Utrudnienia w Tatrach. Kogo obejmą i do kiedy potrwają?

Utrudnienia w Tatrach. Kogo obejmą i do kiedy potrwają?

Tatry należy bez wątpienia do zaliczyć do najchętniej wybieranych regionów górskich w Polsce. Przyjeżdżamy tu o każdej porze roku i korzystamy z możliwości, jakie daje nam ten region górski. Każdy, kto w najbliższym czasie planuje uprawiać tu sporty ekstremalne lub taternictwo, musi być przygotowany na pewne utrudnienia, które potrwają nawet do połowy wakacji. Co się zmieni?

Planujesz w najbliższym czasie powspinać się w rejonie Kościelca lub Morskiego Oka? Chcesz spróbować swoich sił w narciarstwie ekstremalnym? Nie mamy dla Ciebie dobrej wiadomości. Decyzją dyrekcji Tatrzańskiego Parku Narodowego, do końca lipca, taternicy nie będą mogli wspinać się w rejonie Kościelca oraz Morskiego Oka. Powodem są lęgi sokołów wędrownych, które swoje gniazda założyły w pobliżu popularnych dróg wspinaczkowych. Co więcej, z aktywności w tych rejonach muszą zrezygnować też miłośnicy narciarstwa ekstremalnego.


Planujesz urlop w Tatrach? Zobacz: Wakacje w Małopolsce. Odkryj dla siebie najlepsze miejsce noclegowe


Czym są spowodowane utrudnienia dla taterników i do kiedy potrwają?


Tego typu decyzja jest podyktowana przede wszystkim lęgiem sokołów wędrownych. To właśnie tu znajdują się gniazda tych ptaków, a Tatrzański Park Narodowy dokłada wszelkich starań, by cały proces lęgowy przebiegł w najspokojniejszych dla ptaków warunkach.


W oficjalnym komunikacie, który został opublikowany na Facebooku Tatrzańskiego Parku Narodowego podkreślono, że:


Ze względów przyrodniczych (lęgi sokołów) wprowadza się ograniczenia w uprawianiu taternictwa i narciarstwa ekstremalnego na terenie TPN, polegające na zamknięciu od 24 marca do 31 lipca br. dróg wspinaczkowych i linii zjazdów udostępnionych dla uprawiania narciarstwa ekstremalnego w obszarze: Żleb Krygowskiego - Mały Kocioł Mięguszowiecki - Niżnia Galeria Cubryńska - Cubryńska Kopka - z Cubryńskiej Kopki ściany opadające do Mnichowego Żlebu (łącznie ze Żlebem Szulakiewicza). Północnym ograniczeniem jest wylot Mnichowego Żlebu - podstawa ściany Kazalnicy Liliowej i Kazalnicy Cubryńskiej do Żlebu Krygowskiego.


Warto zaznaczyć, że sokoły wędrowne to rzadki i cenny gatunek objęty w Polsce ścisłą ochroną. W opinii przyrodników i ornitologów, do końca lipca młode sokołów powinny już bezpiecznie opuścić gniazda.


Tutaj znajdziesz najlepsze noclegi w Tatrach:





Tatry to wiele możliwości, jeśli chodzi o aktywne i ekstremalne spędzanie czasu. Głęboko wierzymy w to, że zamknięcie tych tras nie będzie stanowić dla Was większej przeszkody.




Następny artykuł Off-road w Polsce. Odkryj...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!