"Wakacyjne Kadry" w Cieszynie (relacja)
Na festiwalu filmowym "Wakacyjne Kadry" (8-12 lipca) wiele razy z ekranu padało hasło: Cieszmy się Cieszynem i naprawdę trudno żeby było inaczej, skoro 4 edycja święta kina miała arcyciekawy program, a samo miasto to niewątpliwa perełka Śląska.
Wszystkie drogi w Cieszynie prowadzą na Rynek – tam w nocy w blasku księżyca odbywały się projekcje wizualne. Zobaczyliśmy film „Nie Wszystko złoto co się świeci” i „W sieci kłamstw. W piątek za sprawą „Rolling Stones w blasku kamer” M. Scorsese na dwie godziny Rynek zamienił się w mekkę rock’n’roll’owych brzmień – hit ”Satisfaction” wirował między budynkami, a gitarowe wariacje Keitha Richarda i głos Jaggera były ucztą dla ucha dla zgromadzonych przed wielkim ekranem i wokół Rynku w ogródkach piwnych. Jagger śpiewał: „I can't get no satisfaction”, a widzów przepełniała satysfakcja ogromna!!!
W niedzielę, czyli ostatniego dnia „Wakacyjnych Kadrów” wystąpiła legendarna polska kapela raggae Izrael.
Przy Rynku w Domu Narodowym festiwal miały swój sztab organizacyjny. Filmowo było tam od samego rana. Od 10:00 przez 5 dni dla małego widza prezentowane były Bajki i Baśnie Polskie. Było też ambitnie – etiudy filmowe studentów wydziału RiTV Uniwersytetu Śląskiego, dokumenty Telewizji Katowice, benefis Wojciecha Sarnowicza, czy projekcje muzyczne – Woodstock oraz cykl The Blues. W Domu Narodowym na entuzjastów kina czekały gadżety festialowe i rzetelna informacja – co?, gdzie? i kiedy?.
Po drugiej stronie Rynku usytuowane jest Kino „Piast”, które podobnież jak Dom Narodowy, swoje bramy otwierało już rano. Dzieci zobaczyły m.in.:”Wyspa dinozaura 2”, „Lato muminków”. Pokazano najlepsze filmy Charliego Chaplina, klasykę kina i reżyserskie dzieła Clinta Eastwooda. Wszystkie miejsca w Kinie Piast zawsze zajęte, a po projekcjach brawa publiczności, wszak była to mpubliczność z klasą.
Obok, w Galerii Szarej prezentowano sztukę okołofilmową – wideoart, czy wizualizacje muzyczne. Było też merytorycznie – warsztaty tematyczne i debaty panelowe; oraz fonicznie – rewelacyjny koncert dał tam instrumentalista Bernard Masela.
Przepiękny, secesyjny Teatr Adama Mickiewicza oferował kino wyłącznie polskie. Z widzami witano się rano filmami dla dzieci. A Od godziny 12:30 wyświetlano najlepsze produkcje krajowe ostatniego czasu (m.in.: „Boisko Bezdomnych”, „Tatarak”, „Rysa”). Przed seansami tłumy (co widać na zdjęciu), które cieszą i dają nadzieję, że mino niesprzyjających czasów kino przetrwa. Nie ma jednak teatru bez spektaklu – w czwartek i piątek wystawiona została „Taśma” i „Glany na glanc” SCS Kontrast.
Organizatorzy zrobili uczestnikom niespodziankę i sobotnią projekcję przeniesiono z Rynku do nowoczesnej hali sportowej usytuowanej w okolicach cieszyńskiego zamku. Hala zadebiutowała filmowo. Na wielkim ekranie pojawili się Spartanie z „300”. Obraz obfitujący w sceny batalistyczne robił wrażenie, które potęgowała dobra akustyka.
4 festiwal filmowy „Wakacyjne Kadry” to już historia. Każdego dnia filmy oglądało średnio ok. 3700 widzów. Widać, że łaknienie na dobre kino jest. Ale właśnie – warunek jest jeden, ma być dobre!!! W Cieszynie takie było, co każe z niecierpliwością czekać na przyszłoroczną edycję. Tak więc – zapraszamy do Cieszyna za rok!
Grupa nocowanie.pl sprawowała patronat medialny nad festiwalem filmowym "Wakacyjne Kadry".
Komentarze