Wakacyjny weekend w Zielonej Górze - co warto zobaczyć?
Czy wyjazd do Zielonej Góry to dobry pomysł na wakacyjny weekend? Jakie czekają tam na nas atrakcję i co warto zobaczyć? I co najważniejsze: dla kogo taki wyjazd będzie najciekawszy? Poniżej staramy się odpowiedzieć na te pytania i rozwiać wszelkie wątpliwości. Już teraz zapewniamy, że warto! Zielona Góra bowiem to piękne miasto, które na pewno zachwyci każdego. Sprawdźcie co robić i zobaczyć w wakacyjny weekend!
Zielona Góra to piękne i klimatyczne miasto położone pośród malowniczych wzgórz województwa lubuskiego. Chociaż może pochwalić się wyjątkowy klimatem, licznymi zabytkami i interesującymi atrakcjami pozostaje niedocenionym turystycznie miejscem. Turystów bardziej przyciąga Poznań i romantyczny Wrocław, ale gdyby zdecydowali się na podróż nieco dalej na zachód, mogliby odkryć naprawdę piękne miasto.
Weekend w Zielonej Górze – od czego rozpocząć zwiedzanie?
Jeżeli zdecydowaliśmy się na weekendowy wyjazd do Zielonej Góry, to z pewnością oczaruje nas panujący historyczny klimat. Miasto nie została dotknięte znaczącymi zniszczeniami podczas II wojny światowej, dlatego też będziemy mieli okazję zobaczyć wiele interesujących zabytków. Tak jak w wielu innych miasta, tak i w przypadku Zielonej Góry zwiedzanie najlepiej rozpocząć od wizyty na rynku głównym. Zielonogórski Stary Rynek został wytyczony w XIV wieku i od tamtej pory stanowi centralny punkt miasta. Chociaż sam rynek pamięta czasy średniowiecza, otaczające go budynki są znacznie młodsze. Wokół parku zobaczymy kamieniczki pochodzące głównie z XIX i XX wieku. Piękne budynki przykuwają uwagę różnorodnymi zdobieniami reprezentującymi różne style architektoniczne, w tym eklektyczny, modernistyczny czy neorenesansowy. Tworzą one w ten sposób cieszącą oko niezwykłą mozaikę. Dzięki temu, że przetrwały one działania wojenne, dziś spacerując po rynku, możemy cieszyć się prawdziwym historycznym klimatem miasta.
Najważniejszym budynkiem znajdującym się na rynku jest oczywiście Ratusz. Data powstanie pierwszego drewnianego ratusza nie jest znana, natomiast gotycka bryła obecnego budynku wybudowana została w XV wieku. Dziś wygląd zielonogórskiego Ratusza to mieszanka kolejnych renowacji (spowodowanych licznymi pożarami) oraz dobudowywania do niego kolejnych elementów. Bogatą historią może pochwalić się także gotycko-barokowa wieża górująca nad budynkiem i przykuwająca wzrok turystów. Pod koniec XVI wieku została ona podwyższona, następnie dwukrotnie przebudowywana, a w XX wieku nakryta barokowym hełmem z trzema latarniami. Jeżeli dokładnie przyjrzymy się budowli, może dostrzeżemy, że nie trzyma ona pionu. Jest to wynik błędu konstrukcyjnego z 1801 roku. Od tamtej pory wieża jest nieco przechylona.
Zielona Góra na weekend – podróż śladami historii
Podczas weekendu w Zielonej Górze przede wszystkim powinniśmy cieszyć się wyrazistą historyczną atmosferą. Planując spacer i odkrywanie miasta, musimy uwzględnić kilka wyjątkowych zabytków. Wśród nich warto pamiętać między innymi o interesujących obiektach sakralnych. Będąc na rynku głównym, będziemy mogli udać się do znajdującego się niedaleko Kościoła Matki Boskiej Częstochowskiej. Wybudowana w latach 1746-1748 świątynia należy do najstarszych budynków w Zielonej Górze. Jest to również jedyny tak duży obiekt w województwie lubuskim wzniesiony w konstrukcji szkieletowej. Reprezentuje on grupę zborów protestanckich pochodzących z XVIII wieku. W jego wnętrzu będziemy mogli zobaczyć świetnie zachowane wyposażenie. Na szczególną uwagę zasługuje ołtarz główny z 1749 roku, kamienna rokokowa chrzcielnica, drewniany prospekt organowy, ambona oraz liczne barokowe i rokokowe epitafia.
Podczas zwiedzania miasta możemy udać się do Świątyni Matki Boskiej Królowej Polski. Ceglany kościół został wzniesiony w 1866 roku w stylu neogotyckim. Budynek jest jedną z głównych atrakcji turystycznych miasta przede wszystkim ze względu na swoją prostą formę oraz skromny wystrój architektoniczny, dzięki któremu zachowała swój historyczny charakter. Udając się dalej na północny wschód, dotrzemy do dawnego kościoła staroluterańskiego. W świątyni pochodzącej z 1911 roku będziemy mogli zobaczyć (a także posłuchać) najstarszych organów znajdujących się w Zielonej Górze.
Spędzając wakacyjny weekend w Zielonej Górze, powinniśmy jednak przede wszystkim odwiedzić Konkatedrę św. Jadwigi Śląskiej. Wzniesiona w drugiej połowie XIII wieku świątynia jest najstarszym obiektem sakralnym w mieście. Zwiedzając świątynię, będziemy mogli zobaczyć między innymi rzeźby św. Jadwigi oraz Anny Samotrzeciej, neogotycką ambonę pochodzącą z XIX wieku, drewniany chór z 1672 roku oraz liczne płyty nagrobne. Wnętrze kościoła zdobi dodatkowo barokowy prospekt z zamontowanymi w 1912 roku organami oraz witraże z XX wieku, nawiązujące stylem do baroku oraz ołtarz główny z tryptykiem przedstawiającym Tajemnice Różańca Świętego.
Miłośnicy historii zwiedzający Zieloną Górę powinni koniecznie odnaleźć zachowane fragmenty murów miejskich. Obwarowania te pochodzą najprawdopodobniej z I połowy XV wieku. Zdecydowanie najciekawszym elementem murów, jaki pozostał do dziś, jest fragment Bramy Nowej, zwany Wieżą Łaziebną (a także Głodową). W czasach średniowiecza służyła ona jako więzienie, również dla… czarownic!
Wakacyjny weekend w Zielonej Górze koniecznie powinniśmy urozmaicić wizyta w Muzeum Etnograficzne w Ochli. Spacer po klimatycznym skansenie będzie świetnym urozmaiceniem dnia oraz szansą na lepsze zapoznanie się z historią i kultura regionu. Na powierzchni około 13 hektarów czeka na nas ponad 60 zabytkowych budowli reprezentujących budownictwo czterech sąsiadujących ze sobą regionów: Dolnego Śląska, Zachodniej Wielkopolski, Wschodnich Łużyc oraz obszaru środkowo-lubuskiego. Na terenie parku znajdziemy między innymi wieżę winiarską z XVIII wieku oraz najstarszy w Polsce obiekt mieszkalny pochodzący z drugiej połowy XVII wieku. Spacerując po skansenie, zobaczymy także uprawy rolne (poza żytem, owsem czy chmielem uprawiana jest tu oczywiście także charakterystyczna dla regionu winorośl!). We wnętrzach budynków znajdują się ekspozycje z przyborami codziennego użytku oraz strojami ludowymi.
Wakacyjny weekend w Zielonej Górze – jakie atrakcje na nas czekają?
Oczywiście weekendowy wyjazd do Zielonej Góry to nie tylko zwiedzanie zabytków. Chociaż miasto kusi przede wszystkim niezwykłym historycznym klimatem, na turystów czeka tu kilka interesujących miejsc. Ciekawym urozmaiceniem naszego spaceru po mieście będzie wizyta na Winny Wzgórzu. Znajdująca się niedaleko Starego Miasta wzniesienie jest świetnym (i nieco nietypowym) zakątkiem do spacerowania. Wzgórze porośnięte jest winoroślą, a wzniesiona tu winnica może pochwalić się ponad 200-letnią tradycją. Z tego miejsca rozciąga się także atrakcyjna panorama na miasto.
Jeżeli zdecydujemy się na spacer po Wzgórzu, powinniśmy także zajrzeć do znajdującej się tu Zielonogórskiej Palmiarni. Jest ona jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc w mieście. Obecnie przekształcona została w klimatyczną restaurację. Dzięki temu stanowi świetne miejsce na przerwę podczas zwiedzania miasta, Możemy tu chwilę odpocząć, dobrze zjeść, a także zobaczyć z bliska piękne palmy. Dodatkowo na terenie obiektu znajduje się taras widokowy.
Weekend ze znajomymi w Zielonej Górze możemy urozmaicić także dość nietypową atrakcją. W czasie wolnym możemy odwiedzić Muzeum Dawnych Tortur będącego częścią Muzeum Ziemi Lubuskiej. W miejscu tym czeka na nas naprawdę niepokojąca wystawa. Jeżeli mamy odpowiednio mocne nerwy możemy zejść do mrocznych muzealnych piwnic, gdzie zobaczymy zbiór obiektów i narzędzi używanych między innymi podczas egzekucji skazańców oraz procesów osób posądzonych o czary. Pośród zbiorów zobaczymy między innymi żelazną dziewicę, drewniane dyby, maski hańby, widełki heretyków, hiszpańskiego osła, klatkę egzekucyjną czy kamienie hańby. Wystawę wzbogacają grafiki rysownika Roberta Jurgi. Jeżeli same eksponaty nie zrobią na was wystarczającego wrażenia, to z całą pewnością zrobi to sama atmosfera muzeum. W czasie zwiedzania piwnicy będą towarzyszyły nam nieprzyjemne dźwięki, takie jak jęki skazańców, odczytywanie wyroków, brzęk łańcuchów czy płacz kobiet. Ciarki i dreszczyk emocji mamy zagwarantowany.
Weekend w Zielonej Górze – świetny pomysł na wakacje dla całej rodziny!
Wakacyjny wypad do Zielonej Góry jest świetnym pomysłem nie tylko dla miłośników historii i wina. To ciekawa propozycja również dla rodzin podróżujących z dziećmi. Podczas wizyty w mieście małym turystom powinna przypaść do gustu przede wszystkim perspektywa czasu wolnego w Ogrodzie Botanicznym oraz Mini Zoo. Wraz z naszymi pociechami będziemy mogli, spacerować po rozległej przestrzeni ciesząc się wszechobecną zielenią oraz pięknymi kwiatami. Przy okazji, dowiemy się wielu interesujących faktów na temat licznych roślin. Relaks blisko natury na pewno wpłynie pozytywnie na samopoczucie także starszych gości. Najszerszy uśmiech na ustach dzieci przywoła jednak widok zwierząt znajdujących się w mini zoo. Zobaczymy tam między innymi daniele, kozy, papugi, pawie, bażanty oraz urocze surykatki. Na dzieci czekają tu również plac zabaw, figury przedstawiające postaci z bajek oraz gadające drzewo witające gości.
Rodzinny weekend w Zielonej Górze będzie także świetną okazją na połączenie nauki z dobrą zabawą. Głodni wiedzy mali turyści powinni koniecznie udać się do Centrum Nauki Keplera. Podzielone jest ono na dwa obiekty, dzięki którym możemy odbyć w niezwykłą podróż pełną atrakcji. W Planetarium Wenus (będącym największym tego typu obiektem w kraju) będziemy mogli uczestniczyć w licznych pokazach dzięki unikatowemu systemowi projekcyjnemu. Zobaczymy tu między innymi seanse edukacyjne dla dzieci i młodzieży, a także filmy dokumentalne przedstawiające najważniejsze momenty w historii astronomii, kosmonautyki oraz dziejach zdobywania kosmosu. Dodatkowo na terenie planetarium czeka na nas Laboratorium Optyczne z interaktywnymi ekspozycjami prezentującymi niezwykłe zjawiska optyczne, a także wystawa meteorytów czy ekspozycja dotycząca Układu Słonecznego.
Drugim obiektem wchodzącym w skład Centrum Nauki Keplera jest Centrum Przyrodnicze. W tym miejscu młodzi odkrywcy będą mogli poszerzyć swoją wiedzę z biologii, fizyki, chemii oraz geografii. Interesujące i angażujące poznawanie świata możliwe jest dzięki nowoczesnym interaktywnym stanowiskom, przy których możemy samodzielnie przeprowadzać doświadczenia. Na najmłodszych czeka tu między innymi przeglądarka rentgenowska, mikroskopy, powietrzne działko oraz kula plazmowa! Dodatkowo zwiedzanie urozmaicą nam informacje przekazane przez przewodnika, wystawy czasowe, spotkania z ciekawymi ludźmi czy udział w warsztatach.
Jeżeli nasze pociech rozpiera nadmiar energii czas wolny w Zielnej Górze, możemy poświęcić na wizytę w Parku Trampolin czy Parku Linowym. Dzieci będą mogły się tam wyszaleć, sprawdzić swoją sprawność fizyczną, a także poprawić kondycję. Po odrobinie zdrowego szaleństwa dzieciaki z przyjemnością zgodzą się na spacer po parku czy wizytę w muzeum (pod warunkiem, że nie będzie to Muzeum Dawnych Tortur)
Weekend w Zielonej Górze dla każdego – odkryj miasto z Bachusikami!
Wakacyjne weekend w klimatycznych miastach takich jak Zielona Góra najlepiej spędzić na długich spacerach. Wędrując po najciekawszych miejscach czy zaglądając w boczne uliczki, możemy odnaleźć wiele interesujących i klimatycznych zakątków. W ten sposób zbliżymy się do miasta i lepiej odczujemy niezwykłą zielonogórską atmosferę. Spacer po mieście może być także świetną zabawą dla turystów w każdym wieku. Wszystko za sprawą Bachusików. Te tajemnicze istotki to dzieci rzymskiego boga wina Bachusa. Ze względu na powiązanie z wyskokowym napojem rozpierzchły się po całym mieście i czekają na odnalezienie oraz pamiątkowe zdjęcia. Niewielkie figurki znajdziemy w najciekawszych turystycznych miejscach w mieście. Na rynku głównym znajdziemy Ciekawa, niedaleko Palmiarni na kieliszek wina czeka wesoły Palmix, natomiast dzielny Odpadek próbuje wspiąć się na Wieżę Łaziebną. Poszukiwanie wesołych Bachusików będzie ciekawym urozmaiceniem weekendowego pobytu w Zielonej Górze. Zapewni nam odrobinę dobrej zabawy, a za sprawą pomysłowych imion oraz pozycji, w jakich zatrzymały się małe skrzaty, na pewno poprawi nam humor. Będzie to także świetna motywacja, by dokładnie zwiedzić miasto oraz wszystkie jego zakamarki.
Zielona Góra na wakacyjny weekend – dlaczego warto?
Zielona Góra to naprawdę klimatyczne i piękne miasto. Kusi ona turystów przede wszystkim historycznym klimatem i interesującymi zabytkami. Przyjazd tutaj gwarantuje jednak ciekawe doświadczenia dla każdego. Cisza, spokój oraz urok Zielonej Góry świetnie sprawdzi się w przypadku romantycznego wypadu we dwoje – zielone parki oraz klimatyczne uliczki idealnie sprawdza się na długie spacery. Młodszych turystów zachwyci natomiast Ogród Botaniczny, mini zoo i Centrum Nauki. Natomiast wszyscy (niezależnie od wieku) będą świetnie się bawili podczas poszukiwania radosnych i chyba nieco podchmielonych Bachusików. Miasto stanowi także świetną bazę wypadową do odkrywania zalet Lubuskiego Szlaki Wina i Miodu.
Sprawdź noclegi w Zielonej Górze i zaplanuj naprawdę udany weekend!
Komentarze