W Tatrach ogłoszono trzeci stopień zagorżenia lawinowego

W Tatrach ogłoszono trzeci stopień zagorżenia lawinowego

W najbliższych dniach planowałeś wyjście w Tatry? Sprawdź, czy nie powinieneś przełożyć swojej wycieczki! W wysokich partiach gór znacznie pogorszyły się warunki pogodowe, przez co ogłoszono trzeci stopień zagrożenia lawinowego.

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (TOPR) w poniedziałek wieczorem wydało komunikat, w którym ogłasza trzeci stopień zagrożenia lawinowego:

Pokrywa śnieżna na wielu stromych stokach jest związana umiarkowanie bądź słabo. Wyzwolenie lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu dodatkowym, w szczególności na stromych stokach wskazanych w komunikacie lawinowym. W pewnych sytuacjach duże, a w nielicznych przypadkach także bardzo duże lawiny mogą schodzić samoistnie.

Warunki w znacznej mierze niekorzystne. Poruszanie się wymaga bardzo dużego doświadczenia i umiejętności oraz posiadania bardzo dużej zdolności do oceny lokalnego zagrożenia lawinowego. Należy unikać stromych stoków, szczególnie wskazanych w komunikacie lawinowym jako niekorzystnych pod względem wystawy lub wysokości. Konieczne jest zachowanie elementarnych środków bezpieczeństwa.


Sytuacji nie poprawia silny wiatr, wiejący w porywach do 85 km/h, a także prognozowane dalsze opady śniegu. Trzeci stopień zagrożenia lawinowego dotyczy wysokości powyżej 1700 m n.p.m. Na razie obowiązuje do wtorku 18 stycznia do godziny 20:00 i nie jest wykluczone, że zastanie przedłużony o kolejne dni.

W niższych partiach gór ryzyko zejścia lawiny jest mniejsze, ale nie znaczy, że niemożliwe. TOPR apeluje o ostrożność i dopasowanie planów do swojego doświadczenia.

Zobacz także: Zimowe zasady bezpieczeństwa w górach. O czym pamiętać?

TPN również ostrzega turystów!


W wydanym we wtorek 18 stycznia komunikacie Tatrzański Park Narodowy ostrzega przed trudnymi warunkami uprawiania turystyki górskiej:

Pokrywa śnieżna mocno zróżnicowana. Szlaki przysypane są świeżą warstwą śniegu, pod którą występują oblodzenia. Niektóre szlaki, zwłaszcza te graniowe są nieprzetarte z dużą ilością naniesionego przez wiatr śniegu, miejscami śnieg wywiany jest do warstwy lodu. Szczególną uwagę należy zwrócić na miejsca z nawianym śniegiem, gdzie utworzyły się głębokie zaspy. Niski pułap chmur ogranicza widzialność, co może prowadzić do utraty orientacji w terenie i pobłądzeń.


Trudności na szlakach dotyczą nie tylko tych położonych w wyższych partiach Tatrach. Według TPN także na tych niższych trasach oraz drogach prowadzących do schronisk trzeba zachować ostrożność. Pod świeżym śniegiem kryją się bowiem stare oblodzenia, więc łatwo tu o upadek. Dlatego nawet na krótką wycieczkę warto zabrać raczki oraz kijki.

Tatrzański Park Narodowy – te szlaki turystyczne są zamknięte:

  • czarny szlak turystyczny w Dolinie Pańszczycy - jest to łącznik między żółtym szlakiem prowadzącym z Hali Gąsienicowej na Przełęczy Krzyżne, a zielonym szlakiem z Hali Gąsienicowej na Rówień Waksmundzką,

  • Przełęcz w Grzybowcu – Wyżnia Kondracka Przełęcz,

  • Dolina Tomanowa – od skrętu przy Kamienistym Żlebie - Chuda Przełączka,


  • z powodu trwającego remontu zamknięta jest również Jaskinia Mroźna w Dolinie Kościeliskiej.


Źródło: topr.pl, tpn.pl

Następny artykuł Zimowy spływ kajakowy....

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!