Ustronne miejsca w pobliżu Krakowa

Ustronne miejsca w pobliżu Krakowa

Ustronnych, cichych i spokojnych miejsc w pobliżu Krakowa jest naprawdę dużo. Bez względu na to, w którym kierunku ruszymy, znajdziemy coś odpowiedniego dla siebie. Lasy, góry, rezerwaty przyrody, zamki i ruiny – to idealne propozycje na wycieczkę z dala od tłumów i zgiełku miasta. Oto i nasze propozycje!

Beskid Makowski


Beskid Makowski to część Beskidów Zachodnich. Od zachodu sąsiaduje z Beskidem Małym, Kotliną Żywiecką i Beskidem Żywieckim, od północy z Pogórzem Wielickim, od wschodu z Beskidem Wyspowym, od południa z Kotliną Rabczańską, Pasmem Babiogórskim i pasmem Beskidów Orawskich (po słowackiej stronie). Najwyższym szczytem jest Mędralowa (1169 m).

Beskid Makowski zbudowany jest z piaskowców magurskich przewarstwionych warstwami łupków. W łupkach wyrzeźbione zostały doliny rzeczne. Składa się z wielu rozczłonkowanych pasm górskich i wzniesień.

Na obszarze Beskidu Makowskiego brak jest obiektów wybudowanych i administrowanych przez PTTK. Jedyną górską bazę noclegową stanowią schroniska prywatne i chatki studenckie: Schronisko „Zygmuntówka” na Przełęczy Klekociny, Schronisko „Opaczne” na Przełęczy Opaczne, Studenckie Schronisko Turystyczne „Lasek” pod szczytem Łoska oraz Studencki Schron Turystyczny „Pod Solniskiem” w Lachowicach-Adamach.

Beskid Makowski to także liczne szlaki turystyczne – dłuższe i krótsze, łatwe i takie nieco trudniejsze, jednak wszystkie niezwykle malownicze.


Rezerwat Kozie Kąty


Rezerwat przyrody Kozie Kąty znajduje się na terenie Nadleśnictwa Myślenice, w północno-zachodniej części kompleksu leśnego o nazwie Las Bronaczowa, w pobliżu przysiółka Rozparka wsi Radziszów.

Zajmuje powierzchnię 24,21 ha i został utworzony celem ochrony fragmentu drzewostanu mieszanego o charakterze naturalnym z udziałem jodły w zachodniej części Pogórza Wielickiego.

W runie rezerwatu rośnie około 40 gatunków roślin naczyniowych. Do najczęściej występujących zalicza się: paprocie – wietlica samicza i nerecznica krótkoostna oraz kosmatka owłosiona, borówka czarna, szczawik zajęczy, turzyca drżączkowata i konwalijka dwulistna. Z roślin chronionych (lub dawniej chronionych) występują tu m.in.: parzydło leśne, kopytnik pospolity, podrzeń żebrowiec, skrzyp olbrzymi, wawrzynek wilczełyko, bluszcz pospolity, lilia złotogłów, ciemiężyca zielona. Licznie występują tu także ptaki chronione.

Amber Design Residence

Amber Design Residence

Kraków, ul. Świętego Marka

Apartamenty Kraków
Hotel Maximum

Hotel Maximum

Kraków, ul. Westerplatte

Hotele Kraków


Dłubniański Park Krajobrazowy


Dłubniański Park Krajobrazowy położony jest na granicy Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej i Wyżyny Miechowskiej. Jest najbardziej na wschód wysuniętym ze wszystkich Jurajskich Parków Krajobrazowych. Leży na terenie 6 gmin położonych wzdłuż rzeki Dłubni, będącej osią parku.

Szeroka, urodzajna dolina tej rzeki od najdawniejszych wieków stanowiła obszar osiedlania się człowieka. Dłubnia, wraz ze swymi dopływami, zasilana jest z licznych źródeł, głównie w swoim górnym i środkowym biegu. Początek rzece dają źródła szczelinowe w Jangrocie i Trzyciążu, jednak wypływy najpiękniejsze (źródła pulsujące) i najbardziej wydajne znajdują się w Imbramowicach, Ściborzycach i Sieciechowicach. Są to obiekty wyjątkowo cenne przyrodniczo i krajobrazowo, objęte ochroną prawną jako pomniki przyrody.

Na terenie parku, oprócz licznych pomników przyrody, znajdują się również cenne zabytki architektury, wśród których dominują kościoły i zespoły dworsko-parkowe.


Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec


Nadwiślański Park Etnograficzny to nazwa skansenu powstałego w 1968 r. we wsi Wygiełzów w gminie Babice, w którym zgromadzono i udostępniono do zwiedzania przykłady budownictwa drewnianego Krakowiaków Zachodnich charakterystycznego dla zachodniej części Małopolski.

Skansen położony jest u stóp wzgórza Lipowiec, na którym zachowały się ruiny zamku o tej samej nazwie. Do końca 2006 r. Skansen i ruiny zamku Lipowiec znajdowały się pod zarządem Muzeum w Chrzanowie, a od 2007 r. weszły w skład nowo utworzonej instytucji pod nazwą Muzeum – Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec – Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego.



Puszcza Niepołomicka


Puszcza Niepołomicka to kompleks leśny znajdujący się w zachodniej części Kotliny Sandomierskiej, ok. 20 km na wschód od Krakowa. Zajmuje teren położony w widłach Wisły i Raby. Składa się z kilku oddzielnych kompleksów, niegdyś stanowiących jedną całość. Główny kompleks zajmuje powierzchnię ok. 110 km². Rozciąga się on między Niepołomicami, a Proszówkami, Baczkowem i Mikluszowicami.

Co warto wiedzieć planując wycieczkę do Puszczy Niepołomickiej? Które miejsca warto odwiedzić? Na torfowisku Błoto znajduje się najdalej na południowy zachód w Polsce wysunięte stanowisko brzozy niskiej. Do najciekawszych spośród występujących roślin bagiennych należy zaliczyć: modrzewicę zwyczajną, żurawinę błotną, wełniankę pochwowatą oraz częściowo chronione bagno zwyczajne. Rosną również ciekawe gatunki górskie, jak na przykład: przywrotnik prawie nagi, gęsiówka Hallera, przetacznik górski i drzewo – olcha szara.

W puszczy można spotkać ok. 170 gatunków kręgowców. Ze względu na panujące warunki przyrodnicze w Puszczy Niepołomickiej zachowało się wiele gatunków zwierząt o charakterze reliktowym. Najciekawsze z nich: gadożer, puszczyk uralski, pustułka, kobuz, bocian czarny. Bogactwu gatunkowemu sprzyjają rozległe, różnorodne tereny leśne, liczne podmokłe i bagniste łąki, sąsiedztwo gór i otwarte doliny sprzyjające migracji zwierząt. Spośród dużych ssaków w puszczy możemy spotkać sarny, jelenie, dziki. Czasem pojawia się wilk szary czy łoś.

Liczne ścieżki leśne wykorzystywane są przez turystów pieszych i rowerzystów. Jest ścieżka rowerowa Niepołomice – Szarów (7 km) oraz szlaki turystyczne - zielony: Niepołomice – Droga Królewska – Poszyna (14 km), czerwony: Stanisławice – w kierunku rezerwatu żubrów (sam rezerwat niedostępny dla turystów) (8 km), niebieski: Podłęże – Przyborów – Sitowiec (część Woli Batorskiej) (12 km) i czarny: Grodkowice – Błoto (przysiółek Dąbrowy) – Sitowiec (12 km).


Lasek Wolski


Uroczysko Las Wolski to obszar leśny w zachodniej części Krakowa, pełniący funkcje rekreacyjne. Obejmuje powierzchnię 419 hektarów i stanowi fragment Lasów Miejskich Krakowa. To właśnie w tym lesie urządzono krakowskie zoo.

W lesie położonych jest kilka polan wypoczynkowych – największa Polana Juliusza Lea, ponadto Polana na Sowińcu, Polana im. Wincentego Wobra, Polana im. Jacka Malczewskiego, Polana Bielańska, Polana Harcerska.

Sieć ścieżek spacerowych liczy ok. 40 km długości, część z nich jest oznakowana. Infrastrukturę turystyczną uzupełniają parkingi i obiekty gastronomiczne. Lasek Wolski to także liczne zabytki i atrakcje turystyczne, w tym m.in. wczesnośredniowieczny kościół kamedułów na Srebrnej Górze, Willa Baszta w Przegorzałach, Zamek w Przegorzałach czy kopiec Piłsudskiego.

W Lesie Wolskim jest również wiele zbudowanych z wapieni wychodni. Największe z nich to Panieńskie Skały, Bielańskie Skałki, Wolski Murek i Kawalerskie Skały. Panieńskie Skały i Bielańskie Skałki to rezerwaty przyrody i wspinaczka na nich jest zabroniona. Uprawiana jest natomiast wspinaczka na Wolskim Murku i Kawalerskich Skałach.

Są tam też niewielkie jaskinie i schroniska. W skałach parowu Zielony Dół znajdują się Jaskinia w Lesie Wolskim, Jaskinia w Zielonym Dole i Schronisko w Zielonym Dole. W Kawalerskich Skałach znajduje się Szczelina przed Gajówką, a w niewielkich skałach na zachód od Kawalerskich Skał Szczelina pod Gajówką. Na Srebrnej Górze jest Kawerna Bielany i Schronisko pod wsią Bielany.

Następny artykuł Atrakcyjne Świętokrzyskie:...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!