Góry Sowie - odkrywamy ich tajemnice

Góry Sowie - odkrywamy ich tajemnice

Góry Sowie to jedne z najbardziej tajemniczych gór w Polsce, które obfitują w liczne niespodzianki. Co roku przyciągają do siebie liczne rzesze turystów, poszukujących odpoczynku od wielkomiejskiego zgiełku oraz bliskiego kontaktu z górską przyrodą. Największy sekret ich popularności tkwi w różnorodności oferowanych atrakcji.

W Górach Sowich znajdziemy bowiem przepiękne doliny i malownicze górskie potoki, dobrze wytyczone szlaki turystyczne, które można przemierzać zarówno pieszo, jak i organizować na nich rowerowe wycieczki, zapierające dech w piersiach wieże widokowe, z których roztaczają się przepiękne widoki oraz liczne lokalne zabytki, ciekawostki historyczne i atrakcje.

 

Dlaczego warto wybrać się w Góry Sowie?


W samym sercu tego regionu znajduje się Park Krajobrazowy Gór Sowich, którego teren oplata gęsta sieć szlaków turystycznych, w tym m. in. tzw. Droga Cesarska - szlak żółty wiodący na najwyższy szczyt Gór Sowich (1015 m n.p.m.). Wielka Sowa, bo to właśnie o niej mowa, stanowi obowiązkowy punkt programu dla zdobywców Korony Gór Polski, a rozciągająca się z jej wierzchołka panorama pozwala nasycić oczy przepięknymi widokami rozpościerającymi się aż po sam horyzont.

 

Góry Sowie to jednak nie tylko komfortowe szlaki turystyczne i wzniesienia, które aż proszą się o zdobycie - to także całe mnóstwo ciekawych budowli, zabytków, kopalni, twierdz oraz pozostałych atrakcji turystycznych, które zdecydowanie warto odwiedzić, goszcząc w tych pięknych okolicach. W tym artykule wyruszymy na wirtualną wycieczkę po najbardziej interesujących miejscach, które podczas pobytu w Górach Sowich warto uwzględnić w swoim wycieczkowym programie.

 


fot. Jarek Witkowski / AdobeStock, CC0

 

Góry Sowie - położenie geograficzne


Góry Sowie to najstarsza część Sudetów, zbudowana w dużej mierze z prekambryjskich gnejsów. Znajdują się w paśmie górskim w Sudetach Środkowych, które jest położone na terenie województwa dolnośląskiego. Mieszczą się ok. 80 km na południowy-zachód od Wrocławia i ok. 30 km na południowy-wschód od Wałbrzycha. Łącznie Góry Sowie rozciągają się na łącznej powierzchni ok. 200 km2, osiągając długość 26 km.


Od zachodniej strony ich sąsiadami są dolina rzeki Bystrzycy i Góry Wałbrzyskie, od południa graniczą z Górami Stołowymi, a po ich wschodniej stronie znajduje się Przełęcz Srebrna i Góry Bardzkie. Na północ od Gór Sowich mieści się natomiast Kotlina Dzierżoniowska. Oprócz grzbietu głównego, w ich skład wchodzi także pasmo Garbu Dzikowca i Wzgórz Wyrębińskich, wysunięte od niego bardziej na południe.

 

Najwyższe wzniesienia na terenie Gór Sowich


Najwyższe wzniesienie Gór Sowich to Wielka Sowa - wzniesienie o wysokości 1015 m n.p.m. Góra ta znajduje się na liście najwyższych szczytów Polski tzw. Korony Gór Polski. Odwiedzający szczyt mogą przybić pamiątkową pieczątkę i tym samym przybliżyć się do uzyskania honorowego tytułu Zdobywcy Korony Gór Polski. Pozostałe szczyty Gór Sowich to natomiast Mała Sowa (972 m n.p.m.), Kalenica (964 m n.p.m.), Słoneczna (949 m n.p.m.) oraz Grabina (943 m n.p.m.).


Zasadniczy trzon Wielkiej Sowy pod względem geologicznym tworzą skałki gnejsowe zaliczane do najstarszych w całych Sudetach. Gleby znajdujące się na tym terenie posiadają zwracający uwagę wizualny akcent w postaci czerwonego zabarwienia - pochodzi on od osadów permu, charakterystycznych dla tych terenów. Aktualny kształt Wielkiej Sowy jest efektem złożonych procesów geologicznych, którym tereny Gór Sowich podlegały przez wiele milionów lat. Ich charakterystycznym elementem są zwarte, wyraźnie wypiętrzone masywy górskie, poprzecinane malowniczymi przełęczami.

 

Na szczycie Wielkiej Sowy znajduje się ponad 100-letnia platforma widokowa, z której turyści mogą podziwiać piękne widoki roztaczające się na całą okolicę. Na najwyższy szczyt Gór Sowich prowadzi gęsta sieć szlaków turystycznych, w tym także dobrze wytyczony szlak żółty, który najpierw prowadzi turystów na Małą Sowę. Trasa ma swój początek w Walimiu - niewielkiej miejscowości usytuowanej u podnóża Gór Sowich. Na szczyt Wielkiej Sowy można dotrzeć także bardzo popularnym wśród miłośników pieszych wędrówek szlakiem czerwonym, który wiedzie z Przełęczy Sokolej.

 

Co Góry Sowie mają wspólnego z sowami? Skąd wzięła się ich nazwa


W okresie średniowiecza Góry Sowie były nazywane Górami Czeskimi. Pochodzenie tej nazwy nie budzi większych wątpliwości - obszar ten stanowił bowiem naturalną granicę między państwem polskim a Czechami. Nazwa ta po raz pierwszy pojawiła się w 1240 r. w jednym z dokumentów sporządzonych dla księcia śląskiego, Henryka II Pobożnego. Nazwa Góry Sowie po raz pierwszy została natomiast użyta w dziele poety Daniela Czepko von Reigersfeld opisującym księstwo świdnickie. Dlaczego jednak Góry Sowie?

 

Oczywiste wydaje się skojarzenie z sowami, których populacja zamieszkuje te tereny. Nie jest ona jednak ani tak liczna, ani znacząco wybijająca się na tle innych obszarów, aby to właśnie od niej wzięło swoją obecną nazwę to pasmo górskie. Według badaczy, nazwa Góry Sowie wzięła się od niemieckiego słowa "Eulengebuhr" oznaczającego sowie dziuple, które zostało następnie przekształcone w zbliżone do niego pod względem brzmienia "Eulengebirge", które dosłownie możemy przetłumaczyć jako "sowie góry".

 

Inne nazwy Gór Sowich znane w historii


Inną próbą wytłumaczenia pochodzenia tej nazwy jest poszukiwanie jej etymologii w bytności plemion celtyckich na tych terenach. W V-VI w. mieli oni zasiedlać południowe obszary dzisiejszej Polski i poszukiwać na nich złóż metali szlachetnych - głównie złota i srebra. Ich działalność miała dać Górom Sowim inną, również popularną w średniowieczu nazwę - Góry Iłowe (od "iłować", czyli płukać - w domyśle złoto) lub dosłownie Góry Płuczkowe. Jeszcze inne źródła mówią natomiast o Górach Jelenich, których nazwa miała zostać zaczerpnięta od niemieckiego słowa "Eylen" (jeleń), przekształconego następnie w "Eulen" (sowa).

 

Miejscowa legenda o pochodzeniu nazwy Góry Sowie


Jak widać, etymologia nazwy Góry Sowie nie jest do końca poznana. Jak to zwykle bywa w takich sytuacjach, z pomocą w jej wyjaśnieniu przychodzą miejscowe legendy. Szczególnie popularna na tych terenach jest opowieść o kmieciu z Kamionka, który posiadał ponoć siedem, przecudnej urody córek. Z uwagi na ich atrakcyjność, nie chciał wydawać ich za mąż za byle kogo - za zięcia chciał mieć księcia lub króla. Niestety, nie było w tamtych okolicach możnych zainteresowanych poślubieniem jego cór - panny musiały się więc pogodzić ze staropanieństwem, na co nie chciały się jednak za żadne skarby zgodzić.

 

Z pomocą w ucieczce z ojcowskiego domu przyszedł im niezwykły podarunek - magiczna chusta, która posiadała zdolność do przemienienia człowieka w dowolne zwierzę. Warunek był jeden - tylko dwie pierwsze próby skutkowały powrotem do ludzkiej postaci. Panny przemienione w zajączki pod osłoną nocy uciekły więc z domu. Nie przewidziały jednak jednego - ich ojciec za pośrednictwem zaprzyjaźnionej wiedźmy poznał ich plan i otrzymał od niej różdżkę, która dawała mu takie same możliwości co chusta.

 

Ruszył więc w pogoń za uciekinierkami pod postacią jastrzębia. Panny widząc zbliżające się niebezpieczeństwo, szybko przemieniły się w rącze łanie. Ojciec widząc ich dalszą ucieczkę stał się wilkiem. Był już tuż tuż od ich złapania, kiedy dziewczęta zmieniły się w sowy i odleciały w przestworza. Jako że była to już ich trzecia przemiana, pozostały sowami na zawsze, dając w ten sposób nazwę górom, które od tej pory stały się ich domem.

Jesteś fanem legend? Odkryj Perłę Ziemi Opolskiej i poznaj szczegóły legendy o zaginionym mieście. Góry Opawskie kryją w sobie wiele tajemnic, które z pewnością warte są odkrycia.

 

Noclegi w Górach Sowich - gdzie warto się zatrzymać?


Góry Sowie obfitują w atrakcje. Nic więc dziwnego, że co roku w tej rejony ściągają liczne rzesze turystów. Aby poznać dokładnie ten region i odwiedzić większość atrakcji, warto zarezerwować sobie odpowiednią ilość czasu na zwiedzanie okolicy. Góry Sowie świetnie sprawdzają się zarówno jako meta weekendowej wycieczki, jak i miejsce na dłuższy pobyt. Turystom sprzyja dostępność dobrze zorganizowanej bazy noclegowej, zlokalizowanej w pobliżu popularnych szlaków turystycznych oraz miejscowych atrakcji.

 

Świetnym wyborem będą noclegi w Walimiu - miejscowości położonej tuż przy wejściu na szlak żółty wiodący na Małą i Wielką Sowę. Na turystów czekają tam gospodarstwa agroturystyczne, pokoje do wynajęcia w miejscowych domach, a także domy do wynajęcia, które świetnie sprawdzą się dla osób podróżujących w większych grupach.

Zobacz także: Klimatyczny nocleg w Górach Sowich. Poznaj wyjątkową propozycję!

 

Na gości spragnionych górskich wrażeń czekają także noclegi w Rzeczce, niewielkiej, ale bardzo urokliwej wsi znajdującej się u podnóża Gór Sowich. Alternatywnie można także zarezerwować nocleg w Sokolcu lub Pieszycach. Dobrym wyborem będą również noclegi w Wałbrzychu, które również stanowią świetną bazą wypadową do zwiedzania okolic Gór Sowich.

 

 

Schroniska turystyczne w Górach Sowich


Na terenie Gór Sowich znajdują się także schroniska dla turystów. Zatrzymanie się w nich na nocleg jest świetną opcją dla tych osób, którzy chcą poczuć prawdziwe górskie klimaty i niekoniecznie muszą odpoczywać w komfortowych, bardziej miejskich warunkach.

 

W Górach Sowich działają obecnie trzy schroniska: Schronisko Orzeł znajdujące się w rejonie Wielkiej Sowy, Schronisko Sowa również położone na szlaku wiodącym na najwyższy szczyt Gór Sowich oraz Schronisko Zygmuntówka zlokalizowane w pobliżu Przełęczy Jugowskiej. Z ich oferty można skorzystać zarówno na nocleg, jak i zatrzymać się na dowolnie długi czas podczas pieszych wędrówek po szlakach Gór Sowich.

 

Jak dojechać do Gór Sowich?


Najprościej i najszybciej w te okolice dotrzemy własnym samochodem, który przed wyruszeniem na pieszą wyprawę możemy bezpiecznie pozostawić na okolicznych parkingach przygotowanych specjalnie z myślą o turystach. Auto nie jest jednak jedyną, dostępną dla odwiedzających Góry Sowie opcją dojazdu na miejsce.

 

Niezmotoryzowani mogą bowiem dojechać w te rejony koleją z Wrocławia do Dzierżoniowa, a stamtąd komunikacja miejską (autobus nr 15) dotrzeć do Kamionek Dolnych - miejscowości, którą ok. 3-godzinny spacer szlakiem żółtym dzieli od Wielkiej Sowy. Z Kamionek Dolnych wiedzie także zielony szlak do schroniska Zygmuntówka, a dalej czerwony na szczyt Kalenicy.

 

Do Gór Sowich dotrzeć można także autobusem nr 5 z Wałbrzycha do Walimia. Alternatywna trasa dojazdowa wiedzie natomiast pociągiem z Wałbrzycha do Ludwikowic Kłodzkich, skąd także można wyruszyć na Wielką Sowę i Kalenicę.

 

 

Atrakcje Gór Sowich, których nie sposób przegapić!


Poza najwyższym szczytem Gór Sowich, Wielką Sową, region ten obfituje w liczne, fascynujące atrakcje turystyczne. Na terenie Gór Sowich znajduje się m. in. Park Krajobrazowy Gór Sowich, który będzie nie lada gratką dla miłośników przyrody, Twierdza Srebrna Góra, Sztolnie Walimskie w poniemieckim kompleksie Riese, które koniecznie muszą odwiedzić fascynaci historii II wojny światowej i militariów oraz Zamek Książ w Wałbrzychu i Zamek Grodno - obowiązkowe przystanki dla entuzjastów historii.

 

Na turystów czeka także przepiękne Jezioro Bystrzyckie wraz z Tamą Lubachowską, którego nie sposób pominąć podczas planowania zwiedzania okolicy oraz wieże widokowe znajdujące się na Wielkiej Sowie, Kalenicy i Małej Sowie, z których można podziwiać przepiękne widoki oraz wykonać wiele pamiątkowych zdjęć.

 

Co istotne, region nadaje się do zwiedzania praktycznie dla każdego, a jego uroki przypadną do gustu zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Oto miejsca, które szczególnie warto odwiedzić: Góry Sowie atrakcje.

 

Dla spragnionych świetnych atrakcji, polecamy także: Kotlina Kłodzka - jakie miejsca i atrakcje czekają na turystów?

 

Park Krajobrazowy Gór Sowich


Jedną z atrakcji Gór Sowich stanowi Park Krajobrazowy Gór Sowich. Rezerwat przyrody jest zlokalizowany w środkowej części Gór Sowich wraz z Wielką Sową i obejmuje także masyw Włodarza. Teren parku przecinają liczne, głębokie doliny potoków.

W wielu miejscach napotkać można charakterystyczne skałki, które turyści chętnie uwieczniają na pamiątkowych zdjęciach. Ogromnym atutem ten obszaru jest jego bardzo duża lesistość - w najwyższych patiach Wielkiej Sowy, Kalenicy i Słonecznej rośną gęste lasy świerkowe regla dolnego.


Park Krajobrazowy Gór Sowich to rezerwat przyrody, który obfituje w interesującą faunę i florę, która z pewnością spotka się z uznaniem miłośników dzikiej przyrody. Na terenie Gór Sowich napotkać można takie interesujące i stosunkowo rzadko występujące rośliny, jak chociażby śnieżyca wiosenna, wawrzynek wilczełyko, lilia złotogłów czy storczyk plamisty.

 


fot. DVeen89_P / Pixabay.com

 

Z ciekawych zwierząt, na które można natknąć się na szlakach turystycznych, warto natomiast wymienić muflony (dzikie kozice sprowadzone na te tereny z francuskiej Korsyki), borsuki, kuny leśne, salamandry plamiste oraz traszki górskie.


Muflony w Górach Sowich


Jednymi z najciekawszych zwierząt, na jakie można się natknąć, przemierzając szlaki Gór Sowich, są muflony. Są to przedstawiciele dzikich górskich owiec, których bezpośrednimi potomkami są owce domowe.

 

W Górach Sowich żyje obecnie największa populacja tego gatunku, jaka występuje na terenie Polski. Szczególnie duże prawdopodobieństwo spotkania muflonów występuje we wschodniej części gór. W zimie tworzą największe stada liczące sobie około 50 osobników. Samce muflonów można rozpoznać po charakterystycznych skręconych rogach oraz tzw. siodle, czyli białych plamach znajdujących się po bokach zwierząt.

 

Muflony to bardzo sprawne, zwinne oraz świetnie przystosowane do życia na górskich terenach zwierzęta. Mają świetny wzrok, a ich beczenie nieco przypomina dźwięki wydawane przez owce. Co ciekawe, beczą jedynie samice - samce muflonów bardzo rzadko wydają z siebie jakiekolwiek dźwięki.

 

Zwierzęta te nie pochodzą jednak bynajmniej z tych terenów. Ich właściwą ojczyzną są bowiem śródziemnomorskie wyspy - Korsyka i Sardynia. W XVIII w. zaczęto jednak sprowadzać je także w inne rejony Europy, w tym także w Góry Sowie. Trafiły tu za sprawą hrabiego von Seidlitz-Sandretzky w 1902 r.


Muflony bardzo szybko zaklimatyzowały się w swoim "nowym domu", a ich populacja z roku na rok systematycznie rosła. Obecnie na terenie Gór Sowich zamieszkuje około 600 osobników, które ze względu na swoją stale rosnącą liczebność, przemieszczają się także w rejony innych, pobliskich gór, w tym m. in. w Góry Bardzkie.

 


fot. Antranias / Pixabay.com

 

Twierdza Srebrna Góra


Jedną z ciekawszych atrakcji Gór Sowich jest pochodząca z XVIII w. Twierdza Srebrna Góra. Jest to kompleks obronny składający się z sześciu fortów i kilku bastionów. To nie tylko jedno z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc na mapie Gór Sowich, lecz także największa górska twierdza w całej Europie. W związku z tym, w jej murach chętnie goszczą także zagraniczni miłośnicy historii i sztuki militarnej. Na odkrywanie tajemnic Twierdzy Srebrna Góra, warto zabrać ze sobą ciepłe ubranie - poznawanie jej historii obejmuje bowiem także zejście do chłodnych podziemi.

 

Twierdza Srebrna Góra może być zwiedzana wyłącznie w przewodnikiem (ubranym w epokowy mundur wojskowy), który oprowadza grupy turystów przez ok. godzinę, opowiadając im o historii tego obiektu oraz o jego tajemnicach. Na miejscu można bowiem nie tylko poznać jej dobrze znaną, zapisaną w książkach historię, ale także zgłębić miejscowe legendy i opowieści, jakie od lat krążą wokół tej tajemniczej budowli.

 

Zwiedzanie twierdzy będzie nie lada gratką także dla najmłodszych - w programie często pojawiają się bowiem gry terenowe lub pokazy wystrzałów z armat. Obiekt można odwiedzić zarówno za dnia, jak i w nocy - co sobotę dla chętnych turystów organizowane jest bowiem tzw. nocne zwiedzanie.

 


fot. Tomasz / AdobeStock.com

 

Zwiedzanie Sztolni Walimskich i kompleksu Riese


Kolejną atrakcją turystyczną w Górach Sowich są Sztolnie Walimskie wchodzące w skład poniemieckiego kompleksu Riese z czasów II wojny światowej. Pod nazwą tą (z niem. "olbrzym") kryje się tajemniczy kompleks - jeden z najbardziej enigmatycznych projektów budowlanych hitlerowskich Niemiec. W jego budowie brali udział więźniowie obozów koncentracyjnych oraz pojmani przez Niemców jeńcy wojenni. Największy sekret tego nieukończonego kompleksu tkwi jednak w tym, że do dziś nie wiemy, po co dokładnie został stworzony, ani jakiemu celowi miał ostatecznie służyć.

 

Według jednej z teorii, miała się tam znajdować kwatera główna samego Adolfa Hitlera. Miejsce to miało również służyć produkcji najnowocześniejszych w tamtych czasach rakiet V2. Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że kompleks Riese był najbardziej kosztowną inwestycją budowlaną, na jaką zdecydowali się naziści. Możemy więc tylko sobie wyobrazić, jak ważną w ich strategii wojennej miał pełnić rolę...

 

W skład kompleksu Riese wchodzą następujące obiekty, które obecnie są dostępne dla turystów:

  • podziemny Kompleks Osówka, znany także pod nazwą Podziemne Miasto Osówka - na jego terenie znajdują się trzy sztolnie, w tym najdłuższa o długości ok. 450 m. Łączna długość podziemnych tuneli wynosi ok. 1700 m.

  • Kompleks Walim-Rzeczka (Sztolnie Walimskie) - tunele mają długość ok. 500 m, na powierzchni zbudowana została natomiast centrala telefoniczna z węzłem większym niż dzisiejszy węzeł wrocławski.

  • Kompleks Włodarz - potężny kompleks położony na terenie Góry Włodarz. W jego wnętrzu mieści się pokaźna siatka korytarzy oraz jedna z największych hal programu Riese.

  • Kompleks Książ - mieści się na Zamku Książ i aktualnie znajduje się tam aparatura pomiarowa stacji sejsmograficznej Polskiej Akademii Nauk.



fot. Marcin / AdobeStock, CC0

 

Zamek Grodno


Zamek Grodno to jeden z najciekawszych tego typu obiektów znajdujących się w Górach Sowich. Został wybudowany na samym szczycie wzgórza Choina zlokalizowanego w północnej części masywu Gór Nowych. Jest to jeden z najbardziej malowniczo i ciekawie położonych zamków, znajdujących się na terenie Śląska. Zamek Grodno ma bardzo długą historię, sięgającą podobno jeszcze czasów przez panowaniem Mieszka I, lecz pierwsze zachowane do dzisiejszych czasów wzmianki o nim pochodzą dopiero z 1315 r. W XV w. Zamek Grodno stanowił siedzibę rycerzy-rozbójników, którzy grabili okoliczne tereny.

 

Dla współczesnych zwiedzających Zamek Grodno udostępnia bogate zbiory antyków i pamiątek z minionych epok. Cała budowla jest zachowana w bardzo dobrym stanie, co dodatkowo zachęca do odkrywania jej tajemnic. Przewodnik oprowadzający gości opowiada nie tylko jej długą historię, ale także chętnie wzbogaca swoją opowieść o lokalne legendy i opowieści związane z tą malowniczo położoną budowlą.

 

Nie lada gratką dla miłośników mocniejszych wrażeń będzie odwiedzenie miejscowej sali tortur oraz lochów, w których znajduje się szkielet księżniczki Małgorzaty. Zwieńczeniem zwiedzania będzie natomiast zatrzymanie się na dłuższą chwilę na tarasie widokowym, z którego roztacza się przepiękna panorama na całą okolicę.

 

fot. Mariusz Świtulski / AdobeStock, CC0

 

Zamek Książ


Jeśli jesteśmy już przy zamkach Gór Sowich, nie sposób nie zachęcić do odwiedzenia jeszcze jednej budowli o tym charakterze. Mowa oczywiście o Zamku Książ znajdującym się w Wałbrzychu. Jest to trzeci co do wielkości zamek w Polsce, a jego historyczne początki sięgają XIII w. Obiekt ten miał zostać zbudowany na polecenie księcia Bolka I Surowego, a w późniejszych latach przejść pod władanie rodziny Hochbergów. To właśnie oni przeprowadzili jego przekształcenie z budowli stricte obronnej w przepiękną rezydencję, utrzymaną w barokowym stylu.

 

Podczas II wojny światowej Zamek Książ został skonfiskowany przez hitlerowców w celu stworzenia w nim osobistych apartamentów Adolfa Hitlera. W wyniku ich działań, spora część Zamku Książ została zniszczona i ograbiona, w podziemiach zaczęto drążyć tunele, które obecnie wchodzą w skład kompleksu Riese.

 

Po zakończeniu II wojny światowej zamek został zdewastowany wraz z wkroczeniem Armii Czerwonej na te tereny. Dopiero w połowie lat 50-tych XX w. rozpoczęto jego renowację. Dziś zamek został zrekonstruowany i dostępny do zwiedzania dla turystów, którzy mogą m. in. zobaczyć trasę podziemną i tunele wybudowane w czasie wojny.


fot. Artur Kowalczyk / AdobeStock, CC0

 

Jezioro Bystrzyckie


W pobliżu Zamku Grodno znajduje się rzeka Bystrzyca, od której nazwę wzięło jedno z najpiękniejszych jezior w tych okolicach - Jezioro Bystrzyckie, niekiedy nazywane także Jeziorem Lubachowskim. Nie jest ono jednak bynajmniej dziełem natury - jest to sztuczny zbiornik retencyjny stworzony w wyniku budowy zapory wodnej na rzece, która miała chronić mieszkańców i ich dobytek przed okresowymi wylewami Bystrzycy.

 

Jezioro Bystrzyckie jest popularnym miejscem spotkań miejscowej ludności oraz jedną z najczęściej odwiedzanych przez turystów atrakcji Gór Sowich. Wokół zbiornika funkcjonuje bogata baza noclegowo-kulinarna, działają wypożyczalnie sprzętu wodnego i rowerów, a na aktywnych turystów czekają liczne ścieżki piesze i trasy rowerowe.

 

Tama Lubachowska


Jedną z największych atrakcji Jeziora Bystrzyckiego jest Tama Lubachowska. Jest to potężna zapora o 44 m wysokości i 230 m długości i zarazem jedna z ciekawszych atrakcji Gór Sowich. Ze szczytu tamy rozciąga się przepiękny widok na Jezioro Bystrzyckie, dolinę Bystrzycy oraz górzyste krajobrazy Gór Sowich. Wstęp na tamę jest całkowicie bezpłatny, a tuż za nią rozpoczyna się szlak turystyczny, który w ok. 2 godziny oprowadzi nas dookoła jeziora.



fot. Nocowanie.pl

 

Jezioro Bielawskie


Kolejnym jeziorem, które warto odwiedzić, będąc w okolicach Gór Sowich, jest Jezioro Bielawskie. Pod nazwą tą kryje się sztuczny zbiornik wodny zlokalizowany u samych stóp Gór Sowich. Został stworzony w latach 70-tych XX w. w związku z koniecznością dostarczania bieżącej wody dla zakładów włókienniczych działajacych w tej okolicy. Zakłady niestety wkrótce upadły, a istniejący zbiornik przekształcono w miejsce rekreacji dla tutejszych mieszkańców.


Taką funkcję Jezioro Bielawskie pełni do dnia dzisiejszego i jest miejscową atrakcją, którą zdecydowanie warto odwiedzić. Na turystów czekają tu plaże - jedna dzika, druga przystosowana do komfortowego wypoczynku. Dostępne są także drewniane pomosty, wypożyczalnie popularnego sprzętu wodnego, place zabaw dla najmłodszych, a także odkryte baseny i brodziki.


Na miłośników aktywnego spędzania czasu Jezioro Bielawskie oferuje także siłownię pod chmurką, a na zwolenników spokojnego relaksu na miejscu czeka wypożyczalnia książek.

 

Wyprawa na Wielką Sowę, Małą Sowę i Kalenicę


Obowiązkowym punktem programu wycieczkowego podczas wizyty w Górach Sowich jest oczywiście wejście na ich najwyższe wzniesienie - Wielką Sowę (1015 m n.p.m.). Następnie, miłośnicy górskich wędrówek mogą zdecydować się na zdobycie także niższych wzniesień - Małej Sowy (972 m n.p.m.) i Kalenicy (964 m n.p.m.).

 

Turyści mogą skorzystać z dobrze wytyczonych szlaków, które zawiodą ich na sam szczyt wybranego wzniesienia. Wielką Sowę warto zdobyć tym bardziej, że znajduje się ona na liście Korony Gór Polski, czyli najwyższych szczytów w poszczególnych pasmach górskich.

 

Szaki turystyczne w Górach Sowich


Góry Sowie obfitują w liczne, dobrze wytyczone i w miarę łatwe do pokonania szlaki turystyczne. Każdy z nich wiedzie przez najciekawsze zakątki tego regionu, czyli miejsca, które zdecydowanie warto odwiedzić, goszcząc w tych malowniczych okolicach.

 

Oprócz szlaków pieszych, na turystów czekają także ścieżki rowerowe oraz trasy narciarskie, z których miłośnicy białego szaleństwa mogą do woli korzystać w okresie zimowym. Góry Sowie warto bowiem odwiedzić nie tylko w lecie, kiedy naszym sprzymierzeńcem w odkrywaniu tych terenów jest ładna pogoda, ale także w zimie, gdy Góry Sowie prezentują się szczególnie tajemniczo i majestatycznie.

 

Po głównej linii grzbietowej Gór Sowich wiedzie oznaczony kolorem czerwonym Główny Szlak Sudecki im Mieczysława Orłowicza. Na turystów czeka także szlak prowadzący na Wielką Sowę poprzez Małą Sowę (972 m n.p.m.) oraz szlak na Kalenicę (964 m n.p.m.).


Na trasie znajdują się schroniska, w których można nieco odpocząć od wędrówki, zjeść coś smacznego i zaspokoić pragnienie. Szlaki wiodą przez rezerwat przyrody, który pozwala praktycznie na każdym kroku obcować z przepiękną przyrodą Gór Sowich.


Szlakiem czerwonym na Wielką Sowę


Najpopularniejszym wśród turystów szlakiem wiodącym na Wielką Sowę jest bezsprzecznie szlak czerwony rozpoczynający się na Przełęczy Sokolej. Do tego miejsca najlepiej dotrzeć własnym autem. Na przełęczy znajdą się dwa parkingi, na których można pozostawić samochód (za dobę płaci się 10-15 zł).

 

Po drodze spotkać można dwa schroniska, które pozwolą nieco odpocząć od trudów wyprawy i nabrać sił do dalszej drogi. Pierwszy etap wspinaczki jest bowiem dość wymagający i najbardziej stromy. Schronisko Orzeł znajduje się w odległości ok. 20 min. od przełęczy, natomiast Schronisko Sowa napotkamy po przejściu kolejnych 20 minut. Osoby, które chcą ominąć najbardziej forsujący fragment szlaku, mogą dojechać samochodem do Schroniska Orzeł i pozostawić go na płatnym parkingu tuż obok.

 

Na trasie między dwoma schroniskami znajduje się Pomnik Carla Wiesena - niemieckiego propagatora turystyki Gór Sowich, dzięki któremu powstała pierwsza wieża widokowa na Wielkiej Sowie oraz Schronisko pod Wielką Sową. Od Schroniska Sowa do celu podróży dzieli nas ok. 30-minutowa wędrówka, a sama trasa wiodąca na szczyt jest szeroka i komfortowa w pokonywaniu.

 

Wieża widokowa na Wielkiej Sowie


U celu podróży czeka na nas ponad 100-letnia, bo wybudowana w 1906 r. wieża widokowa, z której rozciąga się przepiękna panorama na całą okolicę. Wieża na Wielkiej Sowie ma wysokość 25 m i jest murowana. Wcześniej, na jej miejscu stała drewniana konstrukcja, która została przebudowana na początku XX w. i obecnie nosi imię Mieczysława Orłowicza.

 

Ze szczytu majestatycznej wieży zobaczymy Góry Sowie, Sudety i całą malowniczą okolicę. W dobrą pogodę można dostrzec Śnieżkę, Śnieżnik, Broumowskie Ściany, a także Ślężę. Warto wiedzieć, że mimo tego, że wejście na Wielką Sowę jest możliwe właściwie przez cały rok, sama wieża widokowa jest czynna codziennie jedynie w sezonie. Od października do maja na wieżę widokową wejdziemy natomiast wyłącznie w weekendy. Obowiązuje opłata za wejście, która kosztuje 7 zł.

 


fot. matowski / www.nocowanie.pl/zdjecia

 

Wyprawa na Kalenicę


Drugim pod względem popularności wśród turystów szlakiem w Górach Sowich jest trasa wiodąca na inny szczyt w Górach Sowich - Kalenicę. Jest to mniej popularny szlak turystyczny niż drogi wiodące na Wielką Sowę, ale równie warty odwiedzenia. Szlak zaczyna się na Przełęczy Jungowskiej, a jego przejście zajmuje ok. 2,5 godziny. Po drodze napotkamy na Schronisko Zygmuntówka zlokalizowane ok. 10 min. drogi od przełęczy.

 

Na szczycie Kalenicy znajduje się wybudowana w 1933 r. kolejna z wież widokowych w tych okolicach, z której rozciągają się równie atrakcyjne widoki - ze szczytu zobaczymy m. in. panoramę Gór Stołowych, Sowich, Bystrzyckich i Złotych. Co ciekawe, tuż po zbudowaniu wieży widokowej, Kalenica przez pewien czas była nazywana Góra Wieża.

 

Cesarska Droga na Małą i Wielką Sowę


Na Wielką Sowę wejść można nie tylko szlakiem czerwonym z Przełęczy Sokolej - na szczyt wiedzie także szlak żółty od Walimia, nazywany Cesarską Drogą. Trasa przebiega przez Jelenią Polanę i zawiedzie nas prosto na Małą Sowę - drugie co do wielkości wzniesienie w Górach Sowich. Jego wysokość wynosi 972 m. n.p.m., a szczyt i zbocza porasta gęsty las świerkowy, charakterystyczny dla tych okolic.

 

Na szczycie znajdują się punkty widokowe, z których można podziwiać panoramę okolic i odpocząć przed dalszą wędrówką. Szlak żółty nie kończy się bowiem na Małej Sowie, lecz wiedzie nas dalej na Wielką Sowę. Chętni, który zapragną pójść dalej, zawędrują do Przełęczy Stara Jodła. Stamtąd w dalszą drogę zawiedzie ich natomiast Ścieżka Przyrodnicza prowadząca do kościoła pw. Aniołów Stróżów w Kamionkach.

Góry Sowie zaliczone? Konieczcie sprawdźcie magiczne Rudawy Janowickie - najważniejsze atrakcje i ciekawostki z regionu. To pasmo górksie skrywające moc ciekawostek i pięknych krajobrazów, które z pewnością warto odkrywać.

Następny artykuł Góry Opawskie - Perła Ziemi...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!