Urlop nad Jeziorem Nidzkim? Koniecznie to zobacz!
Okolice Jeziora Nidzkiego to świetnie zagospodarowane tereny, gdzie żaden turysta nie powinien narzekać na nudę. Urocze miejscowości, interesujące miejsca i piękna mazurska przyroda – to wszystko czeka nad tym malowniczym akwenem.
Jezioro Nidzkie
Akwen leży na południe od Rucianego-Nidy i wyróżnia się oryginalnym kształtem – niektórym przypomina poroże jelenia. Jezioro Nidzkie otacza Puszcza Piska i również z tego względu zostało objęte ochroną rezerwatu krajobrazowego, co oznacza między innymi zakaz korzystania z łodzi spalinowych. O tym, jak piękne jest to miejsce warto przekonać się na własne oczy, a szansę ku temu stwarzają wycieczki przygotowanymi w pobliżu szlakami turystycznymi.
Podczas rejsu po Jeziorze Nidzkim warto podpłynąć do skupiska wysp, znajdującego się w jego północno zachodniej części, w pobliżu Rucianego-Nidy. Największą jest Królewski Ostrów, ale warto obejrzeć również te mniejsze – porośnięte lasem, z niedużymi plażami stanowią idealne miejsce wypoczynku. Jedną z nich zaanektowały kormorany, które mają tam swoją kolonię lęgową.
Z wizytą w Rucianem-Nidzie
Ruciane-Nida należy do popularnych mazurskich kurortów. Rozlokował się pomiędzy dwoma akwenami – Guzianką Wielką a Jeziorem Nidzkim. Takie położenie sprawia, że jest chętnie wybierane na bazę przez żeglarzy oraz turystów, chcących skorzystać z rejsów białej floty. Aby poczuć wyjątkowy klimat regionu, warto odwiedzić tamtejszy port, gdzie w tawernach często organizowane są koncerty z muzyką na żywo. Miasto właściwie nie może poszczycić się zabytkami – poza schronami bojowymi z czasów pierwszej wojny światowej oraz oddaną do użytku w XIX wieku śluzą Guzianka.
Śluzę wybudowano pomiędzy jeziorami Bełdany a Guzianką Małą, ułatwiając przeprawę statkom, łodziom i kajakom. Dzięki niej żeglowanie Szlakiem Wielkich Jezior Mazurskich stało się ciekawsze – pośrednio łączy bowiem Jezioro Nidzkie z całą trasą.
Szukasz noclegów w mieście? Jest w czym wybierać! Przekonaj się o tym, wejdź i zobacz: Noclegi w Rucianem-Nidzie
Wycieczka do Prania
Kolejnym ciekawym miejscem zlokalizowanym przy Jeziorze Nidzkim jest Leśniczówka Pranie. Obecnie to muzeum poświęcone poecie Konstantemu Ildefonsowi Gałczyńskiemu. Pod koniec życia chętnie wypoczywał nad jeziorem, planował nawet osiedlenie się tam na stałe. Co tak zachwyciło artystę w okolicy? O tym trzeba przekonać się osobiście.
W pobliżu budynku dawnej leśniczówki biegnie nawet ścieżka spacerowa – rozpoczyna się się na parkingu w Praniu, wiedzie wzdłuż leśniczówki i fragmentu Jeziora Nidzkiego, zatacza koło i prowadzi z powrotem na parking.
Spokojny port – Karwica
Na Jeziorze Nidzkim znajduje się kilka portów, które warto wybrać. Jednym z nich jest port Karwica, w spokojnej miejscowości o tej samej nazwie. Z jednej strony otaczają ją wody awenu, a z drugiej lasy Puszczy Piskiej. Miejsce wydaje się stworzone po to, by złapać tam oddech… Żeglarze znajdą tu cichą, bezpieczną przystań dla swojej łodzi. Na terenie portu znajduje się też pole namiotowe z miejscami dla przyczep kempingowych, wypożyczalnia rowerów, a w sąsiedztwie kąpielisko i plac zabaw dla dzieci.
Rowerowa Pętla Nidzka
Jezioro Nidzkie jest ciekawe nie tylko dla żeglarzy – można tu podjąć wyzwanie rowerowe i objechać cały akwen. Cała trasa liczy około 50 kilometrów, więc jej pokonanie może zająć popołudnie. Umownym początkiem szlaku jest Centrum Informacji Turystycznej w Rucianem-Nidzie, w mieście trzeba pokonać ulicę Dworcową i Wiejską, kierując się ku Leśniczówce Pranie. Tam można zrobić przerwę na obejrzenie muzeum, jednak wymaga to małego zboczenia z obranej trasy. Ta bowiem prowadzi do miejscowości Krzyże, Karwica i Wiartel, skąd przez Czaple można wrócić do Rucianego-Nidy.
Komentarze