Wakacje w Świnoujściu. 7 najciekawszych atrakcji w mieście!

Wakacje w Świnoujściu. 7 najciekawszych atrakcji w mieście!

Świnoujście to miasto, które przez niektórych bywa porównywane do Amsterdamu. Wszystko przez to, że jego zabudowania zajmują kilkadziesiąt (dokładnie 44!) różnej wielkości wysp! Ale to nie jedyna atrakcja, która dostępna jest w Świnoujściu.

Świnoujście to najdalej na zachód wysunięty polski port oraz wyjątkowy nadmorski kurort, który może pochwalić się tradycjami uzdrowiskowymi. Podczas wakacji nad Bałtykiem można więc nie tylko wdychać lecznicze powietrze, ale także korzystać ze złóż solanki i borowiny. Odkryto je w XIX wieku i od tego czasu do Świnoujścia przyjeżdżają kuracjusze. 





W dzielnicy zdrojowej na szczególną uwagę zasługuje park, który powstał w latach 20. XIX wieku. Zajmuje powierzchnię 40 hektarów. Można tam zobaczyć wiele gatunków drzew oraz roślin. W sezonie, w mieszczącej się w zachodniej części parku muszli koncertowej, organizowane są koncerty oraz imprezy plenerowe.

Oczywiście Świnoujście to coś więcej niż uzdrowisko! W mieście jest o wiele więcej atrakcji – przedstawiamy kilka najciekawszych, które każdy turysta powinien zobaczyć.

Co warto zobaczyć w Świnoujściu? 7 najciekawszych miejsc



Plaża w Świnoujściu





Plaża w Świnoujściu należy do najszerszych na polskim wybrzeżu! Płytka linia brzegowa i duży obszar strzeżonego kąpieliska sprawiają, że bardzo chętnie wybierają ją rodziny z dziećmi. Ciągnie się kilometrami, więc rzadko kiedy jest tu tłok. Turyści kochają świnoujską plażę!

Plaża jest piękna, czysta i szeroka. A w dodatku idealna dla biegaczy - piszą w opiniach na Nocowanie.pl.

To nie wszystko, ponieważ plaża w Świnoujściu jest przyjazna dla właścicieli psów. Dla zwierzaków wydzielono fragment przy pierwszym wejściu. Strefa przyjazna czworonogom jest wyraźnie oznaczona, więc każdy łatwo ją odnajdzie.

Zobacz także: Wakacje z psem nad morzem. Gdzie warto pojechać?

Promenada w Świnoujściu



Promenada w Świnoujściu

Promenada w Świnoujściu

Świnoujście, ul. Stefana Żeromskiego

Trasy spacerowe Świnoujście 9.2


Każde nadmorskie miasto ma swoją promenadę lub chociaż krótki deptak. Nie inaczej jest w Świnoujściu. Deptak został stworzony z ulicy Żeromskiego i ciągnie się aż do ulicy Uzdrowiskowej. Wzdłuż promenady ustawiono ławeczki, na których można usiąść i odpocząć. W sezonie letnim jest to również miejsce występów artystów i muzyków.

Spędzając wakacje w Świnoujściu, koniecznie trzeba wybrać się na spacer promenadą, tym bardziej, że prowadzi do kolejnej miejskiej atrakcji, jaką jest Stawa Młyny.

Promenada w Świnoujściu jest szeroka i po prostu fajna – ocenia to miejsce Edward.


Stawa Młyny w Świnoujściu





Stawa Młyny należy do najbardziej fotogenicznych zakątków Świnoujścia i stanowi nieoficjalny symbol miasta. Konstrukcja stoi na końcu falochronu zachodniego, w miejscu, gdzie rzeka Świna wpada do Morza Bałtyckiego. Czym jest Stawa Młyny?

Stawa to znak nawigacyjny, na szczycie którego pulsuje światło ułatwiające statkom orientację w terenie. Druga część nazwy wzięła się oczywiście z kształtu budynku, wyglądającego jak typowy wiatrak. Budowę stawy ukończono w 1874 roku, powstała podczas modernizacji toru wodnego.

Wieża widokowa w Świnoujściu



Wieża widokowa w Świnoujściu

Wieża widokowa w Świnoujściu

Świnoujście, ul. Ignacego Paderewskiego

Punkty widokowe Świnoujście 9.2


W poszukiwaniu pięknych widoków na pewno warto wdrapać się na szczyt wieży widokowej w Świnoujściu. Jest to jedyne co pozostało z ewangelickiego kościoła Marcina Lutra, wybudowanego w 1904 roku. Neogotycka świątynia została bowiem zniszczona podczas drugiej wojny światowej. Niewiele brakowało, by rozebrano też strzelistą wieżę. Zdecydowano się ją jednak zostawić, ponieważ była umieszczona na mapach nawigacyjnych. Ich wymiana okazała się zbyt skomplikowana.

Wieża dawnego kościoła została wyremontowana na początku lat dwutysięcznych. Urządzono w niej kawiarnię, natomiast na szczycie znajduje się punkt widokowy.

Kościółek Stella Maris w Świnoujściu





Turystom, którzy lubią poznawać wakacyjne kurorty, możemy polecić zwiedzanie kościółka Stella Maris. Świątynia reprezentuje styl neogotycki, powstała pod koniec XIX wieku. Wewnątrz na uwagę zasługuje mozaika, przedstawiająca Maryję trzymającą na rękach Dzieciątko Jezus, stojącą na łodzi wśród wzburzonych morskich fal.

Aż do drugiej wojny światowej Stella Maris była jedynym katolickim kościołem w Świnoujściu.

Fort Anioła w Świnoujściu



Fort Anioła

Fort Anioła

Świnoujście , ul. Jachtowa

Zabytki Świnoujście 8.6


Według turystów Fort Anioła to “świetna atrakcja dla dużych i małych”, ale przede wszystkim świadek historii miasta. Miejskie forty pochodzą z XIX wieku, gdy Świnoujście znajdowało się pod panowaniem pruskim. Ogłoszono je nawet twierdzą morską trzeciej rangi. Pamiątką po tych czasach jest Fort Anioła i Fort Zachodni, zlokalizowane przy Wybrzeżu Władysława IV, oraz Fort Wschodni.

Szczególnie lubiany przez turystów jest Fort Anioła, w którym można się napić pysznej kawy, ale też lepiej poznać historię tego miejsca. W Sali Wikingów prezentowane jest uzbrojenie z różnych epok. Większość to repliki, więc zwiedzający mogą wziąć do ręki zgormadzone eksponaty. Zorganizowano tam również kopalnię bursztynu i sporo innych atrakcji.

Latarnia morska w Świnoujściu




fot.  neufal54, Pixabay.com CC0


Latarnia morska w Świnoujściu znajduje się niedaleko Fortu Gerharda (Wschodniego). Ma 68 metrów wysokości, co czyni ją najwyższym tego typu budynkiem na wybrzeżu. Jej światło po raz pierwszy rozbłysło 1 grudnia 1857 roku. Wtedy jego źródłem był palnik zasilany olejem rzepakowym, elektryczność zawitała tu w latach 20. XX wieku.

Obiekt jest udostępniony do zwiedzania! Rozciąga się z niego wspaniały widok na Morze Bałtyckie oraz leżącą na drugim brzegu Świny dzielnicę uzdrowiskową.

Następny artykuł Najwyższe szczyty Tatr w...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!