Weekend majowy na cieszyńskim Zamku
W czasie długiego weekendu majowego będą miały miejsce trzy różne wydarzenia kulturalne wystawy "Kolor i biel, kwiaty i porcelana" oraz "Wystawa malarstwa i scenografii Fero Liptaka". Odbędzie się również uroczystość "Miasto Cieszyn w hołdzie Janowi Pawłowi II".
KOLOR I BIEL, KWIATY I PORCELANA
Kolor i biel, kwiaty i porcelana to temat najnowszej wystawy na cieszyńskim Zamku, którą od środy 18 kwietnia można obejrzeć w Zamkowej Oranżerii. Kolorowe fotografie Natalii Lisek-Borowicz i Piotra Borowicza oraz biała porcelana Bogdana Kosaka pokazuje dwie, zupełnie różne, fascynacje kwiatem-rośliną jako swego rodzaju znakiem. Zaprezentowane prace przedstawiają drogi poszukiwania tych znaków i próby ich wprowadzenia do języka, jakim przemawiają otaczające nas przedmioty.
Wystawę będzie można oglądać do 10 maja br. codziennie w godz. 10.00 -17.00.
Wstęp bezpłatny.
MIASTO CIESZYN W HOŁDZIE JANOWI PAWŁOWI II
2 maja br. na Wzgórzu Zamkowym w Cieszynie odbędzie się uroczystość pod nazwą MIASTO CIESZYN W HOŁDZIE JANOWI PAWŁOWI II. W programie m.in.:
20.00 w Rotundzie św. Mikołaja - msza św. w intencji rychłej beatyfikacji Jana Pawła II
21.00 scena pod Wieżą Piastowską - koncert "Jesteś z nami - jesteśmy z Tobą" w wykonaniu chóru mieszanego „Ad Dei Gloriam” Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Czeskim Cieszynie
Wstęp wolny
Organizatorzy:
- Gmina Cieszyn
- Parafia Rzymskokatolicka św. Marii Magdaleny w Cieszynie
- Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie
WYSTAWA MALARSTWA I SCENOGRAFII FERO LIPTAKA
Od 27 kwietnia do 3 maja w Cieszynie i Czeskim Cieszynie odbędzie się 9. Przegląd Filmowy KINO NA GRANICY, którego Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości jest współorganizatorem.
W ramach przeglądu będzie można w naszych salach obejrzeć wystawę malarstwa i scenografii Fero Liptáka, słowackiego plastyka i scenografa, autora tegorocznego plakatu przeglądu.
František Lipták urodził się w 1962 roku w Popradzie. Ukończył artystyczno-przemysłową szkołę średnią w Koszycach w klasie grafiki i wydział scenografii teatralnej Wyższej szkoły sztuk muzycznych (VŠMU) w Bratysławie. Od 1986 roku pracował w niemal wszystkich słowackich teatrach, a także w teatrach w Czechach i Polsce. Jest założycielem niezależnej grupy teatralnej Teatro Tatro. W ciągu ostatnich 15 lat stworzył około 90 inscenizacji. Od 1991 roku pracuje głównie przy filmach. Jako scenograf i plastyk współpracował między innymi z reżyserem Martinem Šulíkiem przy filmach „Všetko čo mám rád” („Wszystko, co lubię”), „Záhrada” („Ogród”; KnG’2004), „Orbis pictus”, „Zabíjačka” („Świniobicie”), „Krajinka” („Pejzaż”), „Slnečný štát” („Słoneczne miasto”; KnG’2006). Z Agnieszką Holland przy filmach „Trzeci cud” (KnG’2004) i „Janosik” (niedokończony). Współpracował także z Vladem Balco przy filmie „Dážď padá na naše duše” i Romanem Vávrą przy filmie „Čert ví proč” („Diabeł wie dlaczego”; KnG’2003), a w 2006 roku przy filmie Dariusza Jabłońskiego „Opowieści galicyjskie”. Za film „Diabeł wie dlaczego” otrzymał nominację, a za „Ogród” statuetkę Czeskiego Lwa. Jako scenograf stworzył też kilka inscenizacji w Polsce: „Merlin” w Teatrze Narodowym w Warszawie czy „Wesele Figara” i „ Robinson Cruzoe” w Teatrze Wielkim w Łodzi.
František Lipták poświęca się także malarstwu i ilustratorstwu. Dotąd miał dwanaście samodzielnych i wiele zespołowych wystaw na Słowacji i zagranicą. Jego optymistyczne obrazy wywołują uśmiechy i dobry nastrój, utrzymujący się i wtedy, gdy już jesteśmy poza galerią. Inspiruje go głównie ulica, a fascynują zwykłe, codzienne rzeczy, tworzy własny, kolorowy świat tak, jak go widzi – wesoły i prosty.
Wystawę można oglądać w salach wystawowych Zamku Sztuki w trakcie Przeglądu Filmowego KINO NA GRANICY codziennie w godzinach od 10:00 do 17:00. Wernisaż wystawy odbędzie się w sobotę 28 kwietnia o godz. 16.00.
źródło: www.zamekcieszyn.pl
Komentarze