Wąwóz Homole - najpiękniejszy górski wąwóz w Polsce
Wypoczywając w Pieninach, chcemy odwiedzić te najpopularniejsze miejsca. Do kategorii takich miejsc na pewno można śmiało zaliczyć Wąwóz Homole, który uznawany jest za najpiękniejszy wąwóz w górach, a nawet i w Polsce. Ten rezerwat przyrody znajduje się w klimatycznej pienińskiej miejscowości - Jaworki. Zachwyca na każdym kroku, pozwala dotrzeć na pienińskie szczyty, umożliwia wykonanie pięknych zdjęć, jest wyjątkowy o każdej porze roku i przede wszystkim jest świetnym miejscem na spacer dla miłośników gór i rodzin z dziećmi. Poznajmy tę wyjątkową atrakcję w Pieninach.
Rezerwat Przyrody Wąwóz Homole na pewno można uznać za jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w Pieninach. Niezwykłą zaletą tego miejsca bez wątpienia jest fakt, że na terenie wąwozu bez problemu możemy spacerować z małymi dziećmi, dzięki czemu ta pienińska trasa jest dostosowana do potrzeb wszystkich grup turystów.
fot. Karol Wiak
W przypadku najpiękniejszego wąwozu w Polsce, zaskakująca może być jego długość. Jest to trasa o długości zaledwie 800 metrów, prowadząca wzdłuż potoku Kamionki. Pomimo tego, że szlak przez Wąwóz Homole jest krótki, to jest on w pełni urozmaicony. Czujemy się tu jak w zupełnie innej krainie. Przechodzimy nad strumykiem górskim - drewnianymi kładkami lub po skałach, a wszystko odbywa się w malowniczym otoczeniu przyrody i pośród pięknych, pienińskich skał.
Po przejściu Wąwozu Homole, można powrócić do parkingu w Jaworkach lub też zdecydować się na zdobycie najwyższego szczytu całych Pienin, czyli Wysokiej, która wchodzi w skład Korony Gór Polskich.
Wąwóz Homole to obowiązkowy punkt na mapie Pienin. Region ten ma jednak o wiele więcej atrakcji do odkrycia! Sprawdź: Pieniny - gdzie się wybrać i co zobaczyć?
Jak dojechać do Wąwozu Homole?
Skoro został wspomniany parking w Jaworkach, to warto w tym miejscu wspomnieć o najważniejszych informacjach, związanych z dojazdem do Wąwozu Homole.
Najprościej jest zdecydować się na Jaworki, czyli popularną, pienińską miejscowość, znajdującą się zaledwie 7 km od Szczawnicy. Niezwykłym atutem w przypadku tej miejscowości jest dostępny tutaj obszerny parking, który znajduje się zaledwie 200 metrów od szlaku zielonego, który prowadzi nas przez cały Wąwóz Homole.
Tuż obok parkingu znajduje się zaplecze gastronomiczne oraz sklep spożywczy i stoisko z pamiątkami, dzięki czemu można się posilić posiłkiem lub napojem w przypadku, gdy planujemy dłuższą wędrówkę, niż tylko przez sam Wąwóz Homole.
Jeśli nie jesteście zmotoryzowani, to możecie skorzystać z opcji dojazdu busem - kursują przez praktycznie cały dzień. W Szczawnicy, busy odjeżdżają naprzeciwko restauracji "Halka". W Jaworkach bus zatrzymuje się kilkadziesiąt metrów za wąwozem, więc będzie potrzeba, by się nieco cofnąć.
Warto wspomnieć, że parking tuż przy Wąwozie Homole to nie jedyne miejsce, w którym możliwe jest pozostawienie samochodu. Drugi parking znajduje się nieco dalej. Za parking w Jaworkach zapłacimy 2 zł za godzinę postoju, natomiast za parking Homole, który znajduje się tuż obok wąwozu, będziemy musieli zapłacić już 3 zł za godzinę.
Wąwóz Homole - informacje praktyczne
Zanim wyruszymy na zielony szlak turystyczny, warto zapoznać się z kilkoma najważniejszymi informacjami, związanymi z tą wyjątkową atrakcją w Pieninach.
fot. Karol Wiak
Pamiętaj, że:
- wejście do Wąwozu Homole jest bezpłatne (w sezonie turystycznym pobierana była opłata do 2009 roku)
- trasa ma długość 800 metrów w jedną stronę - czas przejścia Wąwozu Homole w dwie strony to około 45 minut
- przez Wąwóz Homole prowadzi zielony szlak turystyczny, który jest również idealną opcją na wędrówki rodzin z dziećmi
- w sezonie letnim i w weekendy Wąwóz Homole przeżywa prawdziwe oblężenie - najlepiej jest się tu wybrać wcześnie rano, w dni powszednie
- zielony szlak jest bardzo łatwy i przyjemny - wędrujemy chodnikiem, drogą utwardzoną, pomostami
- jeżeli przyjechaliśmy tu autem, to możemy skorzystać z dwóch parkingów - w Jaworkach i drugiego, który znajduje się 200 metrów od Wąwozu Homole
- pamiętaj, by poruszać się po wyznaczonych szlakach pieszych na terenie wąwozu
- legenda głosi, że Wąwóz Homole jest tym miejscem, w którym niegdyś poszukiwano ukrytych skarbów
- wąwóz daje Ci możliwość, by wyruszyć na najwyższy szczyt Pienin, czyli Wysoką (1050 m n.p.m.)
- przez Wąwóz Homole przepływa potok Kamionka, który dodaje niezwykłego uroku całemu wąwozowi.
Poznaj pozostałe atrakcje w Pieninach:
W czym tkwi wyjątkowość Wąwozu Homole?
Każdy, kto przynajmniej raz miał okazję zobaczyć Wąwóz Homole, potwierdzi fakt, że z jednej strony jest to miejsce magiczne, a z drugiej tajemnicze i pełne malowniczych widoków, podobnie jak Droga Pienińska. Z Wąwozem Homole związana jest również legenda, zgodnie z którą pomiędzy skałami zostały ukryte tajemnicze skarby. Może to dobry czas i miejsce, by oddać się poszukiwaniu ukrytych skarbów?
Niezwykłym atutem wąwozu jest na pewno to, że jest on bardzo łatwo dostępny - nie musimy pokonywać długich, zawiłych tras - jest ono dostępny na przysłowiowe "wyciągnięcie ręki". Do tego szlak łatwy, przyjemny i nadający się dla każdego, kto nie ma sił na górskie wędrówki w wyższe partie gór.
fot. Karol Wiak
Wąwóz Homole jest również świetną bazą wypadową na wędrówkę na Wysokie Skałki (Wysoką), czyli najwyższy szczyt Pienin.
Spacer Wąwozem Homole na pewno będzie wyjątkowym przeżyciem dla dzieci. Można się tu poczuć niczym w bajce, spacerując po mostkach i szlaku, który prowadzi wzdłuż potoku Kamionka. Jest to na pewno miejsce z klimatem, w którym każdy turysta zakocha się bez opamiętania.
Wąwóz Homole należy zaliczyć do miejsc szczególnie popularnych. Poszukujesz ciszy i spokoju? Koniecznie przeczytaj: Ustronne miejsca na weekend w Pieninach
Wąwóz Homole - opis szlaku
W związku z tym, że jest to miejsce krótkie i łatwo dostępne, to wędrówka zielonym szlakiem nie powinna stanowić żadnego problemu. Przechadzając się po Wąwozie Homole, możemy podziwiać wszystko, co najpiękniejsze w przyrodzie oraz rzecz jasna - w Pieninach.
Swoją wędrówkę rozpoczynamy od pozostawienia samochodu na jednym z dwóch parkingów. Do początku szlaku zielonego musimy przejść 200 metrów. Sama trasa jest bardzo dobrze oznaczona, dzięki czemu szybko odnajdziemy szlak zielony.
fot. Karol Wiak
Tuż na samym początku, naszym oczom ukaże się drewniany domek, w którym niegdyś znajdowała się kasa, w której można było zakupić bilet wstępu na szlak i następnie potok Kamionka, wzdłuż którego będziemy podążać zielonym szlakiem. Bez obaw, do Wąwozu Homole wchodzimy bezpłatnie.
Gdy miniemy domek, kolejnym charakterystycznym punktem, po lewej stronie będzie fajka skalna, określana jako Wapiennik, która praktycznie od razu przechodzi w grań Grzebienia. Dalej, na obszarze Wąwozu Homole znajduje się Niska i Wysoka Skała. Są to bez wątpienia bardzo charakterystyczne punkty, wyróżniające się przede wszystkim masywnością w dość wąskim wąwozie górskim.
Ciekawostką w tym przypadku może być fakt, że to właśnie w tym miejscu poszukiwano niegdyś złota, a niektóre skały mają tu czerwone zabarwienie, które świadczy o podwyższonej zawartości żelaza.
Kolejny fragment trasy prowadzi wzdłuż potoku Kamionka - przechodzimy z jednej na drugą stronę, przez drewniane lub metalowe mostki. Po około 30 minutach dojdziemy do niewielkiej polany (Dubantowska Polana), na której znajdują się ławki, stoliki i miejsce do odpoczynku.
Od tego momentu, mamy kilka opcji do wyboru. Możemy powrócić do parkingu w Jaworkach przez wąwóz Homole, co zajmie nam około 20 minut. Druga opcja to dalsza wędrówka w kierunku Górnej Stacji Kolei Linowej "Homole" - jest to kolejka krzesełkowa, która umożliwia nam zjazd do Jaworek. Ci bardziej wytrwali turyści powinni się jednak zdecydować na dalszą wędrówkę i wybrać niebieski szlak, który prowadzi na najwyższy szczyt Pienin, czyli Wysokie Skałki. To dodatkowe 75 minut wędrówki. Trasa jest przyjemna i dominują tu przepiękne widoki. Strome podejścia pojawią się dopiero w ostatnich fragmentach trasy (około 15 minut przed szczytem Wysokiej).
Pieniny oferują różnorodne kategorie noclegów. Wybierz coś dla siebie spośród naszych propozycji noclegów:
Zygmuntówka
Krościenko nad Dunajcem, ul. Franciszka Koterby-Kuriera AK
Kwatery i pokoje Krościenko nad Dunajcem 10
Kamienne Księgi - tajemnicze miejsce na Dubantowskiej Polanie
Zanim wyruszymy w drogę powrotną lub na szczyt Wysokiej, warto zwrócić uwagę na charakterystyczną wapienną skałkę, z licznymi rozwarstwieniami, która znajduje się po prawej stronie. Kamienne Księgi to niezwykła atrakcja Pienin i prawdziwa wisienka na torcie, jeśli chodzi o zakończenie wędrówki szlakiem zielonym przez Wąwóz Homole.
fot. Karol Wiak
To nic innego, jak skałka, która swoim wyglądem przypomina wielkie, rozłożone księgi. Znajduje się na Dubantowskiej Polanie, przy górnym krańcu Wąwozu Homole w Małych Pieninach.
Zgodnie z legendą, zapisane zostały w niej wszystkie losy ludzkie, których nikt nie potrafi odczytać. Możecie spróbować odszyfrować przyszłość, ale robicie to na swoją własną odpowiedzialność!
Ruszamy na Wysokie Skałki!
Jeśli kochasz góry i czujesz niedosyt po wędrówce najpiękniejszym górskim wąwozem w Polsce, to warto poświęcić dodatkowej 75 minut, wybrać zielony szlak turystyczny i wyruszyć na szczyt Wysokiej, czyli najwyższy szczyt Pienin Właściwych.
Sama trasa jest bardzo przyjemna i urozmaicona. Prowadzi przez las i polany. Wysoka to szczyt o wysokości 1050 m n.p.m., wchodzący w skład Korony Gór Polski. Jej zdobycie jest niemalże obowiązkowe dla każdego, kto zarezerwował swój wymarzony nocleg w Pieninach. Na pewno zdobycie Wysokiej jest o wiele prostsze niż w przypadku Sokolicy, znajdującej się na wyjątkowym obszarze, którym jest Pieniński Park Narodowy.
fot. Karol Wiak
Zielony szlak jest malowniczy - naszą uwagę podczas wędrówki Połoniną Pienińską, zwróci widok na Pasmo Radziejowej. Po dotarciu do lasu, czeka nas najbardziej strome podejście. Jednak spokojnie jest ono w zasięgu każdego turysty i miłośnika gór. Co zobaczymy ze szczytu Wysokiej? Piękne widoki! Na pewno malownicze widoki Pienin Właściwych, Tatry, czy Magurę Spiską. Taras widokowy na szczycie nie jest zbyt duża, dlatego jeśli chcemy tam spędzić tam nieco więcej czasu, to raczej nam się to nie uda.
Szczyt Wysoka i co dalej?
Po zdobyciu Wysokiej, możemy wrócić do Jaworek nieco inną drogą, co polecamy każdemu. W takim przypadku należy kierować się niebieskim szlakiem w kierunku Schroniska pod Durbaszką, gdzie skosztujemy wspaniałych specjałów kuchni, do jakich przywykliśmy podczas wizyt w schroniskach górskich. Można rozkoszować się kawą, czy daniem obiadowym, podziwiając niezwykłe widoki górskie. Nie trzeba nic więcej! Ze schroniska szutrową i kamienistą drogą możemy spokojnie wrócić do Jaworek, po drodze rozkoszując się niezwykłymi widokami górskimi.
fot. Karol Wiak
Drugi odcinek szlaku prowadzi grzbietem Małych Pienin do Szafranówki nad Szczawnicą.
Jeśli wybraliście się busem i nie musicie wracać do parkingu w Jaworkach, to warto urozmaicić nieco swoją wędrówkę. Kochamy góry i podróże, dlatego też idziemy dalej w góry! W takim przypadku polecamy najdzikszy fragment Pienin, który prowadzi przez Przełęcz Rozdziela, do niezwykłego miejsca, określanego mianem "polskiej Toskanii". Rezerwat Białej Wody, bo o nim mowa, to miejsce niezwykłe, z którego roztaczają się piękne widoki na Beskid Sądecki i nie tylko. W tym miejscu zakochasz się bez opamiętania. Teren rezerwatu jest chętnie odwiedzany o każdej porze roku, jednak najbardziej w letnim sezonie turystycznym. Jest to najbardziej czasochłonny wariant - dojście z najwyższego szczytu Pienin zajmie Wam tu dodatkowe 3 godziny. Biała Woda jednak jest miejscem, które warto zobaczyć!
Noclegi w Jaworkach i okolicy
Miejscowość Jaworki, podobnie jak i całe Pieniny dysponują doskonale rozwiniętą bazą noclegową. Turyści najczęściej decydują się na kwatery w Jaworkach, pokoje oraz apartamenty.
Alternatywą dla Jaworek są noclegi w Szczawnicy, która jest oddalona od tej miejscowości o 7 km. Dla osób, które dysponują własnym środkiem transportu, nie powinno to stanowić żadnego problemu.
Obiekty w miejscowości posiadają wszelkie niezbędne udogodnienia, w tym bezpłatny parking, Wi-Fi, telewizor i w pełni wyposażona kuchnia. Noclegi w Jaworkach polecane są przede wszystkim dla rodzin z dziećmi i każdego, kto chce mieć Wąwóz Homole na przysłowiowe wyciągnięcie ręki.
Cena noclegu w Jaworkach zależy od kategorii obiektu, jego lokalizacji i standardu, na jaki się zdecydowaliśmy. Najkorzystniej jest zatrzymać się w kwaterach i pokojach, wtedy koszt noclegu może wynieść od 60 zł. Średnia cena noclegu w Jaworkach wynosi 196 zł.
Komentarze