Wakacje w Parku Etnograficznym w Olsztynku
Na Warmii i Mazurach nie brakuje ciekawych miejsc do odkrycia – jednym z nich jest Olsztynek. W mieście znajduje się wiele godnych uwagi zakątków, w ty, słynny Parku Etnograficznym. Nie można go ominąć podczas zwiedzania Olsztynka, tym bardziej, że w wakacje wiele będzie się tam działo.
Park Etnograficzny w Olsztynku to wyjątkowe miejsce na mapie warmińsko-mazurskich atrakcji. Ogromne zbiory muzeum przybliżają tradycję ludową nie tylko okolic Wielkich Mazurskich Jezior, ale również Powiśla i Małej Litwy. Na miejscu można oglądać między innymi chaty, zabudowania gospodarcze oraz budynki sakralne.
Osoby, które widziały muzeum, mają wrażenie, że przeniosły się w czasie. Ta niezwykła osada tętni bowiem życiem – obejścia są zadbane, zwiedzający zachwycają się wspaniałymi ogrodami, które wypełnione są kwiatami i charakterystycznymi dla regionu krzewami, oraz zwierzętami: konikami polskimi, kozami i królikami.
Latem w olsztyneckim skansenie organizowane są imprezy plenerowe, które przyciągają ludzi z całej Polski. Już na początku lipca (4-7 lipca) odbędą się Dni Dawnych Rzemiosł, które przeniosą widzów do czasów średniowiecza, gdy przedmioty codziennego użytku trzeba było wytwarzać ręcznie. W Olsztynku spotkają się rekonstruktorzy z Polski, Litwy i Rosji, by zaprezentować dawno zapomniane techniki, takie jak tkanie na krosienkach, wytwarzanie biżuterii i świec czy obróbka bursztynu. Widzowie będą mogli odwiedzić obozowisko rycerskie i przyglądać się ich potyczkom podczas turnieju.
Ciekawie zapowiada się też Gipsy Carnaval, kiedy to w Parku Etnograficznym rozbrzmiewa romska muzyka i śpiew. Impreza zaplanowana jest na 27 lipca. Kilka dni później, 3 sierpnia, zostanie zorganizowany pokaz historycznych technik budowlanych. Pracownicy muzeum opowiedzą, jak dawniej budowano domy i zaprezentują ręczną obróbkę drewna. Zwiedzający będą mogli spróbować swych sił i przekonają się, że złożenie drewnianej ściany, wcale nie jest tak proste, jak może się wydawać.
Muzeum kultywuje tradycje dawnej wsi, dlatego 15 sierpnia organizowane jest tu Regionalne Święto Ziół. Nie bez powodu wybrano ten dzień – święto Matki Boskiej Zielnej. Mieszkanki wiosek wychodziły wtedy na łąkę, pole i do lasu, by zerwać świeże kwiaty i zioła, z których przygotowywały wianki i zanosiły do kościoła. Podczas Święta Ziół zostanie zorganizowany kiermasz produktów zielarskich wraz z pokazami i warsztatami rękodzieła.
Czym byłaby wieś bez żniw? Na 27 sierpnia zaplanowano wielką imprezę, która pokaże jak kiedyś wyglądały żniwa. Będzie można nie tylko zobaczyć dawne narzędzia, ale także poznać metody żęcia. Chętni dostaną szansę wykorzystania nowo nabytej wiedzy w praktyce!
Źródło: muzeumolsztynek.com.pl
Komentarze