiejską związane

Turystyka wiejska, agroturystyka i inne pojęcia z turystyką wiejską związane

W tej chwili wypoczynek na wsi cieszy się dużym zainteresowaniem turystów. Spokojne otoczenie, bliskość przyrody oraz możliwość spróbowania prostego życia poza miastem dla wielu osób stanowi bardzo kuszącą perspektywę. Warto więc zainteresować się tą formą wynajmu krótkoterminowego i poznać najważniejsze zagadnienia, które są z nim związane.

W bieżącym roku pojawił się nowy trend – odwrócony city break, czyli agro break. Krótki wyjazd do miejsca położonego nieco na uboczu, ale nadal wystarczająco blisko atrakcji, kusi osoby szukające lokalizacji na weekend. Nic więc dziwnego, że dużym zainteresowaniem cieszą się gospodarstwa agroturystyczne. Zarezerwowanie noclegu w obiekcie tej kategorii to niemal gwarancja spokojnego wypoczynku na łonie natury.

Agro break nie oznacza wcale, że Polacy porzucą regiony, które do tej pory tłumnie odwiedzali. Morze i góry to nadal topowe kierunki, ale obserwujemy zmianę, dotyczącą wybieranych miejscowości wypoczynkowych. Są to mniejsze miasteczka czy wioski w atrakcyjnej lokalizacji. Warto podejść bardziej elastycznie do liczby noclegów i nie upierać się przy dłuższych pobytach.

Na tym trendzie mogą bowiem skorzystać zarówno dobrze prosperujące miejsca, jak też obiekty, które dopiero zaczynają swoją działalność. Są też osoby, które dopiero zastanawiają się nad wkroczeniem do świata usług agroturystycznych. Dla nich przygotowaliśmy krótki przewodnik po najważniejszych zagadnieniach.

Agroturystyka – co to jest?


Agroturystyka, czyli popularne wczasy pod gruszą, to wypoczynek w warunkach zbliżonych do wiejskich, który realizowany jest w gospodarstwach rolnych. Stanowi jedną z form pozarolniczej działalności gospodarczej. W jej zakres wchodzą noclegi, wyżywienie, udział w pracach gospodarskich czy warsztatach, czyli wszystko, co można zaoferować turyście, by był zadowolony z wypoczynku.

Rolnicy, którzy chcą prowadzić działalność agroturystyczną, muszą zgłosić ten fakt do urzędu gminy i dostosować obiekt do przepisów. Dodatkowo, jeżeli spełnią określone warunki, dochody z agroturystyki będą zwolnione od podatku:

  • liczba wynajmowanych pokoi nie może przekraczać 5;

  • muszą się one znajdować w budynkach mieszkalnych, położonych na terenach wiejskich w gospodarstwach rolnych;

  • jeśli spełnione są powyższe warunki, z podatku zwolnione są też dochody uzyskane z wyżywienia osób, które przebywają na agrowczasach.

By prowadzić agroturystykę, nie trzeba być rolnikiem. W takim przypadku konieczne jest jednak zarejestrowanie działalności gospodarczej.

Agroturystyka a turystyka wiejska


Warto jeszcze rozróżnić pojęcie turystyki wiejskiej, które nie jest tożsame z agroturystyką. Drugi termin został wyjaśniony wyżej, więc przypominamy tylko, że jest to działalność turystyczna realizowana w gospodarstwie rolnym. Turystyka wiejska to natomiast wszystkie formy wypoczynku na terenach wiejskich, całokształt gospodarki turystycznej wsi.

Turystyka wiejska nie wszędzie rozwija się równo. Najwięcej gospodarstw agroturystycznych znajdziemy na terenach, które mogą pochwalić się bogatą przyrodą. To między innymi Bieszczady, Roztocze, Lubelszczyzna, Podlasie, Mazury, Kaszuby czy Jura Krakowsko-Częstochowska. Nie ma tam wielu dużych ośrodków miejskim, obszary nie są też zdegradowane przez przemysł. Turyści chętniej wybiorą więc wypoczynek na wsi, wspierając tym samym jej mieszkańców i rozwój turystyki wiejskiej.

Ważne pojęcia związane z agroturystyką i turystyką wiejską


Wypoczynek na wsi budzi coraz większe zainteresowanie, dlatego podejmowane są prace nad tym, by się rozwijał. W związku z tym pojawiają się nowe terminy i pojęcia, z którymi warto się zapoznać.

  • Gospodarstwo agroturystyczne. Nie jest to pojęcie nowe, trzeba jednak uściślić jego znaczenie. To po prostu gospodarstwo rolne, w którym można wypoczywać, mieszkając z rodziną rolnika, uczestnicząc w pracach gospodarskich, takich jak opieka na zwierzętami itp.

  • Wioska tematyczna. Jest to miejscowość, która ma określony temat przewodni / profil, mający wzbudzić zainteresowanie turystów. Powinien bazować na miejscowych zasobach, zwyczajach lub pasjach mieszkańców. W Polsce mamy wiele tego typu miejsc, są to na przykład Wioska Ziół i Kwiatów na Kaszubach, Jagodowa Wioska na Lubelszczyźnie czy Wioska Tatarska na Podlasiu.

  • Dziedzictwo kulturowe wsi. Na nim można budować pomysł na ofertę gospodarstwa agroturystycznego. Sama oferta noclegów to za mało, turystę przyciąga się możliwością udziału w życiu wsi i zapewnieniem poznania jej tradycji.

Jak reklamować agroturystykę?


Oferując noclegi w agroturystyce, trzeba je odpowiednio zareklamować. W inny sposób nie zdobędzie się turystów. Możliwości jest sporo, nie opłaca się też ograniczać do jednego kanału. Aby dotrzeć do szerokiego grona odbiorców zainteresowanych wypoczynkiem pod gruszą można:

  • stworzyć profesjonalną stronę internetową, pamiętając o zasadach SEO,

  • promować się w największych portalach noclegowych,

  • przeprowadzić kampanię Google Ads, która pomoże dotrzeć do osób szukających noclegów przez popularną wyszukiwarkę.

To wszystko dostępne jest w ramach abonamentu na Nocowanie.pl. Oprócz wymienionych wyżej podstawowych działań, portal oferuje wiele innych skutecznych form promocji obiektu noclegowego.


Następny artykuł Atrakcyjny Beskid Niski:...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!