W Lidzbarku Warmińskim powstanie kompleks basenów
Pod koniec sierpnia rozpoczęto W Lidzbarku Warmińskim inwestycję wartą 96 mln zł, z czego 66 mln będzie unijnym dofinansowaniem. Inwestycja polega na budowie kompleksu basenów z wykorzystaniem wód termalnych. Ale nie tylko. Powstanie całe zaplecze turystyczne, tzn. centrum konferencyjne, wioska wakacyjna, tereny narciarskie, park linowy, wspinaczkowy, boiska, sklepy, restauracja... A wszystko to u podnóża Krzyżowej Góry.
Lidzbark Warmiński położony jest w historycznej krainie zwanej Warmią, w widłach rzeki Łyny i jej dopływu Symsarny. Miasto ma piekną historię. Było swego czasu jednym z bardziej znaczących na Warmii. Od 1350 r. do XIX wieku było stolicą regionu i jego największym miastem. Bardzo długo Lidzbark Warmiński znajdował się pod panowaniem biskupów warmińskich. Biskupi mieszkali na zamku lidzbarskim i przyjmowali znakomitych gości. Przebywali tam Mikołaj Kopernik, papież Pius II, Jan Dantyszek, Ignacy Krasicki, Stanisław Hozjusz, Marcin Kromer, Jan Olbracht Waza, Adam Stanisław Grabowski, Karol XIII, Napoleon Bonaparte i wielu innych.
Lidzbark Warmińskich nazywany był Perłą Warmii. Także dzisiaj ta nazwa jest aktualna dzięki wyjątkowym zabytkom, które znajdują się w mieście.
Jednym z nich jest zamek biskupów warmińskich, który za dużą wartość artystyczną i historyczną w skali światowej, uznany został za pomnik historii. Obecnie znajduje się tam Muzeum Warmii i Mazur. Inne zabytki Lidzbarka Warmińskiego to: Kolegiata wraz z klasztorem i wikarówką, dawny kościół ewangelicki, kościół Podwyższenia Krzyża, Wysoka Brama, mury obronne i układ urbanistyczny, Oranżeria Krasickiego, ratusz... Zwróćcie też uwagę na wspaniałe zabytkowe cmentarze. Na cmentarz miejski powstały na miejscu dawnych ogrodów Ignacego Krasickiego, jeden z najpiękniej położonych cmentarzy w Polsce, w całości usytuowany w lesie. Kolejnym jest cmentarz rumuński położony w miejscu, gdzie w latach 1914-1918 znajdował się obóz jeniecki. Przebywali tu Rosjanie, Brytyjczycy, Serbowie, Rumuni, Francuzi, Włosi, Belgowie, jak również Niemcy wypędzeni z Wołynia. Jest też cmentarz żołnierzy radzieckich, a dawniej istniał i cmentarz żydowski, po którym niestety nie pozostał ani jeden nagrobek.
Lidzbark Warmińskim z roku na rok rozwija się coraz bardziej. Od niedawna funkcjonuje tam 4-gwiazdkowy hotel powstały na przedzamczu Zamku Biskupów Warmińskich. Hotel zwyciężył w tym roku w kategorii „Best New Hotel Construction & Design” w konkursie na najlepszy hotel na świecie. Zdobył nagrodę dla najlepszego hotelu w Polsce, najlepszego hotelu w Europie oraz ostatecznie – najlepszego hotelu na Świecie, pokonując konkurentów ze wszystkich regionów (Europa, Azja i Rejon Pacyfiku, Afryka, obie Ameryki i Wielka Brytania).
Już w 2014 roku w Lidzbarku Warmińskim powstanie kolejna atrakcja - warmińskie termy. Mamy nadzieję, że ta ogromna inwestycja przyczyni się do jeszcze większego rozkwitu miasta i części regionu.
Już teraz Lidzbark zapewnia sporo atrakcji. Przeczytaj, co jeszcze warto w nim zobaczyć:
Cerkiew prawosławna p.w. Apostołów Piotra i Pawła
Komentarze