Uzdrowisko Gołdap
Gołdap jest jedynym miastem na Warmii i Mazurach, które ma status uzdrowiska. Do jego naturalnych walorów należy przede wszystkim czyste powietrze, co jest zasługą pobliskiej Puszczy Rominckiej, oraz bogate złoża borowiny. Korzystają z nich kuracjusze, którzy leczą w Gołdapi choroby narządu ruchu, układu oddechowego oraz otyłość.
Poza obiektami sanatoryjnymi w Gołdapi znajduje się pijalnia wód mineralnych oraz tężnie solankowe. Konstrukcje ustawiono w zielonym Parku Zdrojowym – cała dzielnica nadal się rozwija, a infrastruktura jest systematycznie rozbudowywana. Warto również wiedzieć, że oferta turystyczna Gołdapi obejmuje nie tylko możliwość korzystania z atrakcji uzdrowiska.
Znakomicie uzupełnia je zimowa możliwość jazdy na nartach. Stok narciarski zlokalizowany jest na Pięknej Górze – na jej szczycie znajduje się także obrotowa kawiarnia – działa tam również park linowy. Natomiast w Lesie Kumiecie co roku wytyczane są trasy dla narciarzy biegowych. Warto również wspomnieć, że w okolicy znajduje się sanatorium Wital, zajmujące budynki, które dawniej należały do Luftwaffe.
Sanatorium w dawnej kwaterze Luftwaffe
Podczas drugiej wojny światowej mazurskie lasy miały ogromne znaczenie dla wojsk niemieckich. W lesie pod Kętrzynem kryła się świetnie maskowana kwatera główna Hitlera, nazywana Wilczym Szańcem, w Mamerkach koło Węgorzewa kryła się Kwatera Główna Niemieckich Wojsk Lądowych, a w Giżycku szkolili się agenci Abwehry. W Lesie Kumiecie pod Gołdapią ulokowano natomiast kwaterę główną Naczelnego Dowództwa Wojsk Lotniczych, która miała kryptonim Robinson.
Działaniami lotnictwa kierowano z pociągów specjalnych, które były stale gotowe do wyjazdu. Być może znajdował się tam również ośrodek, gdzie pracowano nad silnikiem do pocisków V-2, a oprócz tego schrony przeciwlotnicze i sztabowe. W ruinach kwatery głównej Luftwaffe powstało sanatorium Wital, a w sąsiedztwie nadal można obejrzeć niektóre bunkry.
Kuracjusze, którzy chcieliby skorzystać z jego oferty, mają do dyspozycji zabiegi balneologiczne z wykorzystaniem borowiny, a oprócz tego również hydroterpię, elektrolecznictwo, masaże, inhalacje i kurację światłem.