Weekend w Chełmie - co warto zobaczyć?
Bardzo często turyści szukają miejsc, które będą idealne na weekendowy wypad. Dobrze jest, jeżeli miejsce te jest bogate w różnorodne atrakcje. Odgrywa to ważną rolę szczególnie wtedy, gdy wybieramy się na wycieczkę z dzieckiem i chcemy mu zapewnić dużo rozrywki. Jeżeli nie chcesz, by twój weekendowy wypad do Chełma zakończył się fiaskiem, koniecznie skorzystaj z naszej listy najciekawszych atrakcji Chełma.
Chełm to niewielkie miasteczko znajdujące się na wschodzie Polski. To bardzo dobry weekendowy kierunek w szczególności dla mieszkańców pobliskiego Lublina czy Zamościa. To jedno z tych miast, które jest mało znane i nie przyciąga tłumów turystów. Warto jednak wziąć je pod uwagę, ponieważ obecnie spokojne zwiedzanie jest czymś na wagę złota.
Na architekturze Chełma doskonale odbija się fakt, że miasto bardzo długo było mieszanką różnych kultur i narodowości. Inną ciekawostką, o której wie naprawdę niewiele osób, jest to, że miasto w 1944 roku przez jakiś czas było nieformalną stolicą Polski.
Zaplanuj weekend w Chełmie z wyprzedzeniem – już dziś przeczytaj listę najciekawszych atrakcji!
Zaplanuj weekend w Chełmie z wyprzedzeniem – już dziś przeczytaj listę najciekawszych atrakcji!
Podziemia Kredowe
Podziemia Kredowe to niezaprzeczalnie największa atrakcja Chełma. Przyciągają głównie rodziny z dziećmi. Rozciągają się one pod powierzchnią Rynku i stanowią pozostałość po kopalni kredy. Co więcej, dawniej w tym miejscu znajdowały się mury obronne miasta i otaczająca je fosa, a pod wieloma domami – złoża kredy piszącej.
Aktualnie Podziemia Kredowe to 2 kilometrowa trasa, którą spaceruje się w towarzystwie przewodnika. Zasypuje on turystów licznymi ciekawostkami, przy odrobinie szczęścia – trasa odbywa się w humorystycznym nastroju. Zwiedzanie trwa około godziny, a temperatura mierzy około 9 stopni. Warto się na to przygotować i zabrać ze sobą bluzę.
Największą atrakcją dla dzieci jest Komnata Bielucha. Przy odrobinie szczęścia można go spotkać, a zjawa wygląda naprawdę autentycznie! Duch opowiada krótko swoją historię i obiecuje turystom, że spełni ich życzenia.
Góra Zamkowa w Chełmie
Górę Zamkową widać już od samego wjazdu do miasta. Choć zwiedzanie Bazyliki może nie zrobić wrażenia na każdym turyście, to zdecydowanie warto się tam wybrać dla widoków, które można podziwiać z dzwonnicy. Znajdziemy tam również sztucznie usypany Kopiec Niepodległości z Krzyżem Jubileuszowym.
Rynek Chełmski
Z Góry Zamkowej droga na Rynek, czyli Plac Edwarda Łuczkowskiego, jest już prosta. Dzięki rewitalizacji turyści mogą zobaczyć na własne oczy pozostałości dawnego miejskiego ratusza z XV wieku. Zdecydowanie będzie to wyjątkowy spacer po klimatycznych uliczkach wśród malowniczej zabudowy. To doskonałe miejsce na odpoczynek, obiad i romantyczną randkę z ukochaną osobą.
Kościół Rozesłania Apostołów z muzeum parafialnym
Większość atrakcji w Chełmie to zabudowa sakralna. Na szczególną uwagę zasługuje Kościół Rozesłania Apostołów z muzeum parafialnym, wybudowany w późnobarokowym stylu. Co ciekawe, kościół został zaprojektowany przez znanego włoskiego architekta Antoniego Fontanę, a dziś wyodrębniono w nim część muzealną. Wewnątrz zobaczyć można wiele eksponatów z różnych epok istnienia kościoła. Wśród nich znajdują się bardzo cenne relikwiarze bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz innych męczenników, a także te pochodzące z drzewa Krzyża Świętego.
Komentarze