Wakacje jesienią? Ależ oczywiście!

Wakacje jesienią? Ależ oczywiście!

Wakacje jesienią to świetny pomysł! Dlaczego? Po pierwsze – nie ma tłumów, po drugie – jest taniej, po trzecie – jesienna pogoda jest wręcz idealna na spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Gdzie jechać? Mamy kilka propozycji. Zobaczcie sami!

Jesienne krajobrazy potrafią zachwycić. Dlatego też planując wakacje we wrześniu lub październiku, wybierajmy te miejsca, gdzie jesienne barwy będą doskonale widoczne. Świetnym pomysłem będzie na pewno jesienna wyprawa w góry – Tatry, Pieniny czy Beskidy. Wspaniałe widoki czekają na nas także na Roztoczu czy nad Bałtykiem. Jeśli natomiast jesteśmy miłośnikami grzybobrania i spacerów po jesiennym lesie, zachęcamy do wyjazdu na Podlasie lub do Borów Tucholskich. Polska złota jesień to wspaniały okres w roku, nie zmarnujmy go siedząc w domu!


Kierunek - Tatry


Miłośnicy górskich wędrówek na pewno to potwierdzą – to właśnie jesienią Tatry mają najwięcej uroku. Na szlakach nie spotkamy już wakacyjnych tłumów, dzięki czemu zarówno spacer, jak i odpoczynek w schroniskach jest o wiele przyjemniejszy. Poza tym, jesienią góry wydają się być jeszcze bardziej majestatyczne, na co bez wątpienia duży wpływ na cała gama kolorów na drzewach: od ciemnej zieleni kosodrzewiny, świerków i limb, przez złotawo-żółte brzozy, czerwono-rdzawe trawy, aż po biel pierwszego śniegu. A do tego wszystkiego dołóżmy jeszcze skrzące się o poranku pajęcze sieci i błękitne niebo, a dzięki temu – świetną widoczność.

Jesienią szczególnie warto wejść na szlaki w Tatrach Zachodnich. Całe górskie pasmo wygląda wtedy zachwycająco. Będąc tam jesienią zrozumiemy, skąd nazwa - Czerwone Wierchy! O tej porze roku pięknie wyglądają też dolinki reglowe, które zdecydowanie warto odwiedzić.

Noclegi w Tatrach


Jesienne barwy Pienin


Pieniny są bardzo chętnie odwiedzane przez turystów, ale latem. Jesienią szlaki pustoszeją a spiczaste szczyty gór spowijają niesamowite kolory. Wapienne turnie Pienin wyglądają przepięknie, przebijając się przez czerwone, zielone i żółte korony drzew. Co ważne, jesień to na ogół gwarancja stabilnej pogody i dużej przejrzystości powietrza a dzięki temu możemy podziwiać wspaniałe widoki na Tatry.

Dodatkowym atutem jesiennej wycieczki w Pieniny są niższe ceny kwater w schroniskach i kwaterach prywatnych. Kolejny plus - brak kolejek do wyciągu. Pamiętajmy jednak, że jesienią w górach może spaść śnieg, dlatego do wędrówki po Pieninach trzeba odpowiednio się przygotować i zabrać ze sobą ciepłą odzież.

Jeśli marzy nam się spływ Dunajcem, realizacja tego planu także jest możliwa. Spływy organizowane są do końca października. A widoki są przepiękne...

Znajdź nocleg w Pieninach


Beskidy – idealne miejsce na jesienne wędrówki


Beskidy są wprost idealne na niezbyt trudne i męczące wędrówki. Posiadają dobrą bazę turystyczną i naprawdę potrafią zachwycić. Kiedy warto się tam wybrać? Najlepszym czasem na wędrówki po Beskidach to wrzesień i październik. Wtedy też beskidzkie szlaki nabierają ciepłych barw, dzień jeszcze jest dość długi i ciepły, ale upały już nie utrudniają wędrówek. No i ten spokój...

Szlaki jesienią pustoszeją, ceny kwater są nieco niższe a i zobaczyć można sporo więcej, gdyż pięknych widoków nie zasłaniają nam turyści. Bardziej prawdopodobne jest to, że podczas spaceru spotkamy sarnę niż człowieka, co bez wątpienia ma swoje zalety.

Natomiast w dolinach górskich jesienią często ścielą się mgły, co wygląda absolutnie zjawiskowo. Dla takich widoków warto czasem wstać nieco wcześniej i wyruszyć na szlak. Wrażenia na długo pozostaną w naszej pamięci.

Noclegi w Beskidach


Rowerem po jesiennym Roztoczu


Roztocze to jeden z tych regionów Polski, który potrafi nas oczarować o każdej porze roku, także jesienią. A może nawet jesienią najbardziej...? Zdecydowanie mniej zaludniony, cichy i spokojny, pełen wspaniałych jesiennych barw... To wymarzone miejsce na urlop jesienią. I niezależnie od tego, czy wybierzemy popularny Zwierzyniec czy Narol wrócimy z wyjazdu zachwyceni.

Wzgórza Roztocza porośnięte są w większości lasami mieszanymi i liściastymi - z jodłą, bukiem i lipą, które jesienią tworzą piękny krajobraz. Wspaniale wyglądają też wtedy doliny rzeczne Tanwi, Wieprza i Szumu. Roztoczańskie grzbiety poprzecinane licznymi i silnie rozbudowanymi wąwozami są wyjątkową osobliwością zarówno w skali regionu, jak i kraju. Porastające je lasy grabowo-bukowe nadają tym okolicom szczególnej aury właśnie jesienią.

Jesienne Roztocze to idealna propozycja dla wszystkich miłośników aktywnego wypoczynku. Na miejscu czekają na nas liczne trasy spacerowe wiodące po tutejszych lasach, polach i pagórkach. To miejsce pokochają także zapaleni rowerzyści, którzy mogą skorzystać z wielu bardzo ciekawych tras rowerowych, przemierzając okoliczne wioski i zachwycając się wszechobecną przyrodą.

Znajdź nocleg na Roztoczu


Dla miłośników spacerów - Podlasie


Podlasie to jeden z topowych kierunków podróży, do odkrywania właściwie przez cały rok. Jednak to właśnie jesienią barwy Puszczy Białowieskiej wprowadzają w liryczno - melancholijny nastrój, wyciszają i relaksują.

Spadające obficie liście przybierają brunatnoczerwony kolor, tworząc na ziemi barwny dywan pokrywający mokradła, łąki, pola, polne drogi i stare cmentarze. Pamiętajmy też, że Podlasie to kraina dzikiej przyrody, która jesienią mieni się wieloma odcieniami i którą my możemy bacznie obserwować.

Podlasie to wręcz idealne miejsce dla ludzi, którzy być może nie znają się na gatunkach zwierząt czy roślin, ale lubią po prostu kontakt z przyrodą. Liczne szlaki piesze i rowerowe, piękne stare lasy a także wspaniała architektura ozdobiona kolorami jesieni zwyczajne zachwyca. Jeśli marzycie o jesiennym wypoczynku z dala od ludzi, ale blisko natury, Podlasie na pewno nie zawiedzie.

Noclegi na Podlasiu


Jesienny Bałtyk


Bałtyk zachwyca zawsze, o każdej porze roku. Jednak największe oblężenie ten region Polski przeżywa latem. Warto jednak pojechać nad polskie morze poza sezonem, na przykład właśnie jesienią. Dlaczego? Powodów jest kilka. Najważniejszy – brak tłumów. A co za tym idzie, puste plaże, cisza, spokój i wspaniałe widoki. Są ludzie, którzy wprost uwielbiają październikowe, długie spacery nadbałtycką plażą. Podziwianie wschodu i zachodu słońca, wsłuchanie się w szum fal i poszukiwania bursztynów, których właśnie jesienią jest najwięcej.

Dodatkowy plus jesiennego wypoczynku nad morzem to zdecydowanie niższe ceny kwater. I większy wybór. Poza sezonem obiekty noclegowe nie są już przepełnione, nie musimy też dokonywać rezerwacji z dużym wyprzedzeniem czasowym. Nie będziemy też czekać w kolejce w restauracji czy smażalni ryb, co niestety zdarza się bardzo często latem.

Jeśli chcemy pozwiedzać i marzy nam się wypoczynek w miejscu nieco oddalonym od morza, możemy wybrać jedno z większych miast, na przykład Gdańsk czy Świnoujście. Natomiast w przypadku, gdy stawiamy przede wszystkim na spacery brzegiem morza, podziwianie pięknych widoków i wdychanie jodu, wybierzmy mniejszą i spokojniejszą miejscowość, jak np. Ustka, Pustkowo czy Trzęsacz.

Znajdź nocleg nad morzem


Grzybobranie w Borach Tucholskich


Jesień to najlepszy okres w roku dla wszystkich miłośników zbierania grzybów. Jeśli Ty także uwielbiasz grzybobrania, rozważ wrześniowy wypad do Borów Tucholskich. Jest to drugi co do wielkości las w Polsce oferujący wiele różnych gatunków grzybów. Zdecydowanie jest w czym wybierać.

Gdzie konkretnie jechać? Możemy wybrać się w okolice Tucholi, Śliwic, Tlenia czy też bardziej na północ - w rejony Brus. W Borach Tucholskich przeważają lasy sosnowe i w związku z tym znajdziemy tam borowiki, rydze i maślaki, a na skrajach kompleksów leśnych również gąski. Zdaniem wielu, Bory Tucholskie to jedne z najpiękniejszych lasów w Polsce i koniecznie trzeba je odwiedzić. Chwile w malowniczych, jesiennych lasach zdecydowanie będą niezapomniane a być może także owocne...

Co ciekawe, w Borach Tucholskich niemal w każdej wsi można znaleźć punkt skupu grzybów. Nie wszyscy bowiem napotkani w lesie grzybiarze, spacerują tam dla przyjemności. Niektórzy zwyczajnie na grzybach zarabiają.

Kiedy jest najlepsza pora na grzybobranie? Zdecydowanie wczesnym rankiem. To właśnie wtedy jesienne dary lasu są świeże i jędrne. Nie jest zalecane zaś zbieranie grzybów w czasie deszczu, gdyż łatwo wtedy nasiąkają wodą i szybko się psują. Najlepiej zbierać grzyby w słoneczną pogodę, zwłaszcza, gdy powietrze obfituje w dużą ilość wilgoci.

Noclegi w Borach Tucholskich

Następny artykuł Jak dobrze przygotować...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!