Beskid Wyspowy. Wszystko, co warto wiedzieć

Beskid Wyspowy. Wszystko, co warto wiedzieć

Beskid Wyspowy to jedna z bardziej malowniczych części polskich Beskidów. O tym, skąd wzięła się nazwa, najlepiej przekonać się na własne oczy o poranku, gdy najwyższe szczyty regionu wynurzają się z morza mgieł.

Beskid Wyspowy znajduje się na południu Polski i stanowi integralną część Beskidów, które z kolei wchodzą w skład łańcucha Karpat. Długość Beskidów wynosi aż 600 km - ich granicę stanowi czeska rzeka Beczwa oraz ukraiński Czeremosz.

 

Region jest dość zróżnicowany pod względem krajobrazu. Mamy tu zarówno wysokie szczyty z dość trudnymi szlakami, jak też łagodniejsze wzniesienia, które są odpowiednie nawet na wyprawy z dziećmi. Na pewno warto poznać bliżej poszczególne części Beskidów - w tym oczywiście niezwykle malowniczy Beskid Wyspowy.

 

Dowiedz się więcej o rejonie Beskidów, zobacz: Beskidy - najpiękniejsze pasmo górskie w Polsce!

 

Beskid Wyspowy - najważniejsze informacje


Obszar Beskidu Wyspowego położony jest w Beskidach Zachodnich, pomiędzy Kotliną Sądecką, a doliną Raby. Zajmuje powierzchnię 1000 km2, sąsiadując z następującymi regionami:

 

Region administracyjnie należy do województwa małopolskiego. Na jego terenie niemal w całości położony jest powiat limanowski, ale Beskid Wyspowy zahacza też między innymi o powiat nowosądecki czy nowotarski.

 


fot. tomeyk, Adobe Stock (Beskid Wyspowy)


Krajobraz Beskidu Wyspowego

 

Szczyty Beskidu Wyspowego mają zdecydowanie wyspowy charakter. Oznacza to, że w większości nie tworzą zwartych pasm, a są oddzielone od siebie rozległymi dolinami. Przez to przy mglistej aurze wierzchołki wyglądają jakby wynurzały się ze skłębionej toni. To niezwykle piękny widok, który najlepiej podziwiać o poranku. Warto jednak wiedzieć, że od tej reguły wyjątek stanowią trzy pasma (Łososińskie, Cichoń-Ostra oraz Cietnia).

 

Dla Beskidu Wyspowego wyróżniające jest nie tylko występowanie pojedynczych szczytów. Trzeba bowiem zdawać sobie sprawę, że na zachodnich i wschodnich obrzeżach wspominany wyżej wyspowy charakter zatraca się. Beskid Wyspowy łączy więc cechy krajobrazu podgórskiego oraz górskiego.


Część szczytów Beskidu Wyspowego wyróżnia się dużą wybitnością. Co to oznacza? "Wybitność szczytów" to określenie, które pozwala stwierdzić, jak bardzo odznacza się on na tle otoczenia. Według definicji jest to "wysokość między danym szczytem i najniższą okalającą go warstwicą, nie obejmującą żadnego wyższego szczytu". W tym przypadku wysokość warstwicy definiuje wysokość przełęczy kluczowej, oddzielającej dane wzniesienie od kolejnego wyższego w paśmie.

 

Wybitne szczyty w Beskidzie Wyspowym mają dość strome i spadziste stoki, jednak z reguły występująca tu wierzchowina jest płaska. Miejscowa ludność zaadaptowała te miejsca na pola uprawne oraz pod osiedla mieszkalne. Źródłem dochodu jest tu nie tylko rolnictwo, ale także wynajem noclegów.

 

Ogromnym powodzeniem cieszy się agroturystyka w Beskidach, ale też inne kategorie noclegów. Turyści liczą przede wszystkim na piękne widoki, których w Beskidzie Wyspowym nie brakuje. Nie wierzysz? Zobacz wybrane przez nas oferty noclegowe:

Prawie na końcu drogi

Prawie na końcu drogi

Rabka-Zdrój, ul. Rabka-Zdrój

Domki Rabka-Zdrój 10
Domki w Kasinie Wielkiej

Domki w Kasinie Wielkiej

Kasina Wielka, ul. Pańskie

Domki Kasina Wielka 10

 

Skąd się wzięła nazwa Beskidu Wyspowego?


Nazwa Beskidu Wyspowego jest na tyle oryginalna, że warto zastanowić się, skąd w ogóle się wzięła. Występowanie odosobnionych szczytów, zwłaszcza kiedy w rozległych dolinach unosi się opar mgły, naprawdę nasuwa myśl o samotnych wyspach.

 

Najbardziej rozpowszechniona teoria mówi, że autorem określenia "Beskid Wyspowy" jest Kazimierz Sosnowski (1875-1954). Był nauczycielem, a jednocześnie propagatorem turystyki - wytyczał szlaki turystyczne, zakładał schroniska i tworzył przewodniki. Dzięki niemu Beskidy zaczęły być popularne wśród amatorów górskich wędrówek.

 

Kiedy więc z grupą młodzieży nocował na jednym ze wzniesień w Beskidzie Wyspowym (Ćwilin), o poranku zobaczyli prawdziwe morze mgieł. Skojarzenie nasunęło się więc samo - trzeba je było tylko rozpowszechnić, co też się stało.

 


fot. wikorba, Adobe Stock (Widok na Beskid Wyspowy - morze mgieł)


Beskid Wyspowy - przyroda

 

Kiedyś stoki Beskidu Wyspowego były mocno zalesione. Zmieniło to jednak osadnictwo - na potrzeby rolnictwa lasy zostały wypalone bądź wycięte. Otrzymane w ten sposób tereny zmieniono na pola uprawne, pastwiska oraz wsie. Nie oznacza to jednak, że przyroda Beskidu Wyspowego uległa całkowitej degradacji.

 

Gęste kompleksy leśne, na które człowiek nie miał tak dużego wpływu, rozpoczynają się od wysokości ok. 700 m n.p.m. Zachowały się tu również piętra roślinności - do wysokości ok. 450 m mamy piętro pogórza, natomiast aż do szczytu występuje regiel dolny. Piętro regla górnego wyróżnia się tylko na Mogielicy, gdzie występuje w bardzo okrojonej formie.

 

Przyroda w Beskidzie Wyspowym nie jest tak bujna jak w sąsiednich regionach (np. Beskid Sądecki). Ponieważ brak tu regla górnego siłą rzeczy liczba gatunków roślin została bardziej ograniczona. Mimo tego w Beskidzie Wyspowym utworzono kilka rezerwatów przyrody, chroniące najlepiej zachowane części regionu.

 

Czytaj również: Beskid Sądecki - odkryj niezwykły region górski w Polsce

 

Rezerwaty przyrody Beskidu Wyspowego

  • Rezerwat przyrody Białowodzka Góra nad Dunajcem, który chroni zespoły buczyny karpackiej, dąbrowy oraz roślinność skalną porastającą zbocza i szczyt Białowodzkiej Góry w Beskidzie Wyspowym.

  • Rezerwat ścisły Kamionna zlokalizowany jest na zboczach góry o tej samej nazwie. Obejmuje jej północne stoki oraz jar leśnego potoku.

  • Rezerwat przyrody Kostrza, który stworzono dla ochrony starodrzewu oraz gatunku rzadko występującej paproci, jaką jest języcznik zwyczajny.

  • Rezerwat Luboń Wielki stworzono dla ochrony przyrody nieożywionej. Można tu zobaczyć atrakcyjne formacje skalne, duże gołoborza (okazuje się, że są charakterystyczne nie tylko dla takiego regionu jak Góry Świętokrzyskie) oraz jaskinie. Wśród skały rosną również drzewa - głównie świerki i jodły, a także buczyna karpacka oraz buki.

  • Rezerwat przyrody Mogielica obejmuje szczyt i północne stoki wzniesienia. Chroni zarówno formacje skalne, jak też świat przyrody ożywionej - rośliny oraz rzadkie gatunki ptaków. Na Mogielicy gniazdują między innymi dzięcioł trójpalczasty, dzięcioł białogrzbiety, czeczotka oraz sóweczka. Swoje tereny łowieckie mają tu orzeł przedni, orlik krzykliwy, puchacz i puszczyk uralski. Jeśli chodzi o ssaki, to stale występują wilki i rysie, w rezerwacie można spotkać również niedźwiedzie.

  • Rezerwat Śnieżnica utworzony został dla ochrony naturalnych skupisk buczyny karpackiej. Znajduje się na Wierchach, czyli środkowym wierzchołku tej góry.

  • Rezerwat Zamczysko nad Rabą, którego celem jest ochrona miejscowego krajobrazu - mieszanego lasu z ruinami średniowiecznego zamku. Wśród drzew nadal można dostrzec fragmenty wieży strażniczej oraz pozostałości fosy. Ich pochodzenie datowane jest na XIII wiek, na czasy panowania Bolesława Wstydliwego. Zamek strzegł drogi handlowej, która biegła doliną Raby aż do Węgier.



fot. JerzyGorecki, Pixabay.com CC0 (Widok na Beskid Wyspowy)


Szczyty Beskidu Wyspowego

 

Na cały Beskid Wyspowy składają się pięćdziesiąt trzy wzniesienia, z czego dziewięć wznosi się na wysokość wyższą niż 1000 m n.p.m. Są to:

 

Oprócz wymienionych wyżej na uwagę zasługują także Szczebel, Lubogoszcz, Łopień, Cichoń, Ostra, Jaworz, Hala, Sałasz Wschodni oraz Lubomir. Wiodące na nie szlaki turystyczne są niezwykle malownicze, dlatego też stają się celem coraz większej liczby wędrowców. Poznajmy lepiej kilka najważniejszych wzniesień Beskidu Wyspowego.

 

Mogielica - najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego


Mogielica (1170 m n.p.m.) to nie tylko najwyższy ze szczytów Beskidu Wyspowego, który należy też do Korony Gór Polski, ale niezwykle atrakcyjne dla turystów miejsce. Z góry zasadniczo można podziwiać rozległy widok na inne pasma, ale oprócz tego panują tu świetne warunki do uprawiania takich sportów jak kolarstwo górskie oraz biegi narciarskie.

 

W masywie utworzono na przykład trasę narciarstwa biegowego Mogielica. Jest to najwyżej położony i najdłuższy tego typu szlak w województwie małopolskim. Jego całkowita długość wynosi 23 km i przebiega szerokimi drogami leśnymi wokół Mogielicy. Trasa cały czas jest rozbudowywana.

 


fot. MikoSokPhoto, Adobe Stock (Widok na Mogielicę)


Mogielica, co warto wiedzieć?

 

Ze względu na charakterystyczny kształt wierzchołkowa część masywu Mogielicy jest nazywana przez miejscową ludność Kopą. Funkcjonuje też inne określenie - Zapowiednica. Warto bowiem wiedzieć, że przed załamaniem pogody (deszczami, burzami czy gradobiciami) nad wierzchołkiem Mogielicy zbierają się ciemne chmury.

 

Góra słynie również z punktów widokowych. Są one zlokalizowane na szczycie i na polanach, skąd można podziwiać Beskid Wyspowy, Beskid Sądecki, Babią Górę, Pieniny, Gorczański Park Narodowy, a nawet Tatry. W drodze na szczyt Mogielicy można się zatrzymać, by oglądać wspaniałe panoramy bliższej i dalszej okolicy.

 

Kiedyś na Mogielicy znajdowało się kilkanaście polan, na których prowadzono wypas owiec. Po jego zaprzestaniu, obszerne hale zaczęły zarastać. Obecnie za najlepszą polanę widokową uważa się polanę Stumorgową (Stumorgi), gdzie dawniej znajdowały się szałasy pasterskie. Po północnej stronie góry mamy polanę Wyśnikówkę, która znajduje się pod szczytem Mogielicy (ok. 20 min.) i stanowi lubiane miejsce wypoczynku dla osób, podchodzących na wierzchołek od Przełęczy Rydza-Śmigłego, biegnącej od Łopienia.

 

Przystanek przed szczytem Mogielicy to naprawdę dobry pomysł. Szlak turystyczny z przełęczy Rydza-Śmigłego jest bowiem dość wymagający i trzeba nabrać sił przed kolejnym etapem.

 

Wieża widokowa na Mogielicy


Na szczycie znajduje się krzyż papieski, który został postawiony na pamiątkę 50. rocznicy wejścia Karola Wojtyły na Mogielicę, oraz wieża widokowa, ale niestety zamknięta. Powodem jest oczywiście zły stan techniczny drewnianej konstrukcji. Zanim się to stało, z wieży widokowej rozciągała się między innymi piękna panorama Tatr.

 

Jest także dobra wiadomość - turyści nie zostaną pozbawieni dostępu do wieży widokowej na stałe. Na początku marca 2022 r. przedstawiciele województwa małopolskiego, gmin Dobra, Kamienica i Słopnice oraz powiatu limanowskiego podpisali porozumienie, na mocy którego szczyt Mogielicy będzie przyciągał nową wieżą widokową.

 

Rozpoczęcie budowy ma nastąpić najpóźniej w maju, a prace prawdopodobnie zostaną ukończone do wakacji. Planowana konstrukcja będzie metalowa, a jej wysokość wyniesie 23 m. Całość zwieńczy czterospadowy dach.

 

Czytaj również: Wieże widokowe w Polsce. Znasz je wszystkie? Sprawdź!

 

Szlak turystyczny na Mogielicę. Który wybrać?


Na najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego prowadzi kilka szlaków, których przejście dostarczy niesamowitych wrażeń i jeszcze lepszych widoków. Jakie trasy są tu do wyboru?

  • Zielony szlak turystyczny z przełęczy Ostrej przez Cichoń, Przełęcz Słopnicką, szczyt Mogielicy, Przełęcz Rydza-Śmigłego, Łopień do Dobrej.

  • Niebieski szlak turystyczny z Jurkowa przez szczyt Mogielicy, Stumorgową Halę, przełęcz między Mogielicą a Krzystonowem do Szczawy.

  • Żółty szlak turystyczny z Tymbarku, północnym podnóżem Łopienia, przez Zaświercze, szczyt Mogielicy, Stumorgową Halę, Krzystonów, Jasień na przełęcz Przysłop.

  • Szlak papieski – z Limanowej przez Skiełek, Ostrą, Cichoń, Przełęcz Słopnicką, Mogielicę, przełęcz Rydza Śmigłego, Jurków.


Pozostałe szczyty Beskidu Wyspowego


Beskid Wyspowy to nie tylko Mogielica, ale także wiele innych interesujących szczytów. Niżej przedstawiamy wierzchołki, które każdy turysta powinien wziąć pod uwagę, gdy planuje górskie wyprawy.

 

Ćwilin - najważniejsze informacje


Jest to drugi co do wysokości (1072 m n.p.m.) szczyt Beskidu Wyspowego. Wzniesienie wydaje się typowe dla regionu - stoi samotnie, oddzielone od pozostałych głębokimi kotlinami. Najbardziej strome są północne stoki, które ostro opadają ku przełęczy Gruszowiec.

 

Beskid Wyspowy charakteryzował się dosyć rozwiniętym osadnictwem. Część lasów wykarczowano pod uprawy lub pastwiska. Nie inaczej było na Ćwilinie, gdzie do dzisiaj zachowała się polana Michurowa, znajdująca się przy szczycie góry. Okoliczni mieszkańcy wypasali na niej stada owiec. Kiedy hala przestała być potrzebna, upomniała się o nią natura - zaczęła ponownie zarastać lasem, zmniejszając swój areał.

 

Lasy, które porastają zbocza Ćwilina, stanowią dom dla wielu gatunków zwierząt. Wśród mieszkańców wymieniane są między innymi dziki, jelenie, sarny oraz borsuki. Potwierdzono nawet występowanie rysiów, a okresowo także wilków. Natomiast przed drugą wojną światową na Ćwilinie istniał rezerwat głuszców. W Polsce ptaki zostały objęte ochroną ścisłą.

 

fot. Tom_Rabe, Pixabay.com CC0 (Głuszec)


Szlaki turystyczne na Ćwilin

 

Ćwilin stanowi fantastyczny punkt widokowy. Przy dobrej pogodzie można zobaczyć Beskid Żywiecki i Babią Górę, Gorce oraz Tatry, a także położone na Słowacji Magurę Spiską oraz Małą Fatrę. Na jego szczycie znajduje się miejsce do wypoczynku ze stołem oraz ławami.

 

Na Ćwilin można dotrzeć wybierając jeden z trzech pieszych szlaków turystycznych:

  • niebieski szlak z przełęczy Gruszowiec,

  • szlak niebieski z Jurkowa,

  • żółty szlak z Mszany Dolnej.


Szlak żółty z Mszany Dolnej jest uważany za najpiękniejszy pod względem widokowym. Trzeba jednak przygotować się na dość długą wyprawę. Wędrówka na szczyt zajmie bowiem 3 godz. 20 min., natomiast na zejście trzeba zarezerwować 2 godz. 30 min.

 

Z Mszany Dolnej na szczyt Ćwilina prowadzi jeszcze jeden szlak - tym razem wytyczony z myślą o rowerzystach. Biegnie przez Czarny Dział aż do Jurkowa. To świetna propozycja dla wszystkich, którzy potrzebują większych wyzwań i chcą sprawdzić swoją wytrzymałość.

 

Taka wycieczka może być męcząca, dlatego warto zadbać o odpowiednie noclegi w Beskidach, by szybko zregenerować swoje siły.

Jeśli planujesz piesze wyprawy, również pomyśl o noclegu niedaleko wejścia na szlak, aby nie trzeba było tracić czasu na dojazdy. Niżej znajdziesz kilka interesujących obiektów znajdujących się w Mszanie Dolnej i okolicy:

 

Luboń Wielki - najwybitniejszy szczyt Beskidu Wyspowego


Luboń Wielki (1022 m n.p.m.) jest najwybitniejszym szczytem górskim w Beskidzie Wyspowym. Miejscowi nazywają go Biernatką. Jest też popularnym celem turystów. U jego podnóża znajdują się miejscowości: Glisne, Krzeczów, Mszana Dolna, Raba Niżna, Rabka-Zaryte, Skomielna Biała i Tenczyn. Od pobliskiego Szczebla oddziela go przełęcz Glisne.

 

W kierunku zachodnim od szczytu odchodzi długi grzbiet, w którym znajduje się Luboń Mały. Na tym ramieniu znajduje się polana Surówki, skąd roztacza się rozległa panorama Tatr, Gorców i Babiej Góry. Można tam dotrzeć, idąc niebieskim szlakiem z Naprawy Dolnej.

 

Beskid Wyspowy ma kilka charakterystycznych wzniesień i bez wątpienia jednym z nich jest Luboń Wielki. Na jego szczycie znajduje się bowiem schronisko PTTK oraz radiowo-telewizyjna wieża przekaźnikowa, wyróżniająca sylwetkę tej góry na tle innych. Można tu wypocząć przed drogą powrotną lub dalszą wędrówką - tym bardziej, że Beskid Wyspowy i sam Luboń wyróżnia się gęstą siecią szlaków. Jest to jeden z dwóch tego typu obiektów w regionie. Kolejne schronisko PTTK znajduje się jeszcze na Kudłaczach.

 


fot. sanzios, Adobe Stock (Schronisko na Luboniu Wielkim)


Jak dotrzeć na Luboń Wielki? Proponowane szlaki

 

Wycieczka na szczyt Lubonia to propozycja dla osób, które są zainteresowane zarówno podziwianiem widoków, jak też przyrody - a ta jest naprawdę niezwykła. Na południowo-wschodnim stoku utworzono nawet rezerwat, gdzie jedną z atrakcji stanowi największe gołoborze, jakie ma Beskid Wyspowy.

 

Jakimi szlakami można więc zdobyć Luboń Wielki?

  • Turyści mogą tam wejść żółtym szlakiem, który prowadzi z Rabki-Zaryte przez Perć Borkowskiego. Po drodze jest właśnie rezerwat przyrody Luboń Wielki, gdzie można zobaczyć nie tylko gołoborze, ale także skałki Dziurawe Turnie. Ze względu na wspinaczkę po skałkach podejście żółtym szlakiem uważane jest za najtrudniejsze. Wspinaczka zajmuje 2 godz., natomiast zejście jest o pół godziny krótsze.

  • Z Rabki Zaryte na szczyt Lubonia można dojść również zielonym szlakiem.

  • Kolejna opcja to Mały Szlak Beskidzki (czerwone oznaczenia), który biegnie z Mszany Dolnej, przez przełęcz Glisne, kończąc się na Luboniu.

  • Szlak niebieski, który prowadzi z Rabki Zaryte wzdłuż Rolskiego Potoku. Trasa jest odpowiednia na krótki spacer, ponieważ czas przejścia w jedną stronę to około 1 godz. 20 min. Na Luboń wejdziemy też szlakiem niebieskim ze wsi Naprawa Dolna.


Śnieżnica - góra o trzech wierzchołkach


Śnieżnica sąsiaduje z Ćwilinem, dzieli je tylko przełęcz Gruszowiec. Turyści, którzy szukają noclegów w okolicy, mogą znaleźć je na przykład w Kasinie Wielkiej albo Porąbce. Są to miejscowości położone u stóp Śnieżnicy. Co jeszcze warto wiedzieć o tym wzniesieniu? Otóż góra ma trzy prawie równej wysokości szczyty: Na Budaszowie, Wierchy i Nad Stambrukiem.

 

Pochodzenie nazwy góry również nie jest trudne do wyjaśnienia. Najwyższy szczyt Śnieżnicy od północnej strony ma zagłębienie, gdzie bardzo długo utrzymuje się śnieg - o wiele dłużej niż na okolicznych wzniesieniach, które mają podobną wysokość.

 

Na Śnieżnicy utworzono rezerwat chroniący buczynę karpacką (wiek niektórych buków szacuje się na 150 lat). Na jej północno-zachodnich stokach działa stacja narciarska Śnieżnica. Aby skorzystać z zimowego szaleństwa należy pojechać do Kasiny Wielkiej.

 

Szlaki na Śnieżnicę. Który wybrać?

Na Śnieżnicę wiodą trzy trasy. Beskid Wyspowy nie ma wielu trudnych podejść - podobnie jest także w tym przypadku.

  • Na drugi co do wysokości szczyt regionu (1006 m n.p.m.) można wejść, korzystając z niebieskiego szlaku, który ma swój początek w Kasinie Wielkiej. Biegnie najpierw na Śnieżnicę, a następnie przez przełęcz Gruszowiec i Ćwilin aż do Jurkowa.

  • Na Śnieżnicę dojdziemy też zielonym szlakiem z przełęczy Gruszowiec. Ale uwaga, nie można przegapić węzła, gdzie należy zmienić oznaczenia na niebieskie.

  • Nowością jest wędrówka czarnym szlakiem Skrzydlnej, przez Pieninki Skrzydlańskie oraz Porąbkę.


Beskid Wyspowy i góra Lubomir

 

Autorzy map często traktują Lubomira jako część Beskidu Makowskiego. Tymczasem według oficjalnej regionalizacji jest to Beskid Wyspowy, dlatego też postanowiliśmy przybliżyć to wzniesienie.

 

Znajduje się na liście najwyższych szczytów Beskidu Wyspowego (903,6 m n.p.m.), jednak to nie jedyny jego wyróżnik. Wierzchołek Lubomira jest mocno zalesiony, więc trudno tu o spektakularne widoki. Warto wiedzieć, że w 1922 r. na polanie Przygoleź wybudowano obserwatorium astronomiczne. Inicjatorem tego przedsięwzięcia był prof. Tadeusz Banachiewicz, wybitny polski naukowiec, który zajmował się nie tylko astronomią, ale też matematyką i geodezją.

 

Co ciekawe, obserwatorium astronomiczne na Lubomirze działa do dzisiaj i jest otwarte dla turystów, przechodzących szlakiem.

 

Szlaki na Lubomira - propozycje dla turystów

Wizyta w obserwatorium astronomicznym to jeden z powodów, dla których warto wejść na szczyt Lubomira. Do wyboru są następujące trasy:

  • zielony szlak z Wiśniowej na Lubomira. Będąc we wsi warto zwiedzić drewniany kościół św. Marcina z 1730 r. Świątynia do dzisiaj zachwyca przepięknie zdobionym wnętrzem.

  • na Lubomira prowadzi też Mały Szlak Beskidzki, który kończy się na Luboniu Wielkim.


Łopień, masyw Beskidu Wyspowego


Łopień (961 m n.p.m.) to masyw górski, mający rozległy i długi grzbiet, przebiegający z południowego zachodu na północny wschód. Wzniesienie ma trzy szczyty: Łopień, Łopień Środkowy oraz Łopień Wschodni.

 

Góra jest niemal całkowicie porośnięta lasem. Dawniej jednak cały jego grzbiet od wierzchołka zachodniego po wschodni był jedną, ogromną halą, na której tętniło życie pasterskie. Stały na niej szałasy, po których obecnie nie ma już śladu. Po hali tej na grzbiecie pozostały jedynie cztery polany: Cechówka, Jaworze, Myconiówka i Zawadówka, z których roztaczają się wspaniałe panoramy widokowe. Zdecydowanie najlepszy widok możemy podziwiać z największej polany Jaworze i z niewielkiej polanki Widny Zrąbek po jej południowej stronie.

 

Jak dostać się na szczyt Łopienia?

Na szczyt Łopienia prowadzą zarówno szlaki piesze, jak też jedna rowerowa trasa. Jest to więc naprawdę ciekawa opcja dla osób, które szukają urozmaicenia oraz wyzwań.

 

Piesze trasy na Łopień to:

  • szlak zielony z Dobrej przez Łopień na przełęcz Rydza-Śmigłego. Trasa biegnie do wsi Łukowica, a po drodze jest między innymi Mogielica, przełęcz Ostra oraz Szkiełek;

  • żółty szlak z Tymbarku, który biegnie przez Łopień, prowadząc turystów aż na przełęcz Przysłop,

  • na Łopień dotrzemy czarnym szlakiem Tymbark – Łopień Wschodni- Łopień Środkowy – Myconiówka.


Szczebel - co warto wiedzieć?


Szczebel to kolejny szczyt, który warto wziąć pod uwagę, planując wyprawy w Beskid Wyspowy. Wyróżnia się dużą wybitnością, a do tego łatwo dostać się na początek trasy. Góra wznosi się bowiem tuż obok zakopianki, blisko miejscowości Mszana Dolna, Glisne, Tenczyn, Lubień i Kasinka Mała.

 

Szczyt oraz zbocza są niemal całkowicie porośnięte lasem. Jednak przy czarnym szlaku, biegnącym w północnej części góry, znajduje się polana z wiatrołomami, skąd można podziwiać widok na Lubomir, Lubogoszcz oraz rozciągającą się u stóp szczebla dolinę Raby. Na szczycie Szczebla stworzono miejsce do odpoczynku - mamy tam ławy i stoły, można też rozpalić ognisko. Ustawiono także pomnik poświęcony Janowi Pawłowi II, który był tu dwukrotnie.

 


fot. Tom_Rabe, Adobe Stock (Widok na Beskid Wyspowy)


Szlaki turystyczne na Szczebel

 

Wędrówka nie powinna okazać się wymagająca. Przy sprzyjającej pogodzie zdobycie Szczebla zajmuje około godziny! Brzmi jak przyjemny, ale krótki spacer.

  • Na szczyt prowadzi czarny szlak - podejście można zacząć w Kasince Małej bądź z Lubnia.

  • Kolejna opcja to szlak zielony z przełęczy Glisne, gdzie można dostać się z Raby Niżnej.


Co warto zobaczyć w Beskidzie Wyspowym?


Oprócz niewątpliwie malowniczych widoków Beskid Wyspowy zachwyca turystów urokliwymi miastami i zabytkami. Warto zdawać sobie sprawę, że wpływ na kształtowanie tradycji regionu mieli osadnicy, którzy przybyli tu z wielu różnych zakątków Europy. Trzeba wspomnieć o Wołochach - dzięki nim w Beskidzie Wyspowym tak popularne stało się pasterstwo. Więcej można się dowiedzieć, podążając Szlakiem Kultury Wołoskiej.

 

Beskid Wyspowy to nie tylko urokliwe wioski, które położone są u stóp tamtejszych wzniesień, ale także piękne miasteczka. Warto odwiedzić je podczas eksplorowania regionu.

 

Limanowa - atrakcje i ciekawostki


Limanowa nie leży na głównym szlaku turystycznym, dlatego można tu cieszyć się o wiele większym spokojem niż w znanych kurortach. Atutem miasteczka jest bliskość gór i tras spacerowych, a także piękne widoki.


Nie oznacza to oczywiście, że amatorzy zabytków i zwiedzania obejdą się smakiem. Na pewno można polecić wizytę Muzeum Ziemi Limanowskiej, gdzie prezentowana jest historia regionu. Z resztą ekspozycje umieszczono w XV-wiecznym Dworze Marsów.

 

Największą atrakcję stanowi jednak sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej. Szczególny kultem jest tu otoczona figura patronki. Rzeźba słynie z wielu łask, przez co do miasteczka przybywają pielgrzymi zarówno z Polski, jak też zagranicy.

 

Podobnie jak w innych miasteczkach regionu również w Limanowej działa stok narciarski. Stacja Limanowa-Ski działa na północnym zboczu Łysej Góry.

 


fot. Arpan, Adobe Stock (Centrum Limanowej)


Mszana Dolna - stolica Zagórzan

 

Mszana Dolna to malownicze miasteczko, które położone jest w kotlinie u stóp najważniejszych szczytów Beskidu Wyspowego. Rozpoczynające się tu trasy prowadzą między innymi na Luboń Wielki, Ćwilin oraz Lubogoszcz. Mszana Dolna stanowi więc świetną bazę wypadową na szlaki, dlatego warto poszukać w tym mieście noclegu.

 

Chcemy zaznaczyć, że Mszana Dolna nie jest wyłącznie miejscem noclegowym. Na turystów czekają urokliwe zakątki, które koniecznie trzeba zwiedzić. Chyba najważniejszy miejscowy zabytek to XIX-wieczny kościół św. Michała Archanioła. Sama parafia jest o wiele starsza - ustanowiono ją w XIV wieku, a pierwszą świątynię ufundował Kazimierz Wielki.

 

Kolejnym ciekawym miejscem jest park dworski, gdzie poza drzewami możemy podziwiać dawne zabudowania folwarczne. Obecnie zaadaptowano je na hotel i restaurację, ale zachowano cechy XVIII-wiecznej architektury. Natomiast w zabytkowym dworku Krasińskich mieści się siedziba Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego.

 

Warto przyjechać tu również po to, by poznać miejscowy folklor. Mszana Dolna stanowi bowiem "stolicę Zagórzan". Górale zagórzańscy zamieszkują część Beskidu Wyspowego i północną część Gorców. W regionie działają zespoły folklorystyczne oraz koła gospodyń wiejskich, kultywujące dawne tradycje.

Następny artykuł Weekendowy wyjazd w Beskid...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!