Wakacje kulinarne po Polsce - dania regionalne, gdzie i co zjeść?
Każdego roku podczas naszego urlopu, poznajemy nie tylko piękne zabytki i wspaniałe miejsca, ale również i smaki, którymi charakteryzuje się dany region. Tak się składa, że kuchnia polska obfituje w wiele wspaniałych smaków i dań, których różnorodnością możemy cieszyć się w każdym regionie. W tym artykule zabierzemy Was w podróż po “najsmaczniejszych” polskich miejscach.
Nie od dziś wiadomo, że polski turysta lubi zwiedzić oraz dobrze zjeść. Pierogi, bigos, czy schabowy zna chyba każdy. Z pewnością mało kto słyszał o pyrach z gzikiem, kartaczach, czy kiszce ziemniaczanej. Każdy z polskich regionów słynie ze swojej regionalnej kuchni i tutejszych przysmaków, których każdy miłośnik wypoczynku w wolnej chwili musi spróbować.
Warto spróbować tego, co niezwykłe i niepowtarzalne. Fast foody i knajpy z tradycyjnymi daniami znajdziemy niemal wszędzie. Warto wziąć pod uwagę fakt, że kosztując regionalnych dań, możemy lepiej poznać historię, na której bieg i obecny kształt wpływ miały zagraniczne kultury.
Przepisy na niektóre dania, przekazywane są z pokolenia i pokolenie i przygotowywane według sprawdzonych od lat receptur. Wybierając się w kulinarną podróż po Polsce, warto zdać sobie sprawę, że będziemy mieć do czynienia z pełną różnorodnością dań. Gdzie zjemy najlepiej? Wybór jest trudny, ale możemy być pewni tego, że najemy się do syta.
Podhale - królestwo kwaśnicy i oscypków
Naszą kulinarną podróż rozpoczniemy o regionu Podhala. Z pewnością, każdy, kto lubi wypoczynek w górach, choć raz miał okazję spróbować tutejszych potraw, przechadzając się wśród knajp na Krupówkach. Chyba nikt nie wyobraża sobie urlopu w górach bez spróbowania oscypka. To tradycyjny ser góralski, wyrabiany z mleka owczego. Jeśli chcemy trafić na ten jedyny w swoim rodzaju oryginalny i niepowtarzalny, to warto kierować się do góralskich bacówek, w których mamy pewność, że dostaniemy ten prawdziwy ser, poczujemy jego wspaniały smak.
Oscypki to jednak nie wszystko. Region Podhala słynie ze wspaniałych zup. Warto wspomnieć m.in. o kwaśnicy, która przygotowywana jest z kiszonej kapusty i mięsa (zazwyczaj żeberek). Podaje się ją z ziemniakami lub chlebem. Druga ze znanych zup tego regionu to czosnianka, czyli zupa gotowana z ziemniaków - gruli, czosnku, cebuli i mięty - suszonej lub świeżej.
Będąc w góralskich karczmach, na pewno będziemy mieli okazję spróbować również moskoli. Są to placki pieczone na blasze - typowa potrawa kuchni podhalańskiej. W wielu daniach podstawą jest oscypek, przygotowywany na ciepło lub jako dodatek. Znajdziemy też dużą liczbę dań z baraniny. Każdy powinien tu również spróbować hałusek, czyli kluseczków ziemniaczanych, przygotowywanych z tartych ziemniaków, mąki oraz soli.
A na orzeźwienie? Najlepsza będzie żętyca, czyli serwatka z mleka owczego. Jej smak nieco może przypominać kefir. Możemy być jednak pewni, że gasi ona pragnienie po całodziennej wędrówce górskiej. Miłośnikom czegoś mocniejszego możemy polecić tutejsze śliwowice o niezwykłej mocy.
Znajdź dla siebie nocleg na Podhalu
Wielkopolska - nie tylko rogale św. Marcina
Z Podhala szybko przeskakujemy do Wielkopolski, której dania znane są chyba w całej Polsce. Każdy wie, że mieszkańcy tego regionu na ziemniaki mówią “pyry”, a charakterystyczną przekąską tego regionu są rogale świętomarcińskie. Ale to jednak nie wszystko. Kuchnia wielkopolska słynie głównie z dań przyrządzanych z ziemniaków, które w tym regionie zyskały ogromną popularność w XIX wieku. Będąc w Poznaniu koniecznie trzeba spróbować poznańskiej pyry z gzikiem, czyli ziemniaka podawanego z białym twarogiem, wymieszanym ze śmietaną i cebulą. Skoro jesteśmy przy pyrach, to daniem obowiązkowym na pewno będą również plyny (placki ziemniaczane), szagówki (kopytka) oraz szare kluchy. Wśród zup króluje tutaj m.in. zupa ziemniaczana ślepe ryby oraz postna polewka.
Na deser warto spróbować rogala świętomarcińskiego, którego tradycja wypieku sięga roku 1891.
Oto propozycje noclegów w Wielkopolsce
Jeśli rybka, to tylko Kaszuby
Chyba każdy, kto lubi wyjeżdżać nad morze, marzy o spróbowaniu świeżej ryby, niezależnie, czy w smażalni, czy we własnym zakresie. Jeśli chcemy dostać tę naprawdę świeżą, to wczesnym rankiem powinniśmy udać się do portu lub przystani rybackiej, by zakupić od rybaków - ryby ze świeżego połowu. Tradycyjnym daniem miejscowości na Kaszubach jest właśnie ryba w panierce i z frytkami. Na tym, to co najpyszniejsze nad morzem, się nie kończy.
Wśród kaszubskich smaków króluje głównie gęsina oraz potrawy z ziemniaków i grzybów. Jakich potraw koniecznie powinniśmy spróbować? Na pewno plinców, czyli placków ziemniaczanych z cukrem lub cebulą i śmietaną. Popularna jest także drożdżówka, czernina, kaczka po pomorsku, kuch marchewny, potrawka z kurczaka, czyli frykasy, która jest znakiem rozpoznawczym na Kaszubach. Znajdziemy tu również cały repertuar przetworów rybnych, zup, czy różnego rodzaju pasty. Dla każdego, coś dobrego.
Wybierz dla siebie najlepszy nocleg na Kaszubach
Jak na cebularza, to tylko do Lublina?
Ten przysmak jest bez wątpienia najbardziej kojarzony z województwem lubelskim. Znajduje się w prawie każdej piekarni, czy sklepie spożywczym. Cebularz to okrągły, pszenny placek z cebulą i makiem. O tym, w jaki sposób powstaje i według jakiej receptury, najlepiej jest przekonać się osobiście w tutejszym Muzeum Cebularza.
Mając na uwadze kuchnię województwa lubelskiego, należy podkreślić, że na cebularzu dania regionalne się nie kończą. Wybierając się chociażby na Roztocze, mamy możliwość spróbowania wykwintnych dań, takich jak chociażby: zupa parzybroda, czyli zupa z młodej kapusty oraz golas susiecki – zapiekanka z kaszy gryczanej i sera.
Do regionalnych dań Lubelszczyzny możemy zaliczyć również pierogi - zarówno te lubelskie, które są nadziewane kaszą gryczaną i serem i są podawane na słodko ze śmietaną oraz gryczaki, czyli pierogi gryczane, które można jeść również na zimno.
Tutaj znajdziesz oferty noclegów na Lubelszczyźnie
Kuchnia śląska - prawdziwa uczta dla najbardziej wybrednych
Będąc na Śląsku, niezależnie czy w popularnych miastach, czy w regionie Beskidów, mamy niepowtarzalną okazję spróbowania dań tutejszej kuchni, tak dobrze znanej w całej Polsce. To nie tylko słynne kluski śląskie, ale również szereg innych potraw, które zaspokoją dosłownie każdy apetyt.
Kuchnia tego regionu uznawana jest za swego rodzaju sztukę, która kształtowała się przez wieki. Warto podkreślić, że nie jest ona jednolita w swoim charakterze.
Wśród dań mięsnych, koniecznie powinniśmy spróbować m.in.: rolady, karminadli, krupnioka i żymloka. Natomiast wśród zup, królują tu przede wszystkim: żur śląski, wodzionka, siemieniotka, czy bryja. Te i inne danie znajdziemy praktycznie w każdej restauracji w regionie.
Zarezerwuj nocleg na Śląsku
Podlasie - tu warto spróbować sękacza
To kolejne z wyjątkowych miejsc na kulinarnej mapie Polski. Dania z tej części kraju uznawane są za najbardziej dietetyczne, ale cechujące się również wspaniałym smakiem. Dlaczego tak się dzieje? Z pewnością dlatego, że większość dań opiera się tu na 4 składnikach: ziemniakach, mące, jajkach i mięsie.
Będąc w województwie podlaskim, koniecznie powinniśmy spróbować kartaczy, czyli pulchnych kuli z nadzieniem z mięsa mielonego. W regionie tym równie popularna w przygotowaniu, jak i spożyciu jest babka ziemniaczana, potocznie nazywana kartoflakiem.
To, co bez wątpienia najbardziej wyróżnia cały region to sękacze oraz mrowisko. Sękacz jest specyficznym rodzajem ciasta, na którego przygotowanie potrzebujemy nawet 40 jajek. Charakteryzuje się długą datą przydatności do spożycia - możemy go jeść nawet pół roku po przygotowaniu. Mrowisko to z kolei góra faworków, polanych miodem, posypanych rodzynkami i wiórkami kokosowymi.
Należy również wspomnieć, że region ten słynie z produkcji alkoholi wysokoprocentowych, przygotowywanych według własnych, sprawdzonych receptur. Do wyboru mamy całą paletę różnorodnych smaków.
Oferta noclegów na Podlasiu
Na pierniki tylko do Torunia
To miasto zna chyba każdy. Słynie ono przede wszystkim z pierników. Będąc w Toruniu warto także spróbować lokalnych potraw. Są wśród nich m.in. zupa śliwkowa po toruńsku, polędwiczki z jelenia w sosie piernikowym czy też ryba po toruńsku – z piernikiem. Cena obiadu w Toruniu dla jednej osoby to koszt średnio 30 zł. Chcąc zjeść obiad składający się z zupy i drugiego dania z dodatkami trzeba wydać około 40 zł lub więcej. Wiele zależy od rodzaju zamówienia oraz lokalu, na który się zdecydujemy i jego lokalizacji. Popularne i wyjątkowe miejsca z daniami regionalnymi znajdziemy tu przede wszystkim na Starym Mieście i w jego okolicach.
Znajdź dla siebie nocleg w Toruniu
Top 10 regionalnych potraw
Skoro podróż po takich atrakcyjnie kulinarnie regionach, to jasne, że musi być i podsumowanie. Przygotowaliśmy czołową dziesiątkę potraw, idealnych dla każdego. Każdy, kto ma okazję przebywać w regionie, z którego pochodzą, koniecznie musi ich spróbować.
Top 10 przedstawia się następująco:
-
Chłodnik litewski - zupa, wywodząca się z Suwalszczyzny, idealna na upalne dni; warto podkreślić, że je się ją na zimno; jego podstawę stanowi zsiadłe mleko, śmietana lub kefir.
-
Cebularz - tradycyjny przysmak, wywodzący się z Lubelszczyzny; to pszenny placek z makiem i cebulą;
-
Kartacze - przysmak wywodzący się z Podlasia; to placki z ziemniaczanego ciasta, wypełnione mięsnym nadzieniem z dodatkiem czosnku;
-
Oscypki - tradycyjne serki góralskie, wywodzące się z Podhala; produkuje się je z owczego mleka;
-
Rogal świętomarciński - przysmak, wywodzący się z Wielkopolski i jego znak rozpoznawczy; rogale są wypełnione słodkim nadzieniem z orzechów, bakalii, białego maku, jajek i okruszków biszkoptu. Z wierzchu obtoczone są lukrem i posypane drobnymi orzeszkami;
-
Kiszka ziemniaczana - to tarte ziemniaki pieczone w jelicie wieprzowym; przysmak wywodzący się z Podlasia;
-
Kwaśnica - tradycyjna zupa góralska, wywodząca się z Podhala; jest przygotowywane z kiszonej kapusty i mięsa (głównie żeberek), podawana z ziemniakami lub chlebem;
-
Kluski śląskie - ten przysmak zna chyba każdy; to nie tylko danie serwowane na Śląsku, ale na większości polskich stołów;
-
Plińce - placki ziemniaczane, wywodzące się z regionu Kaszub;
-
Piernik - tradycyjny przysmak województwa kujawsko-pomorskiego; znane w całej Polsce; w samym Toruniu znajdziemy rozmaite rodzaje i smaki;
Gdzie jeszcze możesz spróbować regionalnych smaków?
Wiadomo, że to, co regionalne, najlepiej smakuje w regionie, z którego pochodzi. Jeśli nie mamy możliwości, by pojawić się tam osobiście, to warto podkreślić, że z powodzeniem możemy tego spróbować w naszym miejscu zamieszkania. Warto wybrać się do sklepu lub po prostu wziąć udział w licznych wydarzeniach i festiwalach o charakterze kulinarnym. A jest ich w Polsce sporo. Należy tu przede wszystkim wymienić: Europejski Festiwal Smaku w Lublinie, Ogólnopolski Festiwal Dobrego Smaku w Poznaniu, Cake Festival Poland w Katowicach, czy Festiwal Najedzeni Fest w Krakowie.
Jeśli udało się Wam przebrnąć przez ten artykuł i nie zgłodnieć, to jesteśmy pod wrażeniem. A jeśli nabraliście ochoty, na któreś ze wspomnianych wyżej dań, to tym lepiej. Warto wybrać się w swój ulubiony region, odkrywać, próbować i poznawać nie tylko miejsca, ale i dania. Które dania są Waszymi ulubionymi? Podzielcie się opiniami w komentarzach.
Komentarze (1)