Wakacyjny weekend w Szczecinie - co warto zobaczyć w mieście?
Czy wakacyjny wyprawa do Szczecina jest dobrym pomysłem na wykorzystanie urlopu? Co warto zobaczyć w mieście i jakich atrakcji nie powinniśmy przegapić? Jak zaplanować nasz wyjazd, by odwiedzić najważniejsze miejsca? I co najistotniejsze: kto najlepiej będzie bawił się podczas takiej wyprawy? Jeżeli chcecie poznać odpowiedzi na te pytania, zajrzyjcie do artykułu poniżej. Tam znajdziecie kilka pomysłów jak spędzić wakacyjny weekend w Szczecie i co warto zobaczyć w mieście?
Położona przy ujściu Odry do Bałtyku stolica województwa zachodniopomorskiego jest miastem typowo turystycznym. Znajdziemy tu ciekawe zabytki, interesujące atrakcje, a także przestrzeń idealną do odpoczynku. Chociaż nie możemy liczyć tu na widok morza za oknem oraz bliskość nadbałtyckiej plaży, to z całą pewnością oczarują nas liczne możliwości spędzenie wolnego czasu! Co ciekawego możemy zobaczyć w Szczecinie, od czego zacząć zwiedzanie i jak zagospodarować czas? Sprawdźcie kilka poniższych propozycji!
Weekend w Szczecinie - od czego zacząć zwiedzanie?
Decydują się na zwiedzenie miasta, w pierwszej kolejności powinniśmy wybrać się na Stare Miasto i tam rozpocząć swoją podróż. Szczecińska starówka stanowi historyczne centrum miasta i to tu znajdziemy większość najbardziej charakterystycznych obiektów Szczecina. Niestety znaczna część zabytków historycznych została doszczętnie zniszczona w czasie działań wojennych – podczas wojny ucierpiało aż 90% zabytkowej zabudowy. Działania mające na celu odrestaurowanie miasta trwają do dziś, dzięki czemu okolica odzyskuje swój historyczny klimat i pomimo burzliwej przeszłości może zachwycać nas także dziś. Stare Miasto rozciąga się nad nadbrzeżem Odry. Znajdziemy tu liczne restauracje i kawiarenki, w których możemy odpocząć i nabrać energii przed dalszym zwiedzaniem. Warto zobaczyć tu także Ratusz Staromiejski oraz kilka pięknie wyglądających kamieniczek. Najważniejsze zabytki miasta znajdziemy całkiem niedaleko. Co warto odwiedzić w pierwszej kolejności?
Najważniejsze zabytki Szczecina, czyli co zobaczyć podczas wakacyjnego weekend w mieście?
Zamek Książąt Pomorskich
Jednym z najważniejszych zabytków znajdujących się w Szczecinie jest oczywiście Zamek Książąt Pomorskich. Wizytówka miasta oraz główna atrakcja Szczecina jest uznawana za jedną z najbardziej reprezentacyjny rezydencji książęcych w Północnej Europie. Renesansowy zamek położony na Wzgórzu Zamkowym i górujący nad Odrą przez stulecia pełnił rolę siedziby rodu Gryfitów – władców Księstwa Pomorskiego. Dostrzec możemy go już z daleka. Przykuwa on uwagę turystów swoją jasną sylwetką renesansowej budowli oraz zielonymi hełmami wieńczącymi wieże. Początki szczecińskiego zamku sięgają roku 1346 kiedy to Barnim III Wielki wzniósł na wzgórzu tzw. Kamienny Dom, kaplicę św. Ottona pełniącą funkcję nekropoli książęcej oraz Duży Dom z wieżą więzienną – budowle będące zalążkiem dzisiejszego zamku. Całkiem interesująca jest także historia samego wzgórza. Przed rozpoczęciem prac nad rezydencją w miejscu tym znajdował się wczesnośredniowieczny słowiański gród, świątynia słowiańskiego boga Trzygłowa oraz drewniany dwór księcia Warcisława I. Dziś na terenie zamku znajdują się instytucje kulturalne – w tym kino, teatr oraz opera – organizujące liczne koncerty i wystawy. Zamek Książąt Pomorskich można zwiedzać z przewodnikiem, co pozwoli nam lepiej poznań historię budynku. Przy okazji warto przespacerować się Małym i Dużym Dziedzińcem, a także wspiąć się na Wieżę Dzonów, z której rozpościera się przepiękny widok na Szczecin, Góry Bukowe oraz Jezioro Dąbie. Na turystów czeka tu także Muzeum Zamkowe prezentującymi między innymi odrestaurowane wnętrze komnat książęcych czy podziemna Cela Czarownic.
Atrakcyjne noclegi w okolicy Zamku Książąt Pomorskich:
Bazylika św. Jakuba
Kolejnym ciekawym zabytkiem godnym zobaczenie w Szczecinie jest Bazylika Archikatedralna św. Jakuba. Znajduje się on w niedalekim sąsiedztwie Zamku Książąt Pomorskich oraz Rynku Siennego. Szczecińską świątynię warto odwiedzić przede wszystkim dlatego, że jest to jeden z najcenniejszych oraz jeden z najpiękniejszych zabytków miasta, a dzięki strzelistej wieży to także drugi pod względem wysokości kościół w Polsce, ustępujący miejsca jedynie bazylice licheńskiej. Początki kościoła sięgają już roku 1187. Wtedy też w miejscu tym wybudowano pierwszy kościół. W okresie średniowiecza świątynia była czterokrotnie rozbudowywana i przebudowywana, odbudowano ją po dotkliwych zniszczeniach podczas oblężenia wojsk brandenburskich w 1677 roku, a w drugiej połowie XIX wieku dokonano generalnej renowacji i odbudowano po dotkliwych zniszczeniach II wojny światowej. We wnętrzu świątyni będziemy mogli zobaczyć prezbiterium ze stołem ołtarzowym, dekorowanym płaskorzeźbami odlanymi z mosiądzu. Wśród najważniejszych obiektów znajdujących się w świątyni warto wymienić także tryptyk z płaskorzeźbami z XIV wieku oraz krucyfiks z przełomu XV i XVI wieku. Zobaczymy tu także aż 19 piękny kaplic –między innymi neogotycką Kaplicę Matki Boskiej Częstochowskiej, Kaplicę Chrzcielną z tryptykiem z początki XVI wieku oraz Kaplicę Najświętszego Sakramentu z cennym ołtarzem z końca XIV wieku.
Atrakcyjne noclegi w Szczecinie:
Wały Chrobrego
Będąc na wakacjach w Szczecinie, koniecznie powinniśmy odwiedzić jeszcze jedną wizytówkę miasta, czyli Wały Chrobrego. Położone nad rzeką Odrą w samym centrum miasta stanowią niezwykle atrakcyjne tarasy widok, cieszące się ogromną popularnością wśród turystów. Spacerując po wałach będziemy mogli zobaczyć zachwycającą panoramę miasta. Dodatkowo znajdziemy tu kilka pięknych zabytkowych budowli, między innymi gmach Urzędu Wojewódzkiego oraz Muzeum Narodowego, a także znajdujący się niedaleko Zamek Książąt Pomorskich. W okolicy zobaczymy także piękną fontannę. Zwarty i dobrze zaplanowany układ architektoniczny, stanowi jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli miasta, a także jeden z najciekawszych oraz najbardziej monumentalnych kompleksów urbanistyczno-architektonicznych z początku XX w. znajdujący się w tej części Europy.
Najciekawsze atrakcje w Szczecienie - co robić podczas wakacyjnego weekendu?
Muzeum Narodowe
Czas wolny w Szczecinie warto przeznaczyć między innymi na wizytę w znajdujących się w mieście muzeach. W pierwszej kolejności powinniśmy odwiedzić szczecińskie Muzeum Narodowe. Jeden z oddziałów, do którego możemy zajrzeć, znajdziemy już przy Wałach Chrobrego. W okazałym gmachu (będącym jednym z najbardziej charakterystycznych zabytków miasta) możemy zobaczyć wystawy stałe prezentujące życie i kulturę ludów pozaeuropejskich. Znajdziemy tu między innymi afrykańską wioskę, lalki i marionetki oraz przykłady sztuki afrykańskiej. Ciekawym elementem wystawy jest także największa w europie kolekcja rekonstrukcji słynnych antycznych posągów z brązu wraz z dziełami ceramiki antycznej. Jeżeli znajdujące się tu wystawy nas zaintrygują i zaciekawią, nie powinniśmy się długo zastanawiać i od razu wyruszyć na poszukiwanie kolejnych oddziałów szczecińskiego Muzeum Narodowego!
W Muzeum Tradycji Regionalnych przy ul. Staromłyńskiej znajdującej się w Pałacu Sejmu Stanów Pomorskich zobaczymy wystawy poświęcone historii pomorskich monet, banknotów oraz pieczęci, sztuce nadwornej książąt pomorskich w XVI i XVII wieku oraz europejskim wyrobom złotniczym od średniowiecza po secesję. Natomiast w Muzeum Szczecina w Ratuszu Staromiejskim przy ulicy Księcia Mściwoja II poznamy najstarsze dzieje miasta, historię Szczecina w czasach szwedzkich i pruskich oraz życie codzienne w Szczecinie w XX wieku. Warto odwiedzić także Muzeum Sztuki Współczesnej.
Muzeum Techniki i Komunikacja - Zajezdnia Sztuki
Wśród najciekawszych atrakcji Szczecina z całą pewnością warto wymienić Zajezdnię Sztuki przy ulicy Niemierzyńskiej. Jest to jedno z największych w Polsce muzeów skupiających się na technice. Siedzibę założonego 2006 roku muzeum stanowi zabytkowa zajezdnia tramwajowa. Co ciekawego zobaczymy w środku? Z wizyty w tym miejscu powinni być zachwyceni przede wszystkim pasjonaci techniki! Wśród eksponatów znajdziemy przykłady osiągnięć szczecińskiego przemysłu motoryzacyjnego od początku XIX wieku, przez okres międzywojenny po lata 50. i 60 XX wieku. Czekają tu na nas także motocykle II Rzeczypospolitej, jednoślady i samochody z czasów PRL-u, pojazdy służb mundurowych, autobus i tramwaje sprzed lat oraz polskie prototypy, takie jak, chociażby wszędołaz. W pamięć zapadnie nam także słynny ”maluch” w wersji terenowej czy wojskowej. Dodatkowo podczas wizyty w muzeum będziemy mogli przejechać się symulatorem jazdy zamontowanym w zabytkowym tramwaju z lat 70.
Brama Królewska i Portowa
Spacerując po Szczecinie, warto zawędrować (oraz zatrzymać się na dłużej) w pobliżu Bramy Królewskiej oraz Bramy Portowej. Są to dwie piękne bramy miejskie pochodzące z czasów pruskich. Obie zostały wybudowane w XVIII wieku na miejscu dawnych murów miejskich. Wzniesiono je dla uczczenia zdobycia miasta przez Prusy. Swoim wyglądem przypominają one starożytne łuki triumfalne. W obawie przed zniszczeniami wojennymi zdemontowane ozdabiające je rzeźby i ukryto je w Lesie Arkońkim. Odnaleziono je w latach 60 XX wieku i ponownie zamontowano. Dzięki temu zwiedzając miasto, możemy podziwiać te zachwycające zabytki.
Gdzie udać się na spacer w Szczecinie? Najlepsze pomysły na aktywny wypoczynek!
Jasne Błonia im. Jana Pawła II
Jeżeli w czasie wizyty w Szczecinie najdzie nas ochota, aby odpocząć pośród kojącej zieleni, będziemy mieli do wyboru kilka interesujących miejsc. W pierwszej kolejności możemy wyruszyć na Jasne Błonia im. Jana Pawła II. Szeroki pas zieleni znajdziemy niedaleko Urzędu Miasta. Atrakcyjne i malownicze miejsce świetnie nadaje się na spacer całą rodziną. Możemy tu odpocząć, spędzić miło czas i zwolnić nieco tempo podczas zwiedzania miast. Jasne Błonia cieszą się dużą popularnością wśród mieszkańców, jak i turystów. Często organizowane są tu atrakcyjne imprezy kulturalne, napijemy się to dobrej kawy czy zjemy coś na słodko. Dodatkowo będziemy mogli cieszyć oczy dużą ilością zieleni!
Park miejski im. Kasprowicza
Kolejnym świetnym miejscem na długi spacer z rodziną lub drugą połówką, będzie Park im. Kasprowicza. Jest to największy szczeciński park miejski, a także jedno z najpopularniejszych miejsc spacerowych w całym mieście. Chętnie odwiedzają go mieszkańcy, jak i poszukujący odrobiny wytchnienia turyści. Czekają tu na nas liczne pagórki, wzniesienia i pochyłości tworzące malowniczy krajobraz i naprawdę przyjemny klimat. Podczas wędrówek warto dotrzeć do Jeziora Rusałki, spacer jego brzegami oferuje piękne widoki, które świetnie sprawdza się podczas czasu spędzonego we dwoje, jak i całą rodziną. Na terenie parku znajdziemy także amfiteatr im Heleny Majdaniec, będący jednym z największych tego typu obiektów w Polsce.
Atrakcyjne noclegi w Szczecinie:
JTB Apartamenty Szczecin
Szczecin, ul. księdza Biskupa Władysława Bandurskiego
Apartamenty Szczecin 9.9Jezioro Szmaragdowe
Miłośnicy przebywania na łonie natury, którzy przybędą na wakacje do Szczecina, koniecznie powinni wyruszyć na wycieczkę do Jeziora Szmaragdowego znajdującego się na obrzeżach miasta w dzielnicy Zdroje, na terenie okolicznego parku krajobrazowego. Chociaż jezioro jest tak naprawdę sztucznym zbiornikiem wodnym, to oferuje turystom malownicze widoki i bardzo przyjemną atmosferę. Charakterystyczną cechą jeziora jest jego barwa, od której wzięło swoją nazwę. Zielone zabarwienie spowodowane jest wysoką zawartością węglanu wapnia – w miejscu tym znajdowało się wyrobisko dawnej kopalni kredy i margla. W 1925 roku obszar ten został zalany przez wodę. Obecnie jezioro ma powierzchnię blisko 29 tysięcy metrów kwadratowych, a w najgłębszym miejscu osiąga 18 metrów głębokości. Według lokalnej legendy miejsce wydobycie kredy zostało zalane przez złośliwego ducha. Gdy jeden z pracujących tu górników miał natrafić na gromadzony przez stulecia skarb, chciwy duch postanowił ukryć swoją siedzibę przed ludźmi, zalewając ją wodą. Spacerując po malowniczej okolicy możemy odwiedzić podziemia zabudowań wojskowych z lat 30. i 40. XX wieku oraz sztuczną grotę.
Puszcza Wkrzańska
Świetnym urozmaiceniem wakacyjnego weekend w Szczecinie –szczególnie dla osób pragnących wyciszyć się i naładować baterie blisko natury – będzie spacer po Puszczy Wkrzańskiej. Jest to jeden z największych kompleksów leśnych Pomorza Zachodniego znajdujący się na samym krańcu naszego kraju. Rozciąga się ona na terenie Polski i Niemiec. I chociaż po naszej stronie granicy znajduje się znacznie mniejsza jej część, to i tak na tym obszarze czekją warunki idealne dla miłośników długich leśnych wędrówek. Teren ten jest rzadko zaludniony, panuje w nim cisza i spokój. Na terenie Puszczy Wkrzańskiej świetnie poczują się miłośnicy aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Czekają tu na nich atrakcyjne trasy do wędrówek pieszych, rowerowych, a także jazdy konnej. W okolicy coś dla siebie znajdą także miłośnicy rekreacji wodnej – w tym przypadku to malownicze szlaki kajakowe oraz wypoczynek w ośrodkach nad Zalewem Szczeciński lub Jeziorem Nowowarpieńskim. Puszczę charakteryzuje niezwykle urozmaicona rzeźba tereny –znajduja się tu liczne głębokie jary wyrzeźbione przez strumienie. I dalej na północny zachód tym teren staje się bardziej wyrównany, a urozmaica go przede wszystkim obecność wydm śródlądowych. Miejsce to idealne nada się na aktywny wypoczynek o różnym stopniu natężenia. Jest to bez wątpienia jedno z najlepszych miejsc w okolicy, aby złapać oddech, wypocząć na łonie natury i cieszyć się ciszą oraz spokojem!
Co robić z dziećmi w Szczecinie? Najlepsze pomysły na rodzinny weekend
Szczecińskie Podziemne Trasy Turystyczne
Spędzając wakacyjny weekend w Szczecinie wraz z dziećmi, możemy zaproponować naszym pociechom lekcję historii. Może i początkowo nie będą zachwycone z tak brzmiącej propozycji, ale jeżeli powiem im, że zamiast trasy po muzeach wybierzemy się pod ziemię, mogą szybko zmienić zdanie! Szczecińskie Podziemne Trasy Turystyczne to dwa specjalne przygotowane szlaki, które zabiorą turystów w podróż do największego udostępnionych w Polsce schronu cywilnego. Znajduje się on na głębokości około 5 pięter, a od najwyższego do najniższego punktu mierzy 17 metrów wysokości. Jego wnętrze zaaranżowano w sposób oddający charakter życia w schronie – znajdziemy tu meble oraz przedmioty codziennego użytku. Zwiedzanie schronu umożliwią nam dwie trasy. Podróżując pierwszą z nich (noszącą nazwę „II wojna światowa”), dowiemy się, jak wyglądało życie w schronie podczas nalotów, a także poznamy technikę wznoszenia takich obiektów. Druga trasa (“Zimna Wojna”) przybliży nam historię szczecińskiego schronu oraz życia codziennego w czasach zimnej wojny. Podróż poszczególnymi trasami powinna zająć nam około godziny. W tym czasie będziemy mogli odbyć niecodzienną i intrygującą lekcję historii, która ze względu na charakterystyczne warunki powinna przypaść do gustu każdemu, a także zapaść w pamięć naprawdę na długo!
Atrakcyjne noclegi w Szczecinie:
Papugarnia Carmen
Podróżując z naszymi pociechami, z pewnością już zaobserwowaliśmy, że największy uśmiech wywołują przede wszystkim spotkania ze zwierzętami – i nie ma znaczenia czy są to stworzenia egzotyczne, czy całkiem swojskie. Dlatego też punktem obowiązkowym podczas rodzinnego wypoczynku w Szczecinie powinna być wizyta w Papugarni Carmen. Założona w 2016 roku jest jednym z największych tego typu obiektów w Polsce. Miejsce o powierzchni ponad 300 metrów kwadratowych zamieszkuje ponad setka kolorowych papug należąca do 30 różnych gatunków pochodzących z całego świata! Spotkamy tu świetnie znane ary zielonoskrzydłe, głośne, inteligentne i bardzo towarzyskie ary ararauna, piękne kakadu białe oraz intensywnie kolorowe konury słoneczne. Podczas wizyty w Papugarni Carmen będziemy mogli nie tylko zobaczyć z bliska egzotyczne ptaki, ale także dotknąć ich, a nawet nakarmić! Czas spędzony w tym miejscu z pewnością spodoba się gościom w każdym wieku!
Weekend na wodzie!
Świetnym pomysłem na spędzanie czas wolnego podczas upalnego weekendu w Szczecinie będzie wypoczynek na wodzie. W mieście czeka na nas kilka kąpielisk między innymi nad Jeziorem Dębie oraz mniejszymi Jeziorami Głębokim i Arkona. Dodatkowo czeka tu na nas możliwość podróży tramwajem wodnym po Odrze, a także atrakcyjne szlaki kajakowe. W okolicy Szczecina znajdziemy największy w Polsce zespół śródlądowych akwenów, który stwarza idealne warunki do uprawiania turystyki wodnej. Nie pozostaje nam więc nic innego, jak tylko chwycić wiosła w dłoń i relaksować się w malowniczej okolicy!
Komentarze