Wakacyjny weekend w Juracie - co warto zobaczyć?
Podczas wakacji, spora grupa osób decyduje się na wypoczynek nad morzem. Praktycznie każda miejscowość przeżywa prawdziwe oblężenie. O tym, jak popularnym regionem do wypoczynku jest Półwysep Helski, chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Jedną z miejscowości, w której każdy powinien miło spędzić czas jest Jurata. Co zobaczyć i w które miejsca powinniśmy się wybrać w tej miejscowości? O tym poniższy artykuł.
Jurata to jedna z chętniej wybieranych miejscowości do wypoczynku na Półwyspie Helskim. Każdy, kto chociaż raz miał okazję tu być, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak wyjątkowo i wspaniale potrafi tu być. Jurata to nie tylko samo morze, ale również ciekawe miejsca i doskonała baza wypadowa do zwiedzania całego regionu. Dominują tu przede wszystkim dłuższe, wakacyjne pobyty, jednak doskonale sprawdzi się również, jako miejsce na weekendowy i spontaniczny wyjazd.
Sam klimat miejscowości, na pewno zachwyci każdego. To, co na pewno powinno zwrócić naszą uwagę, to przede wszystkim wspaniała i szeroka plaża - czysta i bezpieczna. Tu na pewno nikt nie będzie się nudził, bo miejscowość tętni życiem przez cały czas. Nawet, gdy zimno i deszczowo za oknem, to w Juracie zawsze jest co robić.
Tutaj znajdziesz propozycje noclegów nad morzem w pozostałych miejscowościach
Jak dojechać do Juraty?
Dojazd jest niezwykle prosty i nie powinien stanowić żadnego problemu. Dojedziemy tu praktycznie każdym środkiem lokomocji - nawet samolotem, tyle że do Gdańska. Z każdego regionu Polski powinniśmy kierować się w stronę Trójmiasta i następnie na Półwysep Helski. Sama Jurata jest dość dobrze skomunikowana z resztą kraju. Możemy dojechać tu pociągiem, czy autobusem. Z racji trwającej pandemii, większość osób w tegoroczne wakacje z pewnością zdecyduje się na podróż swoim własnym samochodem.
Zastanawiasz się nad tym, którym środkiem lokomocji Twoja podróż będzie najkorzystniejsza. Przeczytaj koniecznie: Czym podróżować na wakacje 2020? Porównanie środków transportu
Co warto zobaczyć w Juracie?
Jurata ma do zaoferowania szereg różnych ciekawych miejsc, które tematyką w dużym stopniu nawiązują do morza. Nie da się ukryć, że najpopularniejsze z nich wszystkich to plaża i Morze Bałtyckie. Jednak na tym pobyt w Juracie się nie kończy. Warto z tego skorzystać, jeśli już mamy dość oddawania się plażowaniu i kąpielom w morzu.
Co Jurata ma w sobie tak szczególnego?
-
jest bezpieczna
-
każdy znajdzie tu moc wyjątkowych atrakcji
-
stanowi doskonałą bazę do zwiedzania Półwyspu Helskiego i całego regionu Pomorza
-
jest idealną opcją na rodzinny wyjazd
-
jeden z najbardziej słonecznych regionów w kraju
-
wspaniały klimat o każdej porze roku
-
łatwy dojazd
-
szeroka, czysta i bezpieczna plaża ze strzeżonym kąpieliskiem
Co koniecznie trzeba zobaczyć w Juracie?
Warto zaznaczyć, że w samej Juracie nie znajdziemy zbyt wielu zabytków, czy interesujących obiektów. Więcej atrakcji czeka na nas w okolicznych miejscowościach. W samej Juracie zwiedzający powinny odwiedzić przede wszystkim drewniane molo, czy też przespacerować się deptakiem. Warto w tej miejscowości zobaczyć m.in. pomnik Juraty - morskiej bogini, od której imienia swoją nazwę wzięła sama miejscowość. Warto nawiązać tu do legendy, według której bogini zakochała się w zwykłym miejscowym rybaku, co wywołało ogromny gniew boga mórz. Wściekły w ramach kary za nieposłuszeństwo córki przywołał sztorm, który roztrzaskał bursztynowy pałac Juraty i zabił boginię - znajdujący się na plaży bursztyn stanowi pozostałości zniszczonego pałacu. Pomnik Juraty został odsłonięty w 75 rocznicę powstania kurortu.
W przypadku wakacyjnego pobytu w Juracie, możemy zdecydować się na wizytę w okolicznych miejscowościach - czekają tam bowiem na nas kolejne atrakcje. Koniecznie warto odwiedzić Hel, w którym rodziny z dziećmi na pewno ucieszy możliwość wizyty w fokarium - powstałego w celu odtworzenia i ochrony kolonii fok szarych w rejonie południowego Bałtyku. Dla zwiedzających szczególnie atrakcyjna będzie szansa zobaczenia zwierząt w porze karmienia. Z kolei w Kuźnicy, będziemy mogli wyruszyć na spacer ścieżką przyrodniczą, prowadzącą na najwyższą piaszczystą wydmę w okolicy - Górę Libek, wznoszącą się na 12,5 m n.p.m. Na trasie można dostrzec również egzotyczną sosnę czarną, która pochodzi z rejonów śródziemnomorskich oraz wał ziemny, chroniący tory kolejowe i zabudowania miasta.
Noclegi w Juracie
Warto podkreślić, że Jurata posiada dobrze rozwiniętą bazę noclegową. Największym zainteresowaniem wśród turystów cieszą się tu: wille oraz kwatery i pokoje, które to są najchętniej wybierane przez pary i rodziny z dziećmi. Dużą rolę odgrywa nie tylko atrakcyjna cena, ale również odległość od plaży i centrum miasta.
Planując urlop w Juracie, należy podkreślić, że ceny za pobyt są ustalane indywidualnie przez właścicieli obiektów noclegowych, przez co w sezonie, czy w weekendy mogą być one nieco wyższe. Średnia cena za nocleg w Juracie wynosi 280 zł. Najkorzystniej w ofercie prezentują się jednak wille, w których cena rozpoczyna się od 140 zł. Weekendowe cenniki są często o 10% wyższe w stosunku do cen, które obowiązują w dni powszednie.
Sprawdź koniecznie propozycje noclegów w Juracie
Co i gdzie zjeść w Juracie?
Pobyt nad morzem jest równoznaczny ze zjedzeniem ryby prosto z morza. Trzeba jej tu koniecznie spróbować, najlepiej z bieżącego połowu. W tym celu warto udać się do którejś z restauracji, która znajduje się przy ulicy Wojska Polskiego lub Międzymorze. W restauracjach serwowane są zupy rybne oraz inne przetwory, więc tego również warto spróbować.
Mamy nadzieję, że zaprezentowane informacje zachęcą Was do przyjazdu do Juraty, nie tylko na weekend, ale i na wakacje. To gwarancja mile spędzonego czasu dla każdego!
Komentarze