Ustronne miejsca w pobliżu Szczecina

Ustronne miejsca w pobliżu Szczecina


Mieszkanie w dużym mieście ma swoje plusy i minusy. Wiadomo. Zdarzają się takie dni, gdy chcielibyśmy uciec od zgiełku, hałasu i tłumu. Jaki kierunek wtedy obrać? Gdzie szukać ustronnych miejsc. W pobliżu Szczecina jest ich sporo. Wystarczy się dobrze rozejrzeć.


Pojezierze Ińskie i Iński Park Krajobrazowy


Dobrym miejscem na wypoczynek jest Pojezierze Ińskie. Jest to region turystyczny z licznymi jeziorami i urozmaiconą rzeźbą terenu ze wzgórzami morenowymi i dolinami rzek. Najwyższe wzniesienie - Głowacz osiąga wysokość 180 m n.p.m. Lasy przeważają na południu i na południowym zachodzie od Ińska.

W 1981 r. w centralnej części utworzono Iński Park Krajobrazowy. W granicach mezoregionu wyznaczono także kilka obszarów sieci Natura 2000: obszar ptasi „Ostoja Ińska” oraz obszary siedliskowe – w centrum i na wschodzie „Pojezierze Ińskie”, na północnym wschodzie „Brzeźnicka Węgorza”, natomiast na południowym skraju „Dolina Iny koło Recza”. To wręcz wymarzone miejsce na wypoczynek z dala od tłumów i zgiełku miasta. Tu zamiast hałasu towarzyszyć nam będzie wszechobecna przyroda.

Dodatkowym atutem jest możliwość uprawiania tu turystyki pieszej i rowerowej. Wyznaczonych zostało kilka szlaków turystycznych, m.in. Szlak Hetmana Stefana Czarnieckiego (Recz PKP – Bytowo – Dobrzany – Maciejewo), Szlak Błękitny Pojezierza Ińskiego (Chociwel PKP – Węgorzyno – Ińsko), Szlak Wzniesień Moreny Czołowej (Cieszyno PKP – Ińsko – Ciemnik – Dobrzany – Szadzko – Ognica PKP), Szlak rowerowy „Wokół Jeziora Ińsko”, Szlak rowerowy „Ińska Wstęga” czy ścieżka edukacyjna (Ińsko – Sarnikierz – Ińsko).


Grodzisko i punkt widokowy w Lubinie


Położone na najwyższym punkcie nad Zalewem Szczecińskim grodzisko to pozostałość po wczesnośredniowiecznym grodzie, który funkcjonował tu pomiędzy X a XII wiekiem. W centralnym miejscu wzgórza o charakterystycznym kształcie dawnych umocnień odkryte zostały relikty fundamentów najstarszego na Pomorzu kościoła (XII-XIIIw). Podczas badań zostały również odnalezione fundamenty średniowiecznej baszty mieszkalnej oraz przykościelne cmentarzysko.

Grodzisko w Lubinie to także przepięknie położony punkt widokowy. Z tarasów rozpościera się niesamowity widok na Zalew Szczeciński, archipelag czterdziestu czterech jego wysp oraz rozlewiska wstecznej delty rzeki Świny i jezioro Wicko Wielkie. Tarasy widokowe umiejscowione są w najwyższym punkcie klifu nad Zalewem Szczecińskim, ponad 50 m n.p.m. Obserwować możemy żyjące tu rozmaite ptactwo - w tym dumnie krążącego nad grodziskiem orła bielika - symbol Wolińskiego Parku Narodowego. Widzimy również tor wodny Szczecin-Świnoujście i poruszające się po nim liczne jednostki wodne.


Zatom i Drawieński Park Narodowy


Zatom jest niewielką wsią położoną ok. 15 km na południe od Drawna. Otacza ja wstęga rzeki Drawy a cała wieś leży w Drawieńskim Parku Narodowym i jego otulinie, przy drodze do Dobiegniewa.

Zatom jest miejscowością położoną w rejonie niskiego zanieczyszczenia światłem. Nocne niebo jest tam bardzo ciemne, co umożliwia obserwacje jakościowo lepsze niż z przeciętnych terenów wiejskich. Z tego powodu Zatom jest miejscem zlotów miłośników astronomii organizowanych przez Forum Astronomiczne.

Dodatkowym atutem miejscowości jest węzeł znakowanych szlaków turystycznych. Przez Zatom przebiega Szlak im. Stefana Czarnieckiego z Drawna do Starego Osieczna, początek ma tu szlak turystyczny zielony - do Nowej Korytnicy oraz dwa okrężne szlaki konne (oba zaczynają się i kończą w Zatomiu): „północny” – 7,4 km i „południowy” – 7,1 km.




Pomnik przyrody Krzywy Las


Krzywy Las to kolejne wyjątkowo piękne miejsce położone nieopodal Szczecina. Jest to pomnik przyrody o powierzchni ok. 1,7 ha, znajdujący się w okolicach nowego osiedla wsi Nowe Czarnowo i Elektrowni Dolna Odra. Przez ten teren prowadzi czerwony szlak turystyczny ze Szczecina Klucz do Mieszkowic.

Obszar ten swoją nazwę zawdzięcza rosnącym w tym miejscu ok. 100 zdeformowanym sosnom zwyczajnym. Drzewa te są wygięte pod kątem ok. 90° od ok. 20 cm nad ziemią, a krzywizna u niektórych dochodzi do wysokości 3 m. Ich wysokość całkowita sięga ok. 11–12 m. Zostały zasadzone w latach 30. XX wieku.

Najbardziej znaną teorią jest, że drzewa zostały tak ukształtowane w wyniku celowej działalności ludzi, którzy uprawiali je specjalnie na tzw. krzywulce do celów stolarskich lub szkutniczych, takich jak budowa mebli, łodzi czy sań.


Rezerwat przyrody Wzgórze Widokowe nad Międzyodrzem


Jednym z zakątków, które możemy odwiedzić w poszukiwaniu ustronnych miejsc, jest Wzgórze Widokowe nad Międzyodrzem. Jest to rezerwat stepowy położony jedynie 12 kilometrów od centrum miasta (w pobliżu dwóch innych rezerwatów przyrody: Kanału Kwiatowego oraz rezerwatu Kurowskie Błota). Główną zaletą rezerwatu są piękne widoki rozpościerające się na okolice doliny Odry. Na szczecie wzgórza czeka na nas taras z miejscem do odpoczynku. Celem rezerwatu jest ochrona wyjątkowych okolicznych walorów krajobrazowych oraz przyrodniczych. Na terenie rezerwatu będziemy mogli zobaczyć skupiska roślinności kserotermicznej z kilkoma gatunkami chronionymi oraz rzadko spotykanymi.

Hotelik Słowiański

Hotelik Słowiański

Szczecin, ul. Potulicka

Hotele Szczecin
Hotel Rycerski

Hotel Rycerski

Szczecin, ul. Potulicka

Hotele Szczecin
Stacja Grand

Stacja Grand

Szczecin, ul. ul. Orzeszkowej

Pensjonaty Szczecin 8.2



Szczeciński Park Krajobrazowy „Puszcza Bukowa”


Puszcza Bukowa to kompleks leśny położony przy południowo-wschodnich dzielnicach Szczecina na Wzgórzach Bukowych. Wchodzi w skład Szczecińskiego Parku Krajobrazowego „Puszcza Bukowa” oraz Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcze Szczecińskie”. Wyróżnia się dominacją dobrze zachowanych żyznych lasów liściastych, zwłaszcza buczyn, które występują tu w wielu postaciach siedliskowych. Występują tu poza tym lasy łęgowe, olsy, dąbrowy, bory sosnowe i grądy. Czynnikiem sprzyjającym zróżnicowaniu lasów i zachowaniu ich walorów naturalnych jest bogata rzeźba Wzgórz Bukowych i dominacja żyznych siedlisk świeżych i wilgotnych.

Najwyższe szczyty to: Bukowiec – 149 m n.p.m., Lisica – 140 m n.p.m., Łowczyn – 138 m n.p.m., Rosocha – 137 m n.p.m., Wodnik – 134 m n.p.m., Klasztorne – 133 m n.p.m., Jelonek – 132 m n.p.m., Kopytnik – 132 m n.p.m., Czajcza Góra – 127 m n.p.m., Glapi Garb – 123 m n.p.m., Kamienna Góra – 121 m n.p.m., Świątek – 119 m n.p.m., Sobolowa Góra – 119 m n.p.m., Słup – 119 m n.p.m.

Na terenie puszczy znajdują się także zespoły przyrodniczo-krajobrazowe: Jezierzyce – chroni wartości estetyczne i przyrodnicze cennego krajobrazu doliny rzecznej w strefie ochronnej SzPKPB, Park Leśny w Strudze, który chroni cenny krajobraz doliny rzeki Płoni z pozostałościami dawnego parku dworskiego, Dolina Dolnej Płoni, Polana Chlebowska, Jezioro Glinna i okolice, Jezioro Wężówka i okolice, Wzgórza nad Piasecznikiem czy Łąki pod Żelisławcem.

Znajdziemy tam wiele jezior, a jednym z ciekawszych zbiorników wodnych jest Jezioro Szmaragdowe o niesamowitym kolorze wody. Kiedyś w tym miejscu znajdowało się wyrobisko, gdzie wydobywano kredę oraz margiel. W 1925 roku wyrobisko zostało zalane tworząc jezioro o głębokości 18 metrów. Innym ciekawym akwenem jest Jezioro Binowskie położone w południowo-zachodniej części Puszczy Bukowej. Niezwykle interesującym miejscem w puszczy jest uroczysko o nazwie Mosty, w którym istniał powstały w latach trzydziestych tajny poligon niemieckiej armii.

Oprócz tego jest tam kilka punktów widokowych takich jak Wzgórze Akademickie, Wzgórze Batowa, Wzgórze Bombardierów, Wzgórze Czanowskie, Czajcza Góra, Piaseczna Góra, Skórcza Góra.

Poszukaj noclegu w okolicy

Następny artykuł Ustronne miejsce w pobliżu...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!