Wakacje blisko natury. Jakie kierunki warto obrać?
Marzysz o wakacjach na łonie natury? O wypoczynku z dala od zgiełku miasta, pośród dzikiej przyrody? Są takie miejsca w Polsce. Niezadeptane przez turystów szlaki, nieodkryte miejscowości i czyste powietrze. Nie wierzycie? Sprawdźcie sami!
Suwalszczyzna
Suwalszczyzna to jeden z nielicznych regionów Polski, w którym znajdziemy nieskażoną przyrodę – czyste powietrze, przejrzyste wody jezior i rzek, rozległe puszcze, rezerwaty i wspaniałe szlaki turystyczne. Jeśli marzą nam się wakacje blisko natury, z daleka od zgiełku miasta, Suwalszczyzna będzie idealnym miejscem.
Ten niesamowity i zaskakujący region Polski obejmuje swoim zasięgiem nie tylko Pojezierze Suwalskie, ale także Równinę Augustowską, Pojezierze Ełckie, Wzgórza Szeskie, Puszczę Romincką i północną część Kotliny Biebrzańskiej. Na szczególną uwagę zasługują dwa niezwykle urokliwe miejsca - Suwalski Park Krajobrazowy i Wigierski Park Narodowy.
Na terenie Suwalszczyzny znajduje się ponad dwadzieścia rezerwatów przyrody i blisko 1000 km znakowanych szlaków turystycznych - pieszych, rowerowych i konnych. Na miejscu czekają na nas także urozmaicone i malownicze szlaki wodne, m.in. Szlak Czarnej Hańczy. To wymarzone miejsce na spływy kajakowe. Przy planowaniu przebiegu wyprawy warto uwzględnić znakomicie przygotowany i dobrze oznakowany szlak rowerowy Green Velo przebiegający przez region Suwalszczyzny.
Ponadto liczne czyste jeziora, idealne na wakacyjne kąpiele, wypoczynek nad wodą dla całej rodziny. Zaciszne plaże, niemal prywatne, przepiękny śpiew ptaków towarzyszący nam non stop oraz wiele okazji do podglądania różnych gatunków zwierząt. Spacery pośród pól, łąk i lasów, w których znajdziemy poziomki, jagody, jeżyny i grzyby.
A oprócz tego liczne ślady naszej przeszłości. Spędzając urlop na Suwalszczyźnie, naszą uwagę na pewną zwrócą stare wsie i miasteczka, zabytkowe kościoły i klasztory a także ciągle żywe tradycje kultury i rzemiosła. Ten niesamowity klimat nie ma sobie równych. I oczywiście kuchnia regionalna, której koniecznie trzeba spróbować. Czego konkretnie? Kartaczy, kindziuka, kołdunów, babki i kiszki ziemniaczanej i oczywiście sękacza.
Wakacje na Suwalszczyźnie to świetny pomysł dla miłośników aktywnego wypoczynku na łonie natury. Zdecydowanie warto odwiedzić i poznać ten region Polski, który dla wielu z nas nadal pozostaje nieodkryty. Znajdziemy tam wszystko to, czego potrzeba, by odpocząć od codzienności: ciszę, spokój i wszechobecną dziką przyrodę.
Bory Tucholskie
Bory Tucholskie to jeden z największych kompleksów borów sosnowych w Polsce a także jeden z najpiękniejszych i najbardziej dziewiczych, nieskalanych ludzką działalnością regionów w Polsce i Europie. Bory Tucholskie zajmują powierzchnię ok 3 tys. km² i są zlokalizowane w dorzeczu Brdy i Wdy, Równiny Tucholskiej i Równiny Charzykowskiej. Wydzielono tam Park Narodowy Bory Tucholskie, który wchodzi w skład Rezerwatu Biosfery Bory Tucholskie.
To niezwykłe miejsce, gdzie w ciszy i spokoju rozwija się flora i fauna charakterystyczna dla tej części świata. Dodatkowym atutem Borów Tucholskich jest bogactwo rzek, jezior i torfowisk. Rosną tam także wspaniałe cisy, dęby, graby i brzozy, a w lasach znaleźć można różne rodzaje grzybów i owoców leśnych. Podczas spacerów czy też obserwacji przyrody, możemy wypatrzeć orła bielika, głuszca czy czaplę siwą.
Bory Tucholskie to mnóstwo różnorodnych atrakcji dla dzieci i dorosłych, dla wszystkich, którzy cenią sobie odpoczynek na łonie natury. Na miejscu czekają na nas liczne szlaki piesze i rowerowe Tucholskiego Parku Krajobrazowego – w sumie ponad 76 km, położone w lasach, na ich obrzeżach, nad rzekami i jeziorami. Sporym zainteresowaniem wśród odwiedzających ten region Polski gości cieszą się też m.in. spływy tratwami.
No i oczywiście spływy kajakowe, np. rzeką Brdą, Wdą czy kilkoma mniejszymi rzekami o trudniejszym charakterze Warto pamiętać, że szlaki kajakowe wyznaczone w tym miejscu należą do najpiękniejszych w Polsce i stanowią atrakcyjną destynację dla wszystkich miłośników kajakarstwa. W Borach Tucholskich miło spędzą czas również miłośnicy wędkarstwa czy uprawiania turystyki wodnej - Jezioro Charzykowskie czy Zalew Koronowski.
Jakie miejsca warto odwiedzić będąc w tym regionie Polski? Przede wszystkim parki krajobrazowe - Tucholski Park Krajobrazowy, Wdecki Park Krajobrazowy i Zaborski Park Krajobrazowy a także liczne rezerwaty przyrody, w tym m.in.: Rezerwat cisów staropolskich im. Leona Wyczółkowskiego we Wierzchlesie, rezerwat “Bagna Nad Stążką” z malowniczą ścieżką przyrodniczą “Jelenia Wyspa“ - największe w Borach Tucholskich torfowisko niskie, rezerwat “Jeziorka Kozie” – wyspy, które pływają po małych śródleśnych jeziorkach czy rezerwat “Ustronie” – stary, naturalny las mieszany.
Bory Tucholskie są jedną wielką atrakcją. Ich wyjątkowość została potwierdzona utworzeniem obszaru Natura 2000 i rezerwatu Biosfery UNESCO. Jest to teren ze świeżym powietrzem, mnóstwem unikatowych, chronionych i rzadkich gatunków roślin, zwierząt oraz grzybów. I oczywiście prawdziwa oaza spokoju. Idealne miejsce na wakacje.
Puszcza Białowieska
Puszcza Białowieska jest ostatnim lasem nizinnym w Europie i tym samym, stanowi unikalny kompleks leśny. Leży na granicy Polski i Białorusi, i zajmuje ok. 1250 km². Na jej terenie zachowały się niezmienione ekosystemy, w które nie ingerował człowiek, a bogactwo fauny i flory sprawiło, że na terenie puszczy utworzono 20 rezerwatów. Najcenniejszy na tym obszarze jest oczywiście Białowieski Park Narodowy, który cieszy się wielką popularnością wśród odwiedzających ten region Polski turystów.
Na obszarze puszczy żyje wiele gatunków zwierząt i roślin, które nie występują już w innych lasach. Gniazduje tam 178 gatunków ptaków, z czego aż 107 to gatunki typowo leśne, ponad dwadzieścia gatunków ptaków drapieżnych i sów, duża liczba dziuplaków, jarząbki, żurawie i bociany czarne. Nie dziwi więc fakt, że ten masyw leśny został uznany za ostoję ptaków.
Prawdziwą wizytówką Puszczy Białowieskiej jest żubr, którego stada w miejscowych lasach są największą dziko żyjącą populacją na świecie. Jednak oprócz nich swój dom odnalazło w puszczy 60 gatunków ssaków, spośród których 33 podlegają w Polsce ochronie prawnej, a 12 figuruje w Polskiej czerwonej księdze zwierząt.
Puszcza Białowieska to miejsce, w którym możemy naprawdę wypocząć. Otaczająca nas zewsząd przyroda pozwala nam się zrelaksować i złapać oddech. Piękne, klimatyczne miejscowości, małe obiekty noclegowe i mnóstwo różnorodnych atrakcji, wszystko to sprawia, że spędzając urlop w tym regionie Polski, nie będziemy narzekać na nudę.
Decydując się na wypoczynek w Puszczy Białowieskiej koniecznie powinniśmy zaplanować zwiedzanie Białowieskiego Parku Narodowego. Pamiętajmy jednak, że zwiedzanie Obszaru Ochrony Ścisłej odbywa się w ograniczonych ilościowo grupach i tylko pod opieką licencjonowanych przewodników. Osoby indywidualne i wycieczki grupowe mogą zwiedzać obszar objęty ochroną ścisłą w Obrębie Ochronnym Rezerwat idąc nieoznakowaną w terenie trasą „Do Dębu Jagiełły” wyłącznie pod opieką przewodników turystycznych posiadających licencję.
Na szlakach pieszych („Carska Tropina”, „Wilczy Szlak”, „Wokół Uroczyska Głuszec”, „Tropem Żubra”), rowerowych (zielonym i czarnym) i ścieżce edukacyjnej „Przez trzy zbiorowiska” turyści indywidualni mogą poruszać się bez przewodnika. Jednak grupy zorganizowane, liczące więcej niż 10 osób, wymagają opieki przewodnika turystycznego.
Na terenie Puszczy Białowieskiej znajdują się także liczne punkty widokowe, szlaki pisze, rowerowe i konne a także plaże i kąpieliska. Dodatkową atrakcję stanowi ciekawa architektura oraz kuchnia, której nie sposób się oprzeć. Treściwe zupy, haluszki, wareniki, kiszki ziemniaczane i różnorodne desery – tych przysmaków długo nie zapomnicie.
Sudety
Sudety to idealne miejsce na wakacje dla miłośników długich wędrówek z plecakiem oraz aktywnego wypoczynku na łonie natury. To właśnie w tym rejonie Polski znajduje się Główny Szlak Sudecki, którego całkowita długość wynosi 440 kilometrów. Na trasie ciągnącej się ze Świeradowa-Zdroju u podnóża Gór Izerskich aż do Prudnika w Górach Opawskich czeka na nas całe mnóstwo różnorodnych atrakcji. Po drodze możemy podziwiać wspaniałe górskie krajobrazy, torfowiska Gór Izerskich, skaliste Góry Stołowe i łagodne zbocza Gór Opawskich.
Sudety to także Karkonoski Park Narodowy i Park Narodowy Gór Stołowych, a także liczne szlaki turystyczne i schroniska górskie, w których możemy odpocząć po męczącej wyprawie. Dodatkowymi atrakcjami są bez wątpienia ciekawe budowle, m.in. stare zamczyska, które dostarczą nam kolejnych wrażeń.
Wśród przyrodniczych atrakcji turystycznych Sudetów wyróżnić można także liczne doliny, szczyty, skały i rumowiska skalne, jaskinie czy jeziora. Niektóre miejsca szczególnie warto odwiedzić. Które? Na pewno Biały Jar, Błędne Skały, Jaskinię Niedźwiedzia i Jaskinię Radochowską, Wielki Staw, Pielgrzymy i Słonecznik, Polany Jakuszycka, Śnieżne Kotły, Organy Wielisławskie, Stóg Izerski, Góry Sokole, Kotły Małego i Wielkiego Stawu, Wodospad Kamieńczyka i Wodospad Podgórnej, Śnieżkę, Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich, Masyw Śnieżnika, Skalne Miasto a także liczne rezerwaty przyrody.
Na Sudety składa się m.in. najstarsze pasmo górskie na kontynencie – Góry Sowie oraz Góry Stołowe, Góry Izerskie, Kotlina Kłodzka i Karkonosze. Jest to niezwykle ciekawy region Polski, w którym dzika przyroda, doliny i wysokie góry współżyją z wielkimi miastami. To wszystko razem sprawie, że Sudety są wręcz uwielbiane przez polskich, ale i zagranicznych turystów. To kolejne wyjątkowe miejsce, idealne na wakacje blisko natury.
Beskid Niski
Beskid Niski bardzo często jest określany mianem dzikiego, łagodnego i niezwykle malowniczego regionu Polski. I taki jest w rzeczywistości. Są to góry zupełnie inne niż wszystkie. Niskie, mocno porośnięte lasem, tajemnicze i niezadeptane przez turystów. Wędrując szlakami Beskidu Niskiego możemy natrafić na ślady nieistniejących już wsi łemkowskich. Czasem są to zdziczałe sady, czasem ocalały cmentarz czy przydrożna kapliczka.
Planując wypoczynek w Beskidzie Niskiem musimy zdawać sobie sprawę z tego, że króluje tam cisza, spokój i harmonia. Jest to wymarzone miejsce na urlop dla miłośników długich pieszych wędrówek i odkrywania zapomnianych miejsc. Na szlakach nie spotkamy tłumów turystów i rzucających się w oczy różnorodnych reklam. Bardziej prawdopodobne jest to, że podczas spaceru dostrzeżemy niedźwiedzia brunatnego, orła, bociana czarnego, rysia, żbika a nawet wilka. Szczególnie na terenie Magurskiego Parku Narodowego pokrytego gęstymi lasami.
W Beskidzie Niskim odnajdą się przede wszystkim miłośnicy spacerów, jazdy na rowerze czy konnej. Na miejscu bez problemu znajdziemy szlaki konne i stadniny, które oferują zarówno jazdę terenową, jak i możliwość nauki jazdy konnej. To właśnie w Beskidzie Niskim znajduje się największa w Europie stadnina Koni Huculskich, w której hodowanych jest 250-300 koni tej rasy. Konie te cechuje przyjaznemu nastawienie do człowieka, duża inteligencja a także wytrzymałość, dzięki czemu idealnie nadają się do rajdów konnych, pracy z dziećmi, hipoterapii i psychoterapii.
Beskid Niski nazywany jest też rajem dla rowerzystów. Trasy, choć nie są łatwe ze względu na duże przewyższenia, są za to niezwykle malownicze. Oprócz tego, w Beskidzie Niskim, w dolinie rzeki Ropy znajduje się zaporowe Jezioro Klimkówka. To z kolei może okazać się wspaniałą atrakcją dla miłośników wypoczynku nad wodą. Na miejscu znajdują się kąpieliska, wypożyczalnie kajaków i rowerków wodnych oraz szkoła windsurfingu i katesurfingu.
Nie zapominajmy, że ten region Polski to także liczne uzdrowiska, w których znajdziemy mnóstwo różnorodnych atrakcji, ale również wody mineralne i lecznicze z dużą zawartością naturalnego jodu i wielu innych składników mineralnych.
Beskid Niski to idealne miejsce do wypoczynku, pod warunkiem, że naprawdę chcemy wypocząć. Spędzając urlop w tym zakątku Polski, powinniśmy porzucić chęć fotografowania wszystkiego wokół, przeglądania internetu i wrzucania zdjęć na portale społecznościowe. Beskid Niski to kraina opanowana przez dziką przyrodę, pamiętajmy, że jadąc tam, to my jesteśmy gośćmi i to my musimy się dostosować, nie nie odwrót. Jeśli zdecydujemy się na taki krok, powrócimy z wakacji wypoczęci, zrelaksowani i pełni pozytywnej energii.
Komentarze