Wakacje z dzieckiem w Wielkopolsce - 11 najlepszych atrakcji
Wielkopolska zachwyca turystów na wiele sposobów. Czeka tu na nas niezwykły historyczny klimat, przepiękne zabytki oraz ciekawe muzea przypominające o początkach polskiej państwowości. Natomiast gęste zielone lasy, urokliwe jeziora oraz kręte rzeki dają nam świetne okazje do wyciszenia i aktywnego wypoczynku. Wielkopolska to także idealne miejsce dla małych turystów. Dzieci podczas wakacji będą mogły dobrze się bawić, poznać historię kraju oraz okrywać świat. Gdzie warto pojechać i co zobaczyć podczas rodzinnych wakacji? Sprawdźcie jakie pomysły oferuje Wielkopolska na weekend z dzieckiem!
Najlepsze atrakcje dla dzieci w Wielkopolsce! Co najmłodszym oferuje Poznań?
Poszukiwania najciekawszych atrakcji dla dzieci w Wielkopolsce najlepiej zacząć w samym Poznaniu. Dorośli będą zachwyceni spacerem po Rynku, zwiedzaniem Ostrowa Tumskiego czy wizytą w Muzeum Archeologicznym, będącym jednym z najstarszych w Polsce. W czasie zwiedzania miasta nasze najmłodsze dzieci będą zachwycone zderzającymi się poznańskim koziołkami. Jednak to tylko rozgrzewka! Punktem obowiązkowym podczas wizyty z dziećmi w Poznaniu będzie oczywiście wypad do Zoo. I to nawet nie jednego ale dwóch!
Poznańskie ogrody zoologiczne
W mieście funkcjonuje Stare Zoo zlokalizowane przy ulicy Zwierzynieckiej oraz Nowe leżące przy ulicy Krańcowej. Pierwsze z nich zamieszkują przede wszystkim zwierzęta udomowione, takie jak kuce szetlandzie, owce bretońskie, kozy, osły, kury zielononóżki, a także mniejszych rozmiarów zwierzęta egzotyczne, m.in.: mundżaki chińskie, korońce plamoczube, nandu, lemury katta i czerwnobrzuche, łabędzie czarne, dzioborożce trąbiące, koczkodany diana czy kapucynki czubate. Nowe Zoo jest natomiast drugim pod względem wielkości ogrodem zoologicznym w Polsce. Jego lokatorami są między innymi słonie, rysie europejskie, niedźwiedzie czy tygrysy syberyjskie. Dodatkowo na terenie zoo znajdziemy insektarium z egzotycznymi owadami. Dużą zaletą Nowego Zoo jest jego lokalizacja. Otoczone zielonym lasem sprawia, że spacery alejkami stają się jeszcze przyjemniejsze!
Słodkie poznańskie muzea
Spędzając z dziećmi wakacje w Poznaniu, koniecznie powinniśmy znaleźć czas na wizyty w dwóch interesujących i słodkich miejscach. Mali turyści będą zachwyceni czasem spędzonym w Rogalowym Muzeum Poznania, gdzie poznają historię i tajniki wypiekania słynnych Rogali Świętomarcińskich, a także będą mogły skosztować świeżo upieczonych słodkości. Kolejnym apetyczną atrakcją jest Muzeum Czekolady. Tam będziemy mogli wziąć udział w warsztatach, podczas których stworzymy własną tabliczkę czekolady oraz poznamy proces jej tworzenia od ziarenka po słodki deser.
Laboratorium Wyobraźni
Podczas rodzinnych wakacji w Poznaniu czas wolny możemy poświęcić na wizytę w Laboratorium Wyobraźni. To pierwsze centrum nauki w Wielkopolsce skierowane przede wszystkim do najmłodszych. Dzieci podczas wizyty w tym miejscu będą mogły połączyć naukę z dobrą zabawą. Mali turyści ciekawi świata będą mieli okazję poznać go bliżej dzięki wyprawie w kosmos, rozwiązywaniu naukowych zagadek oraz przeprowadzania eksperymentów z dziedziny fizyki, chemii, biologii czy robotyki. Niezliczone atrakcje sprawią, że w najmłodszych rozbudzi się prawdziwa pasja do nauki i odkrywania świata!
Atrakcyjne noclegi w Poznaniu:
Sprawdź także inne noclegi w naszej ofercie
Najciekawsze atrakcje dla dzieci w Wielkopolsce!
Mosińska Kolej Drezynowa
Planując wspólny weekend z dzieckiem, warto postawić na wypoczynek na świeżym powietrzu i blisko natury. Przebywając w Wielkopolsce, łatwo możemy urozmaicić aktywny wypoczynek, wyłamując się ze schematu. Zamiast spaceru, jazdy rowerem czy nawet spływu kajakowego możemy postawić na podróż drezyną! W miejscowości Mosina oddalonej zaledwie 20 kilometrów od centrum Poznania czeka na nas Mosińska Kolej Drezynowa. Odwiedzając to miejsce, będziemy mogli miło i aktywnie spędzić czas całą rodziną. Możemy tu wskoczyć na wybraną drezynę, a następnie udać się nią na przejażdżkę napędzając ją siłą naszych własnych mięśnie (możemy postawić na napęd ręczny lub rowerowy). Trasa kolejki wiedzie ze stacji Puszczykówka do Osowej Góry i zabierze nas w podróż przez atrakcyjne tereny Wielkopolskiego Parku Narodowego.
Średzka Kolej Powiatowa
Jeżeli nasze pociechy uwielbiają pociągi, a podróż drezyną jedynie rozpaliła ich zainteresowanie, powinniśmy udać się do Środy Wielkopolskiej (oddalonej od centrum Poznania o około 35 kilometrów). Na miłośników kolej w każdym wieku czeka tam przejażdżka zabytkowym (bo liczącym już ponad 115 lat) odcinkiem wąskotorowej trasy średzkiej. Na 14-kilometrowym odcinku ze stacji Środa Wielkopolska Miasto do stacji Zaniemyśl kursuje kilka zabytkowych wagonów ciągniętych przez równie zabytkowy parowóz. Podróż retro kolejką będzie z pewnością fascynującą przygodą dla każdego. Tym bardziej że za oknem będziemy mogli podziwiać naprawdę piękne krajobrazy. Podróż w jedną stronę trwa około godziny, a na stacji w Zaniemyślu czeka nas 30-minutowa przerwa, podczas której możemy wyskoczyć całą rodziną na kawę i coś słodkiego.
Park Dzieje
Interesującym pomysłem na spędzenie wolnego czasu z dziećmi w Wielkopolsce będzie wizyta w Parku Dzieje. W Murowanej Goślinie leżącej około 25 kilometrów na północ od Poznania znajdziemy park rozrywki, w którym nikt nie powinien się nudzić. Czekają tu na nas liczne atrakcje, pozwalając na poznanie dziejów naszego kraju. Będziemy mogli spróbować swoich sił w dawnych rzemiosłach, postrzelać z łuku, zobaczyć z bliska sokoła czy średniowieczną katapultę. Czas wolny będziemy mogli spędzić w ogrodzie bajek, mini zoo czy podczas poszukiwań ukrytego skarbu. Dodatkowo czekają tu na nas występy artystyczne, widowiska z rycerzami, starodawne gry i zabawy oraz plac zabaw z drewnianym zamkiem królewskim. Dzięki wczuwającym się w rolę animatorom będziemy mogli wczuć się w wyjątkowy klimat przeszłości i spędzić tu pełen dobrej zabawy dzień!
Co robić z dziećmi podczas wakacji w Wielkopolsce? Poznawać historię!
Jeżeli nasze pociechy interesują zamierzchłe czasy, rycerze oraz katapulty, także bez problemu znajdziecie coś dla nich. Na mapie Wielkopolski znajduje się kilka naprawdę ciekawych miejscy, którymi mali pasjonaci historii będą po prostu zachwyceni!
Gród i Skansen w Pobiedziskach
W takim przypadku świetnym pomysłem będzie wizyta w Pobiedziskach. Niewielka historyczna miejscowość leży na Szlaku Piastowskim – najstarszym szlaku turystycznym w naszym kraju – i oferuje dwie interesujące atrakcje w sam raz dla najmłodszych. Na rozgrzewkę możemy udać się na spacer po Skansenie Miniatur Szlaku Piastowskiego. W najstarszym parku miniatur w Polsce zobaczymy kilkadziesiąt zabytkowych budowli znajdujących się na okolicznym szlaku oraz w całej Wielkopolsce. Wśród nich między innymi Stary Rynek w Poznaniu, Pałac w Rogalinie, Katedrę w Gnieźnie, Zamek w Kórniku oraz prehistoryczną osadę Biskupinie. Co ciekawe wiele elementów tutejszych makiet zostało wykonanych z tego samego materiału co ich oryginalne odpowiedniki.
Po wizycie w parku miniatur warto przenieść się do kolejnej atrakcji miasta – parku rozrywki Gród Pobiedziska. W zrekonstruowanym wczesnośredniowiecznym drewnianym grodzie czeka na nas dzień pełen dobrej zabawy. Zobaczymy tu między innymi wystawę średniowiecznych machin oblężniczych w naturalnej skali oraz uzbrojenie, jakim posługiwali się wojowie pierwszych władców Polski. Spokojnie, nie są one pozamykane w szczelnych gablotach i będziemy mogli ich nawet dotknąć! Dodatkowo udamy się na strzelnicę, gdzie będziemy mogli rzucić toporkiem do tarczy, strzelić z łuku, a nawet z działającej katapulty! Któż nie byłby szczęśliwy, mogąc wystrzelić ogromną kulą na odległość nawet 200 metrów?
Sprawdź noclegi w okolicy Pobiedziska:
Muzeum – Pracowania Literacka Arkadego Fiedlera w Puszczykowie
W rodzinnej willi Arkadego Fiedlera – wybitnego polskiego poety, podróżnika i reportażysty – zobaczymy intrygującą wystawę, która zachwyci turystów w każdym wieku. W budynku znajdziemy bogatą ekspozycję przedstawiającą przedmioty związane z licznymi podróżami Fiedlera, a także jego udziałem w II wojnie światowej (w szczególności z Dywizjonem 303). Zwiedzając muzeum, przyjrzymy się zbiorom etnograficznym, entomologicznym, religijnym oraz przedstawiającym rzemiosło ludowe. Największe wrażenie zrobią na nas zapewne maski i rzeźby obrzędowe, łuki i dmuchawki, okazy egzotycznych zwierząt oraz trofea z ludzkich głów!
Najciekawszym dla dzieci elementem zwiedzania muzeum będzie spacer po otaczającym wille Ogrodzie Tolerancji. Ustawione zostały tam modele różnego rodzaju rzeźby i obiekty ważne dla rozwoju poszczególnych cywilizacji na świecie. Wrażenie na najmłodszych na pewno zrobią repliki charakterystycznej głowy z Wyspy Wielkanocnej oraz statku Santa Maria – flagowego okrętu, którym Krzysztof Kolumb dopłynął do brzegów Ameryki (wykonany w skali 1:1). Poza tym spacerując po ogrodzie, zobaczymy także ponad 6-mterowy posąg Buddy z Bamian, Bramę Słońca z Tiahuanaco, kamienny kalendarz Azteków, głowę olmecka z Meksyku, pomnik boga Quetzalcoatla oraz brytyjski myśliwiec z II wojny światowej.
Sprawdź atrakcyjne noclegi w okolicy:
Spacer Traktem Królewskim w Gnieźnie
Gniezno jest kolejnym niezwykle atrakcyjnym punktem na mapie Wielkopolski. Historyczne miasto i pierwsza stolica Polski oferuje turystom niezwykły klimat oraz piękne zabytki. Tutejszą atmosferę najlepiej chłonąć podczas długiego spaceru. Jak jednak przekonać do niego dzieci, które nie potrafią usiedzieć w miejscu i chciałby koniecznie robić coś ciekawego? Zaproponujmy im szukanie królików! Trakt Królewski w Gnieźnie to interesujący szlak spacerowy, który zabierze nas do wszystkich najważniejszych miejsc w centrum miasta. Po drodze odnajdziemy rzeźby pięciu polskich władców koronowanych w Gnieźnie, cztery makiety miasta w różnej skali, dwie postaci związane z piastowskimi legendami, osiem tablic informacyjnych oraz 15 rzeźb królików. Jaką rolę w mieście pełnią urocze zwierzaki wykonane z brązu? Są przodownikami po najważniejszych i najciekawszych zakątkach. Każdy z nich nawiązują do najważniejszych momentów i postaci z dziejów miasta. Dzięki specjalnej aplikacji na telefon możemy nawet rozpocząć wspólnie nimi zabawę. Nagrodą będzie natomiast zdobycie tytułu króla!
Atrakcyjne noclegi w Gnieźnie:
Gniezno, ul. Jankowo Dolne
Ośrodek Wypoczynkowy Jankowo Dolne
Sprawdź także inne noclegi w mieście
Najpiękniejsze zamki i pałace w Wielkopolsce
Spędzając rodzinne wakacje w Wielkopolsce, możemy odwiedzić także najpiękniejsze zamki i pałace znajdujące się w regionie. Dzięki temu nasze pociechy będą mogły poczuć się jak magnaci, generałowie, księżniczki czy hrabiny. Jakie miejsca szczególnie warto odwiedzić? Wśród najciekawszych pałaców w okolicy z pewnością należy wymienić Zamek w Kórniku. Zwiedzając zamkowe muzeum, będziemy mogli zobaczyć pięknie umeblowane wnętrza oraz wystawę militariów (wśród nich jedna z dwóch zachowanych w Polsce zbroja husarska ze skrzydłami). Naszym dzieciom możemy pokazać także jeden z najcenniejszych dzieł znajdujących się w Bibliotece PAN, czyli rękopis “Dziadów cz. III” Adama Mickiewicza. Wcześniej czy później będą miały w końcu z nim do czynienia. Kolejnym interesującym miejscem jest także Pałac w Rogalinie. W odrestaurowanej rezydencji mieści się obecnie muzeum, a budynek otacza piękny zabytkowy ogród francuski. W wolnym czasie warto odwiedzić także: Pałac zamek w Rokosowie czy Zamek w Osiecznej.
Sprawdź noclegi w okolicy Kórnika i Rogalina
Zwiedzanie Wielkopolskiego Parku Etnograficznego
Szukając klimatycznego miejsca na spacer z dzieckiem, możemy zdecydować się na wypad do Dziekanowic (jedynie 15 kilometrów od Gniezna). W niewielkiej miejscowości nad malowniczym Jeziorem Lednica czeka malowniczy Wielkopolski Park Etnograficzny. Wędrując po jego terenie, będziemy mogli zobaczyć ponad 50 obiektów przedstawiających nam, jak wyglądał wieś wielkopolska przed wiekami. Czeka tu bogaty zbiór drewnianej architektury wiejskiej, budynki kultowe oraz gospodarcze. Na szczególną uwagę zasługują między innymi kopie barokowego dworu ze Studzieńca oraz oficyny łomnickiej. Interesujący jest także drewniany kościół z pierwszej połowy XVIII wieku trzy imponujący wiatraki. We wnętrzach budynków zobaczymy natomiast bogate ekspozycje przedstawiające urządzenia codziennego użytku, porcelanowe figury oraz zbiory narzędzi i maszyn. Będziemy mogli zajrzeć tu także do warsztatu szewskiego, kowalskiego oraz garncarskiego. Spacer po tym klimatycznym miejscu pełnym zieleni pozwoli się nam zrelaksować, a w dzieciach może rozbudzić ciekawość na temat tego, jak wyglądało życie w przeszłości.
Komentarze