Twierdza Boyen w Giżycku dostępna dla turystów!
Po tygodniach obostrzeń mazurska turystyka budzi się do życia. Można już rezerwować miejsca noclegowe i planować przyjazdy, otwierają się również najważniejsze atrakcje regionu. Od 4 maja w Giżycku można zwiedzać słynną Twierdzę Boyen!
Twierdza Boyen została otwarta
Turyści, którzy planowali zwiedzanie słynnej XIX-wiecznej fortyfikacji, mogą odetchnąć spokojnie. Od 4 maja można przejść jednym z trzech szlaków, natomiast od 6 maja 2020 r. czynne są obiekty ekspozycyjne! Obowiązują jednak limity wejść, co oznacza, że w tym samym czasie może w nich przebywać określona liczba osób.
· Galeria w Koszarowcu „Miecz” – 25 osób
· Stajnia z Wozownią – 20 osób
· Warsztat Zbrojmistrza – 9 osób
· Laboratorium prochowe – 14 osób
Oprócz tego na terenie Twierdzy Boyen należy przestrzegać określonych zasad bezpieczeństwa:
· należy mieć zasłonięte usta i nos maseczką ochronną/szalikiem/kominem,
· w przypadku braku maseczki ochronnej należy ją kupić w kasie, osoby, które z przyczyny zdrowotnych nie mogą zakrywać twarzy, powinny o tym poinformować podczas zakupu biletów,
· konieczne jest dezynfekowanie rąk i używanie rękawiczek, płyny dostępne są przy kasie i obiektach muzealnych,
· możliwe jest poruszanie się wyłącznie po wyznaczony trasach z zachowaniem odstępu minimum 2 metrów,
· w obiektach ekspozycyjnych nie można przekraczać limitu osób.
Twierdza Boyen – dlaczego warto zwiedzić?
Twierdza Boyen w Giżycku należy do najciekawszych i najbardziej charakterystycznych budynków tego miasta. Budowano ją w na przestrzeni dwunastu lat (1844-56 r.) z rozkazu króla Prus Fryderyka Wilhelma IV. Stanowiła jeden z elementów umocnień wschodniej granicy tego państwa. Wewnątrz znajdował się arsenał, budynki ćwiczeń, stajnie, kuźnia, warsztaty i spichlerze.
W Twierdzy Boyen mieściła się też stacja gołębi pocztowych! Podczas pierwszej wojny światowej ptaki pomagały utrzymywać komunikację z Królewcem, Szczecinem czy Wrocławiem. Gołębia poczta była niezwykle sprawna i skuteczna! W trakcie kolejnej wojny teren Feste Boyen wykorzystywali Niemcy. Mieściło się tam laboratorium badające żywność dla Wilczego Szańca, a oprócz tego siedziba Abwehry, gdzie szkolono dezerterów z armii generała Własowa, którzy przeszli na stronę Trzeciej Rzeszy.
Od lat 90. XX wieku na terenie Twierdzy Boyen działa muzeum, udostępniające trasy spacerowe oraz obiekty wystawowe.
Ciekawym wydarzeniem jest coroczny kilkudniowy piknik, czyli organizowane w sierpniu Święto Twierdzy Boyen. Punkt kulminacyjny stanowi widowiskowa, pełna efektów pirotechnicznych, międzynarodowa inscenizacja „Bój o Twierdzę Boyen”, będąca odwzorowaniem potyczki z czasów pierwszej wojny światowej. Oprócz tego imprezie zwykle towarzyszy piknik historyczno-militarny z warsztatami kreatywnymi, jarmarkiem rękodzieła i pokazami sprzętu wojskowego 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. Zwiedzający mogą spróbować również żołnierskiej grochówki, a wieczorem obejrzeć pokaz fajerwerków. Ważnym elementem święta twierdzy jest również wielka defilada historyczna, która wyrusza z Pasażu Portowego i przechodzi ulicami miasta.
Tegoroczna edycja Święta Twierdzy Boyen stoi pod znakiem zapytania, należy poczekać na ustalenia w tej sprawie i na razie cieszyć możliwością zwiedzania tego wyjątkowego zabytku.
Komentarze