Wakacje w górach a zagraniczne szlaki górskie w dobie pandemii
Lato to ten wyjątkowy czas, kiedy to spora grupa turystów wybiera regiony górskie na swój wakacyjny wypoczynek. Wędrując po szlakach górskich, często nie zdajemy sobie sprawy z faktu, że przekroczyliśmy granicę państwa i znajdujemy się po stronie naszych sąsiadów. Co warto wiedzieć, jeśli mamy w planach wyprawę np. w Tatry Słowackie, czy wędrówkę po Beskidach po czeskiej stronie? O tym poniższy artykuł.
W związku z trwającą pandemią koronawirusa, granice państw Unii Europejskiej przez długi czas pozostawały zamknięte, a przy próbie przekroczenia granicy musieliśmy poddać się kontroli, a następnie odbyć 2 tygodniową kwarantannę. Sytuacja uległa zmianie w nocy z 12 na 13 czerwca, kiedy to Polska przywróciła pełny ruch graniczny w ramach granic wewnętrznych Unii Europejskiej. To właśnie od tego dnia zniesiona zostanie kontrola na granicach, będą one odbywać się jedynie wyrywkowo.
Co oznacza otwarcie granic dla podróżujących?
Otwarcie granic wewnętrznych w Unii Europejskiej oznacza, że od soboty 13 czerwca możemy swobodnie podróżować i przekraczać granice wewnętrzne Unii Europejskiej. Odbywa się to jednak z nielicznymi wyjątkami. To, co dotyczy naszego kraju, to przede wszystkim fakt, że podróżni zyskają prawo do swobodnego wjazdu, wyjazdu oraz tranzytu przez terytorium RP. Nie będzie konieczne odbywanie kwarantanny. Warto podkreślić, że państwa sąsiadujące z Polską zostały już poinformowane o ruchu Polski, przez co mają czas na przygotowanie się do wprowadzonych zmian.
Przekraczanie granicy w górach - co warto wiedzieć?
Duża część osób, wybierając urlop w górach, marzy o przekroczeniu granicy, by móc podziwiać regiony górskie i wspaniałe widoki po stronie naszych sąsiadów. Otwarcie granic nie oznacza jednak, że możemy to robić swobodnie. Dotyczy to przede wszystkim Słowacji i Czech.
Zgodnie z obecnie obowiązującymi na Słowacji zasadami, obywatele polscy nie mają możliwości swobodnego przemieszczania się przez terytorium Słowacji. Dotyczy to również m.in. szlaków górskich. Jest to spowodowane przede wszystkim tym, że Polska nie znalazła się na liście państw, które zostały uznane za bezpieczne pod względem zagrożenia epidemicznego koronawirusem.
W związku z tym niemożliwy jest wjazd/tranzyt w celach turystycznych i pracowniczych. Przekraczając granicę na szlaku nie zostaniemy poddani kontroli. Może jednak zdarzyć się tak, że podczas wędrówki napotkamy słowackich graniczników, prowadzących kontrolę w sposób wyrywkowy. Jeśli nie będziemy posiadać przy sobie wyniku badań, stwierdzającego ujemny wynik testu na koronawirusa, to otrzymamy mandat w wysokości 1659 euro. I nie pomogą tu żadne tłumaczenia. W związku z tym, nie ma co podejmować ryzyka, jeśli chodzi o zagraniczne wyprawy górskie. Powrót do Polski natomiast jest możliwy bez ograniczeń, tranzyt do innego państwa Unii wymaga uzyskania zgody władz słowackich.
Jak to wygląda w praktyce? Słowacja nie otworzyła granic z Polską, w związku z tym, przekroczenie granicy będzie się odbywać w sposób nielegalny. Dlatego też do czasu oficjalnego otwarcia granicy, radzimy wstrzymać się z przekraczaniem polsko-słowackiej granicy, jeśli nie jest to uzasadnione i udokumentowane.
Co z podróżami do Czech?
Nieco lepiej wygląda sytuacja w przypadku przekraczania granicy pomiędzy Polską a Czechami. Granica pomiędzy państwami została otwarta 15 czerwca o północy. Mogą ją przekroczyć mieszkańcy każdego regionu Polski, z wyjątkiem Śląska. W przypadku wyrywkowej kontroli, musimy po prostu udowodnić, że nie mieszkamy w województwie śląskim. Dotyczy to również osób, które wybrali się na urlop w region Śląska. Sytuacja nie jest łatwa, jednak mamy nadzieję, że wkrótce każdy obywatel naszego państwa będzie mógł swobodnie przekroczyć wspomnianą granicę.
Co zrobić w zaistniałej sytuacji?
Jeśli lubimy wędrówki górskie, to powinniśmy się ograniczyć tylko i wyłącznie do szlaków górskich, znajdujących się po naszej stronie. Nie ma sensu podejmować zbędnego ryzyka. Mamy nadzieję, że wkrótce sytuacja się ustabilizuje i z powodzeniem będziemy mogli korzystać z uroków gór u naszych południowych sąsiadów.
Poznaj: Najpiękniejsze szlaki górskie w Polsce
Aktualizacja 19.06.2020
Od dnia 20 czerwca 2020 roku możliwa stanie się swobodna podróż z Polski do Słowacji. Podczas porannej konferencji prasowej, premier tego kraju ogłosił, że “Od soboty 20 czerwca, od godziny 6.00 rano wjazd i tranzyt obywateli polskich przez Słowację będzie się odbywać bez jakichkolwiek przeszkód”.
Oznacza to, że bez problemu będziemy mogli się wybrać na piesze wycieczki w Tatry Słowackie.
Źródło: gov.pl
Komentarze