Wakacje w Polsce nad jeziorem

Wakacje w Polsce nad jeziorem

Gdzie spędzić wakacje w Polsce? Każdego roku dużą popularnością cieszą się jeziora! W naszym kraju nie brakuje obleganych akwenów, ale znajdziemy również miejsca, gdzie ludzi jest zdecydowanie mniej. Zobacz, gdzie najlepiej spędzić wakacje nad jeziorem.

Czym wyróżniają się polskie jeziora, że są tak popularnym wśród Polaków urlopowym kierunkiem? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ każdy jeździ tam z innego powodu. Krajowe akweny przyciągają zarówno amatorów wypoczynku pod żaglami, jak też osoby, które preferują plażowanie czy wędkowanie. Te wszystkie atrakcje dostępne są właśnie nad polskimi jeziorami.

Przygotowaliśmy zestawienie regionów, w których czekają na nas najwspanialsze akweny! Wśród nich znalazły się nie tylko najbardziej znane pojezierza, ale również miejsca, gdzie spędzimy wakacje nad jeziorem z dala od ludzi.

Wakacje na Mazurach


Wakacyjny wyjazd na Mazury to jeden z urlopowych hitów. Spędzenie kilku tygodni w Krainie Tysiąca Jezior jest marzeniem sporej grupy osób – nie tylko zapalonych żeglarzy, ale również poszukiwaczy przygód i turystów, którzy lubią sobie pozwiedzać. Jak można zaplanować wakacje na Mazurach, by wypocząć i cieszyć się urokiem okolicy?

Jeżeli latem chcemy poczuć żeglarskiego ducha, wtedy najlepiej wybrać się do turystycznych mazurskich kurortów. Najtłumniej odwiedzane są Giżycko, Mikołajki i Węgorzewo, miasta leżące na żeglarskim szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Całość liczy 120 kilometrów i prowadzi z Węgorzewa do Rucianego-Nidy. Po drodze mijamy kilkanaście najsłynniejszych akwenów w regionie, więc można uznać, że taka wycieczka to Mazury w pigułce. To tylko jedna z wielu tras żeglugowych – opcję dla siebie na pewno znajdą osoby zarówno większych, jak i mniejszych umiejętnościach. Zupełnie „zielonym” polecamy wyczarterowanie jachtu ze sternikiem lub zapisanie się na kurs. Zdobycie nowych doświadczeń lub doszlifowanie już posiadanych, to jeden z pomysłów na wakacje na Mazurach.

Innym będzie zaszycie się w mazurskich lasach. Wbrew pozorom nie brakuje tam zacisznych letnisk, w których czas płynie spokojnym torem. Jedne z bardziej urokliwych wiosek sąsiadują z rzeką Krutynią, będącą przepięknym szlakiem kajakowym. Doskonale nadaje się dla osób, które chcą wypocząć z dala od ludzi, blisko wody i wspaniałej przyrody Mazur. Noclegi można znaleźć we wsi Krutyń, gdzie większość budynków nadal stanowią malownicze drewniane chaty. Mieści się tam również Muzeum Przyrodnicze Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Innym wartym uwagi letniskiem w okolicy jest Zgon nad Jeziorem Mokrym. Koniecznie trzeba znaleźć tam czas na wizytę w plenerowej galerii rzeźby Adama Szubskiego.

fot. AdobeStock

Wakacje nad jeziorem – Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie


Mazury to turystyczny hit przyciągający rzesze wczasowiczów, więc jeśli chcemy odetchnąć od ludzi, powinniśmy wybrać nieco mniej uczęszczane jeziora. Nie trzeba wcale szukać ich daleko, gdyż jednym ze spokojniejszych polskich pojezierzy jest Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie. Najwięcej ludzi ściąga tam nad Jezioro Białe, które wyróżnia się dość czystą wodą, szeroką plażą i atrakcjami oferowanymi przy kąpielisku w Okunince.

Latem w miejscowości wiele się dzieje, stali bywalcy mogą to potwierdzić. Przy głównej ulicy działają bary i restauracje, które wieczorem zmieniają się w dyskoteki, a oprócz tego znajdziemy tam również punkty z pamiątkami i akcesoriami plażowymi. Wystarczy jednak odejść od deptaka, by znaleźć zaciszne noclegi oraz miejsca doskonałe na rodzinny wypoczynek. Oczywiście do Okuninki jeździ się, by skorzystać z odpoczynku na plaży – poza kąpielami słonecznymi skorzystamy tam również z licznych atrakcji. Przy głównym kąpielisku działają wypożyczalnie sprzętu rekreacyjnego i centrum nurkowe, natomiast po drugiej stronie akwenu, bliżej zacisznych ośrodków wypoczynkowych, można spróbować swoich sił w parku linowym.

Jednak nie każde jezioro Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego przyciąga takie tłumy jak Białe. O wiele spokojniej jest na przykład na Krasnem, Piasecznem, Białką i Zagłęboczem. Także one oferują znakomite plaże, ale mniej jest tam gwarnych ośrodków wypoczynkowych. Więcej osób korzysta z pól namiotowych oraz nieco bardziej oddalonych od brzegów działek rekreacyjnych.

fot. Nocowanie.pl

Wakacje nad jeziorem – Pojezierze Drawskie


Przenosimy się na północ kraju, jednak nie nad morze, a na położone w województwie zachodniopomorskim Pojezierze Drawskie. Region wyróżnia się przepięknym krajobrazem, tworzonym nie tylko przez głębokie polodowcowe jeziora rynnowe, ale również otaczające je gęste lasy. W tym miejscu żyją liczne gatunki zwierząt, zarówno ssaków, jak i ptaków. Jeżeli za nasz wakacyjny kierunek obierzemy właśnie to miejsce, na pewno nie będziemy żałować.

Jeziora Pojezierza Drawskiego to prawdziwy raj dla żeglarzy. Najchętniej wybierają oni oczywiście największe akweny, którymi są Drawsko, Ińsko oraz Lubie, tam też kwitnie wszelkiego rodzaju turystyka. Nic dziwnego, ponieważ na turystów czekają zadbane plaże wraz z całą infrastrukturą. Można tam korzystać z kąpieli słonecznych, ale również wypożyczyć rower wodny lub kajak i zorganizować spływ. Jednym z polecanych szlaków kajakowych Pojezierza Drawskiego jest Szlak Drawy, rzeki będącej dopływem Noteci. Wyprawę można rozpocząć w Czaplinku, kończy się ona w miejscowości Krzyż. Trasa biegnie przez kilka jezior, więc podczas wycieczki można przyjrzeć się elektrowniom wodnym i zabytkom w mijanych miejscowościach. Przez cały czas trzeba jednak zachować koncentrację, ponieważ przeszkodę stanowi tam wiatr oraz fale. Jednak właśnie to czyni spływ bardziej emocjonującym.

Podczas wakacji na Pojezierzu Drawskim warto odwiedzić kilka interesujących miejsc. Jednym z nich jest dawna twierdza joannitów, czyli średniowieczny zamek Drahim w Starym Drawsku. Do czasów współczesnych zachowały się tylko wysokie mury, jednak nawet one świadczą o dawnej potędze warowni.  Polecamy również wizytę w Czaplinku, miasteczku położnym pomiędzy jeziorem Drawsko i Czaplin. W średniowieczu należało ono do templariuszy, chociaż dzisiaj nie zobaczymy tam śladów po rycerzach zakonnych. Do najcenniejszych zabytków Czaplinka należą kościoły – pięknie zdobiony polichromiami kościół Podwyższenia Krzyża Świętego oraz gotycki kościółek Świętej Trójcy. Warto wybrać się też na Nabrzeże Drawskie, deptak biegnący wzdłuż brzegu jeziora, odwiedzić miejscowy park miniatur oraz zrekonstruowaną wczesnośredniowieczną warownię o nazwie Sławogród.

fot. mihtiander / iStock

Wakacje nad jeziorem z dala od ludzi


Aby naprawdę odpocząć z dala od ludzi, polecamy wyjazd na spokojną Suwalszczyznę. Chociaż region sąsiaduje z Mazurami, to tamtejsze jeziora są zdecydowanie mniej oblegane przez turystów. Dzięki temu można bez większych przeszkód korzystać z wypoczynku nad wodą lub zwiedzania najciekawszych miejsc, a tych jest wiele.

Należy do nich kultowy Augustów, wyróżniający się znakomitą lokalizacją. Miasto leży bowiem nad Nettą i kilkoma jeziorami, które połączone są ze sobą Kanałem Augustowskim. Dzięki temu udało się stworzyć ciekawy szlak żeglugowy i kajakowy, choć na wyprawy kajakiem polecamy zupełnie inne trasy. Na Suwalszczyźnie znajdziemy bowiem ponad trzysta kilometrów rzecznych szlaków – znajdują się one między innymi na Biebrzy, Czarnej Hańczy i Rospudzie. Wyprawa dostarczy niesamowitych wrażeń i zapewni bliski kontakt z naturą.

Kultowym jeziorem Suwalszczyzny są Wigry. Słynny akwen wyróżnia się urozmaiconą linią brzegową z licznymi półwyspami, również jego tafla nie wydaje się nudna, a to ze względu na znajdujące się tam wyspy. Poza tym całe jezioro Wigry objęte jest strefą ciszy, co oznacza, że dostęp mają tam tylko żaglówki, łodzie wiosłowe i kajaki. Jeśli jednak nie pływamy żadnym z tych środków, możemy skorzystać z rejsów turystycznych – przystań pasażerska znajduje się między innymi w Wigrach. Podczas wycieczki możemy podziwiać uroki Wigierskiego Parku Narodowego oraz budynek klasztoru kamedułów. Wieczorem jest on malowniczo podświetlony, co dodaje mu dodatkowego uroku.

 

Podczas wakacji nad jeziorami na Suwalszczyźnie warto znaleźć czas, by zwiedzić to miejsce. Klasztor został wybudowany w XVII wieku na jednej z wysp, a ze stałym lądem łączy się poprzez groblę. Na kompleks składają się między innymi eremy, czyli domy pustelników, wieża zegarowa, będąca znakomitym punktem widokowym, oraz oczywiście kościół.

fot. DariuszSankowski / Pixabay.com CC0

Wakacje nad jeziorem – o tym warto pamiętać


Do wakacyjnego wyjazdu nad jezioro trzeba się odpowiednio przygotować. Zacząć trzeba oczywiście od znalezienia noclegu. Rodzaj zależy między innymi od liczby osób, jaka nam towarzyszy a także stopnia zażyłości pomiędzy nimi. Planując wyjazd w parze można się ograniczyć do wynajęcia kwatery lub pokoju w gospodarstwie agroturystycznym. Z tego rozwiązania korzystają także rodziny z mniejszymi dziećmi, które śpią w pokoju z rodzicami. Bardziej liczne grupy najchętniej wybierają noclegi w domkach letniskowych, zwykle znajdujących się blisko brzegu jeziora, lub apartamentach.

Poza noclegami liczy się również odpowiednie spakowanie wakacyjnej walizki. O czym trzeba pamiętać?

  • Oprócz letnich ubrań warto zabrać również ciepłe rzeczy. Wieczory nad wodą bywają chłodne.

  • Preparat odstraszający komary i owady, których nad jeziorem jest sporo. Przyda się również specyfik na ich ukąszenia.

  • W wakacyjnej kosmetyczce musi znaleźć się krem z wodoodpornym filtrem.

  • Na rejs jachtem przyda się obuwie z jasną, antypoślizgową podeszwą, które zakryje całą stopę wraz z kostką. Koniecznie trzeba też zabrać czapkę z daszkiem i okulary przeciwsłoneczne, gdyż promienie odbite od tafli wody mogą być groźne dla oczu.

Następny artykuł 1000+ na wakacje w Polsce,...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!