Wakacyjny weekend nad Jeziorem Solińskim - co robić w wolnym czasie?

Wakacyjny weekend nad Jeziorem Solińskim - co robić w wolnym czasie?

Szukacie ciekawego miejsca na wakacje nad jeziorem? Kusi was wizja wylegiwania się na plaży, ale chcielibyście znaleźć w okolicy atrakcje, które urozmaicą was wyjazd? A może wypoczynek nad wodą chcielibyście urozmaicić szybką wyprawą w góry? W takim przypadku warto zastanowić się nad wakacyjnym weekendem nad Jeziorem Solińskim! Co możemy tam robić, co warto zobaczyć i jakie atrakcje uwzględnić w planie? Poniżej przedstawiamy kilka propozycji na udany weekend!

Zalew Soliński zwany potocznie Jeziorem Solińskim powstał wskutek spiętrzenia wód Sanu oraz Solinki. Znajduje się on u stóp Bieszczad i zajmuje powierzchnię około 22 kilometrów kwadratowych. Zbiornik robi wrażenie przede wszystkim linią brzegową o imponującej długości (aż 150 kilometrów długości!) oraz jej urozmaiconym ukształtowaniem. Jezioro otaczają lesiste i strome stoki, tworząc w ten sposób piękne widoki, które doceniają turyści. Miejsce to kusi wczasowiczów czystymi wodami, malowniczym położeniem oraz licznymi okolicznymi atrakcjami, które nie pozwolą się nudzić niezależnie od pogody i pory roku!


Co robić w wolnym czasie nad Jeziorem Solińskim? 


Jak spędzić czas wolny nad jeziorem Solińskim? Na turystów czeka tu wiele różnorodnych możliwości i propozycji. Wybierając się na wakacyjny weekend nad zalew, w pierwszej kolejności będziemy zapewne myśleli o wypoczynku nad wodą. W okolicy czekają na nas cztery atrakcyjne strzeżone kąpieliska. Znajdziemy je w Polańczyku (Cypel oraz tzw. Patelnia), Solinie oraz w Wołkowyi. Przy każdym z nich czeka około 100 metrów plaży. Cichego i spokojnego miejsca do kąpieli możemy szukać także w niewielkiej letniskowej wsi Zawóz. Poza wylegiwaniem się na plaży i zażywaniu kąpieli możemy także wypożyczyć sprzęt wodnym, który będziemy mogli wypłynąć na jezioro, by cieszyć się ciszą oraz ładnymi widokami. To także świetna lokalizacja dla fanów żeglarstwa oraz sportów wodnych. Największą atrakcją wodną czekająca na nas nad Jeziorem Solińskim są statki spacerowy wypływające z Soliny oraz Polańczyka. Wybierając się na wycieczkowy rejs, będziemy mogli zobaczyć najciekawsze zakątki malowniczego akwenu.


Atrakcyjne noclegi w Polańczyku



Sprawdź również inne noclegi w Polańczyku


Najlepsze atrakcje w pobliżu Jeziora Solińskiego 


Zapora wodna w Solinie


Jezioro Solińskie, chociaż może zagwarantować nam całkiem przyjemny weekend, nie jest największą atrakcją okolicy. Wśród najciekawszych miejsc w pobliżu zalewu możemy wymienić przede wszystkim zaporę wodną na rzece. Imponująca konstrukcja o długości 650 metrów oraz wysokości 80 metrów góruje nad okolicznym miastem i jeziorem, oferując nam naprawdę piękne widoki. Poza samym podziwianiem panoramy warto zajrzeć także do wnętrza zapory. Podczas zwiedzania w towarzystwie przewodnika zobaczymy film przedstawiający proces wytwarzania energii odnawialnej oraz wystawę zdjęć przedstawiających kolejne etapy budowy i elektrowni. Następnie udamy się na spacer po obiekcie, podczas którego przejdziemy przez hale elektrowni.



Muzeum Kultury Bojków w Myczkowie 


Podczas wakacyjnego weekendu nad Jeziorem Solińskim możemy także poznać bliżej historie regionu. Miłośnicy przeszłości oraz osoby ciekawe kultury i tradycji okolicy powinny koniecznie zajrzeć do Muzeum Kultury Bojków w Myczkowie. Głównym celem instytucji jest gromadzenie oraz dokumentowanie pamiątek kultury materiałem i duchowej dawnych mieszkańców gminy Solina. Wśród zebranych tu eksponatów będziemy mogli zobaczyć między innymi przedmioty codziennego użytku, dawne stroje, narzędzia, dokumenty oraz nagrania, przybliżające nam jak mogło wyglądać życie w tym regionie. 



Muzeum Młynarstwa i Wsi


Jeżeli jesteśmy ciekawy historii regionu i mamy do dyspozycji jeszcze trochę wolnego czasu możemy udać się na krótką wycieczkę do Ustrzyków Dolnych. Czeka tam na nas bowiem Muzeum Młynarstwa i Wsi. W budynku starego młyna będziemy mogli zobaczyć tam ciekawą ekspozycję dotyczącą historii młynarstwa, a także zobaczyć jak przebiega proces mielenia zboża. Muzealna wystawa zawiera między innymi maszyny z XIX wieku, komplet linii do czyszczenia zboża oraz jeden z najstarszych w Europie gniotników walcowych. Uzupełnieniem ekspozycji wewnętrznej jest wystawa plenerowa. Wokół budynku muzeum goście mogą zobaczyć liczne urządzenia i maszyny wykorzystywane w gospodarstwach wiejskich w XIX i XX wieku, wśród nich między innymi urządzenia do uprawy ziemi, czyszczenia i młócenia zboża oraz mielenia ziarna.


Muzeum Młynarstwa i Wsi

Muzeum Młynarstwa i Wsi

Ustrzyki Dolne, ul. Fabryczna

Muzea Ustrzyki Dolne 9.4


Park Miniatur Centrum Kultury Ekumenicznej w Myczkowcach


Kolejnym ciekawym pomysłem na wakacyjny weekend nad Jeziorem Solińskim będzie wycieczka do Myczkowców. W niewielkiej miejscowości będziemy mogli odwiedzić Park Miniatur Centrum Kultury Ekumenicznej. Spacerując po parku o powierzchni około hektara, będziemy mogli zobaczyć blisko 140 makiet przedstawiających cerkwie greckokatolickie, prawosławne oraz kościoły rzymskokatolickie z terenu południowo-wschodniej Polski, Słowacji oraz Ukrainy. Wszystkie miniatury zostały wykonane w skali 1:25 i przedstawiają świątynie nadal istniejące oraz te, które nie przetrwały do dziś. Dla efektywniejszego zwiedzania teren parku podzielony jest na dziesięć niewielkich wzgórków, na których znajdziemy obiekty z poszczególnych regionów, pogrupowane tematycznie. Uroku ekspozycji dodaje fakt, że makiety otoczone są minitaurową roślinnością podobną do tej, która znajduje się w pobliżu oryginalnych odpowiedników. Dodatkowo spacer po parku uprzyjemni nam szum potoków płynących po kamieniach oraz wydobywające się z makiet starocerkiewne śpiewy.



Wakacyjny weekend nad Jeziorem Solińskim - gdzie udać się na spacer?


Sine Wiry


Podczas wakacyjnego weekendu w okolicy Jeziora Solińskiego ciekawe miejsca znajdą także miłośnicy przyrody. Poza samym zalewem, który zachwyca różnorodną linią brzegową, w pobliżu znajdziemy interesujące rezerwaty. Na szczególną uwagę zasługuje rezerwat przyrody Sine Wiry. Piękny zakątek położony jest na terenie Ciśniański-Wietlińskiego Parku Krajobrazowego (około 25 kilometrów od Polańczyka i 16 kilometrów od Zawozu). Najciekawszym elementem chronionym na tym obszarze jest malowniczy przełom Wietliny. Rzeka w tym miejscu przepływa pomiędzy wielkimi głazami oraz progami skalnymi tworząc naprawę piękny widok, uwielbiany przez turystów. Na terenie rezerwatu występują także bogate zbiorowiska leśne, liczne stanowiska roślin oraz ostoje zwierząt, będące efektem charakterystycznego położenia i urozmaiconej rzeźby terenu. Okolice możemy zwiedzać, wchodząc na jedną z trzech ścieżek edukacyjnych. Znajdziemy na nich tabliczki informacyjne oraz miejsca z atrakcyjnymi widokami na zielone wzgórza. 


Rezerwat Przyrody Koziniec 


Kolejnym ciekawym miejscem na spacer jest rezerwat przyrody Koziniec. Położony w okolicy Zalewu Myczkowieckiego (niecałe 5 kilometrów od Soliny) stanowi jeden z ciekawszych zakątków w okolicy. Na jego terenie znajdziemy objęte ochroną zbocze góry Koziniec (522 m n.p.m) z wychodniami piaskowca oraz płatami roślinności kserotermicznej. W miejscu tym znajdziemy także nieczynny od ponad 20 lat kamieniołom, z którego pozyskiwano materiały do budowy zapory w Solinie. Warto odwiedzić tutaj przede wszystkim atrakcyjny punkt widokowy, z którego zobaczymy zalew, zaporę, a przy dobrej pogodzie nawet bieszczadzie połoniny. Koniecznie powinniśmy zobaczyć tu także odrestaurowaną kapliczkę – jej powstanie datuje się na 1838 rok. To pod nią w dniu zniesienia pańszczyzny miejscowi chłopi zakopali swoje księgi powinności wobec dworu.


Pomnik przyrody Skałki Myczkowieckie 


Ciekawym miejscem na spacer w okolicy będzie pomnik przyrody nieożywionej  Skałki Myczkowieckie. Znajduje się on około kilometra poniżej zapory tworzącej sztuczne Jezioro Myczkowieckie. Pomnik jest unikalną ścianą skalną długości około 600 metrów, a w najwyższym punkcie osiąga wysokość około 30 metrów. Skała porośnięta jest roślinnością naskalną rzadko spotykaną w okolicy. W szczelinach skalnych gniazda zakładają liczne gatunki ptaków, dzięki temu miejsce to tętni życiem i rozbrzmiewam ptasim śpiewem. Skałki warto obejrzeć zarówno z dołu, jak i wspiąć się na nie i dotrzeć do atrakcyjnego punktu widokowego, z którego zobaczymy martwy nurt Sanu, Myczkowce z otaczającymi je wzgórzami oraz zaporę na Jeziorze Myczkowieckim.

 

Jezioro Solińskie  atrakcje dla dzieci


Wiejskie Zoo w Berezce


Jeżeli nad Jezioro Solińskie wybraliśmy wspólnie z dziećmi, te nie powinny narzekać na nudę. Zabawa nad wodą, rejs statkiem spacerowym czy spacery po pięknych zakątkach z pewnością powinny dostarczyć im mnóstwa dobrej zabawy oraz pozytywnej energii. Jeżeli jednak chcemy naszym pociechom sprawić przyjemność, powinniśmy koniecznie odwiedzić Berezkę – niewielką miejscowość koło Myczkowa (niecałe 4 kilometry od Polańczyka). Tutaj czek na nas pełne atrakcji wiejskie zoo przygotowane z myślą o najmłodszych turystach. Dzieci będą mogły tu zobaczyć z bliska zwierzęta gospodarcze, a także poszaleć w labiryncie z siana, poskakać na trampolinie, przyjrzeć się domowej produkcji masła, a także spróbować swoich sił w dojeniu sztucznej krowy.


Noclegi nad Jeziorem Solińskim


Nad Jeziorem Solińskim nie powinniśmy mieć problemu ze znalezieniem atrakcyjnego noclegu odpowiadającemu naszym potrzebom. Najlepszym pomysłem będzie zatrzymanie się w Solnie, Polańczyku lub ustronnym Zawozie. W miejscach tych czeka na nas bogata oferta noclegów. Najwięcej obiektów znajdziemy w kategoriach domki. One także cieszą się największą popularnością wśród turystów podróżujących z rodziną lub w większych grupach. Dodatkowo możemy znaleźć również agroturystykę, apartamenty, pokoje i kwatery, pensjonaty oraz hotele. Średnia cena za noclegi nad Jeziorem Solińskim wynosi około 170 złotych. Najbardziej atrakcyjne oferty znajdziemy w kategorii domki. Tam cena za nocleg może wynieść jedynie 25 złotych za dobę od osoby. Należy jednak pamiętać, że cena uzależnione jest od lokalizacji oraz standardu świadczonych usług. Przed dokonaniem wyboru warto zwrócić uwagę na oceny oraz opinie wystawione przed innych turystów. 


Atrakcyjne noclegi nad Jeziorem Solińskim:


Domki letniskowe Kama

Domki letniskowe Kama

Solina, ul. Bóbrka

Domki Solina 9.6
O.W. Crystal

O.W. Crystal

Polańczyk, ul. Bieszczadzka

Pensjonaty Polańczyk 9.1


Sprawdź także inne noclegi w Solinie, Polańczyku lub Zawozie


Następny artykuł Bon turystyczny....

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!