Wakacyjny weekend w Chełmnie - co warto zobaczyć?

Wakacyjny weekend w Chełmnie - co warto zobaczyć?

Chełmno znane jest turystom przede wszystkim jako miast zakochanych. Miejsce to z chęcią wybierają pary, pragnące spędzić romantyczny weekend we dwoje w klimatycznym i atrakcyjnym miejscu. Nic w tym dziwnego. W końcu miasto ma nie tylko niezwykły urok, ale także kojarzącego się z miłością patrona – św. Walentego. Czy jednak wyjazd do Chełmna to dobry pomysł jedynie dla zakochanych? Jakie atrakcje tam na nas czekają? Co warto zobaczyć? I co najważniejsze: kto będzie bawił się najlepiej podczas takiego wypadu? Poniżej znajdziecie odpowiedzi na te pytania oraz pomysły na to jak spędzić atrakcyjny weekend w Chełmnie! 

Chełmno jest zabytkowym i bardzo atrakcyjnym miastem województwa kujawsko-pomorskiego, które kusi turystów przez cały rok. Co wyjątkowego znajdziemy w mieście? Oczywiście niepowtarzalny klimat, wspaniałe zabytki oraz dużo czerwonych dachówek. Co będziemy mogli robić w wolnym czasie? Przede wszystkim spacerować, zwiedzać oraz cieszyć się swoim towarzystwem. Nasz urlop natomiast urozmaici bliższe poznanie lokalnej historii. 


Wakacyjny weekend w Chełmnie – od czego zacząć zwiedzanie? 


Wycieczkę po mieście zdecydowanie najlepiej zacząć od jedne z największych rynków w naszym kraju. Rynek w Chełmnie to prostokątny plac o powierzchni 1,5 hektarów, z którego rozchodzą się główne ulice miasta. Otoczony jest on pięknymi kamieniczkami o pastelowych kolorach oraz charakterystycznych czerwonych dachach. Jednak nasze spojrzenie przykuje przede wszystkim ratusz znajdujący się w sercu chełmińskiego rynku. Został on wybudowany w latach 1567-1572 w stylu późnego renesansu, na miejscu wcześniejszego ratusza z końca XIII wieku. Budynek jest jednym z najcenniejszych obiektów renesansowych w naszym kraju i cieszy się dużą popularnością wśród turystów, którzy często go fotografują.



Jeżeli już zatrzymamy się na dłużej, aby podziwiać Ratusz, możemy zajrzeć także do środka. We wnętrzu budynku mieści się między innymi Muzeum Ziemi Chełmińskiej. Będziemy mogli zobaczyć tu wystawy poświęcone dziejom miasta i ziemi chełmińskiej, począwszy od pradziejów po lata II wojny światowej, wystawę biograficzną poświęconą chirurgowi i generałowi Ludwikowi Rydygierowi oraz galerię obrazów chełmińskiego malarza Antoniego Piotrowicza.


Zobacz także: Najpiękniejsze rynki w Polsce 


Najciekawsze zabytki Chełmna – co warto zobaczyć w mieście? 


Podczas zwiedzania Chełmna będziemy mogli zobaczyć wiele naprawdę interesujących zabytków, a wśród nich liczne kościoły. Zdecydowanie jednym z najcenniejszych jest monumentalny, trzynawowy gotycki kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Został on wzniesiony najprawdopodobniej w latach 1280-1320. Świątynia, zwana potocznie „Farą”, jest najokazalszym spośród chełmińskich kościołów. To także jedna z najstarszych i największych świątyń Pomorza Wschodniego praz jeden z najpiękniejszych obiektów wczesnogotyckich w Polsce. We wnętrzu świątyni będziemy mogli zobaczyć między innymi pięknie zdobiony ołtarz główny, relikwie św. Walentego, a także świecznik w kształcie głowy jelenia pochodzący z XVII wieku. Innymi wartymi uwagi obiektami są gotycka chrzcielnica z połowy XIII wieku, płyta nagrobna z 1319 roku, fragmenty polichromii gotyckich z XV wieku, gotyckie rzeźby 11 apostołów w naturalnej wielkości z pierwszej połowy XIV wieku oraz gotycka polichromia z około 1400 roku. Zwiedzając świątynię, warto wejść na wieżę widokową, z której rozpościera się przepiękny widok na całe miasto. 


Kolejnym ciekawym zabytkiem znajdującym się w Chełmnie jest kościół św. Jakuba Starszego i św. Mikołaja. Gotycka świątynia została zbudowana dla zakonu franciszkańskiego sprowadzonego do Chełmna w 1258 roku i pozostała w jego rękach do 1806 roku. Zwiedzając Chełmno, warto odwiedzić także Kościół św. Piotra i Pawła z przełomu XIII i XIV wieku, będący jednym z najstarszych kościołów na Ziemi Chełmińskiej, a także niewielkie gotyckie kościoły Ducha Świętego oraz św. Marcina. 


Atrakcyjne noclegi w okolicy Chełmna:



Wśród najważniejszych i najciekawszych zabytków, jakie znajdziemy w Chełmnie, warto wspomnieć także o murach obronnych. Te stanowią prawdziwą chlubę miasta, ponieważ zachowały się niemal pełnym obwodzie, co czyni je jednym z najlepiej zachowanych murów obronnych w naszym kraju. Mury wokół Chełmna zaczęto wznosić w drugiej połowie XIII wieku, a w 1563 podwyższono je, zamurowując blanki – wyraźne ślady tej przebudowy zobaczymy na fragmencie murów przylegającego do cmentarza parafialnego. Z siedmiu bram wjazdowych do dziś zachowały się dwie – Grudziądzka oraz Merseburska, natomiast baszty zachowały się w liczbie 23 – z czego 17 w pełni, a 6 jedynie fragmentarycznie. Do najpopularniejszych fragmentów murów obronnych należy między innymi Baszta Prochowa, w której znajduje się oddział archeologiczny Muzeum Ziemi Chełmińskiej i Panieńska, będąca siedzibą Zastępu Rycerskiego z Chełmna.


Najciekawsze atrakcje w Chełmnie – co robić w wolnym czasie? 


Jak ciekawie spędzić czas wolny w Chełmnie? Możemy udać się na spacer do Parku Miniatur Zamków Krzyżackich. Znajduje się on na terenie Parku Pamięci i Tolerancji im. dra Rydygiera, niedaleko murów obronnych. Zobaczymy tu makiety dziewięciu zamków, jakie w XIII wieku na Ziemi Chełmińskiej wybudował zakon krzyżacki. Przyjrzymy się tu z bliska zamkom z Radzynia Chełmińskiego, Bierzgłowa, Grudziądza, Papowa Biskupiego, Kurzętnika, Rogóźna, Torunia, Pokrzywna oraz Malborka. Wszystkie zostały odtworzone w skali 1:30. Jako że wiele z obiektów nie przetrwało do czasów współczesnych, niektóre modele powstały dzięki dokładnej analizie materiałów źródłowych. Dlatego też spacer po chełmińskim parku miniatur będzie jedyną szansą, by zobaczyć, jak wyglądały niektóre z nich. Park otwarty jest dla turystów od 1 kwietnia do 30 października, a jego zwiedzanie jest bezpłatne.



Odpoczywając w Chełmnie, będziemy mogli oczywiście udać się na romantyczny spacer. Chociaż wędrówka po Rynku i zwiedzanie miasta będą atrakcyjnym pomysłem, możemy udać się także w bardziej spokojne i kojące miejsca. W poszukiwaniu ciszy spokoju oraz zieleni możemy wybrać się na chełmińskie planty. Tak zwane Stare Plany są najstarszym parkiem w mieście. Zostały założone w 1825 roku z inicjatywy ówczesnego burmistrza i zajmuje 3,64 hektarów tuż obok fragmentów murów miejskich. Dziesięć lat późnej na terenie miasta utworzone zostały utworzone tzw. Nowe Plany. Powstały one w miejscu fosy znajdującej się przed wschodnim odcinkiem murów. Obszar ten jest urozmaicony krajobrazowo, rozciąga się na różnych poziomach terasowych oraz ozdobiony jest licznymi dywanami kwiatowymi. Miejsce to jest świetnym zakątkiem, aby odpocząć od zgiełku miasta i odetchnąć na świeżym powietrzu. Możemy liczyć tu na ciszę i spokój. Poza ławeczkami, kwiatami i fontannami na terenie chełmińskich plantów znajdziemy także kapliczkę „przy studzience” wybudowana w miejscu źródełka, z którego woda według legendy miała uzdrowić niewidome dziecko. Największą popularnością cieszy się jednak przede wszystkim ławeczka zakochany, przy której pary bardzo chętnie robią sobie zdjęcia. Spacer zakończony wspólnym odpoczynkiem na popularnej ławeczce jest punktem obowiązkowym każdego romantycznego wypadu do Chełmna. Tym bardziej że pocałunek w tym miejscu ma przynieść zakochanym szczęście w miłości!


Zobacz także: Najciekawsze parki miniatur w Polsce


Noclegi w Chełmnie


W Chełmnie czeka na nas bogata oferta noclegów, dostępnych na każdą kieszeń. Najchętniej wybieranymi kategoriami noclegów w mieście oraz są hotele, agroturystyka, a także apartamenty. Miejsca te świetnie sprawdzą się równie dla rodzin podróżujących z dziećmi oraz par szukających miejsca na romantyczny weekend. Średnia cena za nocleg w Chełmnie wynosi około 110 złotych. Cena za nocleg uzależniona jest jednak od standardu obiektu oraz jego lokalizacji. Ceny w mieście rozpoczynają się od 50 złotych od osoby za dobę. W niektórych przypadkach w obiektach może obowiązywać cennik weekendowy. Jednak różnice cen między weekendem a dniem powszednim są niewielkie. 



Sprawdź także inne noclegi w okolicy.

Następny artykuł Przylądek Rozewie - co...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!