Atrakcje
- Enklawa starego budownictwa drewnianego – stoją tam: drewniana stara szkoła z 1891 r. obecnie siedziba organizacji społecznych z terenu Wisły oraz przeniesiona tu z Jonidła chałupa góralska z początku XX w.
- Specyficzną cechą jest wielowyznaniowość. Dominuje wyznanie protestanckie (Kościół Ewangelicko-Augsburski, 50%), katolicy (30%), resztę stanowią mniej popularne konfesje, m.in. Świadkowie Jehowy, Baptyści, Zielonoświątkowcy, Adwentyści Dnia Siódmego, Ruch Stanowczych Chrześcijan. Na terenie miasta znajduje się 5 świątyń ewangelickich, 5 kościołów katolickich, 4 świątynie innych wyznań. Warto obejrzeć kościół ewangelicko – augsburski Apostołów Piotra i Pawła wybudowany w 1838 r. - przykład architektury klasycystycznej. Ma przestronne halowe wnętrze, w którym dominuje witraż z wizerunkiem patronów świątyni. W kruchcie ciekawa wystawa starych druków.
- Zameczek myśliwski Habsburgów z 1897 r. To drewniany pałacyk wybudowany w modnym wówczas stylu alpejskim użytkowany przez Habsburgów do I wojny światowej. , potem pełnił funkcję schroniska górskiego. Obecnie po przeniesieniu z pod Baraniej Góry od 1987 r. siedziba wiślańskiego Koła PTTK ( ul. Lipowa ).
- Drewniane wille z początku XX w. (np. Zacisze i Dąbrówka przy al. Burschego).
- Zamek Prezydenta na Zadnim Groniu wybudowany w 1930 r. według projektu arch. Szyszko – Bohusza podczas kadencji Ignacego Mościckiego.
- Rezerwat przyrody "Barania Góra" – powstał w 1953 roku w celu zachowania w stanie naturalnym obszaru źródliskowego "królowej polskich rzek" - Wisły. Źródła Czarnej i Białej Wisełki sa położone na północno - zachodnim stoku Baraniej Góry na wys. 1106 m n. p. m. Teren źródliska Czarnej Wisełki to obszar leśny o dość znacznej powierzchni, potok tworza licznie tu wypływające źródełka zwane "wykapami". Biała Wisełka powstaje z wielu bijacych pod skałą małych źródełek.
- Kaskady Białej Wisełki – bardzo urokliwe miejsce, do którego droga prowadzi malowniczym głębokim wąwozem. Wody Białej Wisełki spływają po pionowych skałach, tworząc słynne kaskady, zgodnie z tradycją uważane za źródła Wisły, które naprawdę ukryte są w okolicach wierzchołka Baraniej Góry. Kaskady te są największe w Beskidzie, od 1987 noszą nazwę Kaskad Rodła.
- Wyciągi narciarskie – na terenie Wisły działa 27 wyciągów narciarskich typu orczykowego i talerzykowego. Stoki są przystosowane do organizowania narciarskich i snowboardowych mistrzostw, zimowych konkurencji i zawodów dla sportowców początkujących i zaawansowanych. Niektóre są sztucznie naśnieżane i oświetlane. Duża atrakcją są skocznie narciarskie (Malinka, Centrum) i doskonale przygotowane narciarskie trasy biegowe (Kubalonka).
Imprezy cykliczne
- Lato
Weekend Turystyczny połączony z biesiadą
Weekend z Wiślaczkiem – w programie m.in. wybory Miss Weekendu, parada pań z pieskami, programy rozrywkowe przy czynnym udziale publiczności
Lato z Filharmonią i Dni Muzyki Organowej – od czterdziestu lat we współpracy z Filharmonią Śląską w Katowicach
Tydzień Kultury Beskidzkiej – jedna z największych imprez folklorystycznych w Europie od 1964 roku, przy udziale zespołów z różnych stron Polski i świata oraz twórców ludowych z całego Podbeskidzia
Letnie Spotkania Europejskie – impreza integrująca z udziałem wielu przedstawicieli państw Grupy Wyszehradzkiej, której celem są dyskusje nad wspólnymi strukturami i wymiana doświadczeń
Beskidzki Piknik Country "Wiślaczek" – pomysł połączenia muzyki folkowej górali beskidzkich z amerykańską muzyką ludową zrodził piknik country
Rajd Wisły – impreza dla zmotoryzowanych
Międzynarodowy Konkurs Pieśni Ludowej im. Stanisława Hadyny – konkurs pieśni ludowej organizowany wspólnie z Zespołem "Śląsk" i Uniwersytetem Śląskim w Cieszynie)
- Jesień
Wiślańskie Szpyrki – tradycyjna, regionalna biesiada z "zabijaczką" (z wieprzowymi przetworami), organizowaną przez Towarzystwo Miłośników Wisły.
Historia
Najstarsze wzmianki o Wiśle pochodzą z 1615 r. W 1915 r. miejscowość została uznana za letnisko przez Rząd Krajowy w Opawie. Okres II Rzeczypospolitej to intensywny rozwój Wisły jako modnego kurortu. Doprowadzono drogi, linię kolejową aż do Głębiec, przeprowadzono regulację rzeki, rozbudowano Centrum (basen kąpielowy z kortami tenisowymi, park, Dom Zdrojowy z restauracja, sala widowiskowa, biblioteka i salami klubowymi), Dom Zborowy, budynek Poczty, Zameczek Prezydenta na Zadnim Groniu, sanatorium na Kubalonce itd. Działało kilkadziesiąt pensjonatów zrzeszonych w Związku Pensjonatów. Powstał Bank Spółdzielczy, Koło Pszczelarzy i zespół regionalny. Po II wojnie miejscowość zelektryzowano i zgazyfikowano. W 1962 r. Wisła uzyskała prawa miejskie.
Wisła leży u stóp Baraniej Gory na terenie Śląska Cieszyńskiego u źródeł królowej polskich rzek, której początek dają trzy potoki – Biała i Czarna Wisełka oraz Malinka. Jest to najpopularniejsza miejscowość wypoczynkowa w Beskidzie Śląskim rozrzucona w dolinach 13 potoków, z których jedne wpadają do Bałtyku, a inne do Morza Czarnego. Przez lasy Nadleśnictwa Wisła przebiega bowiem dział wodny tych dwóch mórz.