Ubezpieczenie turystyczne - jakie są jego realne zalety? Kup online
Wyjazd na wakacje często planujemy przez wiele tygodni czy miesięcy. Dbamy o to, by jechać do hotelu z dobrymi opiniami, zarezerwować w dobrej cenie noclegi i przeloty. Jednak czasem zapominamy, by zadbać o to, co najważniejsze – o bezpieczeństwo swoje i najbliższych. Żeby to zrobić, warto wykupić ubezpieczenie turystyczne. Czy rzeczywiście zawsze powinniśmy je mieć? Jakie korzyści z niego wynikają? Materiał powstał przy współpracy reklamowej z Uniqua.
Czym jest ubezpieczenie turystyczne?
Ubezpieczenie na wakacje, czy to w Polsce, czy poza granicami kraju, zalicza się do grona nieobowiązkowych. Polisa turystyczna zwykle pokrywa koszty leczenia i rehabilitacji, może ponadto obejmować świadczenia wypłacane z tytułu następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Takie ubezpieczenie przydaje się także wtedy, gdy zaginie Twój bagaż lub zostaniesz okradziony.
W szczególności ubezpieczenie turystyczne jest potrzebne wtedy, a właściwie jest niezbędne, jeśli wyjeżdżasz poza granice Unii Europejskiej i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Wówczas nawet mając przy sobie kartę EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, nie możesz skorzystać bezpłatnie z opieki medycznej, a koszty leczenia mogą być niebotyczne. Na przykład zawał serca czy udar mózgu na terenie Stanów Zjednoczonych bez ubezpieczenia turystycznego, spowoduje, że rachunek za leczenie wyniesie nawet setki tysięcy złotych. Lepiej więc zawczasu zadbać o ubezpieczenie na czas podróży.
Co obejmuje ubezpieczenie podróżne?
Ubezpieczenie obejmuje różne ryzyka w zależności od wybranej przez Ciebie oferty. Na przykład w towarzystwie UNIQA w ramach jednej polisy uzyskujesz ochronę z tytułu:
- kosztów leczenia i assistance za granicą,
- NNW,
- OC w życiu prywatnym (ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym),
- ubezpieczenia bagażu podróżnego, łącznie z ubezpieczeniem opóźnienia dostarczenia bagażu,
- ubezpieczenia lotu,
- ubezpieczenia kosztów leczenia i rehabilitacji w Polsce,
- ubezpieczenia dla sportów amatorskich i ryzyka związanego z ich uprawianiem,
- ubezpieczenia zdarzeń po alkoholu.
Możesz też zdecydować się na rozszerzenie ochrony o polisy:
- sportów wysokiego ryzyka,
- sportów ekstremalnych,
- pakiet zimowy,
- ubezpieczenie OC sportowe i sprzętu sportowego,
- ubezpieczenie dla osób pracujących fizycznie,
- ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży,
- ubezpieczenie udziału własnego w wynajętym pojeździe.
Zapewnisz sobie w ten sposób pokrycie kosztów leczenia, jeśli do urazu dojdzie m.in. w wyniku uprawiania sportów wysokiego ryzyka czy ekstremalnych. Możesz wykupić ochronę, która obejmuje rezygnację z wyjazdu. Zakup ubezpieczenia na wyjazd za granicę w formie podstawowej czy z dodatkowymi ubezpieczeniami umożliwi uzyskanie pomocy w trudnych przypadkach.
Jak wybrać ochronę i sumę ubezpieczenia na wakacje?
Przy wyborze odpowiedniego dla siebie ubezpieczenia na wakacje przeanalizuj, czego możesz potrzebować. Sprawdź, ile wynoszą koszty leczenia w kraju, do którego się wybierasz. W Europie suma ubezpieczenia na koszty leczenia czy transportu do kraju nie musi być tak wysoka, jak w przypadku wyjazdu do Afryki, Azji czy obu Ameryk i Australii. Zadbaj o to, by zakres ochrony odpowiadał Twojemu stylowi wypoczynku – jeśli zamierzasz nurkować, latać na paralotni czy chcesz uprawiać inne sporty zaliczane do ekstremalnych, również to uwzględnij. Okres ubezpieczenia powinien obejmować czas pobytu na wakacjach. Zanim dokonasz wyboru polisy, sprawdź, co obejmuje. Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU) są ważnym źródłem informacji o tym, jaka jest wysokość sumy ubezpieczenia i kiedy przysługują Ci określone świadczenia.
Czy warto kupić ubezpieczenie podróżne?
Współpraca reklamowa z Uniqua
Zdjęcie główne: fot. 123rf
Komentarze