W podróży ze zwierzakiem, co trzeba wiedzieć?

W podróży ze zwierzakiem, co trzeba wiedzieć?

Coraz więcej osób decyduje się na to, by na urlop zabrać swojego domowego pupila. Podróżując ze zwierzakiem warto pamiętać o kilku zasadach, które zapewnią wszystkim bezpieczeństwo i spokój.

Jak prawidłowo przewozić zwierzaka w aucie?


Jedziecie na urlop swoim samochodem? Jest to rzeczywiście najwygodniejszy środek lokomocji – szczególnie jeśli towarzyszy wam pies, kot lub inne domowe zwierzątko. Dla zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim pasażerom, nie powinny one swobodnie przemieszczać się po aucie. Niezbyt odpowiedzialne jest też trzymanie ich na kolanach. Zatem jak najlepiej przewozić pupila samochodem?

Specjaliści radzą, by, bez względu na rozmiar zwierzaka, umieścić go w przystosowanym do tego transporterze. Powinien być na tyle duży, aby mógł się swobodnie i wygodnie ułożyć. Oprócz tego właściciel musi stabilnie umieścić transporter wewnątrz pojazdu, np. za tylnym siedzeniem lub w bagażniku. W tym drugim przypadku trzeba pamiętać, aby zdjąć półkę, dzięki czemu zwierzak będzie miał dostęp do światła i stały kontakt z właścicielami.

Podróż samochodem może być dużym przeżyciem dla każdego czworonoga, więc aby nie ryzykować „przygód” w trakcie drogi, lepiej nie karmić go już na kilka godzin przed wyjazdem. Poza tym podczas długiej trasy dobrze jest też robić regularne przystanki (co 2 lub 3 godziny), by pupil mógł napić się wody, przespacerować i załatwić potrzeby fizjologiczne. Natomiast w trakcie jazdy warto zapewnić mu stały dostęp do świeżego powietrza.

 

Ze zwierzakiem w autobusie i pociągu


Nie wszyscy podróżują własnymi samochodami – stąd nikogo nie powinna dziwić obecność zwierząt domowych w autobusach i w pociągach. W zależności od gatunku i wielkości pupila właściciele mogą go przewozić w przeznaczonym do tego pudełku, klatce lub transporterze. Ogólne przepisy mówią również, że zwierzaki nie mogą być przewożone na miejscach pasażerów – te o mniejszych rozmiarach mogą znajdować się na kolanach właścicieli, a większe na podłodze.

Właściciele psów powinni pamiętać, by w podróż autobusem zabrać świadectwo szczepienia swojego pupila. Oprócz tego, bez względu na wielkość pieska, obowiązuje nakaz nakładania kagańca.

Zasady takie obowiązują nie tylko w autobusach. Podobne regulaminy mają też polskie koleje, które szczególnie skupiają się na podróżnych z psami. Jadąc z psem pociągiem trzeba pamiętać o założeniu mu kagańca i smyczy, zabraniu świadectwa szczepień oraz kupieniu biletu. Także w pociągu pies nie może siedzieć na miejscu pasażera, trzeba przewozić go w transporterze lub na podłodze – jeśli nie przeszkadza to innym podróżnym.

Uwaga! Zasdy przewozu zwierząt domowych mogą się różnić w zależności od przewoźnika, dlatego, aby uniknąć kłopotów czy przykrych niespodzianek, warto wcześniej zapoznać się regulaminem wybranej firmy.

 

Podróż z pupilem za granicę


Chcąc zabrać domowego zwierzaka za granicę koniecznie trzeba odwiedzić stronę internetową Głównego Inspektoratu Weterynarii (www.wetgiw.gov.pl), gdzie zamieszczono dokładne wytyczne dla osób, które mają w planach podróż z czworonogiem. Dotyczą one zarówno wyjazdów do krajów należących do Unii Europejskiej, jak i poza wspólnotę.

Przed wyjazdem właściciele powinni przede wszystkim postarać się o komplet szczepień – zwierzak musi zostać zaszczepiony przeciwko wściekliźnie. Dodatkowo wymagane jest również zaczipowanie pupila. Nadajnik taki musi spełniać standardy ISO. Przed zagraniczną podróżą trzeba również odwiedzić weterynarza uprawnionego do wystawiania paszportów dla zwierzaków i postarać się o taki dokument (koszt to około 50 złotych). Jest to potwierdzenie tożsamości zwierzęcia oraz zaświadczenie, że zostało ono zaszczepione.

Za granicę lepiej jednak nie wyjeżdżać ze szczęniętami lub kociętami. Większość krajów Unii zakazuje bowiem wwozu na swoje terytorium zwierząt, które mają mniej niż trzy miesiące.

 

Jak znaleźć nocleg z czworonogiem?


Obecnie znalezienie noclegu ze zwierzakiem nie jest już takie trudne. Wielu właścicieli obiektów noclegowych doskonale rozumie ludzi, którzy nie chcą rozstawać się ze swoimi pupilami. Dlatego korzystając z wyszukiwarek noclegów zawsze trzeba zaznaczyć miejsca przyjazne zwierzętom. Gwarantujemy, że na pewno znajdzie się wiele możliwości.

Wyjeżdżasz na urlop ze swoim psem, kotem lub innym pupilem? Poznaj miejsca, w których również one wypoczną – wejdź i zobacz: Obiekty noclegowe przyjazne zwierzętom

 

Następny artykuł Pogoda na listopad 2016

Komentarze (1)

My podróżujemy z kotami! Ale nasze to podobno wyjątek, bo z reguły koty nie lubią podróży... A nasze mają już tysiące kilometrów za kółkiem :)

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!