Warmia w natarciu - V Warmiński Kiermas Tradycji Dialogu Zabawy
Promując Warmię i Mazury skupiano się na bogatych w jeziora Mazurach, dyskryminując Warmię. Od kilku lat to się zmienia. Warmia ma wiele atrakcji do zaoferowania turystom. Nie przegap więc Warmii! I nie przegap Kiermasu!
Województwo warmińsko-mazurskie można podzielić na 2 krainy historyczne - Warmię i Mazury, które łatwo jest od siebie odróżnić. Nie każdy zna jednak te różnice. Mazury kojarzą się z jeziorami, Warmia natomiast z katolicyzmem. Nie na darmo mówi się w końcu "Święta Warmia" (była ona siedzibą biskupów). Warmia ze względu na swoją odrębność wyznaniową aż do 1945 r. odróżniała się od pozostałej części Prus. Tradycje katolickie tej krainy zachowały się w wyglądzie wsi i miasteczek (np. kapliczki przydrożne, kościoły, sanktuaria) oraz w obyczajach. Z kolei mieszkańcy Mazur w okresie przed II wojną światową byli w większości protestantami. Mazury, w przeciwieństwie do Warmii, nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej ani pod względem kościelnym, ani świeckim.
7 lipca odbędzie się fantastyczny Warmiński Kiermas Tradycji Dialogu Zabawy. Zapraszamy do Bałd koło Butryn w gminie Purda, w powiecie olsztyńskim. Jest to historyczne miejsce, gdzie zrekonstruowano dawny trakt biskupi obok symbolicznych Wrót Warmii. Impreza jest otwarta i promuje Warmię. A jest co promować i o czym mówić. Impreza nawiązuje do tradycji odpustowych na Warmii.
Obok licznych atrakcji na scenie, odbędą się prezentacje regionalnej sztuki ludowej, tradycyjnego rzemiosła i lokalnej kuchni. Zaprezentują swoje wyroby, nawiązujące do tradycji ludowej Warmii, twórcy z całego regionu: artyści ludowi, rzemieślnicy. Produkty z tworzyw sztucznych czy importowane nie będą miały wstępu na Kiermas!
Na Kiermasu kupimy takie cudeńka, jak:
1. Rzeźba, płaskorzeźba, malarstwo ludowe, grafika ludowa.
2. Zabawki, takie jak sprzedawano dawniej na jarmarkach, wykonane z drewna, gliny, piórek.
3. Tkaniny wykonane wg starych wzorów lub wzorców ułożonych przez same tkaczki.
4. Hafty wykonywane na strojach uszytych wg wzorów regionalnych, ewentualnie dzisiejsze ubiory ozdobione starymi wzorami lub wzorami
własnego pomysłu, a także na elementach do dekoracji mieszkań, np. obrusach, serwetkach, bieżnikach itp. (Nie mogą to być wzory wzięte z żurnali mód, z czasopism zagranicznych lub opracowane przez plastyków).
5. Koronki – wszystkie rodzaje wykonane wg starych wzorów.
6. Wycinanki - jedno- i wielobarwne, witrażowe oraz wycinanki z papieru.
7. Pisanki i palmy wielkanocne wykonane starymi sposobami.
8. Pająki, światy, podłaźniki - robione jak dawniej.
9. Kwiaty sztuczne – takie jak robiono do zdobienia stołów, obrazów świętych, ścian w mieszkaniu itp. Robione z bibułki, papieru, nici, słomy, wiórów, piórek.
10. Plecionkarstwo - wyroby z wikliny (rozmaite kosze i koszyki np. na zakupy, na ziemniaki, na ryby, na święcone itp.), różne formy dekoracyjne.
11. Kaflarstwo – oparte na wzorach ludowych.
12. Garncarstwo – dzbanki, dzbany, donice, makutry, miski.
13. Bednarstwo.
14. Kowalstwo – różne okucia, zawiasy, krzyże, sygnatury, drobne ozdoby.
15. Sprzęt rolniczy i narzędzia.
16. Wyroby spożywcze wg tradycyjnych receptur połączone z degustacją oraz sprzedażą (np. pieczywo, ciasta, wyroby wędliniarskie, sery kozie, owcze, przetwory domowe pierniki, miody itp.)
Poczytaj o innych imprezach, które odbędą się latem w regionie:
Komentarze