Wakacje z rodziną, czy ze znajomymi? Wady i zalety
Każdy wakacyjny wyjazd to niezwykła radość. Dużo zależy również od towarzystwa, w którym je spędzimy. Większość osób wybiera się w parze, z rodziną lub ze znajomymi? Która forma jest dla nas najlepsza? Sprawdźmy!
Wspólne wakacje w wielu przypadkach to rozmaite pomysły i potrzeby. Zdarza się tak, że czasem bardzo ciężko jest wypracować jedno wspólne stanowisko. Każdy przecież lubi co innego. Propozycje regionu, w który wyruszycie też są rozmaite. Dzieje się tak zarówno w przypadku rodziny, jak i znajomych.
Wszystko rozpoczyna się od planowania. Gdy pojawi się pomysł, by wybrać się wspólnie domki w górach, czy kwatery i pokoje nad morzem, każdy patrzy na to niezwykle optymistycznie. Problemy zaczynają się, gdy kwestią do ustalenia pozostaje miejsce docelowe Waszego wypoczynku. Gdy już dojdziecie do porozumienia, możecie w pełni cieszyć się urlopem. Ale czy aby na pewno cieszyć? W wielu przypadkach tego typu wyjazdy mogą okazać się kłopotliwe, a Wy zamiast nabrać sił i energii po urlopie, jesteście nieco sfrustrowani i zmęczeni. O czym warto pamiętać, jeśli planujemy wyjazd w gronie rodziny lub znajomych?
Czy warto wybrać się na wakacje z rodziną?
Podobno z rodziną najlepiej wychodzi się tylko na zdjęciu. Sporo w tym prawdy, również jeśli chodzi o nasze wspólne wakacje. Zupełnie inaczej wygląda oczywiście sytuacja, jeśli na nasze wakacje wybieramy się w gronie najbliższych nam osób - czyli żony i dzieci. Tu sytuacja wygląda zupełnie normalnie i są to wyjazdy, które w okresie letnim są na porządku dziennym. Nieco bardziej skomplikowanie wygląda wyjazd, gdy wybierają się z nami np. nasi teściowie, siostra z mężem, kuzynostwo, czy dalsza rodzina. Tu może być nieco podobnie, jak w przypadku znajomych. Każda z tych osób może mieć nieco inne potrzeby, do których musimy się dostosować. Co zrobić, by zbędna okazała się melisa?
Przede wszystkim starajmy się zorganizować tak swój czas, by poznać najciekawsze i najpopularniejsze miejsca. Warto podkreślić, że w większej grupie czujemy się nieco raźniej, a zwiedzanie i odkrywanie nowych miejsc przynosi wiele satysfakcji i przyjemności. Warto czasem pójść na pewne ustępstwa - tak, by każdy był zadowolony. Starajcie się przede wszystkim tak gospodarować swoim czasem, by był czas na zwiedzanie, odpoczywanie i inne formy spędzania wolnego czasu. Udany wyjazd to przede wszystkim taki, gdy każdy jest zadowolony. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, gdy tworzą się spory i nieporozumienia. W związku z tym każdy chciałby wrócić jak najszybciej do domu lub po prostu choć na chwilę odpocząć od towarzyszy swojej wycieczki.
Przeczytaj koniecznie: Pomysły na tanie wakacje w Polsce
Zalety rodzinnych wyjazdów:
-
duża oszczędność w kwestii dojazdu i noclegu
-
wspólne spędzanie czasu i poprawienie naszych relacji
-
w grupie raźniej
-
w przypadku wyjazdu z Waszymi dziećmi, mają one towarzyszy do wspólnej zabawy;
-
beztroska atmosfera
-
mile spędzony czas
-
wspólne odkrywanie wyjątkowych miejsc
-
nie musicie przebywać ze sobą przez całą dobę - możecie się rozdzielić i dać sobie chwilę odpoczynku
Wady rodzinnych wyjazdów:
-
możliwość nieporozumień i niewielkich kłótni
-
każda osoba może mieć różne potrzeby i zainteresowania
-
znudzenie swoją obecnością
Śmiało można stwierdzić, że w przypadku rodzinnych wakacji jest więcej zalet niż wad, dlatego też warto zaplanować podróż z najbliższymi, by miło spędzić swój czas. Wszystko tak naprawdę uzależnione jest od nas samych i od naszego nastawienia. Pomimo wszystko, powinno być dobrze.
Wakacje ze znajomymi - czy warto tak spędzić urlop?
Tu sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana. Tworzy się swoista “mieszanka wybuchowa”, bo potrzeby i zainteresowania są jeszcze bardziej urozmaicone. Wszystko jest uzależnione również od tego, czy zorganizujemy wyjazd z biura podróży, czy na własną rękę. Ten drugi wymaga od nas załatwienia wielu spraw. Trzeba bowiem zarezerwować miejsce noclegowe, przygotować trasę zwiedzania i atrakcje turystyczne w Polsce, które chcemy zobaczyć - i tu właśnie mogą zacząć się pierwsze przysłowiowe “schody”.
fot. StockSnap / pixabay.com, CC0
Wyjazdy ze znajomymi to zazwyczaj spontaniczne podróże. Sprawdź koniecznie: Spontaniczne pomysły na udane wakacje
Jak dobrze zaplanować wyjazd ze znajomymi?
-
Wybierz się w podróż z osobami, posiadającymi podobne zainteresowania. Skoro jesteście znajomymi, to zapewne sporo o nich wiesz i jesteś w stanie ocenić, czy te osoby będą podzielały Twoje pomysły, związane z wypoczynkiem w wybranym przez Was regionie.
-
Jeśli różni Was podejście do tematu urlopu, to starajcie się zorganizować czas tak, by był on odpowiednio spożytkowany na zwiedzanie, odpoczynek i imprezowanie - bo bez tego ostatniego żaden wyjazd ze znajomymi raczej nie może się obejść.
-
Nie zmuszajcie swoich towarzyszy do tego, co Wam się podoba - wypracujcie wspólne stanowisko odnośnie tego, co chcecie zobaczyć i robić; niezwykle pomocna będzie tu sztuka pójścia na kompromis; nie zmuszajcie swoich kolegów do wczesnego wstawania - też chcą korzystać z urlopu i trochę pospać, w szczególności, gdy w swojej codzienności muszą wstawać wcześnie rano.
-
Wszystkie elementy układanki muszą do siebie pasować - Wasze negocjacje czasem mogą przypominać przemyślaną strategię wojskową.
-
Starajcie się unikać kłótni - swoje uwagi starajcie się zachować dla siebie; czasem “najmniejsza iskra” może okazać się “punktem zapalnym” w Waszych relacjach.
-
Ustalcie swój cel podróży - tak by każdy z Was mógł korzystać z tego, co najbardziej lubi. Możecie to rozplanować na każdy dzień. Wspólnie ustalcie pomysły i rozwiązanie i zapiszcie je na kartce. Spontaniczne rozwiązania i pomysły raczej nie są dobrym rozwiązaniem w tym przypadku.
-
Ustalcie zasady odnośnie budżetu i wydatków - niektórych z Twoich znajomych może być po prostu nie stać na to, co Ty uważasz za najlepsze rozwiązanie. Postarajcie się wypracować taki plan wydatków, który będzie odpowiedni dla każdej ze stron.
-
Zakomunikujcie swoje potrzeby - w dużym stopniu ułatwi to Wasze wzajemne relacje.
-
Starajcie się wyznaczyć pewne granice i sprawiedliwy podział ról podczas wakacji - unikajcie dominacji w gronie Waszych znajomych.
-
Zorganizujcie dzień przerwy - wpłynie to pozytywnie na każdego z Was - z powodzeniem będziecie mogli robić to, co najbardziej lubicie, a po powrocie do miejsca noclegowego podzielicie się Waszymi wrażeniami w gronie przyjaciół.
Wady i zalety wyjazdów ze znajomymi
Warto podkreślić, że wszystko zostało ujęte w punktach powyżej. Wspólne odkrywanie miejsc przynosi wiele radości i satysfakcji. Wyjazdy w gronie znajomych z pewnością umacniają nasze relacje, jeśli odpowiednio wszystko wcześniej zaplanujemy. Korzyścią jest również to, że jesteśmy w stanie sporo zaoszczędzić w kwestii podróży, noclegu i wyżywienia. W naszym gronie również czujemy się o wiele lepiej, w szczególności, gdy wyruszamy do zupełnie obcego nam miejsca. By uniknąć wszelkich wad i nieporozumień, koniecznie trzymacie się wytycznych, które zostały ujęte w 10 punktach powyżej.
Wolisz podróżować samotnie? Sprawdź: Idealne miejsca na wakacje dla singli
Lepszy wyjazd w gronie rodziny, czy znajomych?
Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta i jednoznaczna. Wszystko tak naprawdę uzależnione jest od nas samych i od tego, jak chcemy spędzić nasz wakacyjny czas. Jedna i druga grupa osób, co trzeba podkreślić, różnią się między sobą. Nasze podejście do rodziny oraz znajomych jest również inne. Niezależnie z kim wyruszymy w naszą podróż, powinniśmy się cieszyć wspólnym spędzaniem czasu. Starajmy się również opanować sztukę kompromisu i pójścia na ustępstwa - to klucz do sukcesu, jeśli chodzi o nasze wspólne wyjazdy.
Komentarze