Beskid Śląski: atrakcje, szlaki turystyczne, ciekawostki

Beskid Śląski: atrakcje, szlaki turystyczne, ciekawostki

Wypoczynek w górach kojarzy ci się głównie z wyjazdami w Tatry? Jeśli tak, odkryj z nami Beskid Śląski, jeden z bardziej malowniczych regionów w polskich górach. Znajdziesz tu zarówno znane kurorty, jak i spokojne miejscowości, które jeszcze nie zostały zadeptane przez turystów.

Beskid Śląski położony jest w Beskidach Zachodnich, które wraz ze Wschodnimi i Środkowymi tworzą pasmo Beskidów, wchodzących z kolei w skład łańcucha Karpat. Stanowi miejsce niezwykle atrakcyjne dla turystów. Osoby planujące wypoczynek w Beskidzie Śląskim mają do wyboru bogatą bazę noclegową, świetne trasy turystyczne, przy których znajdują się schroniska górskie, oraz liczne atrakcje na każdą porę roku, znajdujące się w pobliżu kurortów takich jak Wisła, Szczyrk oraz Ustroń.

 

Wymienione miasta stanowią idealny punkt wypadowy na szlaki turystyczne Beskidu Śląskiego. Jeśli nie chcesz tracić czasu na dojazdy do wejść na trasy, wynajmij noclegi w ich pobliżu. Sprawdź rekomendowane przez nas oferty:

Urokliwy domek u podnóża Beskidów

Urokliwy domek u podnóża Beskidów

Brenna, województwo śląskie, powiat cieszyński, gmina Brenna, ul. Gazowników

Domki Brenna, województwo śląskie, powiat cieszyński, gmina Brenna 9.4
Willa Maria i Natasza

Willa Maria i Natasza

Wisła, ul. Wyzwolenia

Wille Wisła 9.7

 

Położenie Beskidu Śląskiego


Jak już wspominaliśmy, Beskid Śląski położony jest na terenie Beskidów Zachodnich, przy granicy z Czechami i Słowacją. Okalają go inne beskidzkie pasma:

  • Beskid Śląsko-Morawski od zachodu,

  • Beskid Żywiecki od południowego-wschodu,

  • Kotlina Żywiecka od wschodu,

  • Beskid Mały od północnego-wschodu,

  • Pogórze Śląskie od północy.

 

Granice pomiędzy poszczególnymi częściami układają się w sposób naturalny. Beskid Żywiecki od Śląskiego oddzielony jest Przełęczą Zwardońską, potokiem Czerną i Sołą. Z kolei granicę Beskidu Śląskiego i Małego stanowi Brama Wilkowicka i rzeka Biała.

 

Turyści, którzy przyjeżdżają na wypoczynek w Beskid Śląski, kierują się nie tylko do znanych kurortów, ale też do Bielska-Białej. Jest to główne miasto regionu, które stanowi świetną bazę wypadową m.in. do Szczyrku i Brennej, ale też zapewnia wiele interesujących atrakcji.

 

Jeśli szukasz noclegów w naprawdę komfortowych warunkach, polecamy te fantastyczne oferty:

Apartament pod Szyndzielnią

Apartament pod Szyndzielnią

Bielsko-Biała, ul. aleja Armii Krajowej

Apartamenty Bielsko-Biała
Apartamenty pod Katedrą

Apartamenty pod Katedrą

Bielsko-Biała, ul. Św. Mikołaja

Apartamenty Bielsko-Biała


Szczyty Beskidu Śląskiego


Beskid Śląski dzieli się na dwa pasma górskie - jest to pasmo Czantorii Wielkiej oraz pasmo Baraniej Góry. Oddziela je dolina Wisły, która tutaj właśnie rozpoczyna swój bieg do morza.

 

Ruch turystyczny skupia się tu w okolicy kilku najsłynniejszych wzniesień, do których należą: Skrzyczne (1257 m n.p.m.), Barania Góra (1220 m n.p.m.), Klimczok (1117 m n.p.m.), Czantoria Wielka (995 m n.p.m.), Stożek Wielki (978 m n.p.m.), Równica (884 m n.p.m.). Zimą tamtejsze stoki przyciągają turystów, którzy szukają wrażeń na trasach narciarskich. Natomiast latem amatorzy pieszych wędrówek przemierzają znajdujące się tam szlaki turystyczne.

 

Skrzyczne, najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego


Najwyższy szczyt w Beskidzie Śląskim to Skrzyczne, którego wysokość wynosi 1257 m n.p.m. Zdobycie tego wzniesienia interesuje zwłaszcza te osoby, stawiające sobie za cel osiągnięcie Korony Gór Polski. Masyw znajduje się w północno-wschodniej części regionu, w bocznej odnodze pasma Baraniej Góry, odchodzącego od Malinowskiej Skały.

 

Skrzyczne, najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego, na tle innych wyróżnia się charakterystyczną sylwetką. Wierzchołek wieńczy bowiem nadajnik RTV, oprócz tego na szczycie znajduje się także schronisko PTTK oraz górna stacja kolejki linowej.

 

Mieści się tam nie bez powodu. Skrzyczne stanowi bowiem jeden z najpopularniejszych ośrodków narciarskich w regionie. Ze stoków korzystają osoby, które przyjeżdżają do Szczyrku. Miasto wyróżnia się dobrze przygotowaną bazą noclegową. Turystów interesują szczególnie apartamenty w Szczyrku. Wybierając taką opcję wypoczywają w komfortowych warunkach, jednocześnie czują się, jak w domu.

 

Poza tym Skrzyczne stanowi miejsce, z którego można udać się na wędrówki po Beskidzie Śląskim. Biegną tędy najpiękniejsze szlaki, prowadzące m.in. na Baranią Górę oraz trasa do Przełęczy Salmopolskiej, skąd można dojść do Malinowskiej Skały i wrócić na Skrzyczne.

 

Ze szczytu Skrzycznego można podziwiać rozległą panoramę, która zapiera dech w piersiach. Roztacza się stąd widok na Klimczok, Czantorię, Trzy Kopce Wiślańskie, Równicę oraz Magurę. Do tego dodajmy położone u jego stóp Szczyrk, a także zabudowania Bielska-Białej.

 


fot. Sawomir, Adobe Stock (Widok na szczyt Skrzycznego)


Inne ciekawe szczyty Beskidu Śląskiego

 

Nie tylko najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego zasługuje na zainteresowanie turystów. W regionie czeka jeszcze wiele innych interesujących wzniesień, z których można podziwiać przepiękne widoki.

 

Barania Góra


Barania Góra (1220 m n.p.m.) to drugi co do wysokości szczyt Beskidu Śląskiego. Wzniesienie położone jest w południowo-wschodniej części regionu, w granicach Wisły. To kolejny popularny beskidzki kurort, który przyciąga turystów niezależnie od pory roku.

 

Swoje źródła ma tu Wisła, królowa polskich rzek - tworzące ją potoki, Biała i Czarna Wisełka, wypływają przy zachodnich stokach Baraniej Góry. Obszar źródliskowy Wisły oraz szczytowe partie góry są objęte ochroną. Stworzono tu rezerwat przyrody "Barania Góra".

 

Ze szczytu Baraniej Góry można podziwiać rozległe połacie okolicy. Na amatorów widoków czeka dodatkowo wieża widokowa, skąd roztacza się piękna panorama nie tylko polskiej części Beskidu Śląskiego, ale też terenów położonych po słowackiej i czeskiej stronie. Co dokładnie można stąd zobaczyć? Piękne widoki obejmują m.in. Beskid Mały, Beskid Makowski, Beskid Żywiecki i Babią Górę, Beskid Śląsko-Morawski, Tatry, Jaworniki, a przy dobrej pogodzie także Jesioniki w Sudetach!

 

Na Baraniej Górze na zmęczonych turystów czeka schronisko PTTK. Zlokalizowane jest blisko jej szczytu - polanie Przysłop pod Baranią Górą (900 m n.p.m.). Zostało wybudowane w 1979 roku. Wcześniej tę rolę pełnił dawny Pałacyk Myśliwski Habsburgów - kiedy przestał być potrzebny, przeniesiono go do centrum Wisły, gdzie znajduje się główna siedziba miejscowego oddziału PTTK.

 


fot. Ruchacz, Adobe Stock (Wieża widokowa na Baraniej Górze)


Klimczok

 

Klimczok położony jest w granicach Bielska-Białej, w paśmie Baraniej Góry. Przez szczyt przebiega historyczna granica pomiędzy Małopolską a Śląskiem. Ciekawostkę stanowią dwie jaskinie, które kryją się w zboczach wzniesienia - Jaskinia Ali Baby oraz Jaskinia Piętrowa. Zapuszczają się tu głównie eksploratorzy, nie poleca się schodzenia "zwykłym" turystom.

 

Wierzchołek Klimczoka wieńczy maszt telekomunikacyjny. Do lat 70. XX wieku znajdowała się tam również wieża triangulacyjna, pełniąca przy okazji funkcję wieży widokowej. Z jej szczytu widać było sporą część Karpat Zachodnich. Widoki obejmowały tereny od Łysej Góry w Beskidzie Śląsko-Morawskim aż po Tatry.

 

Obecnie widok z Klimczoka jest dość ograniczony - ze względu na spore zalesienie wierzchołka turyści widzą głównie Beskid Żywiecki z okolicą Babiej Góry. Nie oznacza to, że wędrówka na szczyt nie dostarczy przyjemności. Mamy to bowiem schronisko PTTK Klimczok, w pobliżu którego znajduje się węzeł szlaków. Prowadzą one w dalsze partie regionu - do Szczyrku, na Szyndzielnię czy do Chaty na Groniu.

 

fot. Milosz Maslanka, Adobe Stock (Klimczok)


Wielka Czantoria

 

Wielka Czantoria (995 m n.p.m.) to najwyższy szczyt Pasma Czantorii, położony w jego północnej części. Przez wierzchołek Czantorii przebiega granica pomiędzy Polską a Czechami. Jednak nie są to jedyne fakty, które powinni poznać turyści, planujący wypad w Beskid Śląski.

 

Wzniesienie porośnięte jest lasem - głównie bukowym i świerkowo-jodłowym, jednak wśród drzew występują też skupiska modrzewi, jesionów oraz jaworów. Skupiska leśne co jakiś czas urozmaicają trawiaste polany. Zarówno po polskiej, jak i czeskiej stronie w partiach szczytowych utworzono rezerwaty przyrody.

 

Czantoria stanowi niezwykle popularny cel dla turystów, którzy wypoczywają w Ustroniu. Na jej szczyt - a dokładnie na Polanę Stokłosica - dociera kolej krzesełkowa. Korzystają z niej osoby planujące dłuższe wędrówki, ale także narciarze szusujący na dostępnych tu stokach.

 

Oprócz tego na Czantorii znajduje się 29-metrowa wieża widokowa (położona jest nie po stronie polskiej, a czeskiej) oraz schronisko turystyczne, które powstało w 1904 roku. Mamy tu również węzeł szlaków, dzięki czemu możemy zaplanować naprawdę ciekawą wycieczkę. Przez Czantorię biegnie m.in. Główny Szlak Beskidzki.

 


fot. Kamyq, Pixabay.com CC0 (Widok z Czantorii)


Stożek Wielki

 

Stożek Wielki (978 m n.p.m.) to kolejny graniczny szczyt w Beskidzie Śląskim, położony w Paśmie Czantorii. Jego masyw porośnięty jest lasami bukowymi, świerkowymi i bukowo-świerkowymi.

 

Z punktu widzenia osób wędrujących po Beskidzie Śląskim, Wielki Stożek stanowi bardzo interesujące miejsce. Kiedyś znajdowało się tu turystyczne przejście graniczne, teraz oczywiście ruch przebiega swobodnie. Znajdziemy tu naprawdę ciekawe szlaki, które pozwalają eksplorować trasy po stronie polskiej, jak i czeskiej.

 

Pod szczytem znajduje się schronisko PTTK Stożek, działa na wysokości 957 m n.p.m. Zostało oddane do użytku w 1922 roku i od tego czasu służy zmęczonym wędrowcom - oferuje m.in. noclegi oraz wyżywienie. Poza tym ze schroniska roztacza się piękna panorama. Możemy zobaczyć nie tylko Beskid Śląski, ale również Tatry. Widoki stąd są niezapomniane zwłaszcza wtedy, kiedy rozpoczyna się wschód słońca.

 

Do miejscowych atrakcji należy także Ośrodek Narciarski Stożek w Wiśle oraz dobrze przygotowane trasy do downhillu.

 


fot. wikaka, Adobe Stock (Widok ze Stożka Wielkiego)


Beskid Śląski - szlaki turystyczne

 

Przez Beskid Śląski biegnie wiele interesujących szlaków turystycznych. Każdy kto tu przyjedzie, na pewno dobierze trasę, która będzie odpowiadać mu pod względem trudności czy widoków spodziewanych podczas wędrówki.

 

Niżej przedstawiamy kilka interesujących pomysłów, a także podpowiadamy, którym szlakiem można najszybciej dotrzeć na na najważniejsze szczyty Beskidu Śląskiego.


Zobacz także: Co zabrać ze sobą w góry?

 

Najciekawsze szlaki na Skrzyczne


Jeśli zastanawiasz się, którym szlakiem najlepiej wejść na Skrzyczne, musisz poznać dostępne opcje. Dzięki temu wybrana przez ciebie trasa będzie odpowiadać twoim możliwościom. Na szczęście szlaki w Beskidzie Śląskim nie należą do najtrudniejszych, więc dostępnych opcji jest naprawdę wiele.

 

Na Skrzyczne możesz dostać się kilkoma szlakami, prowadzi tam między innymi:

  • zielony szlak ze Szczyrku przez przełęcz Becyrek,

  • niebieski szlak ze Szczyrku przez halę Jaworzyna,

  • można tam dojść także zielonym oraz czerwonym szlakiem do przełęczy Salmopolskiej (po drodze jest Malinowska Skała).


Opis szlaku na Skrzyczne i przełęcz Salmopolską

 

Na szczyt Skrzycznego można wejść kilkoma różnymi trasami. Niżej przedstawiamy wariant, który pozwoli zobaczyć także przełęcz Salmopolską. Jest to doskonała propozycja kilkugodzinnej wędrówki - na spacerowiczów czekają spektakularne widoki!

 

Na czerwony szlak wchodzimy w Szczyrku Skalite, w okolicy kościoła św. Jana Chrzciciela, skąd należy kierować się do Siodła pod Skalitem. Tam można zrobić pierwszy przystanek, by móc podziwiać widoczne w oddali Magurę oraz Klimczok. Warto wykorzystać tę przerwę na regenerację sił, ponieważ przed nami dość trudne i strome podejście - najpierw przez las, a później rumowisko skalne. Trudy będą jednak zrekompensowane przez wspaniały widok na góry, który ukaże się po wyjściu spośród drzew.

 

Czerwonym szlakiem, który teraz biegnie równolegle z zielonym szlakiem, idziemy dalej, przecinając trasy narciarskie. Po kolejnym leśnym etapie wędrujemy niebieskim szlakiem, który doprowadzi nas na wierzchołek Skrzycznego. Ta część wędrówki zajmie nam ok. 2,5-3 godziny.

 

Wiemy, że osiągnęliśmy cel, kiedy zobaczymy budynek schroniska oraz stalowy maszt radiowo-telewizyjny. Jednak najważniejszy jest widok, który się rozciąga przed naszymi oczami. W pogodny dzień zobaczymy stąd bowiem Tatry, świetnie widać też Babią Górę oraz inne pasma Beskidu Żywieckiego.

 


fot. Niko_Shogol, Pixabay.com CC0 (Zdjęcie poglądowe)

 

Co dalej? Do wyboru jest powrót do Szczyrku (np. niebieskim szlakiem przez Jaworzynę) lub dalsza wędrówka do przełęczy Salmopolskiej. W tym celu trzeba iść zielonym szlakiem do Malinowskiej Skały, co zajmie nieco ponad godzinę.

 

Co ważne, nie czeka nas strome zejście, a dzięki otwartej przestrzeni można jeszcze przez dłuższy czas cieszyć oczy najpiękniejszymi widokami w Beskidzie Śląskim. Po drodze czekają nas podejścia na Małe Skrzyczne i Kopę Skrzyczeńską. Prawdziwe wyzwanie stanowi mozolna wspinaczka na Malinowską Skałę.

 

Na Malinowskiej Skale można odbić na Baranią Górę (trzymając się zielonych oznaczeń) albo zgodnie z założeniami udać się czerwonym szlakiem na przełęcz Salmopolską. To świetne miejsce na odpoczynek (np. w regionalnym zajeździe) i postanowienie, co dalej. Można bowiem do centrum Szczyrku dojechać autobusem albo iść pieszo, wybierając żółty szlak.

 

Szlaki na Baranią Górę - który wybrać?


Barania Góra to jedno z najważniejszych miejsc na mapie Beskidu Śląskiego. Jest przecież drugim co do wysokości wierzchołków regionu, stąd też wypływają źródła Wisły, a samo wzniesienie położone jest w granicach miasta Wisła. O tym, że wędrówka może być naprawdę kusząca, świadczy liczba turystów, którzy każdego roku wspinają się na jej szczyt.

 

Na Baranią Górę można wejść z kilku różnych kierunków. Jedną z możliwości jest wspomniana wyżej zielona trasa ze Skrzycznego, która na Malinowskiej Skale odbija w kierunku jej szczytu. Inne opcje to między innymi:

  • czerwona trasa ze wsi Węgierska Górka,

  • ścieżka przyrodniczo-edukacyjna na Baranią Górę,

  • szlak od schroniska PTTK Przysłop.


Opis szlaku na Baranią Górę - ścieżka przyrodniczo-edukacyjna


Wybór właśnie tego szlaku na Baranią Górę można polecić osobom, które chcą wzbogacić swoją wiedzę przyrodniczą. Trasa rozpoczyna się w dolinie Czarnej Wisełki, skąd biegnie na szczyt wzniesienia, a później wraca doliną Białej Wisełki do Wisły. Wzdłuż niej ustawiono tablice z informacjami o miejscowej faunie i florze.

 

Wejście na szlak znajduje się w Wiśle Czarne obok leśniczówki. Dojdziemy nim aż do polany Przysłop, gdzie znajduje się schronisko PTTK oraz Muzeum Turystyki Górskiej. Z tego miejsca roztacza się naprawdę malowniczy widok na Beskid Śląski. Po krótkim odpoczynku czas ruszać w dalszą drogę na szczyt Baraniej Góry.

 

Znajduje się tam wieża widokowa, skąd można zachwycać się piękną panoramą gór Polski, Czech i Słowacji - z wieży widokowej na Baraniej Górze dostrzeżemy nawet pasma Sudetów! Trasa powrotna ze szczytu biegnie doliną Białej Wisełki i kończy się przy strażnicy OSP Wisła Czarne.

 

Ta propozycja należy do naprawdę urokliwych, jednak trzeba pamiętać, że cała trasa liczy 16 km, a jej pokonanie zajmie około 8 godz. Warto więc dobrze rozplanować czas wędrówki. Radzimy, by na wycieczkę wyjść z samego rana, by już późnym popołudniem wrócić do swojej kwatery w Wiśle.

 


fot. Nocowanie.pl (Wisła Czarne)


Najpiękniejsze szlaki w Beskidzie Śląskim - subiektywna lista

 

W Beskidzie Śląskim mamy naprawdę wiele wartych polecenia szlaków turystycznych. Nie tylko na Skrzyczne czy Baranią Górę, ale też na Wielką Czantorię czy Trzy Kopce Wiślańskie. Nie zapominajmy również o Głównym Szlaku Beskidzkim.

 

Główny Szlak Beskidzki


Dlaczego warto o nim pamiętać? Główny Szlak Beskidzki rozpoczyna swój bieg właśnie w Beskidzie Śląskim (w centrum Ustronia), natomiast kończy się w Wołosatem w Bieszczadach. Długość szlaku wynosi więc 496 km i umożliwia dotarcie do wielu znanych szczytów!

 

W Beskidzie Śląskim są to między innymi:

  • Wielka Czantoria,

  • Stożek Mały,

  • Stożek Wielki,

  • Barania Góra.

 

Odcinek Głównego Szlaku Beskidzkiego w Beskidzie Śląskim wynosi niecałe 58 km.


Szlak na Trzy Kopce Wiślańskie

 

Trzy Kopce Wiślańskie położone są na styku granic trzech beskidzkich miejscowości: Brennej, Ustronia i Wisły. Wędrówka jednym ze szlaków to świetny pomysł na rodzinną wycieczkę. Na szczycie znajduje się schronisko Telesforówka z bazą noclegową i gastronomiczną.

 

Tym co wyróżnia schronisko jest charakterystyczny VW garbus, przy którym można usiąść i odpocząć przed wyruszeniem w dalszą drogę.

Na Trzy Kopce Wiślańskie prowadzą następujące szlaki:

  • żółty szlak, który zaczyna się w centrum Wisły,

  • niebieski i czarny szlak z Ustronia,

  • zielony szlak z Brennej Leśnicy,

  • żółty szlak z przełęczy Salmopolskiej.

 

Są to propozycje krótkich wycieczek (maksymalnie 1,5 godz. w jedną stronę), które będą odpowiednie na wyprawy w towarzystwie dzieci.


Najważniejsze kurorty Beskidu Śląskiego


Planując wczasy w tej części Beskidów, warto wybrać atrakcyjny kurort, który oferuje nie tylko noclegi, ale również ciekawe rozrywki. Miejsca warte uwagi to przede wszystkim Brenna, Szczyrk, Ustroń oraz Wisła.

 


fot. broart, zdjecia.nocowanie.pl (Widok na Ustroń)


Wypoczynek w Brennej

 

Brenna to urocza miejscowość, która ulokowała się w dolinie rzeki Brennicy. Z trzech stron otaczają pasma gór Beskidu Śląskiego, przez co stanowi świetną bazę wypadową. W okolicy można spacerować, jeździć na rowerze, zimą uruchamiane są oczywiście wyciągi narciarskie w Brennej.

 

Co warto zobaczyć w Brennej?


Atutem Brennej jest przyroda, ale oprócz tego we wsi można korzystać z naprawdę wielu różnorodnych atrakcji. Wśród lokalnych ciekawostek wymieniany jest na przykład Domek Myśliwski, w którym zgromadzono eksponaty myśliwskie. W Brennej funkcjonuje również obserwatorium nietoperzy, gdzie można podejrzeć życie tych tajemniczych zwierząt.

 

Nie zapominajmy również o miejscowych zabytkach, wśród których z pewnością wyróżnia się XVIII-wieczny kościół św. Jana Chrzciciela i sąsiadująca z nim plebania.

 

Wokół Brennej biegną liczne szlaki turystyczne. Można nimi dotrzeć do najciekawszych miejsc w okolicy, wśród których na pewno wyróżnia się Chata Grabowa pod szczytem Grabowej. Wokół schroniska stworzono park tematyczny "Ogród Bajek", gdzie można spotkać postacie z legend dotyczących regionu.

 

Wypoczynek w Szczyrku


Szczyrk to miasto, które zapewnia turystom malowniczy widok na otaczające je pasma Beskidów. Stanowi świetną bazę wypadową na szlaki - szczególną popularnością cieszy się trasa do schroniska na Skrzycznem i dalej na szczyt wzniesienia. Co jednak można tu robić, gdy już wrócimy z takiej wyprawy?

 

Co warto zobaczyć w Szczyrku?


Bardzo dużym atutem okolicy są zabytki sakralne. W Szczyrku dużym zainteresowaniem cieszy się sanktuarium "Na Górce". Powstało w miejscu objawień maryjnych, sąsiaduje także z cudownym źródełkiem, mieszczącym się w Grocie Matki Boskiej. Malownicza okolica to prawdziwa oaza spokoju.

 

Najstarszym zabytkiem miasta jest natomiast kościół św. Jakuba Apostoła w Szczyrku. To drewniana świątynia, którą wybudowano w trzy lata (1797-1800 r.). Wnętrze to przykład sztuki sakralnej doby późnego baroku. Zabytek znajduje się blisko centrum.

 

Będąc w Szczyrku warto wjechać kolejką linową na Skrzyczne. Szczyt stanowi bowiem miejsce, z którego udamy się w dalsze punkty regionu. Można więc oszczędzać siły, by móc zaplanować dłuższą wyprawę. Pamiętajmy, że po takiej wycieczce wygodne noclegi w Szczyrku także zapewnią nam szybką regenerację.

 

Jednak Skrzyczne to nie jedyny kierunek, jaki można stąd obrać. Znakomitym celem jest na przykład Malinowska Skała, Klimczok czy przełęcz Salmopolska.

 


fot. galdan, zdjecia.nocowanie.pl (Szczyrk)


Wypoczynek w Ustroniu

 

Ustroń to nie tylko kurort wypoczynkowy, ale także uzdrowisko - można przyjechać tu zarówno po wypoczynek, jak też po zdrowie. Oprócz tego w mieście czeka na nas mnóstwo atrakcji.

Zimą są to oczywiście wyciągi narciarskie, natomiast latem w Ustroniu rozpoczyna się prawdziwa zabawa, w dodatku dostarczająca sporej porcji adrenaliny. Wśród najpopularniejszych letnich rozrywek mamy między innymi kolej na Czantorię, tor saneczkowy a także park linowy na Równicy.

 

Co warto zobaczyć w Ustroniu?


Turyści, którzy przyjeżdżają w Beskid Śląski, na pewno powinni zobaczyć konstrukcję, jaką jest kolej linowa na Czantorię w Ustroniu. To jedna z najnowocześniejszych kolejek linowych w polskich Beskidach - na szczyt Czantorii dojedziemy w kilka minut!

 

Niezwykłą atrakcję stanowi także Leśny Park Niespodzianek, który został idealne wkomponowany w istniejący drzewostan. Dzięki temu żyjące tam zwierzęta przebywają w warunkach bardzo zbliżonych do naturalnych. Wśród zwiedzających swobodnie poruszają się muflony oraz daniele, natomiast w zagrodach można zobaczyć sarny, jelenie, żubry i dziki.

 

Na uwagę zasługują również miejscowe muzea, w tym Muzeum Ustrońskie im. Jana Jarockiego, które według turystów stanowi świetną odskocznię od spacerów po mieście. Koniecznie trzeba zwiedzić także Muzeum Regionalne "Stara Zagroda". Znajduje się w chałupie z 1768 roku i prezentuje dawną tradycję oraz kulturę z obszaru Śląska Cieszyńskiego.

 

Polecamy również skorzystanie z naturalnych walorów Ustronia - źródeł wód mineralnych. Na terenie miasta działają Źródło Żelaziste i Źródło Karola. Można tam dotrzeć Szlakiem Źródlanym, rozpoczynającym się przy Urzędzie Miasta. Poza tym warto odwiedzić Pijalnię Wód Mineralnych w Ustroniu. Jest to nowoczesny budynek, który powstał w miejscowym Parku Zdrojowym.

 

Chcąc skorzystać z najważniejszych atrakcji Ustronia, najlepiej wynająć nocleg w centrum miasta. Wybraliśmy kilka interesujących ofert - zatrzymując się w polecanych przez nas miejscach, masz pewność, że nie stracisz czasu na męczące dojazdy.

Apartament Komfort

Apartament Komfort

Ustroń, ul. 9 Listopada

Apartamenty Ustroń 9.7
Pokoje Gościnne Adi

Pokoje Gościnne Adi

Ustroń, ul. Słoneczna

Pensjonaty Ustroń 8.9
Willa Oliwia Centrum

Willa Oliwia Centrum

Ustroń, ul. Pana Tadeusza

Kwatery i pokoje Ustroń 10

 

Wypoczynek w Wiśle


Wisła to miasto, które nazywane jest nawet "Perłą Beskidów". Trudno kłócić się z tym stwierdzeniem, ponieważ to idealne miejsce, jeśli chcemy cieszyć się najważniejszymi atrakcjami regionu. Mamy tu bowiem wyciągi narciarskie, szlaki turystyczne (popularne kierunki to wspomniane Barania Góra i Malinowska Skała) a także zabytki oraz muzea, prezentujące historię regionu.

 

Co warto zobaczyć w Wiśle?


Wisła kojarzona jest ze sportami zimowymi. Panują tu świetne warunki do uprawiania narciarstwa - zarówno tradycyjnego, jak i biegowego - ale też tak trudnej dyscypliny jak skoki. W mieście odbywają się nawet zawody o randze międzynarodowej. Konkursy organizowane są oczywiście na obiekcie, jakim jest skocznia narciarska im. Adama Małysza w Wiśle Malince.

 

W Wiśle można też zobaczyć wszystkie sportowe trofea, które Adam Małysz zdobył podczas swojej kariery. W tym celu należy się udać do galerii przy ulicy 1 Maja. Jeśli komuś jeszcze mało, to w mieście można zobaczyć postać mistrza, wykonaną z białej czekolady.

 

Powstała w 2001 roku, a przed zjedzeniem chroni ją szklana gablota.

Jednak Wisła to nie tylko miasto sportowców. Można zobaczyć tu również inne ciekawostki, do których należą:

Następny artykuł Wakacje w Mielnie, czy na...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!