Uroki lubelskich wsi

Uroki lubelskich wsi

Województwo lubelskie to region wyjątkowy ze względu na wspaniałą przyrodę, liczne zabytki oraz pyszną regionalną kuchnię. To także pełne uroku, malownicze i niezwykłe lubelskie wsie. Dzieki bogatej historii i pięknemu krajobrazowi, miejsca te z pewnością warto odwiedzić. Gdzie pojechać i ciekawie spędzić czas? Przyjrzyjmy się zatem wybranym, najciekawszym naszym zdaniem, wsiom lubelszczyzny.

Pszczela Wola


Odwiedzając lubelskie wsie warto zajrzeć do Pszczelej Woli. Znajduje się tam jedyne w Polsce Technikum Pszczelarskie, założone w 1944 roku. Oprócz szkoły osada ta to miejsce pełne atrakcji dla turystów. Piękny krajobraz: łąka, rzeka Bystrzyca oraz park wokół dawnego dworu Rohlandów. Rosną tutaj rzadko spotykane w kraju drzewa i krzewy m.in. miłorząb, orzech czarny, korkowiec oraz lipy, które tworzą Aleję Lipową. W zabytkowym dworze, który w przeszłości odwiedzali polscy pisarze: Kajetan Koźmian, Zofia Kossak-Szczucka, Tadeusz Breza, Ksawery Prószyński i Jarosław Iwaszkiewicz, istnieje obecnie interesujące muzeum polskiego bartnictwa i pszczelarstwa. Na terenie Pszczelej Woli znajduje się także jedyny w Polsce skansen pszczelarski, w którym zgromadzono zabytkowe ule i sprzęt pszczelarski. Ciekawym eksponatem jest figura św. Ambrożego - patrona pszczelarzy i cukierników. Najstarszym zabytkiem jest ul  pochodzący z XVII wieku, ofiarowany przez Józefa Krasnowskiego. W skansenie zgromadzone zostały niepowtarzalne eksponaty dokumentujące sztukę, pracę bartnika i pszczelarza. W zbiorach oprócz starych uli znajdują się także naczynia na miód, narzędzia bartne, prasy do miodu, miodarki drewniane i inne. Skansen i zabytki w nim zgromadzone to wyjątkowe miejsce, dzięki któremu mamy okazję poznać historię pszczelarstwa na ziemiach polskich. W Pszczelej Woli i okolicach istnieją także pasieki prywatne, osada słynie z przepysznych miodów gryczanych, malinowych, lipowych i rzepakowych. Pszczoły zbierają nektar na polach, w maliniakach, jak również z kwiatów lip. W Pszczelej Woli istnieje także stary kurhan, który pochodzi z połowy XVII wieku i wznosi się nad pradoliną Bystrzycy. Mieści on w sobie setki ludzkich szkieletów – ofiar bitwy lub epidemii.

 

Siedlkisko Bukowina

 

Jeśli marzy Ci się urlop w cichym i spokojnym miejscu, z dala od miasta, ulicznych korków i wszechobecnej technologii zapraszamy do Siedliska Bukowina! Będąc tam można odnieść wrażenie, że jest się na końcu świata, gdzieś w odludnym, nikomu niedostępnym miejscu. Siedlisko Bukowina to malownicze miejsce położone jednak nie tak daleko od Lublina. Znajduje się ono w przysiółku Parama, 2 km od wsi Typin w województwie lubelskim. Głównym atutem obiektu jest cicha i spokojna okolica oraz piękna przyroda: łąki, rzeki, lasy. Tereny Siedliska Bukowina należały do hrabiego Stanisława  Starowieyskiego, a w najbliższej okolicy znajdują się obecnie młyn, kościół, kapliczki, pozostałości po cmentarzu ukraińskim oraz pola z kurhanami. Niedaleko obiektu znajduje się Krasnobrodzki Park Krajobrazowy, Skierbieszowski Park Krajobrazowy oraz Puszcza Solska. Gospodarze dla swych gości przygotowali liczne atrakcje. Będąc w Bukowinie możemy przejechać się w stylu retro – latem zaprzęgiem konnym, zimą kuligiem. Na turystów czekają tradycyjne polskie posiłki kuchni regionalnej i staropolskiej oraz własnoręcznie upieczony chleb, domowe konfitury, miód czy ser. Nigdy nie piekłeś sam chleba? Przebywając w Bukowinie będziesz miał ku temu okazję. Oprócz wypieków - samodzielna produkcja wędlin i chleba.


Zapraszamy do rezerwacji noclegów: Siedlisko Bukowina

 

Guciów  

        
Kolejną pełną uroku lubelską wsią jest Guciów. Miejscowość ta leży na Roztoczu Środkowym, nad rzeką Wieprz. W Guciowie znajduje się muzeum etnograficzno – przyrodnicze wpisane do rejestru zabytków. Znajdują się tam XIX – wieczne chałupy i stodoły oraz obory z poddachem z początku XX wieku. Na wzgórzu Monastyr, inaczej nazywanym Starzyzną, odnaleźć możemy pozostałości grodziska, które funkcjonowało od IX do XI wieku. Tak samo jak w Bukowinie, w Guciowie znajdują się rzadko spotykane cmentarzyska kurhanowe. Miejscowość ta była inspiracją dla tytułowych Wyrębów z powieści Stefana Dardy. Ciekawym miejscem w Guciowie jest Zagroda Guciów, dookoła której znajdują się lasy Roztoczańskiego Parku Narodowego. Jest to miejsce wyjątkowe, w którym piękna przyroda i spokojna okolica łączą się z historią i ciekawą przeszłością tego miejsca. Przyjeżdżający tam turyści śpią w tradycyjnych chałupach oraz smakują staropolskiej, wiejskiej kuchni. Zagroda Guciów to skansen z XVIII / XIX-wieczną zagrodą, w której znajduje się chałupa, stodoła i obora oraz spichlerz i lamus z 1762 roku. Przyjeżdżający tam goście dodatkowo mają okazję zwiedzić zabytkowe muzeum, które zgromadziło liczne stare sprzęty i narzędzia gospodarskie. Podziwiać możemy wystawę minerałów i skamieniałości oraz galerię prac roztoczańskich artystów. W 2005 roku dr Gerard Gierliński wraz ze Stanisławem Jachymkiem odkryli w pobliskiej wsi Potok skamieniałe ślady dinozaura kaczodziobego oraz mięsożernego. Roztoczańskie dinozaury żyły na wybrzeżu tzw. Lądu Małopolskiego. Dowody na istnienie lądu w owym czasie również znajdują się w muzeum: pień” kredowej paproci drzewiastej oraz liście drzew liściastych odciśnięte w skale górnokredowej (w opoce z amonitem). W muzeum znajduje się także najstarszy polski meteoryt – Zakłodzie. Jego nazwa pochodzi od wsi na Roztoczu, w której został on odkryty przez Stanisława Jachymka w 1998 roku.  Od trzech lat mieści się tam stała wystawa meteorytów, tektytów i impaktytów z całej Polski i świata. Na wystawie Spadające Gwiazdy zobaczyć można meteoryty z Marsa, Księżyca a także  spadek z Rosji meteoryt Czelabińsk.

Jeśli planujesz pobyt w Guciowie, zachęcamy do zapoznania się z atrakcyjnymi noclegami w okolicy: Noclegi Guciów


Kozłówka


Kozłówka to mała wieś położona 9 km na zachód od Lubartowa i 26 km na północ od Lublina. Znajduje się tam zespół pałacowo-parkowy Zamoyskich oraz Kozłowiecki Park Krajobrazowy. Pałac zbudowany został w połowie XVIII wieku przez Bielińskich, następnie aż do 1944 roku był reprezentacyjną siedzibą Zamoyskich. Lata świetności pałac przeżywał za czasów Konstantego Zamoyskiego, który dokonał jego przebudowy i w 1903 roku założył tam ordynację. Obecnie pałac jest siedzibą muzeum. We wnętrzach pałacu znajdują się piękne, autentycznie wyposażone wnętrza z przełomu XIX i XX wieku: neobarokowe i neoregencyjne plafony, piece z miśnieńskich kafli, marmurowe kominki, dębowe parkiety, zabytkowe meble, kolekcja malarstwa, porcelany, rzeźby. W budynku dawnej powozowni znajduje się znajduje się jedyna w Polsce Galeria Sztuki Socrealizmu. W Galerii podziwiać można wyjątkowe prace z I połowy lat 50 XX wieku. Jest wśród nich ponad 1600 rzeźb, rysunków, obrazów, grafik i plakatów. Wystawa podzielona jest tematycznie: rolnictwo, przywódcy, przemysł, z głośników słychać słowa wygłaszane w czasie różnego rodzaju ówczesnych przemówień i odczytów. Oprócz dzieł w galerii, na zewnątrz umieszczone zostały zdemontowane pomniki Bolesława Bieruta, Włodzimierza Lenina oraz Juliana Marchlewskiego. Park Zamoyskich mieści się przy Pałacu Zamoyskich. Znajduje się w nim bażantarnia oraz rosarium. W parku zobaczymy również niewielki zegar słoneczny oraz przepiękny ogród z alejkami spacerowymi, fontannami, rzeźbami. Na terenie parku znajdziemy siedem pamiątkowych kamieni dedykowanych drzewom - pomnikom, jak również pomnik na którym zamontowano płytę upamiętniającą poległych żołnierzy napoleońskich uczestniczących w kampanii z 1812 roku.
Wstęp do Parku jest bezpłatny.
Pałac w Kozłówce zwiedzać można od połowy marca do grudnia, codziennie z wyjątkiem poniedziałków. Orientacyjny czas zwiedzania obiektów muzealnych wynosi dwie godziny. W środy wstęp do Pałacu jest bezpłatny.


Szukasz noclegu w Kozłówce?  Polecamy: Noclegi Kozłówka   

 

Wojciechów


Miejscem wartym odwiedzenia jest położona w wojewódzstwie lubelskim wieś Wojciechów. Gmina Wojciechów od wielu lat słynie z kowalstwa. To tu co roku w odbywają się tam Ogólnopolskie Warsztaty Kowali i Targi Sztuki Kowalskiej, w których bierze udział ponad 60 kowali z Polski i innych krajów Europy. Od 1993 roku istnieje tu jedyne w Polsce Muzeum Kowalstwa, a w nim ponad 1000 eksponatów sztuki kowalskiej z kraju i zagranicy. W pełni wyposażona kuźnia z paleniskiem, kowadłem, mechem kowalskim poruszanym ręcznie i wszystkimi narzędziami, które kowal niegdyś wykorzystywał w swojej pracy. Wizyta w Muzeum Kowalstwa to wyjątkowa okazja do zagrania marsza kowalskiego na kowadle oraz zaostrzenia siekierki na ręcznej szlifierce. Posłuchamy tu opowieści o pracy kowala oraz dowiemy się czemu akurat podkowa słynie z przynoszenia szczęścia. W muzeum znajdują się wykonane ręcznie metalowe wyroby użytkowe - grace, motyki, kosy, sierpy, topór ciesielski lewostronny, przyrząd do mierzenia długości obręczy kół, wasag oraz drewniane bronie. Muzeum zawiera ciekawe i bogate zbiory kowali polskich, węgierskich i białoruskich. Kolekcje kutych krat, krzyży, zestawów kominkowych, wieszaków, świeczników, podstawek na butelki, wiatrowskazów, szyldów reklamowych, lamp, żyrandoli, kwietników oraz krzeseł. Znajdują się tu również wyroby niezwykłe: żelazny pas cnoty, repliki broni średniowiecznej, patera na owoce wykonana przez kobietę, zegar słoneczny i wiele innych prac. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o kowalstwie zapraszamy na Szlak Żelaza i Kowalskich Tradycji, która składa się z sześciu „gwoździ programu”. Wędrówka rozpoczyna się na Wieży Ariańskiej. Po pokonaniu 107 schodów znajdziemy się w Muzeum Kowalstwa. Kolejnym punktem są zajęcia warsztatowe na Wieży Ariańskiej. Kolejnym gwoździem jest zwiedzanie powstałej w 1920 roku Kuźni Romana Czernieca. Kolejnym punktem jest domowy obiad przygotowany przez żonę właściela kuźni. Następnie turyści udają się do Miniskansenu, oglądają Chatę Kowala oraz kuźnię z 1918 roku. Ostatnim punktem wycieczki jest Młyn Hipolit oraz pokazy wytapiania i odlewania metali w Muzeum Minerałów. Przedostatnią kondygnację Wieży Ariańskiej zajmuje, powstałe w 2004 roku, Muzeum Regionalne. Składa się ono  z trzech części. Pierwsza z nich to dokumentacja historii Wojciechowa, kolejna to wystrój wojciechowskiej chałupy z lat 1920–30 w pełni wyposażonej w sprzęty i narzędzia tamtych czasów, ostatnia to Galeria Sztuki Ludowej. Miejscem wartym odwiedzenia w Wojciechowie jest z pewnością Mini ZOO. Na powierzchni 4 hektarów zgromadzono kilkadziesiąt gatunków egzotycznych zwierząt, plac zabaw dla dzieci oraz inne liczne atrakcje. ZOO otwarte jest od poniedziału do piątku w godz. 10:00 - 17:00 oraz w weekendy od 10:00 do 18:00.

 

Wybierając się do Wojciechowa warto zapoznać się z noclegami w tamtejszej okolicy: Noclegi Wojciechów

Następny artykuł Pogoda na pierwszą połowę...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!