Uważaj na oszustów! Znów pojawiają się fałszywe oferty noclegów

Uważaj na oszustów! Znów pojawiają się fałszywe oferty noclegów


Planując wyjazd nie zawsze mamy czas na to, by wszystko dokładnie sprawdzić. I właśnie na to liczą oszuści noclegowi. Co jakiś czas akcja fałszywych ofert noclegowych powraca. Szczególnie w momentach wzmożonego ruchu turystycznego.  Na przykład teraz. Pierwsze zgłoszenia już są. A wraz z nimi pojawiają się ostrzegawcze komunikaty policji.

Wraz z luzowaniem obostrzeń i otwarciem obiektów noclegowych Polacy zaczęli masowo rezerwować noclegi. Nie każdy turysta ma czas, by dokładnie sprawdzić obiekt, w którym planuje się zatrzymać i wie jak to zrobić. I właśnie na tym żerują oszuści. Liczą na to, że zdesperowani turyści stracą czujność i łatwiej dadzą się skusić „wyjątkowej okazji”. W tym celu robią wszystko, by przyciągnąć uwagę – tworzą profesjonalnie wyglądające strony internetowe kwater, a nawet posuwają się do tego, że oferują noclegi w istniejących obiektach. Dzieje się to jednak bez wiedzy i zgody właścicieli.


Zanim zdecydujemy się przelać pieniądze na wskazane konto, zwróćmy szczególną uwagę na kilka rzeczy:


  • cenę - zbyt niska, w atrakcyjnym miejscu wzbudza wątpliwości

  • brak strony internetowej obiektu, gdzie można byłoby znaleźć więcej informacji

  • maile na bezpłatnej poczcie

  • brak numeru stacjonarnego - oszuści często podają tylko numer telefonu komórkowego

  • adres - zawsze sprawdźmy wskazany adres na mapach dostępnych w internecie, jeśli nie istnieje lub pokazuje się na przykład w centrum parku miejskiego, mamy do czynienia z oszustwem

  • komentarze - przed wybraniem noclegu trzeba też sprawdzić internetowe komentarze.

  • brak obiektu w spisach Urzędu Miasta/Gminy - ewidencji tzw. innych obiektów, w których świadczone są usługi noclegowe lub Centralnym Wykazie Obiektów Hotelarskich Ministerstwa Sportu i Turystyki

  • promocja tylko na bezpłatnych stronach i mediach społecznościowych, które nie weryfikują miejsc noclegowych

  • odmowa na prośbę o wystawienie faktury lub rachunku za wpłaconą zaliczkę.


Szukając noclegów na wakacje, ferie czy każdy inny wyjazd, najlepiej korzystać ze sprawdzonych stron, które weryfikują swoją bazę. Robi tak między innymi portal Nocowanie.pl, który od dawna prowadzi autorski program Sprawdzony Obiekt polegający na 4 stopniowej weryfikacji. Pierwsze dwa stopnie uzyskują obiekty noclegowe odwiedzone przez przedstawicieli portalu, w których wykonali oni zdjęcia autentycznych warunków pobytowych. Kolejne stopnie to promocja obiektów otwartych na opinie turystów (konstruktywnie wykorzystujących spostrzeżenia klientów i pozostających z nimi w stałej interakcji) oraz obiektów noclegowych współpracujących z portalem minimum 12 miesięcy.


Górski Klimat

Górski Klimat

Szklarska Poręba, ul. Górna

Apartamenty Szklarska Poręba 9.5
 Domki Ostoja Karkonoska

Domki Ostoja Karkonoska

Podgórzyn, ul. Jana Pawła II

Apartamenty Podgórzyn 9.5


Fałszywe oferty wynajmu noclegów w Karkonoszach


Wzmożoną działalność oszustów noclegowych zauważono w ostatnim czasie Karpaczu oraz Szklarskiej Porębie. Dlatego też policja radzi, by rezerwując nocleg w Karkonoszach, turyści zachowali szczególną ostrożność. Przez fałszywe ogłoszenia pojawiające się w internecie można stracić sporo pieniędzy.

Jak informuje rzeczniczka Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze podinsp. Edyta Bagrowska, do tej pory zgłoszono kilka takich sytuacji, ale policja podejrzewa, że pokrzywdzonych może być więcej.

- Postarajmy się zebrać jak najwięcej informacji na temat obiektu, w którym chcemy zrobić rezerwacje. Ostrożnie należy podchodzić do opinii zadowolonych klientów dostępnych na stronie internetowej obiektu, gdyż mogą być nieprawdziwe – radzi dolnośląska policja.

Następny artykuł NIE dla bawełnianych...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!