Waligóra, ściana płaczu i Schronisko Andrzejówka
Waligóra to najwyższy szczyt sudeckich Gór Kamiennych i Gór Suchych. Wznosi się na wysokość 936 m n.p.m. i oferuje jedno z najbardziej wymagających pod względem kondycyjnych podejść w Sudetach. Aby zdobyć Waligórę w zaledwie 15 minut od rozdroża pod Schroniskiem Andrzejówka, musimy pokonać przewyższenie ponad 100 metrów na odcinku 300 metrów.
Nie jest to jednak jedyna możliwość na zdobycie kolejnej pieczątki Korony Gór Polski - na Waligórę prowadzą bowiem także inne, dużo mniej wymagające szlaki, które pozwalają ominąć ścianę płaczu, zaoszczędzić nieco sił, a także zdobyć najwyższy szczyt w okolicy z dziećmi. Warto wziąć je pod uwagę, jeśli wędrujemy całą rodziną lub po prostu nie czujemy się na siłach, aby zmierzyć się ze zdecydowanie najtrudniejszą opcją wejścia na szczyt Waligóry.
O szczycie Waligóra słów kilka. Gdzie leży i co w nim wyjątkowego?
Sudety to piękne i rozległe góry, które dzielą się na kilka mniejszych pasm górskich. Jednym z nich są Góry Kamienne, najwyższe pasmo górskie w Sudetach Środkowych. Najwyższym szczytem Gór Kamiennych jest natomiast Waligóra (936 m n.p.m.) - wzniesienie, które wydawać by się mogło, nie powinno cieszyć się zbyt dużym zainteresowaniem turystów. Jego wierzchołek jest bowiem w całości zalesiony, nie oferuje więc praktycznie żadnych widoków na okolicę. Na szczycie znajduje się jedynie kamienny obelisk i to właściwie wszystko, jeśli chodzi o atrakcje. Dlaczego więc turyści mimo tego, tak chętnie podejmują wyzwanie zdobycia Waligóry?
Otóż, istnieją ku temu dwa kluczowe powody. Po pierwsze, Waligóra jako najwyższy szczyt Gór Kamiennych zalicza się do Korony Gór Polski. Korona Gór Polski to lista 28 szczytów poszczególnych pasm górskich Polski. W założeniu miała zawierać najwyższy szczyt każdego pasma górskiego w Polsce. Zdobycie Waligóry prędzej czy później czeka więc każdą osobę, która zbiera pieczątki Korony Gór Polski. Korona Gór Polski to jednak nie jedyna tego typu lista, na której umieszczona jest Waligóra - oprócz tego, najwyższy szczyt Gór Kamiennych znajduje się także w Koronie Sudetów i Koronie Sudetów Polskich.
Sprawdź: Urlop w górach. TOP 5 szczytów Korony Gór Polski, które warto zdobyć
Po drugie, wyprawa na Waligórę to swoisty sprawdzian kondycji i wytrwałości w zdobywaniu gór. Najkrótszy szlak żółty nie bez powodu nazywany jest bowiem ścianą płaczu - na stosunkowo krótkim, bo liczącym sobie zaledwie 300 metrów odcinku, musimy pokonać przewyższenie aż 100 metrów. Nachylenie terenu na tym odcinku wynosi aż 47%, co robi spore wrażenie. Ten 15-minutowy spacer jest więc prawdziwym wyzwaniem, które warto jednak podjąć, jeśli kochamy zdobywanie szczytów górskich w prawdziwym tego słowa znaczeniu!
Waligóra (936 m n.p.m.) w paśmie Gór Kamiennych
Waligóra to nie tylko najwyższy szczyt Gór Kamiennych, lecz także najwyższe wzniesienie w Górach Suchych i zarazem jeden z najwyższych szczytów w całych Sudetach Środkowych. Posiada charakterystyczną, widoczną z daleka sylwetkę, tworzącą stożek. Dookoła wzniesienia roztacza się piękny Park Krajobrazowy Sudetów Wałbrzyskich. Zimą w pobliżu Waligóry można skorzystać z dostępnych tu licznych tras narciarstwa biegowego i zjazdowego.
Góry Kamienne i Góry Suche są nie mniej ciekawe od samego ich najwyższego szczytu. Nie bez powodu określa się je mianem "sudeckich Tatr" - głównie ze względu na trudne i strome podejścia oraz głębokie doliny, jakie występują na ich terenie. Góry Kamienne, Góry Suche i Waligóra skutecznie udowadniają więc, że góry wcale nie muszą być wysokie, aby ich zdobycie okazało się trudne i wyczerpujące.
Występujące na tym terenie szczyty swoim wyglądem przypominają stożki, które górują na tle okolicy. I taka właśnie jest Waligóra, która dumnie piętrzy się nad otaczającymi ją terenami. Nic więc dziwnego, że od wieków cieszy się tak dużym zainteresowaniem wśród turystów. Początki turystyki na Waligórze sięgają XIX w.
Turystyka na Waligórze. Kiedy na jej szczycie stanęli pierwsi turyści?
Waligóra jest częstym celem wycieczek od długiego czasu. Pierwsi turyści zawitali na jej szczycie już w XIX w. Mogli liczyć na piękne widoki, gdyż przed dwoma wiekami szczyt Waligóry był odsłonięty i przez to stanowił świetny punkt widokowy. Dziś sytuacja uległa diametralnej zmianie, gdyż wzniesienie niemal całkowicie zarosło lasem, przez co raczej nikt nie odwiedza go już w celu podziwiania okolicy. Na początku XX w. na szczycie Waligóry stała drewniana wieża widokowo-triangulacyjna, która jednak popadła w ruinę i została rozebrana.
Mimo tego, że na szczycie Waligóry próżno szukać zapierających dech w piersiach widoków, wzniesienie to jest jednym z najczęściej odwiedzanych szczytów w okolicy. Wszystko to za sprawą jego przynależności do Korony Gór Polski, Korony Sudetów Polskich, a także Korony Sudetów. Samo zdobycie pieczątek stanowi więc wystarczającą motywację dla wielu turystów, którzy dla nich są w stanie zrezygnować z bardziej widokowych szczytów, a także zmierzyć się ze słynną ścianą płaczu.
Sprawdź: Wieże widokowe w Polsce. Czy znasz je wszystkie?
Waligóra jest przy tym bardzo dobrze dostępnym szczytem - leży w sąsiedztwie Przełęczy Trzech Dolin, gdzie na Rozdrożu pod Waligórą znajduje się duży węzeł szlaków turystycznych, a także bardzo popularne wśród wędrowców Schronisko PTTK Andrzejówka - miejsce, które przechowuje pieczątki i oferuje przy tym przepyszne jedzenie oraz klimatyczne miejsce na nocleg!
fot. BARONPHOTOGRAPHY.EU / AdobeStock, CC0
Szlaki turystyczne na Waligórę. Jak ominąć słynną ścianę płaczu?
Istnieje kilka możliwości dotarcia na szczyt Waligóry. Pierwszą z nich jest najkrótszy szlak żółty, który zaprowadzi nas na najwyższy szczyt Gór Kamiennych w zaledwie 15 min. Jest to słynna trasa ze ścianą płaczu, którą warto wybrać, jeśli czujemy się na siłach, aby na krótkim odcinku pokonać ponad 100 metrów przewyższenia. Żółty szlak na Waligórę najlepiej sprawdzi się w ciepłym okresie letnim, nie zaleca się wybierać go natomiast w zimie lub po opadach deszczu, gdyż strome zbocza będą śliskie i łatwo na nich o wypadek. Na szczęście, najkrótszy szlak na Waligórę nie jest jednym, jaki zaprowadzi nas na sam szczyt tego wzniesienia!
Alternatywną opcją, która również ma swój początek przy Schronisku PTTK Andrzejówka, jest dojście do miejsca znanego jako Rozdroże pod Waligórą. Tu obieramy zielony szlak, a następnie żółty szlak. Z Rozdroża pod Waligórą idziemy dalej szlakiem żółtym i po ok. godzinie od startu zdobywamy najwyższy szczyt Gór Kamiennych.
Przełęcz pod Waligórą, fot. Jan / AdobeStock, CC0
Inną opcją jest dotarcie na szczyt szlakiem niebieskim. Niebieski szlak pozwala ominąć ścianę płaczu, lecz w zamian za dłuższą wycieczkę - czas przejścia wynosi w tym przypadku ok. 1 godziny.
Miłośnicy dłuższych wycieczek, mogą na miejsce startu wyprawy wybrać malowniczą miejscowość Sokołowsko. Można z niej dojść do Andrzejówki szlakiem czerwonym i dalej iść żółtym szlakiem na Waligórę. Trasa ta jest o tyle ciekawa, że po drodze zobaczymy m. in. stare sanatorium w Sokołowsku, cerkiew Michała Archanioła, opuszczony cmentarz, a po drodze także sporo pięknych widoków. Wycieczkę na Waligórę można więc z powodzeniem połączyć z podziwianiem okolicy, która ma naprawdę wiele do zaoferowania pod względem turystycznym.
Jak dojechać w pobliże Waligóry? Gdzie zaparkować auto?
Dotarcie w okolice Waligóry jest bardzo proste. Szczyt leży w odległości ok. 11 km w linii prostej od Wałbrzycha. Możemy więc pokonać tę odległość samochodem w stosunkowo krótkim czasie, a auto pozostawić w miejscowości Rybnica Leśna, tuż przy Schronisku PTTK Andrzejówka, które oferuje duży i co istotne, także bezpłatny parking.
Niezmotoryzowani turyści dojadą tu także środkami komunikacji publicznej - do Rybnicy Leśnej dojeżdża autobus linii nr 12 z Wałbrzycha. Kursuje on z ul. Wysockiego w kierunku Przełęczy Trzech Dolin. Rybnicę Leśną jako cel podróży warto wybrać, jeśli na szczyt Waligóry planujemy iść bezpośrednio spod Schroniska PTTK Andrzejówka. Jeśli natomiast preferujemy dłuższą wycieczkę, warto zaplanować dojazd do Sokołowska, skąd również można dostać się na Waligórę.
Przeczytaj: Weekend w Wałbrzychu. Gdzie wybrać się na jesienny spacer?
Gdzie zatrzymać się na nocleg w okolicach Waligóry?
Planując zdobycie najwyższego szczytu Gór Kamiennych, warto znaleźć zakwaterowanie w pobliżu wejścia na wybrany szlak. Turyści mają do wyboru sporo możliwości w tym zakresie. W okolicy czekają na nich m. in. noclegi w Wałbrzychu, największym mieście w okolicy, z którego w kilkanaście minut dojedziemy do Schroniska PTTK Andrzejówka i spod niego wyruszymy prosto na Waligórę. Pobyt w Wałbrzychu pozwala zobaczyć nie tylko Góry Kamienne, lecz także wybrać się w Góry Wałbrzyskie.
Jako miejsce zakwaterowania świetnie sprawdzi się także miejscowość Sokołowsko. Zatrzymanie się na nocleg w Sokołowsku to idealna propozycja dla turystów, którzy chcą połączyć wejście na Waligórę ze zwiedzaniem okolicy. W miejscowości nie brakuje miejsc wartych zobaczenia, a prowadzący z niej szlak na Waligórę jest uznawany za bardzo widokowy.
W okolicach malowniczego Sokołowska zakwaterowanie oferuje także wiele innych, mniejszych miejscowości - poszukując kameralnego obiektu noclegowego położonego w cichej i spokojnej okolicy, warto zwrócić uwagę np. na noclegi w Jedlinie Zdroju, Jugowicach i Głuszycy.
Opis szlaku na Waligórę. Dłuższy wariant z Sokołowska
Szlak na Waligórę z Sokołowska to dłuższa, ale za to zdecydowanie widokowa trasa. Do Schroniska PTTK Andrzejówka z okolic Cerkwi Michała Archanioła można dojść czarnym szlakiem przez Przełęcz Sokołowską lub niebieskim szlakiem przez Włostową, Kostrzyn i Suchawę, na której zboczach znajdują się słynne Czerwone Skałki. Po dotarciu na Waligórę, zmieniamy kolor szlaku na żółty. Po drodze czeka na nas szereg atrakcji. Pierwszą z nich jest sama cerkiew Michała Archanioła, której początki sięgają roku 1900. W pobliżu znajdują się także ruiny Zamku Friedenstein, w którym odpoczywali kuracjusze spędzający czas w dawnym uzdrowisku.
Po opuszczeniu Sokołowska trasa wiedzie przez zalesione tereny. Od czasu do czasu pojawiają się jednak prześwity, przez które można podziwiać piękne widoki - spomiędzy drzew można zaobserwować takie wzniesienia, jak m. in. Trójgarb, Chełmiec i Stożek Wielki. Najpiękniejsze widoki czekają na nas jednak na Włostowej i Kostrzynie. Ich obecność w pełni wynagradza więc brak podobnych panoram na samej Waligórze.
Wierzchołek Waligóry jest zarośnięty lasem. Na szczycie znajduje się jedynie kamienny obelisk z nazwą szczytu i to właściwie tyle! Na szczycie wystarczy więc spędzić jedynie chwilę i wyruszyć w dalszą drogę. Zamiast powrotu tą samą trasą do Sokołowska, warto zejść z Waligóry szlakiem żółtym. Zaprowadzi nas on prosto do Schroniska PTTK Andrzejówka, gdzie będziemy mogli posilić się, a nawet zatrzymać się nocleg - zdobycie Waligóry z powodzeniem możemy bowiem połączyć z zobaczeniem innych atrakcji, dostępnych w jej najbliższej okolicy.
Ruiny Zamku Radosno
Zamiast kierować się szlakiem żółtym prosto w kierunku Schroniska Andrzejówka, można nieco zboczyć z trasy i zobaczyć ruiny Zamku Radosno. Pochodzą one z II połowy XIII w. i z pewnością zainteresują miłośników historii. Historycy nie są do końca zgodni, co do tego, jak powstał zamek - według jednych, jego fundatorem miał być książę świdnicko-jaworski Bolko I, inni natomiast są przekonani, że zamek wybudowali Czesi, aby jego obecność równoważyła działalność twierdzy Rogowiec. Wybierając się na zwiedzanie ruin Zamku Radosno nasza wycieczka wydłuży się o ok. 30 minut.
fot. Michal Adamczyk / AdobeStock, CC0
Zajrzyj na: Pomysły na polskie wakacje. Zwiedzamy zamki
Schronisko PTTK Andrzejówka i jego oferta
Zejście do Schroniska Andrzejówka jest obowiązkowe dla wszystkich turystów kolekcjonujących pieczątki Korony Gór Polski - to właśnie tam znajduje się pieczątka, która potwierdzi, że wejście na Waligórę już za nami. Samo Schronisko Andrzejówka to bardzo popularne schronisko górskie w Sudetach. Jego sława wśród turystów jest podyktowana głównie faktem, że w pobliżu znajduje się duży węzeł szlaków turystycznych - Andrzejówka jest więc świetnym punktem startowym dla wielu wycieczek, jakie oferują swoim gościom Góry Kamienne.
fot. BARONPHOTOGRAPHY.EU / AdobeStock, CC0
Samo Schronisko Andrzejówka jest bardzo klimatycznym miejscem, które słynie z wyśmienitego jedzenia, a także dobrego piwa serwowanego z własnego baru. Schronisko jest zlokalizowane na Przełęczy Trzech Dolin, pod samym szczytem Waligóry. W 2013 r. zdobyło I miejsce w rankingu najlepszych schronisk górskich w Polsce. Jest to stosunkowo młody obiekt - jego początki sięgają bowiem roku 1933. Co ciekawe, jako jedno z nielicznych schronisk turystycznych w Polsce, Schronisko Andrzejówka zachowała niezmieniony wygląd do dnia dzisiejszego. Nazwa schroniska pochodzi od pomysłodawcy jego budowy - Andreasa Bocka.
Pierwotnie schronisko nosiło miano Andreasbaude.
W Schronisku Andrzejówka można zatrzymać się zarówno na posiłek, jak i zarezerwować nocleg. Obiekt posiada 35 miejsc noclegowych w pokojach 2- lub 4-osobowych. W schronisku można także wypożyczyć sprzęt narciarski i skorzystać z dostępnych na Przełęczy Trzech Dolin dwóch wyciągów narciarskich, które w sezonie zimowym cieszą się sporym zainteresowaniem zarówno miejscowych, jak i turystów.
Zobacz: Kultowe schroniska górskie w Polsce. Gdzie się wybrać?
Waligóra z Rozdroża pod Waligórą. Dwa krótsze warianty
Na Waligórę prowadzą także szlaki spod Schroniska Andrzejówka. Aby na nie wejść, należy skierować się na Rozdroże pod Waligórą, skąd można wyruszyć do różnych miejsc w okolicy, w tym m. in. na szczyt Waligóry. Na Rozdrożu pod Waligórą stoi drogowskaz, który pokazuje różne możliwości zdobycia szczytu. Pierwszą jest liczący sobie zaledwie 15 minut drogi żółty szlak na Waligórę - niech nikogo nie zwiedzie jednak tak krótki i kuszący czas przejścia! Jest to bowiem słynny szlak ze ścianą płaczu, który stanowi zarazem najkrótszą opcję dotarcia na szczyt.
Drugi wariant wejścia na Waligórę, jaki oferuje rozdroże, to niebieski szlak na Waligórę. Trasa jest łagodna i prowadzi dookoła szczytu - na tę opcję warto zdecydować się, jeśli chcemy zdobyć najwyższy szczyt Gór Kamiennych przy minimum wysiłku. Szlak ten świetnie sprawdzi się także w przypadku rodzin z dziećmi, w tym także tymi w wózkach. Jest jednak dłuższy - czas jego przejścia z rozdroża wynosi ok. 50 minut.
Jakby tego było mało, warto wiedzieć, że z Rozdroża pod Waligórą można dostać się także w wiele innych, ciekawych miejsc w okolicy. Odchodzi stąd bowiem całkiem sporo szlaków, które prowadzą w wiele atrakcyjnych i wartych odwiedzenia miejsc w Górach Kamiennych. Niebieski szlak przez Suchawę, Kostrzynę i Włostowę zawiezie nas do Bendarskiego Jaru, żółty szlak pozwoli zobaczyć wspomniane już wcześniej ruiny Zamku Radosno, a czarny szlak doprowadzi do Przełęczy pod Granicznikiem i na wieżę widokową, znajdującą się już po czeskiej stronie granicy. Jak widać, możliwości wycieczek zdecydowanie nie brakuje!
Komentarze